Reklama

.

.

čtvrtek 3. března 2016

Brexit: Cesta tam a zase zpátky


Josef Skála
3. 3. 2016     Parlamentí listy (značně kráceno)
Vzpomínáte si na imbecilní reklamu vábící nás do EU? I babkám, jež musejí do lesa na klestí, slibovala, že až nás tam vezmou, koupí si z penze – i „domeček v Portugalsku“. Lež jako věž to byla už tehdy. Teď EU degeneruje před očima. To, že je „košile bližší než kabát“, už nikdo ani neskrývá. Cameron vydírá jménem země zbohatlé z koloniální loupeže. Zisk z okolního světa do ní teče dodnes. Škudlí i na dětských přídavcích pro „gastarbeitery“. V britském HDP tvoří pár promile. My žádné kolonie neměli. Ztrátou, a žádným ternem, je i „návrat do Evropy“. Z EU k nám přiteklo 400 miliard. Za deset let. Od nás jich tolik plyne ven. Rok co rok. Celá desetina HDP.

Cameron razí vlastní zájem. Proti těm, na kom se Británie balíkuje. Sobotka papouškuje katechismus, který to právo silnějšího lakuje narůžovo. Místo aby se k jasné zprávě, nač EU degraduje, postavil očima našich zájmů. A všude tam, kde nám bruselská buzerace už vysloveně škodí, nalinkoval „červenou čáru“. Za všechny ostatní aspoň jeden příklad. Právě ten, který staví na uši Sobotka, když říká, že rozklad EU nás „zažene do náruče Ruska“. Zná někdo jediný důvod – skutečně objektivní, a ne jen vyhřezlý z mánie, jež svá práčata honoruje – proč stát o horší vztahy s Ruskem než třeba s Německem nebo Francií? Proč po nich máme prahnout právě my, koho má „stará Evropa“ za kolonii – a Rusko je pro nás naopak trhem, kde se dá přidaná hodnota inkasovat celá?

Až na ty „červené čáry“ přijde odpověď, o tom, jak dál, smí rozhodnout jen referendem. To samé platí i vůči NATO. Tady jsou „červená čára“ v národním zájmu – a hlasování suveréna podle ústavy – ještě urgentnější. My přece nejsme z predátorů plundrujících cizí země. Brutální loupež nemáme v genech. Podíl na kořisti nás mine, i kdybychom na něj měli žaludek. U nás má tradice armáda bránící vlastní zemi, a ne žádné cizinecké legie. České jednotky nehnala na ruskou hranici ani „Třetí říše“. Teď je tam hodlá vyslat vláda, jíž předsedá sociální demokrat. Tady už nejde o švestičky z komedie. Tady se Hujer podbízí hazardem, který mu musíme zatrhnout, dokud je čas.

V EU je pod hranicí bídy – nebo těsně kolem ní – přes 120 milionů lidí. Tedy ještě více než v letech 2008–2010. Že „krize skončila“, jim zní jako nejapný žert. „Třetí svět“ se jimi hemží. Jinak, než se to retušuje, je na tom i celý systém. Koupil si totiž jen „time-out“. Ztráty z prasklých „bublin“ jednoduše „znárodnil“. A ten „suverénní dluh“ – jak divukrásně to zní – pak hodil na hřbet nám všem. I s úroky, jež inkasují právě ti, komu ty „bubliny“ praskly.

Tak bankrotářský švindl vydrží jen do času. Příčiny krize jen dál přihnojuje. Dnes je tak nádor ještě větší než před osmi lety. Mnohem více je i metastáz. Většina peněz chrlených „kvantitativním uvolňováním“ míjí výrobu i spotřebu. Za úrok, který nestojí ani za řeč, s nimi čachruje „kasino“ finančních trhů. „Zločin bílých límečků“ tu má ráj už na Zemi. „Prvním hybatelem“ zkázy však není. Tím jsou nůžky zející mezi masou peněz, lačných zase jen „dělat peníze“ – a kupní silou podhradí, která svými penězi hradí hmatatelné statky. Marx definoval velký třesk, k němuž to tíhne, pojmem „krize z nadvýroby“. Mínil tím nadvýrobu kapitálu, který si zmenšuje vlastní trh tunelováním cizí práce. A dohání to dostihy burziánské spekulace.

Vládne jí „asymetrie“ jako řemen. Straní nikým nevolené hrstce trůnící na dvojím monopolu: moci nad „penězi jiných lidí“ („other people‘s money“) – a přístupu k „informacím určeným jen povolaným“ („insider information“). Ta kasta inscenuje miliardové „pyramidy“ a „letadla“, aniž se sama praští přes kapsu. Své prebendy z nich stahuje dřív, než se ty domky z karet zhroutí. To vše se sice opakuje už skoro dvě stě let. Dříve ale ve světě, kde měla kam expandovat i produkce reálných statků. Ten rezervoár se však vyčerpal. Právě „globalizací“, o niž se mamon tak vehementně dral. Dnešní kupní sílu dusí i včerejší spotřeba na dluh. Procento, jímž se na ekonomickém výnosu podílejí mzdy a platy, klesá už od konce 70. let. Peněz nakřečkovaných z cizí práce je o to více. Oč dál zachází jejich koncentrace, tím více se mění právě v kapitál lačný po dalším zhodnocení. Krize z nadvýroby bývaly epizodou. Bolely sice, také však odezněly. Teď je to chronická záducha. Kolaps se odkládá už jen na další dluh. Splatit se nedá ani ten dnešní. O to více zprzní i život příštích generací.

„Bubliny“ rostou znovu. Jsou větší než v září 2008. Že mohou prasknout každým dnem, alarmují i zdroje, které si mamon vydržuje. Mnohé i s příznačným dodatkem: po „polštářích“, jež tehdejší náraz pomohly ztlumit, se mezitím slehla zem. Teď letí světem móda „záporného úroku“ – a „bails-in“, sanací bank z peněz, jež tam ještě zbyly. Zatím se nesmí dotknout vkladů do 100 000 eur. Už brzy to však – prosakuje z kuloárů – může být klidně i deset tisíc. Blábol o „slibném růstu“ sype písek do očí. Krize nás nemine. A nutně i ještě ničivější než ta posledně.  

15 komentářů :

 1. Jen bych to nenazval "krizí", co bude následovat, ale totálním výbuchem, ovšem se všemi ničivými následky, které se k výbuchu váží. Pak, snad, uklidíme a začnem "nanovo", možná i jinak, kdo ví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V KSČM je za cizokrajné etnikum pevně zakotvený soudruh Filip a ten dělá co mu nařídí. Komunisti už pomohli hodně svinstva protlačit parlamentem a jako takové si je nenechají šmejdi sebrat.

   Vymazat
 2. Skvělá analýza. Pokud se pan Skála stane předsedou KSČM, máme koho volit v příštích parlamentních volbách. lazi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, dobrá analýza. Až bude pan Skála předsedou KSČM a zdokonalí se v rétorice(logické myšlení mu nechybí), máme šanci v parlamentních volbách. Zkusme mu vyjádřit podporu v krajských volbách. Oranžové kraje přemalujme na rudo, to se bude politická "káča" točit!

   Vymazat
  2. SOUDRUHU SKALO,PRÝ JSTE PROTI DIALOGU S VOLIČI

   pro tento účel jste PRÝ vstoupil mezi diversanty ve vedení KOMUNY,kteři zakazali současnému zpola havarovanému předsedovi otevřit pod články na vašem stranickem webu diskuzni rubriky,aby se nepodobal naši prima NR,kde se propaguje NOVOU SILOU ta NOVA REPUBLIKA.Prý nemůžete byt předseda, protože nechcete do prvního článku naši už tak zubožené USTAVY ani jedno slovo-SOCIÁLNI STÁT,z důvodu,že TAKOVÝ STÁT je snad i v materiálech sjezdu,kde kvůli toho státu,který by se mohl prosadit radši odmítnete kandidatúru,aby se rozkradly jeho zbytky.

   NEMOHL BY JSTE SE TU MEZI NÁMI OBJEVIT A POPSAT ZDA JSTE TEDY TEN DIVERSANT NEBO NE????.

   Vymazat
 3. Zadny domecek u more NEbude ! Vase autority nejsou navigatori a kormidelnici, ale kratkozraci omezenci, bez orientace s podrbanymi prioritami..

  Vse co mate, bude prerozdelovano v ramci EU. Budete zivit milliony Machometanu ze vsech prdelakovu a vratite se do Feudalismu !

  Protoze je to nespravedlive vuci kazdemu z vas, tak mi dovolte, vam pro utechu zahrat pisen usitou na kazdeho vas.

  Monika Martin - DAS KLEINE HAUS AM MEER.. (youtube)

  Az na domecek budete mit, zkontaktujte DOBROSRDECNEHO a prejiciho nicka honolulu...Moje kamaradka ma 1000 domecku na Floride na prodej, za vybornou cenu.

  Musim vas vsak varovat ! Neznaji zde knedliky a pelicani vam pokadi auto. (Jo, a Donald Trump - zazracny American zde bydli a ma domecek u more. Takze budete mit NOBL souseda.)
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NICKU A UDĚLA TEN TRAMP VICEPRESIDENTEM PANA SANDERSE?

   a povoli nám V JEHO ČESKU ten SOCIALNI STAT do prvniho članku naši ÚSTAVY,kde ho ten zmetek OBAMISTA dal vytunelovat,at jsme homogenni,solidarni stát s tlustou středni třidou, jako NĚMECKO,kde ho maji od roku 49,a každy se každý při platu 6000 eur DURDI,ŽE MU STÁT TROCHU ZVYŠI DANĚ?

   Vymazat
 4. Už včera, když jsem si příspěvek J. Skály přečetla v PL, mě jeho sdělení zahřálo u srdce. Mlaďoši by řekli - je fakt dost dobrej. Když zemřel M. Ransdorf kdosi na diskuzi napsal - KSČM ztratila poslední ostrej zub. Naštěstí tomu tak není. Josef Skála je pro KSČM a její členstvo velikou nadějí.Jeden z posledních mohykánů, kteří vědí,tj. jsou inteligentní, vzdělaní a moudří, jsou věrní myšlence a nebojí se za ni bojovat. Nemlátí prázdnou slámu. Každé jeho slovo je úderné a přináší důležité sdělení. Kéž by byl zvolen a obklopil se schopnými lidmi. Je nejvyšší čas přepřahat a změnit rétoriku!!! VK

  OdpovědětVymazat
 5. J.Skála je stejně osamocen,jako byl Ransdorf.Proto
  nic nezmůže.Někam ho uklidí,aby měli klid.A život
  půjde dál,jako by se nechumelilo.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řekněte mi, pane Majevský, proč jsou lidé, kteří ty ostatní v každém ohledu převyšují, tak osamoceni...Proč jsme tak hloupí, tak zaslepení. Vždyť jenom mezi lidmi lepšími než jsme my, jsme schopni růstu. VK

   Vymazat
  2. TO ŽE JSME OSAMOCENI JE PROTO,ŽE SE LIDEM DOBŘE ŽIJE S PILINAMI V HLAVĚ

   vše musíme dělat sami jako LENIN a nakonec to skonči,že z nás udělají mosazné sochy na každém náměstí,NEBO NÁS VYCPOU A STRČI DO MAUSOLEA a staneme se tak nesmrtelnými.Ostatní se mezi sebou poperou ostrými myšlenkami a brodíc se ve vlastní krvi odejdou domů s pocitem dobře vykonané práce,ale doma ti volové zjistí,že jim banksteři vykradli kapsy.

   NO A ZKUSTE NĚCO PROTI TOMU DĚLAT,KDYŽ V CESTĚ STOJÍ PILINY.

   Vymazat
 6. Komunisté mne zklamali, a i když Skálovo názory sdílím, mám obavu jim uvěřit. Skála je tam více, méně sám. Proti němu stojí Filipové a Dolejšové. Prospěchářské kreatury, kdy zejména Dolejš vystupuje stále častěji, jako předseda fan klubu TOP 09. Do nedávna jsem je volil. Dnes stojím bezradný a zatím vůbec nevím, komu dát hlas, nebo zda jít vůbec k volbám. Bolševiky čeká stranický sjezd s volbou předsedy. Jestli v sobě najdou sílu a vyházejí celé současné vedení, možná změním názor. Ale dnes jsem tam, kde jsou a pro mne nevolitelní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejste sám, koho zklamali. Čím dál více lidí, kteří dohlédnou dál než na špičku svého nosu, to takto vidí. Já jsem také rozhodnuta počkat do sjezdu, co se tam bude dít, jestli zvolí novou cestu, nové lidi, nebo zůstanou u "zavedených pořádků". Jestli se nic nezmění, jdu od válu. Ale nemám alternativu, nevím, koho jiného volit, asi poprvé nepůjdu k volbám. VK

   Vymazat
  2. Skála byl už jednou místopředsedou, ale začal jim být nebezpečný, tak ho z toho postu vyštípali. Obávám se, že se zase postarají o to, aby to nevyhrál.

   Vymazat
 7. KSČM už je nutně veřejnosti povinována předkládat důkazy, že její další existence má pro voliče vůbec nějaký smysl. Řečeno stručně, musí začít přecházet postupně do ofenzivy. Mně se jeví, že tento člověk by mohl nastoupit na začátek takové cesty.

  OdpovědětVymazat