Reklama

.

.

úterý 2. února 2016

Zoufale špatná televize a osvěžující youtubeři

Vladimír Stwora
2. 2. 2016    Zvědavec

K tomuto porovnání mě přivedl článek v Babišovkách Na youtubery přišly davy. Tihle nás jednou budou živit? hudroval padesátník. O youtuberech jsem už slyšel a něco z jejich produkce jsem i viděl, ale samozřejmě není to moje věková kategorie, takže to nesleduji nijak pravidelně. Nicméně článek mě navnadil a tak jsem si je našel. Budu o nich hovořit dále.

Sobotní večer jsem strávil (jak jinak, že?) u televize. Nabídka pořadů byla neskutečně slabá. Tzv. zábavné pořady se většinou skládají z rozhovorů s děsivě přestárlými celebritami, které před kamerami vzpomínají na doby své slávy a zoufale hledají „veselé“ příhody z doby, kdy byly mladé. Protože těch příhod zase tolik nebylo a opakováním se už dávno vyčerpaly a vyčpěly, hledají zoufalí tvůrci stále hlouběji a mezi staršími.

Chvíli jsem sledoval pořad s Miroslavem Donutilem, kde tento oslavoval jakési výročí (jaké, jsem nepochopil), byly tam prostřihy na bývalé pořady, kde opět Donutil vzpomínal, minulá a mnohokrát vylouhovaná televizní posezení s dalšími herci. Vzpomínal tam přestárlý Vlastimil Brodský, pak dokonce odněkud exhumovali režiséra Otakara Vávru. Aby tvůrci malinko oslabili neskutečně hřbitovní dojem věkovitosti a stáří vanoucí z účastníků zábavy, padla otázka, zda Vávra někdy vybíral herečky přes postel. Vávra to popřel, načež se kdosi vytasil s dopisem z roku 1942, ve kterém žena podepsaná jako Adina píše Vávrovi žádost o roli a z náznaků bylo jasné, čím „zaplatí“.

Pravdou je, že v současnosti nemáme žádné komiky, baviče typu Menšíka, moudré filozofy ve stylu Horníčka s Werichem, nikoho schopného s nadhledem komentovat současné události, žádnou dvojici typu Dvořáka s Bohdalovou či Šimka a Soboty. To vše byli umělci z doby nesvobody a temna. A tak nám nezbývá, než stále dokola omílat čím dál starší historky a ty dnešní vzpomínkové pořady mají pachuť desetkrát vymáčeného sáčku čaje.

Na dalších kanálech běžely americké akční, válečné filmy a horory. Pro ilustraci jsem si vypsal filmy dávané v sobotu 30. ledna 2016 na všech kanálech: Thor (akční film USA), Železná srdce (válečný film USA), Vražedná hra (akční film USA), Smrtelný úder (Thriller USA), Kongo (dobrodružný film USA), Jak ztratit kluka v 10 dnech („komedie“ USA), Vybíjená („komedie“ USA), Zrození (drama USA), Poltergeist 3 (horor USA), Vrah mého manžela (thriller, USA), Star Trek (sci-fi USA), Kráska a zvíře (krimi seriál USA), Vítězové a poražení (drama USA), Ano šéfe (reality show USA) .

Ta naprostá zahlcenost a přesycenost produkcí USA je dech beroucí. Tohle nebylo ani v dobách normalizace a reálného socialismu, kdy nám zase cpali ruské filmy. Ale nikdy ne v takovém množství a takový balast. V celém televizním večeru byl jen jeden britský film (Thudnerball z roku 1965 s Jamesem Bondem) a jeden německý (Skok do štěstí). Český či slovenský film ani jeden. O ruských či třeba francouzských a italských filmech ani nemluvě. Neexistují.

Takže shrnutí: Horory, vyvolávání strachu, vraždy, krev, násilí, dějová povrchnost, duševní plochost, nevkus a stařecké vzpomínání – to je v průřezu obraz televizních pořadů v sobotu večer, za které povinně platíme.

* * *

Pokud jste si ještě nepřečetli článek v Babišovkách z úvodu, tak vězte, že Youtubeři jsou hodně mladí kluci a holky, nejmladšímu na setkání bylo osm, průměr je tak 13-15 let. Natáčejí si vlastní videa a dávají je na youtube.com. Ti nejúspěšnější mají stovky tisíc pravidelných odběratelů. Za reklamy dostávají měsíčně až tři desítky tisíc korun (tvrdí jeden v článku). Nevím, jak to funguje, já jsem tam žádnou reklamu neviděl, ale budiž.

Nečekejte nějaký děj nebo hloubku. Je to sranda. Ale ne vymyšlena předem u stolu, je to situační sranda. Prostě oni improvizují. Nic jim není svaté, blbnou. Je v tom svěžest a mládí. Trhlost. Praštěnost. Neotřelost. Kupodivu ještě si na tu dobu pamatuji, takže mám porozumění. Jsou to neherci, kteří se baví a baví ostatní.

Udivil mne technicky dobře zvládnutá kamera a střih. Skoro jako by to dělal profík. Koukněte se třeba na to, jak Moma s Expl0item pečou cookies naslepo:Nebo Ako sa poznáme?Popřípadě se můžete pobavit vlogem EAT IT OR WEAR ITTak co? Jasně, na Oscara to není. Ale má to větší náboj, než unavená a krví a násilím přesycená oficiální televize. Tak si myslím, že možná ti dnešní mladí nejsou tak špatní. My jsme nebyli jiní, jen jsme neměli ty technické prostředky.

23 komentářů :

 1. nechapu proc zde publikujete clanky zevedavce.org, ktere jsou tam jiz pred nekolika dny a kazdy si je tam muze precist! zejmena kdyz zvedavce uvadite jako bratrske www??? dik amik

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A genitál made in USSA!

   Vymazat
  2. K sakru,platím si ČTV,platím !!! tak taky musím mít právo volit i odvolávat Radu ČTV!! A ne,aby byla vrukou hrstky,napr.americké ambasády a TOP-09 !!!a povalečů kavárny od Vltavy. SENATE ČR probuď se ze spaní,senáta za co bereš peníze ?? Senáte.

   Vymazat
  3. Taky mě štve ten "výběr"na kterémkoliv kanále,Většinou USSA filmy,horory a vůbec nepustí krásné silvestry,seriály od J.Adamce.To mělo ještě úroveň,tak asi proto,abychom nemohli srovnávat.

   Vymazat
 2. Před uváděnými sračkami z produkce USA je jediná obrana. Odhlásit, nevlastnit. Učinil jsem tak již před lety. Neskutečná úleva. Doporučuji všem. Na druhé straně- o čem by se psalo a nad čím plakalo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nezlobte se na mne,ale to už mám v důchodu jen vzpomínat bez srovnání?Naštve mě to,ale mohu si udělat úsudek,kam nás tento prokapitalistický systém vleče a kdo je ovládá.

   Vymazat
 3. http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/zboril-brutalni-video-o-uprchlicich-potvrzuje-slova-zemana-video/

  OdpovědětVymazat
 4. Pokud se někdo zabývá morálkou lidí v takzvaném šoubyznysu, ať jsou to televize, či divadla, musí si položit otázku "komu slouží?". Jednoznačně penězům, těch má vždycky málo. Jinak je to záležitost exhibicionismu a zviditelnosti, což má k politice velmi blízko.
  Teď jsem viděl v televizi jakousi humanistku, co se diví lidem, že se jim nelíbí příliv uprchlíků.
  Lidem přece nevadí uprchlíci ale fanatičtí MOHAMEDÁNI, kteří nevěrce podříznou a odpálí se, pokud si nebudou rady se svýn životem.
  Jejich víra jim pětset let vštěpovala do palice, co smí a nesmí, co mohou a nemohou. Víra se stala normou života a politickým smýšlením, o jakém humanismu se tu vede řeč?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všichni uprchlíci-islamisté vadí!!Plánovaná INVAZE není normální a nenormální je ten,co to ještě doposud nechápe.Nepotřebujeme tu přece Ekonomickou Pustinu,bez svobody slova,bez umění,bez vědy,bez HUMORU,bez krásy,bez erotiky,bez lásky s trestem smrti za cokoli imán-belzebub označí za urážku islámu.Nenajdemeli(pane Sobotko a spol) Vůli Bránit se,zabíjíme civilizaci,možná navždy.A nedělejme rozdíly mezi dobrými a špatnými islamisty,vše je zástěrka a PODVOD !!!! Barbarský podvod pod taktovkou USABRUSELONU,katů Evropy.

   Vymazat
  2. TAKOVÉ STAROSTI HRŮZY A BEZNADĚJ ZA MINULÉHO REŽIMU NEBYLY, TY POŘADY V TV TOMU MOC NEPŘIDAJÍ JEN POTOKY KRVE, ŽÁDNÝ SMYSL TO NEMÁ, CELÁ ČR A VŠE, TADY ZATÍM V NAŠICH ČESKÝCH A MORAVSKÝCH ZEMÍCH - POLITIKŮM JE TO FUK JDE JIM JEN O SVÁ KORYTA, JEN HRSTKA POLITIKŮ SE BRÁNÍ , ALE TO JE MÁLO, CHCE TO PŘEVRAT , ALE NE TEN PŘIPRAVENÝ AMERIKOU PŘED 26 LETY S TÍM HAJZLEM VEŠKRNOU A JEHO GRÁZLAMA , ALE PRO LIDI I OBYČEJNÉ , DŮCHODCE , INVALIDY A S NIŽŠÍM VZDĚLÁNÍM, PROSTĚ PRO VŠECHNY ČECHY ZDŮRAZŇUJI ČECHY !!!

   Vymazat
  3. Žili jsme možná s menším výběrem "sajrajtů!,kterým se říká potraviny,ale určitě ta doba byla bezpečnější a krásná,radost žít,ať si říkají sluníčkáři co chtějí a urážejí nás,co jsme to prožívali.

   Vymazat
 5. Poslal jsem odkaz na tento čláenk Radě ČTV a nějakým vlastním dodatkem - jestli pak otřevře alepsoň jedno oko?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. kdepak ani pul oka, ti maji nadiktovano co muzou a co ne!!!

   Vymazat
 6. admine kdyz uz mazes tak zde mas typ:
  Anonymní2. února 2016 13:18
  A genitál made in USSA!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To tebe by měli vymazat,nejlíp úplně!!!!!

   Vymazat
 7. Televizi trpím jen proto,že se rodiče dívají na lidovou muziku Šlágr a Muzika Barandov.Ostatní programy vůbec nemusím.Je mi však ZLE z toho,že musím platit destrukční,prolhané sračky z USA,NATA a Bruselu u prdelníků ČTV.Taky je moc zlé,že dnešní ,,Vygumovaní mladí"absolutně nejsou schopni natočit filmy,jako byly,včetně filosof.bavičů,ap.Taky vůbec nechápu,proč se celý rok musí lidé dívat v ČT-2 na válku II.a na hitlera donekonečna,podobně jako NOVA a Prima na nekonečné násilí a rvačky,,pokud dají něco z přírody-tak krokodýly,žraloky,jedovaté hady ap..věčně dookola.Nebýt Šlágru,kde už i tam mám urč.výhrady,tak bych ty -nezlobte se,ale nejde jinak-ty vygumované prodejné prostituty,debilky a zhovadilce na ČTV dávno sešrotoval,ty jejich studia na Kalouskosovích horách v Praze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak Šlágr je tedy pěkný hnůj, který nemá s uměním vůbec nic společného... FUJ!

   Vymazat
  2. Tak na to nečum!

   Vymazat
  3. Pro tebe je asi umění to,co namaluje malíř na plátno a podobá se to čmáranici opice,nic víc,anebo řvoucí ryk paviánů,co má být zpěvem,hudba rachotem starých hrnců a prdění hrocha,jsi už stejně vymletý mozek,jako čumilové Kalouskovy US ambasády na ČTV,kavárenské jelito,bezmozek z planety OPIC.

   Vymazat
  4. Nech blba z 13:50,je to internetový čumil 24 hodin denně s rukama dozadu,lenoch hovnivál a je mu 15-30 let,nezaměstnaný.

   Vymazat
 8. Televize ma produkcni oddeleni. A tim padem produkuji tv programy! De facto je to jejich "vyrobek"!A za ty "programy"-detto sracky MUSI obcan platit!
  -Jenomze:obchodni zakon rika,ze NIKDO nemusi kupovat za sve penize to co nechce.Je to to samy,jakoby vas na ulici kramar nasilim vtahnul do svyho kramu a pod pohruzkou represi vas donutil cokoli koupit! Je to teda trochu "jebnuty" ne?!....A to samy praktizuje stat! Ja to vidim jako teror-musis nase sracky koupit protoze jestli ne tak uvidis!!!
  Je nejvyssi cas s tim neco udelat,-treba sepsat hromadnou obcanskou zalobu a podat ji k nejvyssimu soudu!Vymoct si sve svobodne pravo!!!

  OdpovědětVymazat
 9. Promiňte, ale pod nesouhlas, sprostě napsaný se nikdy nepodepíšu. Mohu nesouhlasit, ale nestanu se hulvátem. Nesouhlasím s množstvím násilí, které se vloudilo i do pohádek. Nesouhlasím s maximalizací reklam, možná mi chybí i více vzdělávacích pořadů ať formou seminářů, či soutěží. Chválím kanál D,je inteligentní,

  OdpovědětVymazat
 10. No. Že by mne zrovna ty tři příklady inspirovaly ke sledování této „blbosféry“, to se opravdu říct nedá.

  OdpovědětVymazat