Reklama

.

.

pátek 5. února 2016

Trojí metr spravedlnosti

Václav Umlauf 
5.2.2016   E-republika

Degenerace spravedlnosti, prozatímně ukončená Klausovou amnestií privatizačních zločinců, zdařile rozkládá nejen nás, běžné občany, ale stala se i nástrojem politického boje. 
 

Žijeme ve světě, kde se spravedlnost dostala na středověkou úroveň, což jako filosofický osvícenec považuji za návrat do barbarství. Ve středověku byla spousta velmi racionálních věcí. Připomeňme například, že čarodějnické procesy (nikoliv s heretiky) začínají až po roce 1300, kdy ve filosofii začíná směr zvaný "cesta současníků", neboli via Modernorum. Služebná Catillon Repond, poslední evropská „čarodějnice“, byla upálena ve švýcarském Fribourgu v roce 1731. Protestantský Fribourg vynikal v mučení čarodějnic a v letech 1429‒1731 jen v tomto městě bylo dáno před soud 500 obětí. Mezi nimi bylo 70‒80 % žen a poprava následovala v 60 % případů. Ve Švýcarsku soudila protestantská inkvizice celkem 10 tis. osob z celkového počtu asi 60 tis. v celé Evropě. V Německu a především ve Španělsku byla většina inkvizičních procesů primárně zaměřena nikoliv proti čarodějnictví, ale proti herezím (evangelíci, kacíři, muslimové, židé). Racionalita moderny tedy viděla čarodějnictví na každém rohu. Teď máme ty uprchlíky. Ale zpět ke krachu právního státu a lidských práv, které je naopak vynikajícím vynálezem moderny, na rozdíl od čarodějnictví.

Ve středověkém pojetí práva panovník sloužil přímo bohu a jeho prerogativa byla v tom, že z této nadřazené pozice královského majestátu určoval pozitivní obsah práva. Nárokoval si primární právo na definici a výkon spravedlnosti a z tohoto titulu nemohl být souzen od lidu, který toto právo pasivně přijímal. Spor o povahu moci začal hned po roce 1300 a dokončila jej Francouzská revoluce popravou "občana Kapeta" a nastolením "Deklarace práv člověka a občana". Tento model se postupně uchytil a za pár století přešel do institutu právního státu. Kdo dnes stojí nad právem stejně jako středověký monarcha?

Současní banksteři odpovědní za finanční krizi 2006-16 a politikové odpovědní za vraždění na Blízkém východě jsou zcela mimo jurisdikci nás, obyčejných smrtelníků. Jsou to takoví bohové mezi lidmi. Když obyčejný Novák zabije jiného Nováka, nebo ho připraví o peníze, má problém. Pokud zabijete v Iráku, Libyi a Sýrii těch Nováků přes milión, nebo je držíte v koncentráku, nebo je střílíte drony, tak se to ztratí. Stejně tak může FED ztratit dva bilióny, banksteři v USA mohou zničit vklady a hypotéky miliónům Nováků, a je to v pohodě: (Chybí 2 bilióny dolarů? Nevím. Můžete s tím něco udělat? Ne.). Teď je krapet znepokojený šéf výdělečného podniku Goldman Sachs, protože kandidát na prezidenta Sanders není na jeho darovací výplatní listině jako Clintonová, viz tento článek. Americký "socialista" (tedy po našem "komunista") Sanders odmítl jakékoliv peníze od banksterů a jeho prezidentskou kampaň financují pouze drobní dárci.

Druhá parta, které se týká selektivní výkon práva, vyniká milenkami a bojem proti teroru. Po tak náročném zaměstnání mají tito generálové právo na zasloužený odpočinek, to je jasné. Generál Petraeus měl ve funkci šéfa CIA milenku, která psala jeho životopis a potřebovala znát nějaké detaily. Generál porušil kdejaká pravidla styku, dne 9. 11, 2012 podal demisi z funkce šéfa CIA za sex s autorkou svého životopisu. Viz heslo ve Wikipedii. Na takové lidi je potřeba být hodný, protože bojují proti terorismu. Zato "terorista" Assange sedí už roky na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. A to přesto, že pracovní komise OSN nyní vydala verdikt, že svévolný způsob jeho internace porušil základní normy mezinárodního práva. A vůbec, Blízký východ a Ukrajina ukázala, že nejsou teroristé jako teroristé. Ti naši mohou zabíjet, mučit a uřezávat hlavy v boji proti terorismu, ale ti druzí teroristé jsou fakt barbaři.

Takže i výkon práva v případě vyšetřování a trestu v případě "boje proti terorismu" je naprosto jasně dvojí. Právo Západu se účelově ohnulo a trvale ohýbá podle právě vedené studené války proti Rusku a podle toho, kdo mučí a uřezává hlavy. Připomeňme, že ty státy a političtí teroristé, kteří vytvořili ad hoc dané "koalice ochotných" a zařídily například rozbití Libye, by za tyto zločiny měli pykat. Jejich státy by měly platit vzniklé škody. Mimo jiné i proto, že zde za facku berou ropu a plyn, protože vláda zde neexistuje a není komu platit. Například Česko ke koalici ochotných v případě zničení Libye nepatřilo. Vláda správně říká západním zemím EU v rámci celého Višegrádu, že škody formou válečných reparací platit nebude. Něco jiného je humanitární pomoc, k té jsme zavázáni jako lidé.

A poslední výpadek práva ukazuje devastace právního systému v reálu, tedy v tom zbytku práva pro chudé, kterému se ze zvyku říká "právní stát". Každý dobrý obhájce po letech praxe ví, jak funguje soudní mafie ohledně exekucí, jak je zavedena konkurzní mafie, kteří soudci jsou zkorumpovaní a proč, jak je potřeba zabezpečit všehoschopného soudního znalce a tak podobně. Proces s Rathem a nyní i s olomouckým hejtmanem Rozbořilem ukazuje postup státního zastupitelství jako hodně účelovou kauzu. Stejně dopadl Stropnický (mladý samozřejmě) se slavným počítačem, který mu policie zabavila při domovní prohlídce v době, kdy šlo o křesla a vliv na radnici na Žižkově, kde byl místostarostou. Pokud je mi známo, o nic nešlo, a počítač má zpět. Šlo jen o to, odstínit jej od vlivu a udělat na něj účelový hon v médiích v době, kdy to bylo opravdu hodně potřeba. A právě k tomu se propůjčil státní zástupce i policie.

Tato poslední nerovnost je opravdu zajímavá. Ukazuje se totiž, že degenerace spravedlnosti, prozatímně kulminující Klausovou amnestií privatizačních zločinců, zdařile rozkládá nejen nás, běžné občany, ale stala se nástrojem politického boje. Kalousek si dělal složky, Babiš si pilně dělá složky, a mezitím se ten i onen stará o to, aby se nezměnil zákon o soudcích a o státním zastupitelství. A vyšetřování státních zástupců nakonec připomíná komedii. Vymahatelnost práva pro normální oběti bezpráví, exekutorů atd. je naprosto děsná. A na druhé straně se nevyšetřují případy, které volají do nebe a do partajních sekretariátů. 


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde.Děkujeme!


 
Související články:

15 komentářů :

 1. Mohu vědět, který privatizační zločin V. Klaus amnestoval?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud to nevíš, tak nemá cenu ti to vysvětlovat.

   Vymazat
  2. Dobrá otázka. Pokud vím, pan Klaus amnestoval kauzy, které se bez výsledku vyšetřovaly deset a víc let. Co se asi po té době mohlo vyšetřit? Svědci podplacení nebo odklizení, důkazy zničené či upravené. Akorát soudci a vyšetřovatelé z toho měli nikdy nekončící dobře placené zaměstnání.
   Taky mě se°e, že ti lumpi unikli spravedlnosti. Připadá mi to ale přece jen lepší, než vytloukat jedno bezpráví druhým.
   J. Hruška

   Vymazat
 2. Amnestováno bilo vše co souviselo ze zločinem,Falmer.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bilo, bilo, Falmere jsi fyluta a lyšák.

   Vymazat
  2. @19:46 opet dalsy jazikospitec chledajycy jen chibi na druhich druzych ze pyzdo?

   Vymazat
 3. Anonymní 5. února 2016 17:40 jestli to nevíš, tak jsi se cca po 25 letech vrátil z měsíce ne?????
  Klaus jako vrchní padouch ammestoval veškeré hospodářské trestné činy od počátku svého nástupu do politiky až do jeho odchodu z politiky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Například zpronevěru v HS-systému, kde pachatelé čekali na pořádný flastr. Stačí?

   Vymazat
 4. Všechny!Ať se to týkalo tzv.malé i velké privati-
  zace,to jest rozkradení státního majetku v hodnotě
  1,7 bilionu korun.Jestli chcete vědět víc,je to na příliš dlouhou diskuzi.Při Vašem chápání asi na nic.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 5. Píšete úplné blbosti. Soudní systém je nepružný, spotřebovává nekonečné peníze a výsledkem jsou nachytané sardinky, přičemž žraloci si plují na všech světových mořích.
  Klausova amnestie měla jediný účel. Zastavit stíhání, která nikam nevedla a odlehčit soudnímu systému.
  Chyba se evidentně stala už v době OF, kdy bylo povoleno všechno, co nebylo zakázáno. Přičemž řada socialistických zákonů byla zrušena a teprve postupem času si poslanci vymýšleli nesmysly, které nebylo možno stejně uplatnit zpětně.
  Havlova pitomost právě spočívala v neochotě levicových intelektuálů, kteří se sice oblékli do antikomunistického kabátu, ale nechtěli přijmout kapitalistickou realitu. Neměli tedy socialismus bourat. Kdyby nebylo Klause, byly by tu dodnes podmínky jako na Ukrajině.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Standardní postup po/při (téměř) každém převratu je:
   1. rozvolnění stávajícího právního řádu
   2. přerozdělení (rozkradení, vyloupení) majetku
   3. upevnění právního řádu za účelem upevnění majetkových práv nových majitelů.

   Vymazat
  2. Ještě bych doplnil: obvinění téměř všech prokurátorů, nově státních zástupců a soudců z podpory minulého režimu. Zatímco tito byli zaměstnáni především obhajobou své cti, vplížil se k nám nepozorovaně organizovaný zločin. Chtít pak po justičním personálu, aby byl přehnaně loajální ke státu, který zpochybnil jejich čest, je dost naivní. Jak říkal Vlado Mečiar: V Čechách je nejvíc mrtvých po válce.

   Vymazat
 6. Skutečně se u nás dostala spravedlnost na úroveň čarodějnických procesů....sám jsem to na své kůži poznal,přičemž jsem byl poškozeným jen já sám a s tou naší,čemu říkáte justice vlastně dvojnásob,kdybych ty aktéry postřílel hned na začátku,tak jsem se nemusel celý život trápit a ještě bych pomohl celé společnosti,nakonec bych ze sebe udělal ještě palacha.........

  OdpovědětVymazat
 7. Degenerace spravedlnosti probíhá ruku v ruce s degenerací kapitalistické "demokracie". Takový je zákon vývoje a jde jej zrušit jedině zrušením kapitalismu. T

  OdpovědětVymazat