Reklama

.

.

neděle 28. února 2016

Zbyněk Fiala: Sanders strašně bit


Zbyněk Fiala
28. 2. 2016   Vaše věc

Socialista Bern Sanders utrpěl v Jižní Karolině nevídaný nářez, protože nedokázal oslovit černošské voliče, které prakticky všude získala na svoji stranu Hillary Clintonová.Vítězství o padesát bodů (74:26) v prvních primárkách v jižanském státě rozhodně zvedne sebevědomí první reálné ženské uchazečky o nejvyšší úřad ve Spojených státech. Hillary Clintonová měla v Jižní Karolině náskok dlouhodobě a před dvěma týdny to vypadalo, že o něj přijde. Ale důsledky porážky od Bernieho Sanderse v New Hampshire vyprchaly, a nakonec to pro ni dopadlo líp než závěrečné předpovědi.

Clintonové pomohlo, že se vydává za pokračovatelku domácích politik prvního nebělošského prezidenta Baracka Obamy. To je v této části elektorátu považováno za historický úspěch, který se nesmí stát pouze jednorázovou výchylkou. Bílí liberální voliči Demokratů v Jižní Karolině naopak Sanderse preferovali, ale těch je v tomto státě menšina.

Avšak pozor, aritmetika předvolebního boje je velice ošidná. Nepočítají se procenta, ale delegáti, a protože ani Sanders neodešel s prázdnýma rukama, skóre delegátů z tohoto jižanského státu je o trochu mírnější 39:14.

Když se podíváme na celkové součty od začátku kampaně, ve hře bylo zatím asi 150 delegátů volených v primárkách a necelých pět stovek superdelegátů podle výběru Washingtonu. Superdelegáti se zatím prakticky všichni hlásí do tábora Clintonové, ale mají volné ruce a jsou pojistkou, aby ten, kdo vyhraje, vyhrál přesvědčivě. V delegátech volených zdola je poměr z dosavadních primárek 93:65 v neprospěch Sanderse. Zatím tedy šlo hlavně o zkušební balónky v různých prostředích, které reprezentující proměnlivost Spojených států a umožňují především to, aby se zorientovali sponzoři.

Palba naostro začne až 1. března při superúterý, kdy mají Demokraté ve hře 1054 delegátů z 12 států, z toho i hrstku od zahraničních voličů. Největší ránu nabízí Texas (252), kam Sanders vyrazil ještě před vyhlášením výsledků v Jižní Karolině. Zkusí tam znovu rozbouřit publikum výzvami k rozbití nadvlády Wall Streetu či za bezplatné vysokoškolské vzdělání, které k němu přitahuje mladé voliče. Teď se však ukázal jeho handicap, upozorňuje zpravodaj New York Times, nezná černé voliče. Není divu, ve státě Vermont, za který senátoruje, na černého prakticky nenarazí, je jich tam pouhé jedno procento.

Přesto ani tento boj není prohraný předem. Podle průzkumu Gallupova ústavu z minulého měsíce, pozitivní názor na Sanderse má 53 procent černých Demokratů, Není to špatné, ale Clintonová je vnímána pozitivně dokonce 82 procenty takto vymezené skupiny. Prostor nabízí jiný údaj – 31 procent oslovených černochů řeklo, že Sanderse málo znají na to, aby ho mohli hodnotit. Totéž zaznělo v případě Clintonové jen v 6 procentech odpovědí.

Zdroj

8 komentářů :

 1. Hlavně ne tu zlotřilou a prolhanou babu!
  Já vůbec nevím,koho bych volila.Myslela jsem ,
  kvůli Nickovi Honolulu,jehož odhadu věřím,na Trumpa,ale nějak se mi po posledních zvlàštních proizraelských výrocích (potažmo jeho souhlasem s agresivní izraelskou politikou a sympatií k Satanjahu)
  znechutil..-možná však,že je to od něj jenom uklidňující taktika,mířená na určitá místa,kdo ví?
  ale hlavne NE tu babiznu!
  jituš


  OdpovědětVymazat
 2. kde najdu link na ty trumpovy sympatizujici vyroky s izakama? dik

  OdpovědětVymazat
 3. Clinton, Clintnová - svůj k svému .......
  co k tomu dodat ???????

  OdpovědětVymazat
 4. volim trumpa, amik

  OdpovědětVymazat
 5. Pani Prazska vlastovko, (21:18) t.j. POVINNA POKLONA ! Israel nema pocit narodni bezpecnosti a to opravnene.

  Machometanu vsech odstinu a razeni je billion. Prelet pres Israel trva modernimu letadlu pouze 4 minuty..Proto Netanyahu vyzaduje od kazdeho na pozici vlivu pratelsky vztah k Israeli a POKLONU.. Jako nekdo bez sebevedomi, potrebuje kompliment / lichotku ! Takze, kdyz mluvi k tem co maji vliv, tak oni vztanou a zahrnou ho applauzem a ovacemi 10 x za 15 minut..On (Natanyahu) ma I.Q. 180 a veri tomu !
  Ja mam I.Q. 26 a neverim tomu applauzu a ovacim ani 3 vteriny.

  Nejzajimavejsi je, ze nejvetsi nepratele Israele a Zionistu jsou prave cisti Zide (Hebrew). V New Yorku poradaji proti Israeli masove demonstrace..
  (Na google je hodne fotek a informaci).

  Protoze je v tom zamichano i nabozenstvi, tak prumerny Amik z ulice, (vcetne me), nevi vo co kraci a ignoruje to.

  Orginalnim Zidum se neda uprit spiritualni a nabozenska zanicennost. Sympaticke je na nich to, ze se nam Krestanum NEVNUCUJI !
  Kdezto Islam se nam sere do zivota stale..

  Neberte nejake komlimenety na adresu nekoho vazne. To jsou politicke komlimenty.

  Horsi pro Donalda Trumpa je, ze ho zacinaji podporovat i vsechny druhy radikalnich skupin, a to dava prodejnym mediim moznost ho nahodit vsim moznym a nemoznym negativismem. Tech skupin je pres 800 a nektere by byly nebezpecne, kdyby byly sjednocene.

  (Po 15. breznu budu mit otazky ohleden kryti barev barvou jako se delaji napr. vrstvy na dortu. Me se to vzdy vpije jedna do druhe).
  honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:24
   Milý Nicku:-)!
   Já jsem možná trochu přereagovala,to ,jak shora vysvětluješ -samozřejmě vím -a také jsem to ,tušíc ,na konci věty příznačně nazvala-tedy :uklidňující taktikou,míŕenou na určitá místa, by se vlk nažral a koza zůstala celá..
   Já mu držím palce už za toho Putina-to dá rozum...a i jiné rozumné ,tudíž politicky nepopulární postoje..
   Vím také,odsud z Vídně,jak praví židé izraelskou politiku odsuzují a jak se na celou situaci dívají...(a tady to jistě vědět musí (viz.geschichte a tudíž sionisty také pěkně nesnáší ba nenávidí -znají totiž svè pappenheimské - nicméně bližší košile než kabát,pak v přeneseném významu.
   uvidíme..
   jsi hodný ,že vždycky tak pěkně reaguješ a hned se nezlobíš ..dík
   myslela jsem také na obraz s opicemi -líbí se mi ,že to má více úrovní ..budu je též malovat.
   jinak po volbách ti budu radit ,abys tu malbu taky rozjel..
   pa a zůstaň zdràv
   jituš

   Vymazat
 6. "Do ameriky jezdej tam parniky, kdyz prijedes pripada ti, vsechno veliky"..atd..
  Uz je to tady !
  Fort Wayne, (t.j. ospaly prdelakov v Indiane), nekdo tam zastrelil
  3 Machometany 23, 20 a 17 let stare...A potom zmizel jako para nad hrncem a nikdo nevi, kdo to byl.
  "Nikdo nevi NIC ! Vi to jen mesic"...atd..
  On, ten NEKDO, je zastrelil jako strili popravci jednotka.
  Z Machometanu byl cednik.
  Za tuto informaci je zodpovedna mezinarodni KLEPNA nick honolulu.

  OdpovědětVymazat
 7. Jestli jsou američtí černoši tak hloupí, že věří bělošce Killary, když je zradil i Keňan Obama, tak jim to patří a nedá se nic dělat.

  OdpovědětVymazat