Reklama

sobota 26. března 2016

Babišův předvelikonoční "biblický" projev v PS

Radim Valenčík
26. 3. 2016   RadimValenčíkPíše
Babišův biblický projev na 43. schůzi poslanecké sněmovny 23. března 2016 byl některými kritizován a odmítnut, jinými přivítán. Myslím, že celkově Babiš příznivce spíše získal, než ztratil. Proč ho nazývám biblickým? Jednak vzhledem k předvelikonoční době, jednak z hlediska role, do které se Babiš situoval, jednak z hlediska biblických úsloví, kterými se dají pojmenovat jeho jednotlivé části. (Mj. málokdo si povšimnul právě této "biblické" logiky, která je do projevu vtělena.)Proto právě této logice budu věnovat pozornost. Nebudu rozebírat a komentovat text Babišova projevu, protože tím bych jej ochudil o původnost a bezprostřednost projevu. A také proto, že bych tím mohl sklouznout do hodnotících soudů v oblasti polarity "Babiš versus Nebabiš", čemuž se chci vyhnout, protože vyústění mého článku je (jak uvidíte) v něčem úplně jiném.

Ten si přečte či poslechněte sami. Je to důležité a seznámení s ním by mělo patřit k obecné kultuře dnešního člověka. Mj. i proto, ať víme, v čem žijeme, a začneme přemýšlet o tom, co s tím dělat. Zde je xelý text:  zde.

1. Podle plodů poznáte je

V první části Babiš hovoří o tom, kolik jeho firmy odvedly na daních státu, Tím chtěl mj. říci, jak zanedbatelná je částka, o které se v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo hovoří. Za povšimnutí stojí mj. tato pasáž: "...zatímco ostatní velké firmy mají svá sídla v daňových rájích, Agrofert sídlí v ČR a také zde platí daně. Za 23 let jsem vybudoval firmu, která má dnes přibližně 35 tisíc zaměstnanců a 205 firem u nás i v zahraničí. Za rok 2015 má nekonsolidovaný obrat 231,5 mld. korun a co je důležité, celý holding má transparentní strukturu a nemá žádné offshore společnosti." Tím se jednak představil jako podnikatel baťovského typu, který má ambici budovat silný stát, jednak vyslal skrytou hrozbu těm, co okrádají výše uvedeným způsobem naši zemi ve velkém. V EU je ovšem takové okrádání legální a kdo ho organizuje, může dokonce povýšit na prezidenta EU.

2. Třísku v oku svého bratra vidíš, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ

Ve druhé části ukazuje jen namátko několik desítek kauz, ve kterých bylo doložitelně ukradeny nikoli desítky miliónů, ale desítky miliard korun. A Poslaneckou sněmovnu to nevzrušilo. Spíše jen trpělivě odmítala všechny pokusy o zlepšení legislativy, které by rozkrádání ve velkém napomohly situaci zlepšit. (A když už se zákony částečně vylepšily, pootevřely se současně dveře k tomu, aby rozkrádání ve velkém mohlo pokračovat.)

Vím, občanovi milión a miliarda tak trochu splývá, ale řádově je to rozdíl jako mezi korunou a tisícikorunou, tj. kauzy, ve kterých se kradou tisícikoruny, se přecházejí, ale z koruny se dělá největší zločin v historii.

Jen namátko některé z desetimiliardových kauz, které Babiš zmínil: Harvardské fondy Koženého, IPB, ČKA, lehké topné oleje, Chemapol, Agrobanka, Bohemia za 20, IZIP, nadhodnocení nevydaného státního majetku při církevních restitucích, solární panely, pokus o privatizaci (a částečné privatizace) Letiště Praha, privatizace karlovarské Becherovky, privatizace OKD... - Vyčísluje částky, uvádí jména těch, kteří se v kauzách prokazatelně angažovali. Stojí zato přečíst a promyslet.

3. O vranách a vlcích
Poměrně zajímavá je část, ve které Babiš ukazuje profil osob, které se v mediální oblasti proti němu angažují: J. Soukup, F. Savov, P. Havlík... Zajímavý pohled na to, jak fungují struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. A jak si vytvářejí svoji ideovou nadstavbu v podobě toho, že se považuje za normální to, co normální není.

4. Čistým je všechno čisté

Teprve návazně na to se podrobně vyjadřuje ke kauze Čapí hnízdo. Věci se poznávají ve srovnáních. Nebo ještě jinak – za dvojím uplatňováním dvojího metru vždy stojí velká lumpárna.
**

A teď to hlavní, ode mě, "nebiblické"

Ponechejme stranou otázku, zda a do jaké míry je Babiš padouch. Položme otázku jinak: Nestálo by zato aplikovat kritéria, které zformulovali jeho nynější sudiči, na všechny ty případy, které ve svém projevu uvedl? A i na řadu dalších, které "vyšuměly". Nestálo by za to, položit si otázku, kdo má tu moc uplatňovat politiku dvojího metru v takovém rozsahu a s takovou razancí, jak to vidíme?

Úplně na závěr

Babišův projev i diskuse k němu jsou velmi výživné. Pokud mně vyjde čas, ještě se k tématu vrátím. A budu reagovat i na případné reakce k tomuto textu.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3277-babisuv-predvelikonocni-biblicky-projev-v-ps.html

6 komentářů :

 1. Na parlamentních listech analytik Žantovský Babišův projev chválil..

  OdpovědětSmazat
 2. Kdyby Babiš nebyl těžký psychopat a jenkýský kolaborant, nesměl by být v české vládě. A že umí svými řečmi oblbnout lidi? To přece umí každý psychopat.

  OdpovědětSmazat
 3. K textu :
  1) Říká se, že každý z nás má "svou historii", má ji i pan Babiš. K té jeho, je dobré si přečíst knihu slovenského novináře Dušana Válka "Počestný Andrej Babiš" z roku 2002.
  2)Když pan Babiš poukázal na řadu kauz z minulosti a přítomnosti,u kterých došlo a dochází k rozsáhlým finančním únikům, vystupoval v PSP ČR jako poslanec, který může říkat v parlament cokoliv dle svého nejlepšího svědomí a vědomí, ale v žádném přípdě ne jako ministr financí ČR. Ministr, který řídí resort, který má ze zákona povinnost kontrolovat finanční úniky a v případě jejich zjištění o nich neprodleně "informovat" orgány činné v trestním řízení k zjištění a případném vyvození odpovědnosti. To se zatím nestalo a otázkou zůstává, zda se někdy tak stane ....
  L.S.

  OdpovědětSmazat
 4. Nevím, proč se pořád nemohu zbavit pocitu, že je štvanice proti Babišovi vedena proto, že není dostatečným poskokem našich zámořských ochránců. Nebo možná proto, že si dovoluje kritizovat ofshory.
  Dříve se říkalo: Za vším hledej ženu.
  Dnes platí spíš: Za vším hledej USA (nebo EU).
  PB

  OdpovědětSmazat
 5. Hlavní motiv tažení proti Babišovi je samozřejmě jeho popularita. Všechny partaje včetně KSČ z něj mají hrůzu. O zákulisních megarozkradačích nemluvě. Cesta k slušně fungujícímu státu je složitá a určitě se nedá udělat jedním vrzem, ale prvním předpokladem je pořádek v daních, což znamená podstatně víc než posraných 50 milionů. Ale současně jde taky o varování- hrabivost je neodolatelný malér. Otázkou je, jaké poučení si z toho Babiš vezme.

  OdpovědětSmazat
 6. Populista Bureš říká všechno,co CHCE oVčan slyšet,proto je tak oblíben u jednoduchých lidí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.