Reklama

.

.

středa 3. února 2016

Státní dluh USA překročil 19 biliónů dolarů


3. 2. 2016   zdroj a zdroj
Uvádí to The Washington Times. Tato úroveň byla dosažena již na konci ledna. Částka činí zhruba 103 procent HDP. Z celkové sumy připadá 13,7 biliónů dolarů přímo na veřejný dluh, který mají firmy a jednotlivci. Dalších 5,3 bilónu tvoří vnitrostátní zadluženost vlády u Federálního rezervního systému. Během prezidentství Baracka Obamy se dluh státu téměř zdvojnásobil, když se zvýšil o osm biliónů dolarů za sedm let. Přibližně stejnou dynamiku vykazovaly závazky státu za vlády předchozího prezidenta George W. Bushe.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová 

44 komentářů :

 1. Nemůžu si pomoci - při překladu číselných údajů by se měla respektovat rozdílnost americké a české terminologie - americký trilion je český bilion a americký bilion je česká miliarda. Americká terminologie je sice v tomto případě asi logičtější, ale je vhodné nedělat v těch číslech Čechům guláš. (všechna čísla větší než milion jsou stejně pro nás obyč.lidi těžko představitelná)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, tak nějak - v U.S. neznají miliardu a s tím je třeba počítat a o jeden řád se posouvat při počtech směrem nahoru..v U.S. tedy počítáme takto..milion - bilion - trilion...zbytek světa počítá takto..milion - miliarda - bilion - trilion...je to o jeden řád posunuté, v U.S. jej vynechaly.

   A proto je třeba vždy být obezřetný, pokud někdo přepisuje (překládá) text, protože někteří o tom vědí a někteří zase nikoli a tak je možné mít k dispozici dva zcela odlišné sumy. Nejlepší je nahlédnout do originálu z U.S., pokud ho máme k dispozici.

   Vymazat
  2. Já myslím, že to PhDr. Grulichová moc dobře ví a uvedená suma v bilionech je již určena českému čtenáři. 19 + 12 nul je prostě u nás 19 bilionů a je mi úplně šumák, že tomu Amíci říkají 19 trilionů.

   Vymazat
  3. Pro velvyslanectví USA: Schapiro !!Pověz konečně doma,že u nás ameriku nepotřebujeme,ani její vrahy ,žoldáky z NATO.Táhni USA konečně do PRDELE! vy zmutované opice,zloději a vrazi,ODCHOD do pekla USSACI.

   Vymazat
  4. 16.16 VZRŮSTAJÍCÍ DLUH JE 21 563 770 430 962 A PEKELNĚ STOUPA

   http://www.usdebtclock.org/

   Vymazat
 2. Přátelé, odevzdejte Singrovi všechny svoje úspory, dokud je čas a prostor na záchranu dolaru. Koruny vám po zániku dolaru stejně k ničemu nebudou, protože koruna půjde s eurem ke dnu také. Chápu, že na ty americké bilióny dluhů to stačit nebude, ale pár zchudlých bankéřů by to mohlo zachránit před skokem ze střechy mrakodrapu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen ať si skočí. HLAVNĚ BEZ PADÁKU. Když neumí počítat, tak ať jdou k čertu - čím více jich skočí, tím lépe.

   Vymazat
 3. Někde je uváděno kolik je boháčů v USA a kdyby se ty čísla porovnaly,tak je na tom Amerika dobře,jenom ty peníze převést státu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až v Americe zavedou komunismus, tak na to taky dojde.

   Vymazat
  2. Amerika dojede na kapitalismus.

   Vymazat
 4. Paní Grulichová, pozor při překladu velkých cifer z angličtiny ! Americký trilion má v češtině význam bilion ! Americký dluh jste navýšila o tři řády. Jinak ale zajímavá informace.
  Jirka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paní Grulichová nic nenavýšila chytrolíne ,jen je pravda ,že dnes už to není 19 bilionů ,ale 22.

   Vymazat
 5. PAX AMERICANA se dle nezávislých zdroj potácí do kopru již pozemských PĚT LET..Takže,jak říkal dr.Grunstein...Jestě za DVACET let budete křičet ze spaní a domáhat se konce AMERIKY..

  OdpovědětVymazat
 6. Přijde čas, kdy Čínský prezident vstoupí do Bílého domu a řekne: pane Obamo, předejte pracoviště !!!

  OdpovědětVymazat
 7. 19 000 000 000 000 $ - to je hezké číslo a komu to vlastně dluží, kde bydlí?? Mně vychází, že Buffet a Gates jsou vlastně žebráci. Že by to byl Putin?:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dluží hlavně Číně a taky Rusku. Samozřejmě nejen jim, ale v podstatě celému světu.

   Vymazat
  2. 19:11 - to bude nějaká blbost. Evropa dluží, USA dluží ....Číně - nevím , asi 20-30% a zbytek nějakým bankám a ty banky někdo vlastní a kdo to je, kde bydlí. Rusku dluží nějaký pakatel. Evropa také dluží a komu, to bude někdo stejný.

   Vymazat
  3. Číně jen 7% a Rusku skoro nic, vy užvanění chytrolíni.

   Vymazat
  4. Oni dluží všichni všem. Jde jen o to kdo ty dluhy začne první vymáhat. Až to přijde, tak to nebude vůbec žádná sranda.

   Vymazat
  5. Číně opravdu nedluží pakatel! Také dluží Japonsku Rusku a dalším.Ovšem hodně také dluží Americké Federální bance ,která je ovšem i přes její název soukromá! Tedy těží z toho 6 jejich majitelů.

   Vymazat
 8. to je proto, že v USA neznají heslo ODS, které zní:

  bohatý podnikatel-bohatý stát!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni neznají ani hesla ČSSD, jako třeba "zdroje jsou". Možná to jsou dluhy, které se vlastně nemusejí splácet. Teď už jim zbývají jenom jistoty a prosperita.

   Vymazat
 9. Omlouvám se, samozřejmě vím, že bilióny jsou miliardy, ale neuvědomil jsem si, že to každý nemusí vědět. Tak to opravím. I.D.

  OdpovědětVymazat
 10. Omlouvám se, samozřejmě vím, že bilióny jsou miliardy, ale neuvědomil jsem si, že to každý nemusí vědět. Tak to opravím. I.D.

  OdpovědětVymazat
 11. Omlouvám se, samozřejmě vím, že bilióny jsou miliardy, ale neuvědomil jsem si, že to každý nemusí vědět. Tak to opravím. I.D.

  OdpovědětVymazat
 12. Omlouvám se, samozřejmě vím, že bilióny jsou miliardy, ale neuvědomil jsem si, že to každý nemusí vědět. Tak to opravím. I.D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I.D. tedy Ivánku 4x se omluvit za jednu hloupost nebxylo třeba, stačilo jednou a opravit to.

   Vymazat
  2. Stejně tak to není nutné hloupě (s rádoby žoviálním tónem)komentovat.

   Vymazat
  3. Anonymní3. února 2016 19:20
   Je třeba to komentovat. Stačí to napsat jednou jinak to zbytečně zabírá místo.

   Vymazat
 13. Kolik je na takovou cifru úrok? Nejsem ekonom, ale mně se zdá, že amíci už makají jenom na úroky, ten stát je v podstatě vyžraný...

  OdpovědětVymazat
 14. I kdyz je ekonom sebe-hloupejsi, tak nikdy nenadela tolik zla, jako politik.
  Ti vymysli ruzne nepotrebne programy za ucelem jejich zvoleni a prerozdeluji resources, od produktivnich k neproduktivnim !
  Nakonec schudnou vsichni.

  Jeste horsi jsou ti, politici, kteri jsou utopisticti.

  My zde mame noveho V.I. LENINA. jmenuje se Bernie Sanders.

  On slibuje za Demokraty, veskere vzdelani, zdravotnictvi,
  leky, ZDARMA ! Dale materskou dovolenou - coz znamena zaplava novych cernochu...
  On miluje Sovetsky svaz, kam pravidelne jezdil a nemiluje nove Putinovo Rusko, proto chce pokracovani sankcich.

  Samozrejme, ze je zidovskeho vyznani, a to je alergicke na Putina, kvuli budovani jeho kostelu - asi.

  America zivi velke mnozstvi lidi nedelajicich vubec NIC,
  a my to platime vsechno !
  honolulu - NAD PROFESOR ekonom.

  OdpovědětVymazat
 15. http://ekonomika.idnes.cz/rusko-chce-privatizovat-statni-podniky-f0u-/eko-zahranicni.aspx?c=A160203_135649_eko-zahranicni_chrs

  OdpovědětVymazat
 16. http://www.usdebtclock.org/ Tohle je online dluh USA
  vlevo nahoře státní, pátý řádek-třetí číslo celkový
  Vok Jan Michálkovice

  OdpovědětVymazat
 17. Návod pro EU, jak se musí na invazníky, které zadlužený pindostán způsobil Evropě svými válkami:
  http://pravdive.eu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=386

  OdpovědětVymazat
 18. Papež František prohlásil že :: všechno bohatství Vatikánu předá do rukou obyčejným lidem a odejde do důchodu ! Na důchod už čas má tak kdepak jsou ty nakrádeny peníze od obyčejného lidu a kdy že se budou vracet ???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paní Ikema Monika.
   Dobré i vtipné.
   Papež František zjistil,že bohatství Vatikánu bylo přemístěno do Fedu,tak klidně prohlásí o tom předání,když v Římě nic není.
   Jinak o tom komu státy dluží,už se psalo vícekrát.Nejvíc,jsou to důchodové fondy ve všech státech,úspory občanů a také vklady korupčníků.Proto je to ošetřeno,že v případě krachu,vám vyplatí jen určitou částku,žádat všichni vyplacení všech peněz,tak no to banky nemají ani desetinu.

   Vymazat
 19. Spojene staty by se mohly zachranit tim, ze by presly na socializmus.

  OdpovědětVymazat
 20. V USA už vlastně funguje otrokářská společnost, dělící se na otroky a otrokáře. Lidi makaj na úroky, což znamená zadarmo a dostanou peníze na jídlo, tedy jenom někteří. Socha svobody by měla dostat místo pochodně měšec a tomu se říká NWO, už zvítězila pravda a láska a to samé chystají v Evropě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já teda nevím, ale lidi i tam pořád ještě makaj, berou mzdu, utrácejí ji, prostě normální život. Kde je to otrokářství?

   Vymazat
  2. 12:40 - souhlasím s 10:05.
   Přečtěte si komentář od "Anonymní3. února 2016 20:09" pod článkem:
   http://www.novarepublika.cz/2016/02/zapad-na-ceste-k-ekonomickemu-kolapsu.html#comment-form

   Vymazat
 21. Ad bilion/miliarda - možná Vám to přijde neuvěřitelné, ale skutečně jde o 19 bilionů (19.000 miliard) - stačí se podívat na stránky MMF... ;). 19 miliard dluh by USA vůbec nezaregistrovaly - ale jen jejich deficit zahraničního obchodu je 500 miliard USD ročně... - proto potřebují obsadit a vytunelovat ruskou Sibiř - to je pro ně jediná cesta, jak to zamáznout a dál beze změny pokračovat - s rozkrádačkou pod vládou Jelcina (přes nastrčené bílé koně - tzv. ruské oligarchy) to nevyšlo, tak to zkouší rozpoutáním války - nevyšla ukrajinská provokace, zkoušejí tureckou provokaci...

  OdpovědětVymazat
 22. America, t.j. nejen velka zeme za velkou vodou , ale t.j. i zivotni styl ! Ten zivotni styl je nadneseny nad vsechny potize a neprijemnosti, ktere plati vzdy jen docasne.
  My jsme houzevnati a vynalezavi.

  CHUDNEME ! Dane, vsechny druhy pojisteni, zdravotnictvi,
  leky pro nemocne a skolne pro studenty, atd... Vse leze nahoru, ale my vzdy najdeme zpusob, jak vycurat se systemem, ktery je stale kratkozrace manipulovan politiky v neprospech nas - pracovniku vseho druhu.

  Vnitropoliticky boj + ekonomicky je intenzivni, stejne jako vymysleni ruznych strategii pro zlepseni zivota.

  Az pojedete na dovolenou do teto krasne zeme, tak se nesetkate pouze s bidou, ale i s prepychem a blahobytem.

  Vse je asi v psychologii obcanu, ktera je jina nez evropska.

  Pamatuji si Evropu. Rozumim Cesky. Pamatuji si ceskou pracovitost a sikovnost.
  Znam Ameriku od rohu k rohu a kdyz vse srovnam, tak vim, ze mnozi z vas by zde meli USPECH.

  Jsme v pruseru ? ANO JSME ! Ale zitra bude lepe !
  POZOR, Cesi ! NEZAPOMENTE SLEDOVAT, tu krasnou fackovacku, kterou Donald Trump vede s oponenty !
  Ten chlap je tygr a politicti kralici dostavani takovy vyprask, ze je to smesne !
  Bude lepe !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 23. V Americe tiskne dolary soukromá firma, natisknou, kolik bude třeba. Nikdo už ani neodhadne, kolik je jich v oběhu. Nakonec to vyjde tak, že každý obyvatel zeměkoule vlastní milion až dva. Tady je pěkná US vysoká škola ekonomická ve 30 minutách a dokonce v Čestině. https://www.youtube.com/watch?v=Awa0FQi3l3Y

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte v celku pravdu ,peníze tiskne soukromá Americká Federální banka (šest majitelů) bez omezení jak je ji libo. Pouze musí mít jistinu 10% ,což ovšem po vytisknutí dalších peněz opět doplní a tiskneme dál a dál bez jediné minutové pauzy. Přesto všechno jsou na světě vytištěny pouhé 3% bankovek ! Zbytek je pouze vyrtuální

   Vymazat