Reklama

.

.

úterý 23. února 2016

Syrští raketčíci „pohostili“ teroristy dvoumetrákovými hlavicemi systému 9K52 Luna

Dmitrij Lemeško
23. 2. 2016 Eurasia24

Syrská armáda začala proti teroristům používat raketové systémy 9K52 Luna-M, v kódu NATO označované jako FROG-7. Tyto taktické raketové systémy spolu se systémy 9K72 Elbrus tvořily po dlouhé období základ raketových sil syrské armády.

Sovětský svaz začal svému nejvěrnějšímu spojenci na Blízkém východě dodávat FROG-7 počátkem 70. let. Syřané ovládání této zbraně úspěšně zvládli a mohli ji proto s dobrými výsledky použít v tzv. říjnové válce v roce 1973. Luny tehdy napadly cíle na izraelském území, zejména pak jednu z leteckých základen.

Od roku 1973 až do začátku občanské války Syřané systém 9K52 v bojových operacích nepoužili. Až do nedávné doby využívali systémy 9K79 Točka, 9K72 Elbrus a systémy dovezené ze Severní Koreje a z Íránu. Nyní bylo podle všeho rozhodnuto zapojit do bojů i Lunu-M. Svědčí o tom minimálně fotografie zveřejněné na internetu.


Dostřel mobilního taktického raketového systému je do 70 km. Neřízená raketa na pevné palivo o hmotnosti 2,5 t není příliš přesná, odchylka dopadu hlavice od plánovaného cíle může být až 700 metrů. Jestliže už ale dopadne – a to je dostatečně podloženo zkušenostmi z válek v Afghánistánu a v Perském zálivu – pak může nepříteli způsobit značné škody.

Například dvousetkilogramová tříštivá hlavice může nepřítele zasypat 15 tisíci střepinami. Ještě ničivější je pak hlavice kazetová, obsahující 42 kusů vysoce explozívní tříštivě-trhavé submunice, každé o hmotnosti 7,5 kg.


Vlastní odpalovací zařízení je nainstalováno na podvozku terénního nákladního automobilu typu ZIL-135LM; jeho hmotnost je téměř 16,5 t. Osádku vozidla a odpalovacího zařízení tvoří 5 osob. Se dvěma nezávislými motory o celkovém výkonu 360 koňských sil dosahuje souprava maximální rychlosti 60 km/hod.


Na počátku občanské války měla syrská vládní armáda ve výzbroji 18 těchto raketových systémů a několik desítek použitelných střel.


Podle vojenských odborníků již nelze tento raketový systém považovat za moderní, při vhodném použití však mohou jeho střely způsobit nepříteli značné škody.
Zdroj: vestnik-rm.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz


5 komentářů :

 1. Syrska armada nech pouzije hlavne vsetkych 18ks ale hlavne kazetove bomby.Ved tie predca puzivali aj ukrajinci na obyvatelstvo Donecka. Vojna v Syrii nech uz skonci aby bola slovodna a ludia sa mohli vratit domov!RUsko prislo zachranit v case o 5minut dvanast da sa povedat.

  OdpovědětVymazat
 2. Kazetová munice proti civilistům je genocidní zločin, proti nelidským militantům je to jejich zasloužený osud. Takže proti teroristům zcela jistě.

  OdpovědětVymazat
 3. Moderní asi nejsou, účinné vysoce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sloužil jsem u toho, byla to docela honička. Ale na svou dobu dobré. A efekt to má určitě i dnes.

   Vymazat
 4. A rychle všichni do nebe panny se již slikaji!!!

  OdpovědětVymazat