Reklama

úterý 9. února 2016

Vyslání pozemních jednotek do Sýrie. Co tak najednou?

Fulvio Scaglione 
9. 2. 2016   E-republika

Celá léta nešlo bojovat proti ISIL - a najednou to jde. Z ničeho nic jsou tu ochotné země jako dobrovolníci pro pozemní operaci, která byla po dva roky absolutně nemyslitelná.

Přes všechny ty diskuse v Ženevě zůstává jádro syrské otázky stejné - nikdo nikdy nechtěl doopravdy porazit ISIL. A už vůbec ne ona slavná koalice 60 zemí pod vedením USA a Saúdské Arábie, která teď s klidem mluví o pozemní operaci.

Dokazují to zprávy posledních dní. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn jsou oficiálně ochotni vyslat do Sýrie pozemní síly. Učiní tak, podle svých slov, pokud se na tom koalice shodne. Neboli, pokud jim to Spojené státy povolí a podpoří konkrétně pozemní operaci. Zároveň ze severu hrozí Turecko, že udělá to samé. Nebo ještě lépe – nehrozí, ale připravuje se ke vstupu do Sýrie s jednotkami, které budou samozřejmě mávat vlaječkou humanitární mise na podporu uprchlíků nebo některé ohrožené menšiny.


Pozemní operace. Proč až teď?

Nikdo z nich jasně neříká, že chce jít porazit ISIL. Jestli se rozhýbají, budou se s největší pravděpodobností snažit jít proti Asadovi a na pomoc takzvaným „umírněným rebelům“, mezi nimiž je ve skutečnosti všechno možné, včetně pořádné porce džihádistů, kteří jsou po mnoho let vyzbrojováni a financováni monarchiemi Perského zálivu. Turci zase, pokud vstoupí do Sýrie, učiní tak rovněž z protikurdských pohnutek. A pak je otázka, jak půjde dohromady jejich nevraživost vůči Kurdům (na Erdoganovu žádost byli vyloučeni ze ženevských rozhovorů, přestože právě oni proti ISIL bojují v první linii) se záměrem bojovat proti islámskému terorismu.

Míru přetvářky ale daleko více dokresluje jiná věc. Vždyť po mnoho let obyvatelé Blízkého východu, stižení morem ISIL, říkali a opakovali, že se pouhým bombardováním ničeho nedosáhne. Po dlouhá léta dokonce mírumilovní křesťanští biskupové této oblasti požadovali rozhodnější intervenci s pozemními jednotkami. A stejný názor zastávali vojenští analytici a stratégové – bez vojenských bot v terénu, říkali také oni, se ISIL nedá porazit.

A celá léta dostávali odpověď, že to není možné, že by to bylo ještě horší, a tak dále a tak dále. Nyní, z ničeho nic, to lze. Nyní, z ničeho nic, jsou tu ochotné země jako dobrovolníci pro onu pozemní operaci, která byla po dva roky absolutně nemyslitelná. Jde o pořádný obrat, pokud k návrhům Saúdské Arábie a spol. připočteme tisíc italských vojáků, kteří by měli být rozmístěni v Iráku, americké speciální oddíly, které již operují vedle Kurdů atd.

Jak je takový přemet možný? Odpověď je samozřejmá: všechno změnila ruská intervence. Saúdové, Američané a spol. nikdy neměli skutečný záměr ISIL porazit, ale chtěli ho pouze držet pod kontrolou, zatímco se plnil plánovaný úkol – porazit Asadův režim. Co na tom, že mezitím tu byly miliony uprchlíků z Iráku a ze Sýrie, co na tom, že zuřila občanská válka. Jediným skutečným cílem bylo svržení Asada.

Teď tyto země přepadla mučivá pochybnost: Co kdyby, místo toho, mohl zvítězit Assad s podporou Rusů, Íránců a Hizballáhu? Proto, a jen proto, nyní mluví o vyslání pozemních jednotek. Tedy té samé operace, kterou mohly schválit dříve. V podstatě jsou Rusové v Sýrii jenom od loňského září, času měly dost. Pokud by americko-saudská koalice byla opravdu zasáhla proti ISIL, místo toho, aby s ním zacházela jako se spojencem, ruský zásah (ať už na něj máme jakýkoli názor) by se těžko uskutečnil. A opět: cokoli si myslíme o Vladimíru Putinovi, tamtěm lidem se nedá důvěřovat.


Zdroj: Fulvio Scaglione.
Překlad: Helena HladilováHodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!Související články:

35 komentářů :

 1. http://nazory.euro.e15.cz/rozhovory/byvaly-izraelsky-general-rusko-v-syrii-pusobi-jako-zmateny-medved-1267147

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 10:17: At si general povida co chce tak stejne je naprosto jasne ze Rusove prekazily mezinardni komplot globalnich zlocincu pod vedenim tlupy uSSackych hovad. Proto ta panika.

   Smazat
  2. Izraelci mají tak co radit. Jejich poslední výšlap na Libanon proti Hizbaláhu byl těžký propadák. Ani zdaleka nedosáhly svého cíle a výsledkem byla hora mrtvých civilů a dětí. Tak máš ještě něco k tomu? Né ? No nedivím se, protože Rf po pěti měsících jednoznačně otočila boje v Sýrii ve prospěch SAA(Syrské Arabské Armády) a Asada.Nazdar hňupe.Ivo

   Smazat
  3. "Hňupe" oslovuj svoje parchanty, debile.

   Smazat
  4. Za pravdu se každý zlobí i majitel e 15 momentálně v base v Londýně...

   Smazat
 2. Vzdyt je to naprosto jasne a osobne jsem to tady uz mnohokrat psal, uSSacka verbez prepadne Syrii jiz naprosto otevrene rukama uSSackych vazalu. uSSacka agrese ve forme IS/ISIL/FSA se nepovedla, tak se pujde holt natvrdo. Je jasne ze o nejake mezinarodni pravo nebo tisice mrtvych lidi a miliony uprchliku se bude ta uSSacka zver starat tak jako dosud - at ti podlidi klidne chcipnou. Vsechny fasisticke rezimy maji tohle spolecne.

  OdpovědětSmazat
 3. Válka v Sýrii se díky Rusku blíží ke svému konci, je třeba být u stolu "vítězné" koalice při dělení kořisti. Když bylo jasné, jak dopadne druhá světová válka, tak se najednou také hnuly ledy. Je to jako přes kopírák.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plně s tebou souhlasím.

   Smazat
  2. Že by druhá fronta,jako za druhý...

   Smazat
 4. Dobré postřehy, byť informovaným je to jasné již od počátku, že jde o svržení Asada, nastolení chaotického IS a ovládnutí těžby a přepravy ropy z celé oblasti. Saudové vyhlášením připravenosti k pozemní operaci v Sýrii fakticky přiznali, že vlastní ropa z Ghawaru jim dochází rychleji než dosud mysleli. Jenže svět je již jinde a každý, kdo bez schválení Damaškem vtrhne do Sýrie se stane cílem ruské přesné raketové techniky. Bojová pohotovost ruského jižního okruhu je jasná zpráva všem, kdo by chtěli podpořit teror v Sýrii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty tupý imbecile, SA má cca 110 krát větší prokázané rezervy těžitelné ropy než Sýrie. Vymysli si něco lepšího.

   https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_proven_oil_reserves

   Smazat
  2. Zaplněné vodou ....

   Smazat
  3. Ghawar se těží díky tlakování vrtů vodou. Problém je v tom, že ale teče z vrtů více vody než ropy. A bude hůře, protože veškerá ropná infrastruktura SA je v šíitských oblastech ! Snad vcezme Amerika královskou rodinu Saudů do bezpečí.

   Smazat
  4. 11:05 někde jsem četl, že třeba Polsko vůbec nebude potřebovat dovážet ropu a plyn, že všeho mají dost díky svým přebohatým ložiskům z břidlic :-))))

   Smazat
 5. jo probudili se proto aby po vitezstvi mohli prohlasit ze to byla jen jejich vyhra bez zminky ze to vlastne inicioval rus😀

  OdpovědětSmazat
 6. Jak to teď ale bude ?
  Přece si Syrie s Assadem a Ruskem,které se o vítězství zasloužilo,nenechá připravit o plody
  práce?
  To je , jako bych měla skoro domalovaný obraz a najednou přišel neúspěšný kolega ,udělal tam posledních pár retuší a vydával to za svoje dílo
  a ještě si určil cenu a dokonce ji zkasíroval?
  Vždyť to vlastně zlodějna!
  jituš (tomu nerozumí!:-(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenomže vítězství Asada není žádné vítězství. Ruské kobercové bombardování měst už vůbec ne.

   Smazat
  2. Pro 11:09: Ze pry kobercove bombardovani - se dvema (2) letadly/akce. Jeste i uSSaci pouzili Ruske zabery se zasahy superpresne munice a predvadeli je jako sve vlastni. Internet mas - zjisti si co je to kobercove bombardovani. Pro uplne blbe: Drazdany, WW2 a mnohe jine priklady (pachatele vzdy uSSaci, jak jinak...)

   Smazat
  3. To říkali v čt?

   Smazat
  4. Jituš,vždyť to dobře známe.
   Jak to bylo s účasti USA v první světové válce.Jak to bylo s účastí ve druhé světové válce,že slízli hodně smetany.Podobně by se zachovali i v Sýrii,proto verbují kde koho,ať porazí Assada.Po všem tom válčení USA a tolika mrtvých,nejsou občané USA ochotní umírat k vůli chamtivosti zbohatlíků.
   zemedelec.

   Smazat
  5. 11:26
   http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ruske-nalety-jsou-jako-dest-bomb-uvadeji-syrane-tisice-lidi/r~af8a3008cf0911e5aa720025900fea04/

   Smazat
  6. Pro 12:04: Reaguji naposled a opakuji - NEJEDNA se o KOBERCOVE bombardovani (pred necim takovym se neda utikat, a uz vubec ne po desetitisicich). Kde jsi byl zalezlej doted? Proc ti nevadi miliony mrtvych ktere pobili uSSaci? Doted utikali lidi po milionech pred uSSackou ISIL soldateskou - kde jsi byl?

   Smazat
  7. A anti-ami vymatlancemi je holt těžká řeč.

   Smazat
  8. Kobercové bombardování je lež jako věž. Ministerstvo obrany RF si všechny údery nahrává. A zatím se počet zabitých civilistů blíží nule. Mimochodem diskuze nemá cenu, pokud nevíte, že ISIL je neregulérní armáda USA, kdo to nevíte zjistěte si to na internetu, je to z otevřených zdrojů zcela zřejmé. USA nám rozvrací Evropu akorát se o tom nesmí veřejně mluvit. Kdo by si pomyslel, že uprostřed Evropy může být vyhlašován beztrestně "sexuální džihád", poděkujte USA.

   Smazat
  9. 12:04-nedělejte ze sebe idiota citací zpráv z "aktualně.cz"ani z "eurozprávy,cz",ani "novinky"nejsou tak ve vleku protiruské,sioimperialistické propagandy,placené Sorosem,jako tyhle dvě....pokud jste to ještě nezjistil,jste na tom dosti zle.

   Smazat
 7. Asád začíná vyhrávat proto chtějí podpořit teroristy

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, Amíci a jejich poskoci to nemají lehké, Asád začíná vyhrávat, Rusové jim vidí do jejich (falešných) karet a dost se jim v boji proti IS daří. Proto ten zájem nacpat se do Sýrie a zachránit co se dá, moc toho není, protože celý svět se už dívá.

   Smazat
 8. Kobercové bombardování...viz Drážďany..tam se vařil i asfalt...už první noc...např.
  to je pro toho neinformovaného..na vojně jsme odpalovali pumu pouhých 600 kg těžkou..co to udělalo v realu nechtějte zažít na vlastní kůži.Takže než něco plácnu zjistím si něco o tom.

  OdpovědětSmazat
 9. Takže si to shrňme nejdříve nelze porazit ISIL bez pozemní armády a nasadit ji z nějakých důvodu nejde. A když se najednou s leteckou podporou Ruska ukazuje, že ISIL porazit lze a když žádná armáda není nutná (ani žádoucí) tak je hned k dispozici.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro USA vedle humanitárního bombardování a rozesírání cizích zemí typicky charakteristické počínání.

   Smazat
 10. Nepřipomíná vám to závěrečné dějství 2.SV? Jak se náhle západní spojenci pochlapili a otevřeli 2.frontu až když bylo bez jakýchkoli pochyb jasné, že Sovětská armáda požene tu hitlerovskou svoloč až do Atlantiku a Baltu? T

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je třeba být přítomen u stolu, kde se bude dělit kořist. Není nad to být členem vítězné koalice, že ?

   Smazat
 11. 11:05 i kdyby nebyla žádná ropa z arabských států, tak to přece nevadí. USA přece dokáží zaplavit celý svét (zejména kamarády z Evropy) ropou z břidlic, to je přece také publikovaný fakt :-)

  OdpovědětSmazat
 12. USA nejsou schopny vůbec nic.Proto nevědí,kam dřív skočit.Jejich plány se jim zcela nepodařilo prosadit.
  Tak se chtějí aspoň dělit.Je to doopravdy jako ke
  konci 2.světové války.Hrozilo nebezpečí,že SSSR za-
  plaví celou Evropu a USA by nemohly splnit své plány.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 13. Jako vždy v minulosti USA přispěchají aby se přiživily na vítězství druhých.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.