Reklama

pátek 12. února 2016

Trump triumfoval v New Hampshire: Politické elity i manipulátoři ve stále větším zmatku. Proč "starý socialista" Sanders láká mládež? Plán, který selhal. Washingtonská "kavárna" bije na poplach. Voličská revoluce na obou březích Atlantiku?

Ondřej Höppner
12. 2. 2016   ProtiProud

Ondřej Höppner tleská Trumpově přesvědčivému, byť zatím dílčímu vítězství a snaží se odhadnout, zda jde jen o drobnou "chybu v Matrixu", nebo signál opětovného zrození politiky


Všichni se diví, hrozí, nechápou a křičí. Všichni - to znamená většina washingtonských politických elit ixstranického vedení Demokratů a Republikánů. Axsxnimi pochopitelně téměř všechna hlavní média, jež jsou establishmentu (zdánlivě překvapivě) už zcela otevřeně "bok po boku". Jen normální Američané si - zatím - zjevně myslí něco úplně jiného.

Vzpoura manipulovaných?

Ti, kteří ovládají politickou scénu - a byznys na ni navěšený - zoufale potřebují udržet současný stav. Ten se jmenuje předstírání politiky, kterou se jim už potichu skoro podařilo zardousit. Politiku jako veřejnou činnost, která reprezentuje skutečné zájmy veřejnosti. Posledních patnáct let se to docela dobře dařilo. Skvěle k tomu posloužil Barack Obama. Spasitelský mýtus "prvního černošského prezidenta" na osm let dokonale zakryl potřebu skutečné změny.

To, co se nyní v Americe děje, ukazuje, že navzdory obrovské moci médií si to lidé uvědomili. Že začínají chápat, že jim nyní titíž manipulátoři chtějí uchystat tutéž léčku: Po prvním černochovi tentokrát "První žena americkou prezidentkou". Byl k tomu připraven "stínový souboj" dvou osvědčených rodinných prezidentských klanů: Clintonové versus Bushové.

Jenže pak se zjevil fenomén, který do toho divadla politické korektnosti hodil vidle. A lidé jako by si náhle uvědomili, že si "smějí" něco myslet. Že fraška na demokracii - kterou prezidentské volby v posledních dvou dekádách dokonale ilustrují - nemusí být věčná. Že mohou vzít věci do svých rukou. Jestli se jim to podaří, nebo se nakonec většina opět nechá "zmáknout", je samozřejmě ještě otázka. Ale už to, co se stalo doposud, naposledy v primárkách v New Hampshire, můžeme označit za "zrození politiky" - politikům a médiím navzdory.


Direkt

Miliardář Donald Trump zatnul v primárkách v New Hampshire tipec všem, kdo pochybovali o jeho tahu na branku. A jen tak mimochodem propíchl bublinu jménem Marco Rubio, na kterého sázeli všichni "politicky korektní" republikáni.

Trumpův pečlivě nagelovaný příčesek, sám o sobě symbol nekorektnosti, teď vlaje nad zděšeným táborem republikánských lídrů jako vlajka vítězství nad spáleništěm marných nadějí. Trump, který za republikány kandiduje, byť členem strany není, získal více hlasů, než druhý, třetí a takřka i čtvrtý kandidát dohromady. Volilo ho přes 35 procent voličů.


Tři rány z milosti

Trump jako by v New Hampshire vyhrál na třech frontách najednou:

Na první: V předvolebních průzkumech byl sice favoritem, ale takovou propast mezi ním a druhým kandidátem nikdo nečekal. John Kasich (druhý se 16 procenty) se přitom do New Hampshire prakticky přestěhoval, přičinlivě chodil od domu k domu, a za kampaň utratil miliony. Bylo až dojemné, když Kasich své druhé místo označil za "morální vítězství". Pro Trumpa byl stát New Hampshire (pouhých 1,3 milionu obyvatel) jen spíše něco jako ranní rozcvička.

Na druhé: Nechal za sebou zamotané klubko poražených, z nichž nikdo pro jeho oponenty z řad republikánů neskýtá žádnou naději, že by se mohl stát jeho protiváhou. Po volbách v Iowě byl takovým "mužem naděje" Marco Rubio. V New Hampsihre však dostal Rubio napráskáno a opět – bylo až dojemné, když po debaklu prohlásil, že "už se to nebude nikdy opakovat".

Na třetí: Pro Trumpa hlasoval významný podíl voličů, kteří se rozhodovali na poslední chvíli. Jejich hlas byl projevem protestu proti současnému establishmentu Spojených států v širokém slova smyslu. A vlastně i proti systému jako takovému. Trump je jiný, zábavný, svěží, nepatřičný – a to je pro mnoho nerozhodnutých rozhodující. Pro Trumpa znamená toto zjištění nadějný kapitál do budoucna. Je to prvek, který může rozhodnout celé volby.


Washingtonská "kavárna" je zděšena

Reakce na Trumpův triumf z řad "poražených" na sebe nedala dlouho čekat. Prestižní internetový deník The Huffington Post uvedl článek o výsledku voleb titulkem: "Rasistický, sexistický demagog právě vyhrál volby v New Hamshire".

A nešlo jen o nějaký vznět. Poslední dva týdny byly všechny články v Huffington Post o Trumpovi "ozdobeny" editorskou poznámkou: "Donald Trump je lhář, útočný xenofob, rasista, mysogin, tyran, který chce zakázat muslimům (kterých jsou na světě skoro dvě miliardy) vstup na území Spojených států." Což je přesně to, co si o Trumpovi myslí všichni, kteří ho nevolili.

Huffinton Post nebyl zdaleka jediné médium, které plivlo po vítězi jedovatou slinu. Deník The New York Daily News (tištěný náklad 500 tisíc denně) přišel s titulkem: "Rozbřesk po mrtvici: Trump se probudil k životu v New Hamshire jako bezduchá zombie."


Nesrovnatelný příběh

Tyto volby jsou (zatím) pro Spojené státy výjimečné. Nejen co do počtu voličů, lámajících rekordy, ale především co do intenzity. Stát New Hampshire poslal zbytku USA dvě zprávy: 1) Opětovné zrození politiky znamená, že voliči jsou (názorově a zájmově) rozděleni tak, jako už dlouho ne. 2) Veřejnost proto nadcházející volby autenticky prožívá – a vše nasvědčuje tomu, že tomu tak bude až do konce. Hlavní zásluhu na tom má samozřejmě fenomén Trump (což bude platit, i kdyby nevyhrál).

Podle některých komentátorů jsou intenzita a vyhraněnost nynějších voleb srovnatelné snad jen s volbami během války ve Vietnamu v roce 1968. Protiválečné hnutí - bez ohledu na to, jak se na něj díváme - vytvořilo úplně novou situaci a zvedlo Ameriku na nohy. Podobným momentem byl pak - opět republikánským mainstreamem nechtěný - Ronald Reagan. I ten dokázal vyhrát volby navzdory médiím, neboli takzvaně přes média. Přes to je však současný "příběh vzkříšení politiky" s oněmi dvěma nesrovnatelný.

Nenechme se však unést Trumpovým skvělým nástupem. Vzpomeňme, že volbách v roce 1992 miliardář Ross Perrot (nestraník) také zářil (nakonec skončil až třetí) - například ve státě Maine získal přes 30 % hlasů a v Utahu 27 %. Nakonec však doplatil na to, že ho volili takřka výhradně jen běloši (94 %). Přesto je jeho konečných 19 % nejlepší výsledek "nestraníka" za posledních více než 40 let. Trump (nestraník - kandidát za republikány) ho teď může překonat.


Mladí volí "starého socialistu"?
Primárky mezi demokraty jsou letos jen zdánlivě nudnější (než u republikánů). Ve skutečnosti se také zde odehrává drama, nesoucí rysy výjimečnosti. U demokratů to není jeden proti všem, ale čelo proti čelu.

V New Hampshire vyhrál suverénně a podle očekávání "důchodce" Bernie Sanders, který se prohlašuje za demokratického socialistu, což je kategorie v prezidentských volbách v USA dosud nevídaná. Celkově si vede lépe, než se čekalo - a s tímto poznáním přicházejí i sponzoři.

Dramaticky prohrála Hillary Clintonová. Žena s ambicí stát se první prezidentkou USA zažila první skutečný debakl. Hlavní problém však není, že jí Sanders v New Hampshire porazil a o kolik, jako spíše to, že těžiště voličské základny Clintonové nebylo mezi ženami obecně (jak se očekávalo), ale jen mezi ženami staršími 65 let. Čtyřiasedmdesátiletého Sanderse přitom paradoxně volili naopak spíše mladí voliči (včetně žen), tedy ti, kteří stále ještě doufají, že může přijít nějaká změna - a že by mohla mít podobu "socialisttické Evropy" je pro ně, zdá se, o to více vzrušující.


Na špatném místě ve špatnou dobu

Nyní se volební týmy přesouvají na jih do Nevady a Jižní Karolíny (volby tam začínají 20. února). V těchto státech by měl Trump podle odhadů potvrdit svou dominanci mezi republikány a zároveň by se měly rozšířit řady jeho odstoupivších soupeřů.

Očekává se, že jako jeden z prvních odpadne právě Jeb Bush (mladší bratr bývalého prezidenta), a tím se celý původní plán "tradičního souboje" rozpadne. Je fakt, že Bush se zatím jeví jako "nejtragičtější kandidát voleb 2016" - navzdory desítkám milionů, které vložil do kampaně - marně. Přitom právě na něj "neokonský" republikánský mainstream nejvíce spoléhal. Měl to být on, kdo zajistí pokračování politické linie, která - v nedílné spolupráci s "Demokraty" Clintonem a Obamou - uvedla Ameriku a vlastně celý svět do chaosu, v němž se nyní nachází. Slepota vedení republikánů, kteří věří, že lidé už napořád budou jen nevnímající a nemyslící ovce, je v tomto směru až ohromující.


Rovnice nevychází

Hillary Clintonová, druhá část původní manipulativní rovnice současných elit, by měla v Nevadě a Jižní Karolíně nicméně zvítězit, a to výrazně (podle průzkumů až o 30 %). K volbám sem přijde daleko vyšší podíl zástupců "většinových menšin" (černoši, Hispánci), mezi nimiž má Clintonová daleko větší podporu než Sanders. Jenže kdo ví, jak to dopadne. V Iowě měla "první ženská prezidentka" vyhrát také "o parník" - a nakonec to bylo "o fous".


Ve štábu Clintonové vládne hysterie. Svědčí o tom fakt, že manželé Clintonovi provedli ve volebním štábu personální změny (ještě před New Hampshire - už v očekávání debaklu), navzdory tomu, že jsou v něm všechna "volební esa", která předtím pracovala na Obamovi. Volební strategie byla dosud údajně postavena na "efektu sněhové koule" - konkrétně na prvních čtyřech státech. Šlo o to, aspoň ve třech z nich vyhrát hodně výrazně - a tím strhnout lavinu. Zatím je však z toho jedna umoulousaná plichta a jeden velký propadák. Teď půjde naopak o to "lavinu" zastavit.


Něco se děje


Pokud ji přesto nakonec celkově porazí Sanders, byla by to pro Trumpa dobrá zpráva. Stále zoufaleji působící Clintonová, navzdory své bezvýraznosti i mnoha kostlivcům ze své politické minulosti, by pro něj byla v celostátním finále - prostě proto, že je žena - mnohem vážnější soupeř.

Už nejbližší týdny naznačí, zda mohou být tyto volby skutečně přelomové. Klíčovým momentem bude tzv. super-úterý, které letos připadá na 1. března, kdy hlasuje 10 států najednou (Texas, Colorado, Virginie, Georgia atd), v nichž žije více než 50 milionů obyvatel. Kdo uspěje v super-úterý velmi pravděpodobně získá nominaci své strany.

V Americe se v každém případě "něco děje" - a to něco má a hlavně bude mít vliv i na dění na východním pobřeží Atlantiku. Zda dojde ke "vzkříšení politiky" prostřednictvím "voličské revoluce" už nyní, je samozřejmě otázka. V Evropě je jejím aktuálním palivem především šílená migrační krize, v Americe je pouze její součástí.

U nás bychom se mohli ptát, zda "fenomén Trump" odpovídá spíše Andreji Babišovi, nebo prezidentu Zemanovi - nebo je-li jeho kombinací u obou. Je to ale koneckonců lhostejné. Oba představují - paradoxně - naději na vzkříšení politiky, nikoli, jak říkají mainstreamoví komentátoři "antipolitiky". Proto bude i pro nás tak důležité sledovat, zda (a jak) Donald Trump respektive Bernie Sanders uspějí.

Jedno je ale jasné už nyní: Plán na nekonečné pokračování příběhu manipulace pod pláštíkem domnělé demokracie se na obou stranách Atlantiku hroutí. A to je dobrá zpráva.


27 komentářů :

 1. Já myslím,že Západní civilizace něco už dokázala a tedy prokázala, myslím,že je natolik kvalitní,že by byla škoda udělat z ní například islámskou. Především nevím proč. Pokud má tedy být "v bezpečí", pak je nezbytné bránit ji a tady musím logicky souhlasit s Trumpem: Muslimové a islám jsou pro Západní civilizaci a tedy asi i především pro USA problém. K tomu mne ještě napadá,že nepřátelský problém,protože sami muslimové USA pojímají jako Satana. Co k tomu dodat? Asi zase jen to,že Trump nehraje politiku ale prostě primitivně sděluje lidu pravdu,což lid oceňuje.

  OdpovědětSmazat
 2. Pane Hoppner, napsal jste jeden z nejlepsich obrazu Ameriky, techto dnu, ktery jsem cetl v cestine ! GRATULUJI VAM !
  Mate postreh a vidite do hloubky !
  nick honolulu - vzdy na strane Donalda Trumpa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nicholas Honolulu,dal jsem Vám křestní jméno.

   Smazat
 3. V USA dopadnou volby prezidenta přesně tak, jako u nás. Vyhraje jednooký. Žádného jiného, byť se silnými brýlemi pro obě oči tam nevidím. Akorát, tam ať vyhraje kdokoli musí poslouchat(tamní kavárnu, ve formě zbrojařských firem, bank a mafie)! Žádný vlastní názor, to si jenom teď kandidáti můžou žvanit co chtějí... M.Radikowski

  OdpovědětSmazat
 4. Pokud platí ono České přísloví,první vyhrání z kapsy vyhání,tak by měl Trump kralovat i v dalších primárkách.Jak píše honolulu,občané USA se probouzejí,zjišťují,že byly voděny za nos.Už by bylo načase,aby se Amerika vzpamatovala a začala dělat přijatelnou politiku.Prosazovat Americké zájmy bombami,řekl bych spěje ke konci a k velice nepříjemnému zjištění obyvatel USA.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 5. bravo trump nevim jestli dobude kandidatury,ale kdyz ano, ma muj hlas!!! cceska hrouda by potrebovala podobneho motivatora, ktery by otevrel lidem oci! ano, momentalne tak cini sem tam milos, ale ta banda sobotkova ma presilu!!! snad se nekdy nekdo najde!!!
  dik amik

  OdpovědětSmazat
 6. Článek výborný a povzbudivý.
  Ale pokud trochu znám Ameriku, sice nepřímo, ale dlouho, tak moc toho nadšení nesdílím.
  Tam nemůže vládnout zvolený jedinec jinak než jak tam vládnou peníze. I když z části jen tištěné.
  Pamatuji jakoby to bylo dnes na nadšení sdílené i u nás při zvolení Kennedyho. Na takový problém stačí v nejhorším kulka. Když se nezadaří volebním intrikám. Demokracie dožívá už jen v záležitostech podřadných.

  A v Evropě v budoucnu? To bych očekával také zvýšenou účast ve volbách. Džihádistů opásaných výbušninami. Proč? No, právě slyším z rozhlasu, že poslanci nedošli k žádnému závěru a sejdou se k další diskuzi o imigraci až v březnu a Zaorálek zastává stanovisko EU.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 7. Pane (16:03), odkud jste ho vzal ? Hmmm ? Pane, Vy jste
  vedma ! Prevteleni Lindy Goodman, ktera sice vedela, co se deje na jine konstelaci, ale zapomela na konte $ 2.8 millionu v New Yorku a sla pesky do West Virginie v domeni, ze nema $ 15 na vlak.
  (Definitivne jste skoro nadany psychic. Pokracujte v prohlubovani tohoto vzacneho daru. Jste blizko.)
  nick honolulu - (Ja jsem Mikulas ?)
  Jdu hledat krestni list.  OdpovědětSmazat
 8. obavam se vsak, ze trump dostane kandidaturu, ale vsadil bych se, pica hilary ani jiny demokrat nezvitezi uz yebou jewsa dost dlouho!!!
  dik amik

  OdpovědětSmazat
 9. Pětice nejlepších lidí planety. 1. Vladimír Vladimírovič Putin-president RF. 2. Miloš Zeman-president ČR. 3. Donald Trump-příští president USA. 4. Honolulu-vlastenec, který nás pravdivě informuje o dění v USA. 5. podplukovník Marek Obrtel, vlastenec, který bojuje proti terorismu NATO.

  OdpovědětSmazat
 10. Tak Trump, zástupce TOP 300 nejbohatších lidí celé planety s majetkem 5 miliard dolarů, kšefťák s realitami a harazdem a taky hulvát má být spása zdejších soudruhů? Tak to už je vrchol vaší zoufalosti a hlouposti. S váma je tak snadné manipulovat, že už tu manipulaci ani není třeba skrývat.

  Dále, je legrace jak konspirační idioti na jednu stranu tvrdí, jak Ročíldi a Rokefeleři už 200 let vše plánují do posledního detailu včetně všech válek a krizí a na druhou stranu, že jsou ve zmatku a plány jim selhávají. Jak píšu, jste prostě legrační zoufalci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdo mně není schopen vysvětlit, komu Evropa a USA dluží ty astronomické peníze, vy jste moje naděje. Gates a Buffet jsou proti někomu žebráci.

   Smazat
  2. Jaké štěstí, že ještě existují takoví sečtělí, vzdělaní, přechytřelí, inteligentní, nezakomplexovaní a moudří zlokoti jako je iPhone Pepa, kteří tu úroveň diskuze zachraňují. Nějaký statistický údaj by nebyl po ruce, Einsteine?

   Smazat
 11. Dle mého názoru se nic nezmění,bez ohledu na vítěze.
  Politiku určují jiní v pozadí.Rozhodnout by mohla
  jen přímá volba občany.V případě politických stran
  se jedná o podvod a lež.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 12. Volby vyhraje Hitlary Clinton, to je dané. A pak bude válka, tede jestli nebude stejně do té doby.

  OdpovědětSmazat
 13. Volby v USA je vlastne saskarna na oblbnuti lidi,nebot vitez musi byt ten, co vyjadruje pratelstvi k Izraeli.Letos je to ale dobre zajistene.
  Hyckana Clintova dcera Chelsea se provdavala z Zida z milionarske rodiny
  Stejne hyckana Trumpova dcera Ivanka udelala totez
  Tak je tedy uplne jedno, zda zvitezi Trump nebo Clintonova.Pro jistotu dalsi prislusnik stejne viry je Sanders a aby se ten hlavni cil podaril chce v pripade nejistoty kandidovat dalsi Zid Bloomberg.
  At zije demokracie a svobodne volby.

  OdpovědětSmazat
 14. From honolulu to anonym (18:06) !
  Jak to vis , ze je HULVAT ??? Ty opozdeny nedochudce ! Dej sem priklad ! Byl bych rad, kdyby byl JADRNEJSI, hlavne k zivocichum, jako jsi Ty !

  Vase snazeni mate vyposerovano na ultimum. Ty patris k sebevrazednym BLBECKUM, kteri usiluji o zahnojeni Evropy teroristy a jejich barbarskym feudalnim zrizenim. Donald Trump to silne kritizuje - co udelala Merkerova.

  A taky by jsi chtel urcite nahnat Evropu do valky proti Rusku pro benefit specialnich zajmu a benefit Tve skupiny.
  Pruhledny UFOune.

  Ano ! Donald Trump, stejne jako president Zeman, chce kseftovat s Ruskem, coz je dobre i pro Tebe hemeroide.
  Zvetsuje to zivotni uroven vsem !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uklidni se, Hovnolulu. Doufám, že když Trump nevyhraje, že odtáhneš z USA do Ruska kam mentalitou patříš a přestaneš nám dělat v USA ostudu.

   Smazat
  2. Hlavně je to dobře pro Rusko,Nicholasi,ale ten Trump si hloupě myslí,že Sovětský svaz-Rusko je nástupnickým státem bývalého Československa. Není.

   Smazat
 15. Myslím si, že Trump bude typický, to jest stejný americký president - byl po 2. světové válce a možná ještě předtím, nějaký preisdent, který se vymykal normě - podle mně ani jeden - ani John Kennedy i když byl zastřelen za prolidový počin - za snahu o vytvoření nové národní měny podložené stříbrem. Podle videa Zeitgeist na youtubu - všem doporučuji vřele shlednutí - dozvíte se něco o neoliberálním kapitalismu, který se octl za pět dvanáct - tam se mluví o tom, že vlády USA jsou uplatné a proto stejné.

  OdpovědětSmazat
 16. From honolulu to anonym (19:37) !
  Ma to zadrhel ! Predkladam :
  Prime minister of Israel Benjamin Netanyahu, se napred vyjadroval o Trumpovi NEGATIVNE. Byla z toho valka mezi Zidy v New Yorku, kteri jeho negativni vyroky oznacily za UNFORTUNATE (regrettable deplorable) = nestasne, nemistne pronesene, zbytecne a netaktni, atd.

  Zide proste prime ministra zdisciplinovali a sprdli ! Ted Natanyahu mluvi o Trumpovi velmi positivne a chvali ho za plan, na dostaveni plotu na Rio Grande.

  Donald Trump je PRESBYTERIAN, coz je evangelicka cirkev oblibena americkou smetankou. (Nejbohatsi v Americe.)

  My kluci Katolici, kteri jsme nezbloudili a nepropadli evangelickym bludarum, jim rikame WASP (White Anglo Saxon Protestant. Ale je to take (WASP) zihadlo od vosy do rektalu. Anglictina je proste kouzelna.)

  Vzajemne vztahy mezi Zidy, rozhodne nejsou mirove !
  Oni proti sobe delaji protesty a svedomite a hrdine se napadaji destniky, coz je zaruka pro NYPD (policie), ze se vzdy rozplace smichem...

  Inteligentni Zide a neni jich malo, si uvedomuji, ze jim od Islamu hrozi urezani hlavy a proto, proti Islamska rethorika Donalda Trumpa se jim zamlouva.
  O rodine Donalda Trumpa vsak nevim nic. Myslim si, ze soukrome veci nepatri do politiky.
  Je-li jeho dcera vdana, nevim.
  nick honolulu


  OdpovědětSmazat
 17. (20:35) jsem uplne klidny pane hemeroide ! To jen male % etnika v Cesku si plete byvaly Sovetsky Svaz a Rusko dnesnich dnu. Oni si to pletou zamerne, aby Evropa pochodovala proti Rusku pro jejich benefit.

  Prusvich je vsak v tom, ze dnes nikdo neciti k Rusku nenavist. Maji stejny kapitalismus jako mame my.

  Jit bojovat proto, aby rusti oligarchove byli vymeneni za vase - nato vsichni kasleme.. Emoce a pochod se proto nebude konat.

  Ty vsak muzes jit bojovat kdykoliv. Nikdo ti nebrani.
  Kdyz to prezijes , tak budes lopatovat snih z Uralu po Vladivostok.
  Ja zatim vysedim dulek v pisku u tepleho more a poslu ti pres cerveny kriz sardinky.
  Smitec koncim, nevzdelanci neinformovani.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je opravdu smutné,když se vše pojímá přes peníze.

   Smazat
  2. jojo radeji konci "u dick", ty tve blivajzy uz nejsou ani k placi!!!hhh
   vedouci

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.