Reklama

.

.

neděle 14. února 2016

WSJ: Spojenci USA se v syrském konfliktu postavili za Rusko

14.2.2016 První zprávy
Země jako Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty a Izrael vystupují ve prospěch užší spolupráce s Ruskem na urovnání syrského konfliktu, píše The Wall Street Journal.
Účast ruských letadel v syrském konfliktu tlačí řadu amerických spojenců na Středním východě do spolupráce s Moskvou, píše The Wall Street Journal s odvoláním na arabské, izraelské a americké diplomaty.


„Posílení ruského vojenského zásahu v Sýrii rozděluje spojence Washingtonu na Středním Východě - některé země začínají vidět, že je třeba spolupracovat s Kremlem, podporující režim Bašara Asada," píše se v novinách.

Z hlediska deníku Wall Street Journal, tento druh změny komplikuje již tak obtížnou diplomatickou situaci: životně důsležití partneři USA zaujímají diametrálně odlišné postoje k sobě navzájem v klíčovém okamžiku.

Ve čtvrtek se zástupci USA, Ruska a dalších zemí setkali v Mnichově, aby diskutovali o příměří a trvalém řešení syrského konfliktu, který probíhá již téměř pět let.

Ty státy, které jsou nejvíce investovaly do povstání proti Bašáru Asadaovi - zejménaTurecko, Saúdská Arábie a Katar, vyzvaly syrskou opozici, aby nešla na ústupky v jednáních a pokračovala v boji.

Avšak země jako Egypt, Jordánsko a Spojené arabské emiráty, naopak vyjádřily ochotu přijmout roli Moskvy v Sýrii a že je třeba úžeji v tomto ohledu spolupracovat s Kremlem.

„V důsledku našich diskusí s ruskou stranou jsme si uvědomili, že její hlavní úkol je boj proti teroristickým organizacím. Podporujeme veškerá mezinárodní úsilí zaměřené na vymýcení terorismu v Sýrii," řekl v pondělí egyptský ministr zahraničí Sameh Šoukry.

„Musíme jednat společně, a ponechat stranou všechny naše regionální rozdíly,"uvedl korunní princ SAE Abu Dhabi Mohammed Al Nahyan, s nímž se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov setkal minulý týden. Jordánsko umístilo v hlavním městě Ammánu zvláštní centrum pro koordinaci činností s Ruskem v Sýrii. Kromě toho, nepřetržitou komunikaci s Moskvou ohledně podobných akcí podporuje Izrael.

Někteří analytici a diplomaté se domnívají, že další američtí spojenci mají tendenci se klonit k Rusku, protože jsou zklamáni s postavením Obamovy administrativy vůči syrskému konfliktu.

WP: Rusko v Sýrii nadále postupuje a Obama sedí s rukama v klíně

„Mnoho států ze Středního východu říká, že uběhly čtyři roky a Spojené státy zapříčinily chaos v Sýrii, nebo obecně neudělaly nic," řekl Fajsal Itani, vedoucí pracovník v Atlantické rady (Atlantic Council). Právě tyto země se domnívají, že Rusko zaujímá pozici dospělého člověka v této situaci, dodal.

V loňském roce byly mnohé arabské země přesvědčeny o křehkosti pozice Bašára Asada, poté, co opozice zahájila útok v provincii Latakia. Bojovníci se připravovali na odříznutí Damašku od pobřeží, s tím, že by jim umožnilo „zaškrtit" syrskou vládu.

Nicméně v posledních několika měsících syrská armáda s pomocí ruského leteckého zbavila Latakii militantů a tlačí je k turecké hranici.

14 komentářů :

 1. No, s Ruskem je v Sýrii za jedno úplně každý, normální člověk.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne každý je však normální, ikdyž to o sobě tvrdí

   Vymazat
  2. To se vzájemně navylučuje ;)

   Prostě, je to spíše jednoduchá diagnostická metoda, kdo s Ruskem v Sýrii za jedno není, prostě není normální ;)

   Vymazat
  3. Doufám, že si rusko dá pozor na případné spojence (byl tu už náznak "Francie" )a s dějin známe spojence FRANCIE,BRITÁNIE,STÁTY MALÉ DOHODY a další.

   Vymazat
 2. No, s Ruskem je v Sýrii za jedno úplně každý, normální člověk.

  OdpovědětVymazat
 3. Co na to Ženíšek z TOP09? Asi bude zklamaný a ostatní Štětináči taky. Jen tak dál, ať žije Putin.

  OdpovědětVymazat
 4. Těch zděšených megablbů typu Chujmera a spol bude bohužel víc než dost!!!Ale nebýt jich,tak se ani nezasmějem:-))))

  OdpovědětVymazat
 5. Nóó, je vidět, že tito spojenci už mají svůj názor. A myslím si, že dobrý. Následujme je!!!

  OdpovědětVymazat
 6. no batuska putin mojim chlebodarcum trochu nayebal plany!!! este ze tak!!!
  dik amik

  OdpovědětVymazat
 7. Tak tady se ukazuje Arabská proradnost. Dokud tam ""bojovali"" jen USA, tak s nimi byli všichni kamarádi, protože všichni jen kradli. Teď když se do toho vložili Rusi a všichni vidí, že teroristi (dle USA bojovníci za svobodu) dostávají na prdel, tak se všichni otočili jako korouhvička ve větru. Když vidí Turky jak se sápou do Syrie (nikdo Turky nemá rád, protože někteří byli součástí velké Osmancké říše, která je tvrdě utlačovala) a když konečně pochopili, že účast na bojích spolu s USA nemá budoucnost tak obrátili a jsou pro Ruskou variantu řešení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro ty korouhvičky nemusíme chodit daleko, akorát s tím rozdílem, že to našim korouhvičkám vždycky trvá příliš dlouho než se otočí. To už tak zrátka je. Do té doby než se korouhvičky otočí ovšem je potřeba umístit na územích evropy co nejvíce us-vojínu, zvlášť když po té ochraně tak všichni vehementně křičíme. Že by nás pak těch jednotek zbavoval mistr Kocáb lze úspěšně pochybovat. Poznáme pak co je to pojem "na věčné časy".
   Sims.

   Vymazat
 8. Simsi to už tady bylo a víckrát nebude. Je pravda, že se historie sice opakuje, ale USA v ČR mít základnu nebudou.

  OdpovědětVymazat
 9. Velký Ruský národ bude vždy náš přítel.Ale nechceme, aby kráva měla hlavu u nás a vemena za hranicemi.

  OdpovědětVymazat
 10. Každý normálně uvažující člověk vidí, že Rusko dělá v Sýrii výbornou práci. Putin to vystihl náramně, navíc se nechal Asadem pozvat a tím potvrdil svoji zákonnou účast v bojích proti IS. A že bojovat umí, to potvrdil. Kdyby USA nebyli blbci, tak mohli dávno vyhrát, jenže nechtěli! Takže s ostudou odtud vypadnou. V Evropě by se už měl udělat konečně pořádek. Snad po rozpadu EU a nových volbách se tak stane. Lidé totiž již nejsou blbí!

  OdpovědětVymazat