Reklama

.

.

středa 3. února 2016

Žiga: Slovensko sa bude brániť žalobe za to, že nechce predať Poľsku vodu

3. 2. 2016     zdroj
Slovensko sa bude dôsledne brániť voči žalobe, ktorú podala poľská firma na Európsku komisiu (EK) pre fakt, že slovenská ústava zakazuje obchodovanie s pitnou vodou. Po rokovaní vlády to v stredu novinárom povedal minister životného prostredia Peter Žiga, podľa ktorého EK v tomto prípade vedie štandardný proces infrigmentu proti Slovensku pre podozrenie, že bráni voľnému pohybu tovaru v rámci EÚ.


Prípad sa týka poľskej firmy Legnave, ktorá chce už od roku 2011 vyvážať slovenskú minerálnu vodu potrubím do Poľska, čo jej nebolo umožnené, keďže pitná voda je na Slovensku od minulého roka chránená ústavou.

„Voda nie je bežný tovar, je to strategická surovina, ktorá si zaslúži ochranu v ústave,“ vyhlásil Žiga s tým, že tento postoj bude Slovensko naďalej obhajovať, pretože v budúcnosti bude nedostatok pitnej vody predstavovať vážny problém nielen v Európe, ale na celom svete.

„Slovensko v súčasnosti má zásoby vody, no nemá ich rovnomerne uložené na celom území a my ich potrebujeme chrániť pre budúce generácie,“ dodal. Podľa ministra je neakceptovateľné, že poľská firma chcela vodovodom vyviezť vodu do Poľska, tam postaviť plničku a plniť ju do plastových fliaš.

Ak by chcela vodu plniť na slovenskom území, Slovensko jej podľa neho nebude brániť. „V prípade, že zaplatí dane a zamestná našich ľudí, tak túto firmu dokonca podporíme,“ uviedol Žiga.

31 komentářů :

 1. Bratříci zareagovali velmi rozumně...
  j.

  OdpovědětVymazat
 2. jak se jedná o kšeft,jsou poláci v pohotovosti.Jak
  není po jejich,hned následuje nepřátelské jednání.
  S vodoum se nekšeftuje.To je Čecháci jsou idioti a vodu dají cizincům a my pak svou vodu za draho musí-
  me kupovat.Není nad český fištron.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To s Slováci dovolili hodně. Copak neví, že to co se může a nemůže řídí EU? Jsme zaměstnanci EU a nesmíme nic co nám nedovolí. Dostáváme za to plat, formou dotací a i ty si musíme znovu zasloužit. Možná, že tem vztah není ani zaměstnanecký, jako dříve otrokářský. Například: Byli jsme cukrovarnická velmoc. Cukr byl vysoce kvalitní a kdo ví kolik by republika na cukru vydělala. Místo toho máme nařízenou řepku a sluneční elektrárny. Samý zdroj bordelu a podvodu. No a to je jen jeden z příkladů.

   Vymazat
  2. Toto je největší nebezpečí plynoucí z případného podepsání smlouvy TTIP. Nedali jste nám vydělat? Marš k arbitráži!(pochopitelne "nestranné")Příklad: Nechcete žrát naše GMO-potraviny, nechcete těžit zlato v Kašperských Horách, nechcete naše jaderné palivo? Tak nám to zaplatíte! Ono by se toho našlo...

   Vymazat
  3. 7:55 Jsou to přesné příklady, vůbec ne přehnané. A nad vším bude Americký arbitr.

   Vymazat
  4. Včera se na půdě Senátu konala konference o TTIP, zaštítěná senátorem Foldynou. Vystupovala I. Švihlíková, p. Májíček, hlavní organizátor protestů a akcí proti TTIP na celoevropské úrovni a další. Chválím všechny za tento počin. Ani politici často nemají ánung, co se to na nás s tou TTIP a spol. chystá. Dokud se bojuje, ještě se neprohrálo. Ještě jednou díky!

   Vymazat
 3. Od polské firmy je žaloba nehorázná drzost. Měli by prohrát a veškeré náklady na projednávání draze zaplatit. Fandím Slovákům, musí vyhrát!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vďaka! Aj ja verím, že my Slováci tento súdny spor vyhrajeme! Hip, hip, hurááááá!

   Vymazat
  2. Pozdrav na tatranské štíty!
   Tady v Rakousku před pár lety byla také takovà tendece.Odpor byl tak obrovskÿ (a nečekaný),že
   museli udělat zàkon ,že voda patří lidu.
   Bylo to pro Rakušàky po všech těch zpackaných
   politickÿch akcích ,alespoň jedno takové malé
   zadostiučeníčko....
   j.

   Vymazat
  3. Vďaka pražská vlaštovka za povzbudivú odpoveď. Veď ja som ten z 22:19, len som si nedal môj nick. Pomaly sa nám blíži 6. február a akcia na gulaťáku!
   pražský vrabčiak Čimčaro

   Vymazat
  4. V této době je ještě naděje, že by Slováci spor mohli vyhrát. Jestli ale bude smlouva TTIP schválená, pak by se Slovensko mohlo stavět na hlavu a spor na 1000% prohrají!!!

   Vymazat
  5. Anonymní 6:23
   Předběhl jste mne,tak jen potvrzuji a souhlasím.Málokdo si to uvědomuje,že to bude i ve více komoditách.Takže jen taková malá naděje,ať si každý státeček,ochrání ústavou to nejcenejší co má,snad to pomůže.

   Vymazat
 4. Slováci to dělají dobře. Je to jejich voda, tak ať si Poláci nechají zajít chuť. Oni totiž ostatní by se chovali také tak. Bude to tak, jak si Slováci přejí a to i kdyby proti nim rozhodlo tisíc komisí. Samozřejmě, že začnou hrozit soudy a sankcemi, ale ať si je strčí někam. Nenechte se vydírat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A soudruh Hokarc
   má recht...tak,jak on navrhuje ,tak to má být se vším...:-) lid si rozhodne!
   j.

   Vymazat
  2. Němkde jsem četl, že tu polskou firmu vlastní Poláci Pedeles a Karpeles a daně platí na Severním pólu.

   Vymazat
  3. 23:52.
   Jo, jako u nás. Jenže Slováci nejsou tak blbí. Zajímalo by mně, čím to je, že jsou Slováci v mnohých věcech opatrnější. Asi dobře vědí, odkud vítr vane.

   Vymazat
 5. Slovensko - je to tak - patrilo kedysi do Poľska, ale až v 1030 sa pridalo k Uhorsku, nefungovalo to s poliakmi, a presne terajšie hranice kopírujú tie bývalé -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Polsko také vlastnilo Velkou Moravu a dělilo se o ní s Tatary a Germány" a všichni jsme geneticky upravení MARŤANÉ.
   Václav

   Vymazat
  2. Tak to si strelil riadneho capa,trosku si nastuduj historiu,s tym Polskom :O)))))

   Vymazat
 6. Zkurvená Pšonska Chazarie Pospolita = spolu s banderofašounskýma Ukrošama jsou NEJZKURVENĚJŠÍ národy Evropy...pšonský kristusácký a jidášský chazarský bastard patří tam, kde je Adolf nestačil poslat....tfuj, svině falešné a šmelinářské.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím proč tu nadáváte na Poláky - to, že je firma registrována v Polsku ještě neznamená, že je polská - nebo jste si ověřil její vlastnickou strukturu? To je stejné, jako nadávat Čechům za "českou" Veolii, že zdražuje vodu.

   Vymazat
 7. Zdá se, že k jejich vládě můžeme Slovákům jen pogratulovat (a tiše závidět)

  OdpovědětVymazat
 8. Také mám zprávu, že voda v Klíčavské přehradě už není naše, ale Francouzů.

  OdpovědětVymazat
 9. Jsem pro zákon, který by zakazoval kupčení s vodou a odpady. A´t každý hospodaří za své a na svém.
  Kam jdou zisky z Mattonky? Za ty peníze by mohl být opraven celý Karlovarský kraj a zářit jako na konci 19. st., nejen lázně Kyselka.
  Za lahev platí 0,01 Kč + 1,5 Kč DPH, takže na každé flašce mají cca 8,49 Kč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, já ji od té doby nekupuju, bohužel. Nemám jak jinak vyjádřit protest. No ale kohoutkovou francouzskou vodu používám, taky bohužel. Ale věřím, že všeho dočasu, oni budou všichni tak nenažraní, až se jim to vymstí. Bude se znárodňovat a znárodňovat a znárodňovat.

   Vymazat
  2. S tím znárodňováním by se mělo začít co nejdřív, nebo ve Středočeském kraji nebude co pít, Želivka je zanesená. Když ji uváděli do provozu před cca 45-ti lety, tak se počítalo s jejím čištěním po 20-ti letech. Od té doby byla spousta povodní, dešťů, vše splachovalo zeminu do přehrady. Kolik je v ní skutečně vody?
   A kolik minerálek se naleje do lahví, místo toho, aby normálně vytékaly do potoků? Ekologové plácají o změně klimatu, suchu atd.,ale nejjednodušší zásahy provést nemohou. A to ještě Mattonku cpou do plastových lahví, takže z kvalitní stolní minerální vody dělají odpornou břečku plnou jedů.

   Vymazat
 10. Voda je základní životní potřeba a ne předmět kšeftu. To je třeba dát všem jasně najevo. Eu ne EU

  OdpovědětVymazat
 11. My ve Slezsku pro změnu vypouštíme slanou vodu do Olše . Ta se vrací do Polska . Poláci v poho . Tak jim nenadávejte , anonymove .

  OdpovědětVymazat
 12. Len by som bol zvedavý či za tou poľskou firmou nie je schovaný nejaký trhovo fungujúci kapitál riadený zo západných trhov.

  OdpovědětVymazat