Reklama

pondělí 8. února 2016

Švédský spisovatel: Strach z RF rozpoutávají stoupenci vstupu do NATO


8. 2. 2016    zdroj
"Nebezpečí", údajně přicházející z Ruska, to je hlavní argument stoupenců vstupu Švédska do NATO. Stockholm záměrně podněcuje strach z Ruska, aby dosáhl připojení ke kolektivní zahraniční politice pod vedením USA, píše ve svém sloupku ve švédském listu Aftonbladet novinář a spisovatel Jan Giju.


Podle jeho názoru "nebezpečí", údajně přicházející z Ruska, to je hlavní argument stoupenců vstupu Švédska do NATO. V prostředí pravicových a liberálních švédských politiků je široce rozšířen názor, že když bude Švédsko členem Severoatlantické aliance, tak Rusko se určitě bude bát chovat se agresivně.

Stoupenci vstupu země do NATO rovněž tvrdí, že prezident RF Vladimír Putin je "podvodník, na kterého se nelze spolehnout", a Rusko disponuje dostačujícími vojenskými zdroji, "aby okupovalo Švédsko".

Giju zdůrazňuje, že považuje podmanění Švédska Ruskem za absolutně "nerealistický" scénář. "Dokonce autoři našich nejhorších thrillerů by se sotva něčeho takového domysleli", píše. Těm, kteří věří v "agresivní" Rusko, zadává prostou otázku: jakou výhodu by Rusko mohlo získat okupací Švédska? Podle jeho názoru by Moskvu při takovém scénáři očekávaly "obrovské ztráty".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

35 komentářů :

 1. Nebojte se . Rusové pocházejí ze Švédska .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správně.
   Ruotsi-veslaři.
   Varjagové založili ruský stát.

   Smazat
  2. V druhé generaci už mluvili slovanským jazykem a přemýšleli jako místní obyvatelé, tak vo co go?

   Smazat
  3. Pro anonymní 0:19: To s Ruotsi není zase tak úplně jisté. Je to historická teorie, se kterou přišli Němečtí historici Kateřiny Veliké. Slovo Rus může mít i jiný původ. Možná šlo o kořen nějakého indoevropského slova. Viz. slova: P-Rus, Et-Rus... Zdá se, že Balto-Slovanští Prusové (než se pod vládou Řádu německých rytířů germanizovali a pak ovládli Germánii!) a jim příbuzní Litevci či Lotyši a jim příbuzné kmeny byli před cca 1500 lety rozšíření v pruhu osídlení severně od Slovanských kmenů - a to až kamsi za Moskvu. Nikdo neví, co se v těch časech dělo. Klidně to mohlo být tak, že nějaký "Balto-Slovanský" kmen na chvíli ovládl země jako Červená Rus, Černá Rus, či Bílá Rus nebo Lemská Rus atd. a takto ty oblasti pojmenovali... ještě v těch dobách, a před tím než Vikingové (Ruotsi-Varjagové) začali dobývat Rus a takto celou zemi pojmenoval... Nebo i naopak! Nebo i jinak... Jistěže teorie ruotsi je velmi pravděpodobná, ale může být mylná...

   Smazat
 2. Rusko hlídá své teritorium od zrady Gorbačova. Nikam se necpe, nevměšuje, ani nestrká frňák kam nemá jako USA. Tak to prostě je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano a mohu v této logice pokračovat - 1+1=3, Slunce nesvítí, zelená je červená a kočka je pes.

   Smazat
 3. Švédský spisovatel? Tak to bude jistě člen Stockholmské kavárny co vítá migranty. Rozesírač se kterým by Kadyrov zatočil raz dva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. doktor příspěvku z 23:17 nerozumím....Novinář kritizuje svoji vládu, že štve proti Rusku a Kadyrov by měl s ním zatočit....bože,bože

   Smazat
  2. Taky nevím, co tím chtěl autor říci, ani ryba ani rak. Asi si před tím šlehnul roháčka.

   Smazat
 4. ..Chtějí Rusko úplně obklíčit a sevřít do kleští
  Nato...jen blbec to nevidí..,(teď se zase do nej pustili ze všech stran,jako když se už neštítí žádné lži!)
  já už jsem někdy tak zoufalá ,že kdybych neměla důležité povinnosti a zodpovědnost,
  byla bych už dávno někde na zapadlé vsi-pryč ,pryč !!!
  nevidět ,neslyšet -ode všeho na míle pryč!
  Za Rusko se modlím,za Slovany...za nás-obyčejný lidi,kteří zase vše odserou..
  vlaštovka


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pražská vlaštovko, hlavu vzhůru, ty to zvládneš. Máš na to. Nezoufej a buď statečná. Ať se ti daří.
   pražský vrabčák Čimčaro

   Smazat
  2. Milý Čimčaro,
   děkuji za povzbudivá slova!!!!
   Dnes se opravdu cítím hrozně-ani z toho všeho nemůžu spát -klasika..:-( ..
   jsi hodný,že se staráš!
   Zůstaň i Ty zdráv a dobré mysli!
   vlaštovka jituš

   Smazat
  3. Tak se podivej co Rusaci udelali v Gruzii, Abchazii, Osetii, Podnestri a hlavne na Ukrajine vcetne Krymu, ty vlastizradna komunisticka slepice.

   Smazat
  4. A co udělali ty tvý čmoudi z USSA,za dobu jejich existence?????Pořád a ZA KAŽDOU CENU NĚKOMU PO CELÝM SVĚTĚ CHTĚJÍ PODSTRKOVAT TU JEJICH RÁDOBY DEMOKRACII!!!!Tak se alespoň nauč dějiny ty nedomrdlej knížecí havleno!!!!

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  6. Pro ubožáčka 3:24 - Rusové v Gruzii neudělali nic, nedával jsi při zprávách pozor. Rusové se zastali Osetinců a před tím Abcházců, když zdivočelý gruzínský prezident Saakašvili se svou americkou manželku po neúspěšné "gruzínizaci" těchto národů na ně poslali armádu! V Podněstří opět Rusové neudělali nic. Ruské obyvatelstvo Podněstří prostě nechce být Rumuny, chtějí si uchovat svoji národní svébytnost. A Ukrajina, to je přece "okraj Ruska", Krym vždy patřil Rusku - tak co to tu meleš? Marek

   Smazat
  7. Ubožák 3:24 je placený troll a vy kdo na něj reagujete jej zbytečně podporujete. Lidi, nekrmte trolla, má Vás stejně za hlupáky, kteří mu hloupě skáčou na lep.

   Smazat
  8. Pane z 3:24 vy jste tak chytrý, já vás obdivuji, z vás moudrost přímo vyzařuje a to jsem vás ani neviděl, chtěl bych být jako vy. Vůbec nechápu proč vás ostatní nemají rádi. Vždyť se tolik snažíte osvítit jim cestu a napravit jejich zbloudilé duše. To vše naprosto nezjištně jen čisté lásky k nim. Láska a pravda zvítězí, že ano. A kdo to nechápe, tomu zkroutíme ruce a on ještě rád pochopí. Teraz kým som majorom nebeské sotni na to dohlédnu.

   Smazat
  9. Rusové neudělali nic?Máte to pomotané a taky problém jako Putinova klika.On je totiž rozdíl mezi národností a státním občanstvím,víte?Rusové se můžou tak jako kdokoliv zastávat národnostních menšin v jiných státech,ale nesmí porušovat mezinárodní práva a obsazovat cizí státní území a vytvářet samozvané republiky jak si umanou.Tož tak, a.7:25,8:08,8:30 i a.9:45.Proto neni divu,že dík současné věrchušce v Kremlu je RF ve světovém žebříčku dodržování práva až na 119 místě spolu s Nigérií a Mosambikem.Proto např.jak uvadějí ruská média,Brazilie,Čína,Indie a J.Afrika,po ukradení Krymu,mají problém spolupracovat v BRISC s Ruskou federací!

   Smazat
  10. ..a především- co udělali s původním obyvatelstvem amerického kontinentu ? Spáchali snad Rusové genocidu na Gruzínech a dalších jmenovaných ? A jak dopadli ve SVÉ zemi Indiáni ?

   Smazat
  11. Ještě bych doplnil. Pokud by někdy padlo Rusko, s jistotou padnou během krátké doby všechny slovanské národy. Rusko nepředstavuje pro nikoho nebezpečí, obsazením cizích území by nezískalo vůbec nic. Pokud nějaký havlista namítne něco o Krymu, tak bych mu rád připomněl, že Krym byl připojen až poté, co odpojení od Ukrajiny a připojení k Rusku odsouhlasila krymská vláda a parlament, a poté v referendu odsouhlasili i občané Krymu, převážně Rusové. Pak teprve parlament RF odsouhlasil připojení svého historického území k RF, čímž Krym zachránili před válkou, jelikož EU podporovaní nacisté se již na Krym nemohli dostat a vyvražďovat místní obyvatelstvo, podobně jako na Donbase.

   Smazat
 5. Panove, u nas se povida, ze ve Svedsku se ztraci Islamiste po stovkach ! Uz jich chybi 13 000 ! To je dobra zprava, ale nikdo nam nerekne, kam mizi ? MATE NEJAKE THEORIE ?

  Pani Prazska vlastovko ! Slovane to uz NIKDY NEPROHRAJI !
  Oni ted vi komu "podekovat" za vse, co se stalo.

  INTERNET zlomil nepratelum Slovanu monopol na indoktrinacni sracky a lzi.

  Rusti nacionaliste maji svoje nepratele zmapovany, a cele 5 kolone zradcu, kteri jsou vsem Rusum znami, visi nad hlavou mec - v Rusku.

  Zatim jsou vsak uzitecni. Je jich 9 a jejich jmena zna kazdy Rus ! Oni jsou priposrani strachem a volaji NATO denne o pomoc a o zakrok...

  Take Cina je na strane Ruska !
  Po zvoleni Donalda Trumpa prijde k positivnim zmenam a on se s Putinem hrave domluvi. Jsou si vzajemne sympaticti a uznavaji jeden druheho.

  Rusko ma 8000 nuklearnich bomb ! Jedina moznost preziti teto planety je dohoda - rozdeleni sfery vlivu a v Americe to vi 90 % vsech lidi.
  V Evrope a hlavne Nemecku a v Rakousku vsak budete mit fackovacku s Islamem. ZBROJTE a ucte se bojovat !
  Tak jako 1526 a 1683 pred hradbami Vidne.

  Kam chodite na zakusek a na kafe ve Vidni ?
  honolulu


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Donald se nikdy nestane presidentem, Chazari vybrali carodejnici Clinton. Nezalezi jak lide voli ale kdo pocita hlasy, Bush- Gore? Zazvonil zvonek?
   jj.

   Smazat
 6. Milý Nicku!
  ráda chodím do kafé Frauenhuber v Himmelpfortgasse když jsem v prvním.Tam je to dobrý ,jako doma..
  Jinak zůstàvá domluveno setkání v café Schopenhauer až přijedeš..(kam chodila děvčata z VRILu..
  Samozřejmě tu je ,jak víš mnoho dalších příjemných kaváren -dobrá je také Café Diglas
  na Fleischmarktu..výborná kuchyň!
  Panebože ,já si snad půjdu udělat něco dobrýho k jídlu ,teď ve 3 ráno !!
  Nicku jdu spàt ,já ráno nevstanu :-€ !!!!
  zdravice letí
  j.

  OdpovědětSmazat
 7. Pani Prazska vlastovko ! (3:01) DEKUJI za pozitkarskou informaci. Obe mista se mi velmi libi a nevedel jsem o
  nich ! Ta Viden na me stale silne pusobi. Mesto ma kouzlo a SHMRNC ! Tomu kouzlu vsak nerozumim, neumim ho zaradit. Asi nejsem sam, kdo mel rad Viden.

  Za Johannesburgem byvala restaurace - STARA VIDEN ! V Torontu na Bloor Str. se kavarny snazily Viden napodobit.

  Prof. Brigitte Hamann z Essenu zije v IXX. Bezirku a kdyz jsem byl naposled ve Vidni, moc jsem si ji pral potkat v nejake kavarne. Jeji knihy jsou fantasticke...

  Stalin, Hitler, Trocky, Radek, Tito a dalsi a dalsi zili ve Vidni a vymysleli svetova dobrodruzstvi. Viden je plna duchu a ti jsou zdilni ! Na Am Hofu jde po napiti potkat rimske legionare a dedku, kteri vypadaji jako Karl Lueger z Wiedenu (dnes IV. Bezirk) jsem potkal nekolik.

  Kdybych byl mlady, tak si tam poridim bydleni, ale v mem veku mi dochazi dech. Uz jsem doposkakoval. Snad v pristim zivote.
  To nejdulezitejsi o Vidni Vam nemohu napsat, bylo by to smazano. Studium dejin nebo sociologie na videnske universite je sen pro kazdou zvedavou dusi.
  honolulu - prilezitostny occultista.

  OdpovědětSmazat
 8. Nemohu se zbavit vzpominek ! Po ilegalnim prechodu hranic do Rakouska, bez pasu, (po srpnu 68) me policajti zavreli - ve Vidni, ale byli moc fain !
  Po zarazeni do transportu, do Jizni Afriky jsem nasedal na nocni rychlik do Mnichova a dale do Frankfurtu na letadlo.

  Westbahnhof bylo misto mojich prvnich kroku do sveta. T.j. pro me svate misto ! Odrazovy mustek k uspechu, uplatneni a plnemu zivotu. Az prijedu do Vidne, tak ze tam ze sentimentality zlinkuji !
  Musim vsak tu sentimentalitu dnes ukoncit pani z Vidne. Ozvu se zitra vecer. Dik jeste jednou za informace. Zijete v srdci evropske civilizace a to je odmena prozretelnosti.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidis hlupaku. A ted misto aby sis uzival svobody, tokas s primitivni komunistickou kravou.

   Smazat
  2. Zalez na nočník debilní prostatiku!!!!!

   Smazat
  3. Kde mi je platná svoboda když většina obyčejných lidí hledá nejlevnější chemické potraviny a prevalujou každou korunu, kde by vzali na zábavu a kulturu??? Se proberte, evidentně jste hlad ve svém demokratickém životě ještě nezažil jako mnoho jiných :(((

   Smazat
  4. To.P.Sochor.Máte zbytečnou starost o obyčejné lidi.Žeby někdo umřel hlady,nebo se přetrhl v práci neni známo.Pane,remcalů za každého režimu a lenochů bylo habaděj a jak tak koukám ...vy se proberte!

   Smazat
  5. Nicku :-)!!
   Až přijedeš do Vídně ,tak jí možná nepoznáš...
   V rámci konjuktury 70.let(jakjsem se dozvěděla od mých přátel a i sama mohla pozorovat později) ,bylo hodně starých staveb a úžasných areálů zničeno,zmizelo i z povrchu zemského !,
   anebo když měly "štěstí " a zůstaly naživu byly necitlivě přestavěny , zrestaurovány ...mnoho krásných starých kaváren,hotelů a společenských objektů -jako taneční sály ..apod.bylo odjádřeno -to zn.vnitřek zlikvidován -drahé a originální zařízení zašmeleno a prodáno.zařízení nahrazeno nekvalitním drekem...To Ti pak řeknu ,jaká se zde děla zvěrstva a jak se snažili určití "umělečtí rozhodčí podcenit a negativně pûsobit na paměť kdysi tak krásného města....budeš řvát až Ti budu vypràvět,jak to tu chodilo i chodí (ale už méně,neb není už kde brát ) od doby převzetí Vídně do
   rukou zaprodanců(hlavně socialisti -ti to zpunktovali...
   samozřejmě,že je zde stále se na co dîvat,ale povaha města se změnila a tak
   fantasta a staromilec jako já,zde moc odezvy
   nenajde...nemáš se čeho chytit tak,jako třeba v jiných městech ,které tomu rozkladu tak ,zaplaťpánbůh,nepodlehly...(kupř.Krems je pěkné městečko,ale malé)
   Nicku,až přijedeš ,vše spolu pomalu projdeme a povyprávíme...MOJE SLOVO PLATÍ!
   no nic ,musím už do terénu..
   zdravím přes oceán :-)
   jituš

   všechno spolu pěkně projdeme- MOJE SLOVO PLATÍ !
   jituš

   Smazat
 9. Ty nedochudce, nedonoseny "Einstaine" (6:41) ! Rusko dnesnich dnu NENI Sovetsky Svaz vcerejska... Ty to mas vse popletene ! Je to nacionalisticka zeme v rukou Slovanu !
  Coz Sovetsky Svaz nebyl !

  Krym patril Byzanci, potom Turkum a od roku 1783, (pokud si pamutuji z dejepisu), znovu Rusku.

  Protestovat proti teto realite, je stejne jako curat proti vlnam huricanu na brehu more !

  Rusko dnesnich dnu a Amerika budou kamosi proti Islamu, coz je dobra vec ! Ukrajinska vlada v Kijeve je po Majdanu nelegalni a ke vsemu jeste neslovanska.

  A ty dalsi mista nekde na Kavkaze, ktere jsi jmenoval (3:24) nikdo ani nezna. Pravdepodobne jsou to vesnice ktere se pridali k Putinovi..

  Chces jit do valky proti Rusku ? Bez ! Ale nechtej to po jinych, kteri kaslou na Tvoje osobni ambice a zajmy Tve skupiny !

  Nic na realite nezmenis. Tva nenavist neni nicim
  podlozena ! NWO se nekona ! Svet bude rozdelen na zajmova teritoria a nikdy nebude patrit do rukou jedne skupiny.

  Bud rad ! Uz ted projevuje ambiciozni skupina znamky degenerace a zakrneleho intelektu.

  Radej se zeptej ceske knezny vysoke inteligence, zijici ve Vidni - pani Prazske vlastovky, kde prodavaji Strudl !

  T.j. daleko dulezitejsi nez Tvoje politecke analyzy Ty OSLE !

  nick HONOLULU - POZITKAR, labuznik a polomek rimskeho Luculluse.

  OdpovědětSmazat
 10. Rusko nepotřebuje další území, jen země se kterými může spolupracovat. Strašák z Ruska slouží jen k dalšímu rozvoji amerického zbrojního průmyslu a jeho přibližování k hranicím Ruska. Kořist je jasná a je to právě Rusko, vše ostatní je jenom propaganda, která toto úsilí podporuje.

  OdpovědětSmazat
 11. Pani Prazska vlastovko, (t.j. na pobaveni.)
  Ta VRIL society delala spojencum ve valce mozoly na mozku a oni jsou dodnes v nemem uzasu a bezmocne zlosti.

  Pouze 2 rostarny na pobaveni.
  15. kvetna - 1945. Maria Ostrich vyhlasila radiem evakuacni heslo : "Niemand bleibt hier" a 150 clenu Vril society na to reagovalo utekem do Schleswig - holsteinska, a tam uplne zmizeli. Nikdo
  nevi kam a jak ! Oni utekli spojencum pod nosem.

  9.12.1965 na KECKSBURG, (mala vesnice v Pennsylvanii, na jihovychod od Pittsburghu, 25-30 mil) spadlo UFO, ve tvaru "zvonu" z vesmiru s napisem : greetings, eager beavers - Vril..
  greetings = pozdraveni
  eager beavers = snazivy a nesikovny bobr ! Amici tato slova pouzivaji na snaziva a nesikovna nemehla. (Hodilo by se to na TV v Cesku.)

  Stari Amici v Pittsburghu, mi vsak rikali, ze to melo spadnout asi o kousek dal. Jmenovali misto a septem mi zdelili, ze je tam nejaky tajny sklad, toho co bylo privezeno z Nemecka po roce 45.
  Myslim si, ze je tam Arse pasta. Pomazanka pro vojaky v tube, zv. prdelova pasta. Nic jineho v Nemecka po roce 45 nezustalo.
  (Ja tam jeden cas pracoval v Pittsburghu a Pennsylvanie v lete, je moc pekne misto, zalesnenych kopcu a hlubokych udoli.)
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 12. Je to jako v tom vtipu o ruském nebezpečí.Americké
  ženy se potkají a vypráví si o svých rodinách.Tak
  povídá:jeden syn je v Iráku,druhý je v Afghanistánu
  a třetí slouží v Kosovu.A co dělá manžel?Jezdí po
  Evropě a vykládá o ruské rozpínavosti.Tím je řeče-
  no vše.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.