Reklama

.

.

středa 24. února 2016

Tanky T-90 vyrazily na Rakku (plus video s unikátními záběry)

24.2.2016   Eurasia24,překlad mbi
Moderní ruská obrněná technika používaná syrskou armádou přispívá k úspěchům vojsk Bašára Asada. Článek doplňuje video Antona Komogorceva s unikátními a místy až stěží uvěřitelnými záběry tanku T-90.Jak informují syrské sdělovací prostředky, tankové jednotky posílené cca 15 nejmodernějšími stroji T-90 Vladimir již prakticky osvobodily od mudžahedínů většinu jednoho z největších měst na Blízkém východě – Aleppa.
V současné době syrská „obrněná pěst“ spolu s bojovníky KSIR (Korpus Stražej Islamskoj Revolucii – Armáda strážců islámské revoluce, známá jako íránské Revoluční gardy – dobře vyzbrojené a vycvičené oddíly stojící mimo íránskou armádu a podléhající duchovnímu vůdci země ajatolláhu Alímu Chameneímu) postupuje k Eufratu, aby zaútočila na Rakku, neoficiální hlavní město Islámského státu IS.

Speciálně použití moderních tanků T-90 pomáhá syrským vojákům dosahovat tak drtivých vítězství nad mudžahedíny,“ říká generálporučík Jurij Nětkačev, který svého času velel tankovým svazkům a je dobře obeznámen s takticko-technickými daty T-90.

„Tanky Vladimir jsou pro boj ve městě, kde se radikálové ukrývají za zdmi budov a střílejí po tancích z granátometů a ručních protitankových řízených střel, nenahraditelné. Mají totiž tak odolné pancéřování, že tyto prostředky je jen těžko prorazí. Proto tyto tanky zpravidla nastupují do útoku před pěchotou a likvidují mudžahedíny v jejich opevněných opěrných bodech.“ Generál upozorňuje na skutečnost, že Sýrie je první zemí mimo Rusko, ve které došlo k přímému bojovému nasazení tohoto typu tanku (až do této doby byl v boji použit pouze během kampaně v Čečensku).

O přepravě ruských tanků T-90 do Sýrie informovala americká média již v září 2015, tedy ještě dříve, než Moskva zahájila leteckou podporu akcí vládních sil. Předpokládalo se, že s těmito tanky údajně zahájí ruská armáda pozemní operaci v Sýrii.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí tyto úvahy odmítlo. Současně však ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov připustil, že Moskva dodává do Sýrie moderní zbraně pro potřeby syrské armády. „Samozřejmě, zbraně jsme do Sýrie dodávali, dodáváme a dodávat budeme. A budou je nevyhnutelně doprovázet ruští vojenští specialisté, kteří zbraně připraví k boji a naučí syrské osádky s nimi zacházet. To nejsou žádné záhady ani tajemství,“ prohlásil Lavrov.

Počátkem února se v jednom článku francouzského listu Le Monde s odkazem na bojovníky tzv. Syrské svobodné armády objevila informace, že tanky T-90 údajně řídí Rusové. „Není nijak těžké je poznat,“ řekl prý francouzskému listu voják „Severního pluku“ Ajman Daheš. „Mají bílou kůži, nosí jinou uniformu a řídí tanky T-90 – mnohem modernější než T-55 nebo T-72, které většinou používá vládní syrská armáda,“ – a Le Monde jeho úvahy zveřejnil.

Ministerstvo obrany RF podobné informace opakovaně vyvracelo a prohlašovalo, že ruští vojáci se pozemních operací v Sýrii neúčastní. O tom, že ruští poradci učí syrské specialisty bojovat s tanky T-90, oficiálně informoval Damašek. Podle řady odborníků mohou být tyto tanky v Sýrii používány nejen syrskými, ale také íránskými osádkami z oddílů KSIR nebo spojeneckými iráckými vojáky bojujícími na straně Damašku.

Tuto verzi nikdo oficiálně neodmítl. A jako první informovala o použití tanků T-90 syrskou armádou v oblasti Aleppa již 2. února íránská zpravodajská agentura Fars. Zpráva se objevila ve dnech, kdy íránský ministr obrany Hosejn Dehkán jednal v Moskvě o možnostech dodávek tanků T-90 Vladimir do Íránu, přičemž není vyloučena ani možnost jejich výroby přímo v Íránu.

Ukazuje se přitom, že tyto bojové stroje nezajímají jen armádu Íránu. Nedávné vydání britských Times zveřejnilo článek, ve kterém se uvádí, že „Putinovy supertanky“ velmi účinně ničí povstalce v Sýrii a samy přitom jsou prakticky „nezničitelné“. Jak Times uvádějí, tanky T-90 jsou vybaveny senzory, které odhalí proti nim vypuštěné protitankové řízené střely a pomocí infračervených paprsků je odkloní z trasy. Tím se americké protitankové řízené střely TOW, které USA a Saúdská Arábie v loňském roce dodaly syrské opozici a které zničily značné množství starší syrské (vládní) vojenské techniky, staly nepoužitelnými.

Tank T-90 Vladimir

Tank T-90 jako zásadní modernizace tanku T-72B byl přijat do výzbroje v roce 1992. Po smrti Vladimira Potkina, hlavního konstruktéra tanku, dostal rozhodnutím vlády RF název Vladimir.

V současné době je T-90 na světovém trhu jedním z nejžádanějších pancéřových bojových vozidel.

Najdeme ho ve výzbroji Ázerbájdžánu (94 ks), Indie (více než 800), Alžírska (300), Turkmenistánu (10) a Ugandy (44).

Zda existuje oficiální smlouva o dodávkách T-90 do Sýrie, není známo. Není vyloučeno, že tanky byly Asadovým jednotkám dodány z ruských vojenských skladů jako vojenská pomoc, protože mudžahedínové během 4 let bojů zničili značnou část před lety dodaných sovětských tanků T-55 a T-72.

Zdroj: agitpro.su

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

7 komentářů :

 1. Jóóó panečku to je mašinka. Skáče plave a jen se divím, že nelétá. Na tu holt IS+USA+NATO nemají ani ve srandě.

  OdpovědětVymazat
 2. Být evropským nebo americkým investorem, investoval bych do ruských zbraní.
  Jako český důchodce s valorizací 40.-Kč zatím nemohu. Děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jako zkusený investor radím investovat do stríbra. Uz sem do toho investoval pres milion korun. Je to v podstate dnes ta nejlevnejsí vec na svete (ve srovnání se svou reálnou hodnotou) ta nejpodhodnocennejsí komodita na svete! Nejlepsí investice za posledních 400 let! Na rozdíl od zlata, víc nez polovina vytezeneho stríbra rocne mizí v prumyslu (nejlepsí vodic elektriny, svetla, nejlepsí germicid) Je po nem masivní poptávka nejen v prumyslu (není adekvátní náhrada za nej) ale ted cím dál víc i u investoru (ví o nem jen 1 z 100). Jestli je pravda, ze cena zlata neporoste (o cemz pochybuju), tak u stríbra to neplatí! Vloni sem videl dokument, kde jeden investicní expert uvedl, ze se jeho cena má po roce 2020 srovnat se zlatem, (ted je 79-krat levnejsí) do 1-2 let má nastat stríbrny zlom (silver peak). Za 15 let má byt jako 1. kov na svete kompletne vytezen a pak se jeho cena bude pocítat v násobcích zlata! Michael Morris v knize "Co nesmite vedet", píse, ze se radil s experty a podle nich pravá cena stríbra by mela byt 100 az 500-krát vetsí nez je ted! Jelikoz se s cenami drahych kovu manipuluje uz dekády, nikdo jejich presnou cenu nezná.

   Vymazat
  2. Obchodujete se stříbrem? Chcete se zbavit zásob? Hrajete to na české hejly? Květa

   Vymazat
 3. Islámsky stát bude do konce roku porazen.

  OdpovědětVymazat
 4. Doufám, že tam ti ruští tankisté s bojovymi zkušenostmi, opravdu jsou, nechtěl bych, aby tam s takovým vytříbeným kusem technologie, nyní zacházeli "pouzí" studenti.
  Syrští i íránští tankiste, zřejmě taky nebudou žádná ořezávátka, nicméně moderní technologie osazené na tomto tanku, zcela určitě, staví na hlavu, všechny jejich , tolik let tvořené reflexy.
  Jet tam kde by nikdy před tím nejeli, podnikat akce o kterých do té doby ani nepřemýšleli.

  Jen tak dál kluci, děkuji.
  V Sýrii bojujete i za mou rodinu.

  OdpovědětVymazat