Reklama

úterý 9. února 2016

Tagesspiegel: Pro východisko z krize je třeba hovořit ne s Tureckem, ale s Putinem9. 2. 2016     zdroj a zdroj
Angela Merkel se setkává s tureckým vedením už potřetí od začátku roku, ale pokrok v urovnání krize s běženci je zatím bezvýznamný. Ani kancléřka Německa, ani vláda Turecka nemohou vyřešit syrský konflikt, proto by možná Evropě dávno stálo za to vyjednávat ne s Erdoganem a Davutoglu, ale s Vladimírem Putinem, poznamenává německý list Der Tagesspiegel.Angela Merkel se vypravila do Ankary na jednání o situaci s běženci ze Sýrie, možná by však bylo správnější vést dialog s Putinem, a už dávno, píše Thomas Seibert v německých novinách Der Tagesspiegel.


Evropa "padla na kolena, aby líbala nohy tureckému prezidentovi Redžepu Tajipu Erdoganovi", tvrdí autor článku. Německá kancléřka se setkává v Ankaře s hlavou tureckého státu a ministerským předsedou Achmetem Davutoglu k projednání turecké pomoci při urovnání krize s beženci.


Zoufalství Evropy roste, je přesvědčený Thomas Seibert. Merkel a Davutoglu se setkávají už potřetí od začátku roku – s žádným jiným z představitelů vlád mimo EU nyní kancléřka nevede tak přímou intenzivní spolupráci". Toto oživení svědčí o narůstajícím zoufalství, domnívá se autor. Kvůli náladám v Německu a ve své vlastní straně potřebuje Merkel rychle úspěchy.


Plán kancléřky spočívá ve snížení počtu běženců, proto musí Turecko dělat víc. Pravda, dosud nejsou žádné příznaky toho, že tento plán funguje, zdůrazňuje Der Tagesspiegel. I když počet běženců, přijíždějících do Řecka, klesl, toto ale souvisí hlavně se špatným počasím.


Mezi Tureckem a EU však také není jednota. Ankara čeká od Evropské unie finanční pomoc ve výši alespoň tří miliard euro, ale Brusel je připraven vydávat peníze pouze na konkrétní účely. A Turecko chce, aby jeho občané získali úplnou volnost pohybu v Evropě už od poloviny roku, ale EU to, nejspíše, nepřipustí, je poznamenáno v článku.


Nespokojenost vyvolává i dvojaká pozice EU: na jedné straně Evropa žádá po Ankaře, aby podnikala více kroků pro snížení přívalu běženců, na druhé straně vyzývá Turecko, aby otevřelo hranici v oblasti Aleppa, aby vpustilo do země ještě více Syřanů – z humanitárních důvodů, vysvětluje list. Ale do Evropy lidi pouštět není třeba, nehledě na humanitární důvody, zdůrazňuje Thomas Seibert.


Smutná skutečnost podle jeho názoru spočívá v tom, že ani Merkel, ani Erdogan nebo Davutoglu nemohou nic udělat s velkým počtem běženců. V případě, že Aleppo bude obsazeno vládními vojsky, Ankara počítá s dodatečným přijetím více než miliónu běženců, ale diplomaté hovoří o "apokalyptickém množství", píše Der Tagesspiegel. A ještě více syrských běženců zamíří do EU.


Západ nemá vhodné varianty pro vyřešení krize běženců, soudí autor článku. Evropa příliš dlouho pozorovala Damašek a nezasahovala, protože se domnívala, že tamní dění se jí netýká, ale nyní tato krize sama přišla do Evropy a takovým politikům, jako je Angela Merkel, ubíhá čas na její urovnání, zdůrazňuje list.


Mezitím se Rusko upevnilo jako rozhodující síla v regionu a snaží se vyřešit konflikt vojenskou cestou ve prospěch svého spojence Bašára Asada, poznamenává Der Tagesspiegel. "Je možné, že Evropa brzy bude muset padnout na kolena před Vladimírem Putinem", zdůrazňuje autor článku.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

12 komentářů :

 1. Padnout před Putinem na kolena, sypat si hlavy popelem a poníženě prosit za odpuštění - to měli evropští potentáti udělat již dávno. Hned po oděském holocaustu, který byl přímým důsledkem Majdanu. Bohužel světovládné ambice USA nešlo a nejde pominout, ani přání Černého mužíka z Bílé chýše nevyslyšet. Angela se zcela po právu chová jako korunovaná hlava EU a místo diplomacie EU ona jedná tu s Putinem, potom s Husajnem, pak s Porochem, Erdoganem, papežem a tak furt dokolečka dokola. Nakonec ona jediná z E má přístup vždycky ke každému. Možná to je jediný racionální důvod, proč ji ještě N nevykopli. Zdá se, že aspiruje na Nobelovku za mír.

  Kdyby to nebyl takový průser, tak by bylo úsměvné sledovat, jak se Angela dokáže kroutit. Nejdřív je to na líbačku s Putinem, pak dostane vylágoš od Husejna, tak otočí, pak podporuje ukrofačisty a násilný mocenský převrat na Ua, potom sance proti RF, následně se rozčiluje nad sledováním jejích aktivit NSA a vyhání rezidenta CIA, aby pak skroušeně akceptovala vůli WDC atd... Ona svým jednáním v podstatě realizuje zahraniční politiku USA, aby v zápětí činila kroky ke zmírnění toho, co vyvolala. Ona vědomě a asi proti své vůli, likviduje německou státnost, vlastní národ a sociální systém EU. Naprosto schyzofrenní situace. Chudák holka, ta to teda nemá lehký. Moc by mne zajímalo, jaké nátlakové a pobídkové prostředky na ni museli loutkovodiči použít, aby se sbou nechala takhle mávat?!? V každém případě je to buď totální egoista bez skrupulí a svědomí, nebo úžasná hérečka. Pokaždé s řádně pokrouceným charakterem!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. V zásadě s Vámi souhlasím. Jen připomínka. Autor článku vůbec neodhaluje příčiny syrské krize. Přitom ty jsou známé (pokud nemáte zavřené oči, uši a duševní zácpu). Turecko je jednou z hlavních příčin syrské občanské války, Assad je druhořadou příčinou. EU (včetně ČR) Tureckou dlouhodobě podporovala v rozvracení sousedního státu. Podobně se dostalo podpory i Saudské Arábii a Kataru. Příliv migrantů do EU nemá nic společného s Putinem, snad jen jako výmluva pro Erdogana, aby mohl vydojit co nejvíc peněz z Evropy. EU má přitom spoustu prostředků, jak zastavit migranty a omezit Turecko ve vydírání. Je možné začít je zastavovat už na moři, posunovat je třeba do Egypta, je možné zastavit je v Řecku, Makedonii, Chorvatsku. Turecko může zažít vlnu sankcí - ostatně za autoritativní politiku Erdoganovy vlády si je zaslouží. Mohou sahat od omezení zahraničních investic přes potlačení turistiky až k zákazům dovozu tureckého zboží. Pokud Merkelová uvažuje jen v zájmu Turecka jako nějaká Erdoganova služka, je na německé politice cosi nezdravého. Ani deset schůzek s Putinem na věci nic nezmění. Pokud někdo zastaví Turecko, může být rychle konec s teroristy v Sýrii. Když však budou členové NATO a jejich arabští a izraelští spojenci nadále podporovat bandity, nezbude Assadovi než pokračovat v obraně Sýrie a vyhnat je silou. Že přitom bude část Syřanů hledat oporu v zahraničí, je jasné. Nelze současně posílat terorismu podporu a účinně s ním bojovat. Na tohle hovořit s Putinem nestačí. Spíše pomůže pohovor s politiky EU o cestách k míru v Sýrii. K tomu se Angela nechystá, takže je její úsilí zbytečné.

   Smazat
  3. Deset schůzek Putin potřebovat nebude aby těm trumberům z EU vysvětlil co mají dělat. Problém bude někde jinde jestli to pochopí, (budou chtít pochopit) řešit problémy EU není tak jednoduché, zakřivení banánů atd. není až tak snadné, jeětě že jsou alespoň dobře placeni. Takže u Putina ten problém ani nezačal, sle mohl by skončit, když bude dobrá vůle z druhé strany a tenhle problém asi sám nevyhnije...

   Smazat
 2. Merkelová jen dál hraje nechutnou roli vydírané politické loutky.
  Pro zájmy kohosi za oceánem, kdo se má za hybatele a vyvoleného k řízení světa.
  Pokud je toto nejmocnější politička EU, pak nás potěš pán_bu ..

  OdpovědětSmazat
 3. Merkelová - dcera Hitlera:
  www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7177-konspiracni-teorie-se-siri-internetem-nemecka-kanclerka-angela-merkelova-je-udajne-dcera-hitlera

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak nevím,spermobanky fungovaly už za třetí říše?

   Smazat
  2. Vidět, ž jsi vůbec nečetl ten článek. Nejdřív čti a pak kvákej!

   Smazat
 4. Vyděrač Erdogan nemá absolutně žádný zájem na ukončení migračního fiaska eurozóny. V migraci je jeho vyděračský potenciál. Fikaně přiživuje konflikt a migraci a tím zvětšuje svůj vyděračský potenciál. Je úplně jedno kolik "zrní" mu pitomci z eurobrusele nasypou - stejně bude chtít stále víc. Jediné řešení je odtroubit nesmyslnou politiku a dát migrantům na vědomí, že narušování hranic se nebude dál trpět. Hranice se budou bránit třeba silou za použití zbraní - první výstřely půjdou po výzvě do vzduchu. Narušení hranic je trestný čin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také není zanedbatelný fakt,že se vzrůstajícím počtem islámských uprchlíků v EU získá samozvaný vůdce světového sunnitů vliv na evropské vlády.Dnešk i když se popdaří radikálně omezit imigraci,nepřinese do budoucna nic dobrého....

   Smazat
 5. Evropané si nezaslouží žít.Ve jménu humanismu se ne-
  chají pozabíjet.Lidé,kteří rezignovali na svoje bez-
  pečí a svobodu,což je celá EU,nemají právo na život.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 6. Merkelová s Tureckem hořekuji, že z Aleppa prchá až 35 tis.migrantů. Mnozí z nich jsou asi islamisté, aby si zachránili život. Nehořekují ale nad 200 krát větším počtem uprchlíků, které vyhnala z domovů válka, vyvolaná vnějšími, zejména tureckými silami, proti vládě. Třeba by naopak mohli osvobození tohoto velkého města uvítat, aby se uprchlíci měli kam vracet k obnově své osvobozené země.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.