Reklama

neděle 13. března 2016

Byli jsme před Evropskou unií, budeme i po ní (možná)


Ivan David
13. 3. 2016
Proevropský? Protievropský? Kam nás zavádějí prostoduchá schémata? Za „proevropského“ je pokládán jedinec nadšený, že jsme svázáni pravidly, která tvoří v Bruselu podle návodů vymýšlených kdoví kde. Nic proti tomu, kdyby ona pravidla byla skvělá a prospívala lidu této země. Je dost důvodů mít o tom vážné pochybnosti. „Protievropský“ je jedinec, který má právě takové pochybnosti. Ovšem člověk, který nemá pochybnosti, zřejmě nemyslí.


Pamatuji na ono úspěšné, neboť masově ohlupující heslo z roku 1990: „S námi do Evropy!“ Vladimír Neff připomněl ve své pentalogii nadšení Čechů ze vzniku Československa, do něhož si všichni promítali své naděje. Panovalo obecné přesvědčení, že se tím Češi vyrovnali ostatním evropským národům a že ostatní evropské státy hoří nedočkavostí, aby mohli nové Československé republice prospět. Šířila se fáma, že evropské mocnosti přidělí Československu zámořskou kolonii. Fáma vykrystalizovala v přesvědčení, že onou kolonií bude Togo. V jednom pražském šantánu zpíval komik kuplet „Tógo, to není mnógo“.

Se stejnou naivitou o 70 let později očekávali Českoslovenští občané, že celý svět hoří touhou Čechům a Slovákům prospět. Představa byla taková, že jsme dosud byli Západem kvůli příslušnosti k „Východnímu bloku“ diskriminováni, zatímco nyní, kdy se hlásíme ke vstupu do EU a NATO, budeme vnímáni jako rovní mezi rovnými. Úvaha, pokud lze o úvaze hovořit, je prostá. Jestliže mě dost nemiloval bývalý partner, bude mě (určitě!) milovat ten nový! Říká se tomu optimismus. Tedy neodůvodněné očekávání, že se věci budou vyvíjet příznivě. Hrdina Kunderova Žertu vyslovil přesvědčení, že optimismus páchne blbostí. Toto stanovisko sdílím.

Egoista je podle polského básníka a aforisty Julina Tuwima člověk, který se stará daleko více o sebe než o mne. Egoisticky se chovají i komunity, národní i nadnárodní a to zejména takové, které důsledně uplatňovaný egoismus dovedl úspěšnému nahromadění majetku. Ukázalo se během let pro mnohé zřejmě překvapivě, že bohatnutí českých občanů jim neleží na srdcí o nic více než bohatnutí občanů jakýchkoli jiných. Pamatuji si na ony vášnivé debaty, za jak dlouho doženeme životní úrovní Rakousko či Německo. Ukazuje se, že životní úrovně těchto zemí dosáhneme jedině za předpokladu, že v nich bude životní úroveň rychle klesat. Zaměstnavatelé kupodivu netouží platit více, než musejí.

Prováděl jsem nedávno naší nemocnicí skupinu německých studentů zdravotní školy. Dotazovali se českých sester na jejich platy. Nechtěli věřit. Dozvěděli se, že plat české sestry na konci pracovní kariéry nedosahuje výše stipendia nepodmíněného prospěchem německého studenta ošetřovatelství.

Na konci osmdesátých let nebyly volné byty, ale ani bezdomovci. Dnes je na trhu mnoho volných bytů a vedle toho mnoho bezdomovců mimo trh. A také mnoho přeplněných ubytoven pro chudé.

Ne nejsme na tom „v průměru“ špatně. Někteří si velmi polepšili, mnozí si velmi pohoršili a mnozí už vědí, že si v životě nepolepší. Jsou země i v EU, které jsou na tom mnohem hůř, například Lotyšsko, Bulharsko, Rumunsko. Ještě hůř než ty země jsou na tom jejich občané. Ti jsou na tom ještě hůř než před vstupem do EU. Tyto země jsou proto dále decimovány obrovskou emigrací. I v těchto zemích si mnozí hodně polepšili. Také ti, kteří o svých spoluobčanech rozhodují.

Jaké že to jsou principy EU? Volný pohyb kapitálu, osob, zboží a služeb. Ano, kapitál z ČR volně pohybuje- asi 380 miliard ročně zatímco do ČR se volně pohybuje o 40 miliard více, než jsou členské příspěvky placené do EU. Volně se z ČR pohybují osoby, které jinde dosáhnou na mnohem větší plat, například ony zdravotní sestry. Volně přichází zboží často horší kvality než to domácí, které se proti cizí „tržní síle“ těžko uplatňuje. Jaké to všechno má a bude asi mít důsledky? O dohánění Rakouska a Německa už v médiích nemluví. Zato vypočítávají, o kolik více rohlíků si lze dnes můžeme za průměrný plat koupit oproti stavu před Velkou listopadovou. Kupodivu není řeč o nákladech bydlení, atd.

Hlasoval jsem pro vstup do EU. Po dlouhém váhání. EU se chová příšerněji, než jsem si tehdy dovedl představit. Je načase uvažovat společně s Palackým nikoli o Rakousku ale o EU, že jsme byli před ní a budeme i po ní. Pokud to přežijeme.

35 komentářů :

 1. Pořád mě napadá otázka, zda je možné alespoň vyrovnaně žít, když oficiálně je naším spojencem vláda současné Ukrajiny, z jejíhož rozhodnutí byla vedena válka proti vlastnímu obyvatelstvu, a když naši politici a naše média oslavují dohodu s Tureckem, které vede genocidní tažení proti kurdským městům, o němž prostě a jednoduše (na pokyn Merkelové?) nikdo neinformuje? Jak žít s tím, že jsme na straně těch, kteří bez zaváhání vraždí tisíce lidí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vše je zodpovězeno zde :https://gloria.tv/media/psf6zbyjee8

   Smazat
  2. UVĚDOMTE SI VŠICHNI,ŽE DOPOSUD JSME VOLILI NAŠE ZÁSTUPCE,KTEŘI NÁM ZAJISTILI

   okrádaní snižováním mezd, prostřednictvím ČNB,RABOVÁNÍ NAŠICH ÚSPOR a nyní nebudou váhat nás dále zadlužovat jejich utečencí,kdy pseudohumanismus byl nejprve vybombovat a rozbít celé města a to má přestavovat jejich demokracii.

   PODÍVEJTE SE NA PROGRAMY TZV.STRAN,NEBO I HNUTÍ,KDE SNAD ANI NEEXISTUJÍ.

   Dozvíte se,že máme volit znovu ty,kteři tam propagují PŘISNÝ DOHLED NAD OBČANSKOU SPOLEČNOSTÍ.

   nebo DEMONTÁŽ PŘEBUJELÉHO SOCIÁLNÍHO STÁTU.To vůbec NENÍ MOŽNÉ,protože ŽÁDNÝ sociální stát tu nemáme.Naši tzv.zástupci ho z prvího článku už tak zubožené ÚSTAVY vytunelovali atd.

   Smazat
  3. Slušný člověk,ač chudý,těžko s touto myšlenkou žije.Protože má svědomí.A mají svědomí ti,kteří rozhodují o nás bez nás?Svědomí,pravda,dodržování slibů,ctít žít a nechat žít se dnes vytratilo,ale ne u normálních lidí!Proto nesnáší Putina,Lavrova.Snaží se nazývat věci pravdivě,odhalili mnoho zlého a lidé snad začínají přemýšlet.

   Smazat
 2. Proč mi vše, na co jsem si stěžoval za "reálného socialismu",dnes připadá tak absurdně směšné...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsme na tom naprosto stejně. Čím dál častěji se vracím do vzpomínek. Současná generace nemá ani to.

   Smazat
 3. Pokud chceme pochopit, co se vlastně děje, potřebujeme pochopit myšlení lidí, kteří vyznávají islám. Islám není mírumilovné náboženství, jak se nám snaží tvrdit pomatení sluníčkáři. Islám není jiná cesta k Bohu, jak se nám snaží namluvit satan v kněžském rouchu Halík. Islám je náboženství, kde zabití nevěřícího, znásilnění nevěřící ženy, okradení nevěřícího či způsobení škody nevěřícímu není hřích, ale dobrý skutek, kterým se muslim údajně dostává do jejich nebe. Není rozdíl mezi umírněným a radikálním islámem, jak se nám snaží nakukat dobroserové a vítači, islám je jen jeden.
  V poslední době jezdí po Česku vysokoškolsky vzdělaný Iráčan Salman Hasan. Je to muslim, který se díky zázračnému uzdravení obrátil na křesťanskou víru. Dnes vypráví nejen o svém životě a o svém zázračném uzdravení, ale hlavně o tom, k čemu jsou muslimové učeni od mládí a jakým způsobem oni uvažují. Myslím si, že ten, kdo si jeho přednášku poslechne, pochopí všechno to, co se v souvislosti s muslimskou invazí odehrává. Je škoda, že si tohoto člověka nemohou poslechnout diváci tzv. veřejnoprávních médií. Myslím si, že by se každému rozjasnilo.
  Video přednášky: https://www.youtube.com/watch?v=S5qS-jvUQQw

  Doprovodný text:
  http://www.kclogos.cz/wp-content/uploads/2015/11/Co-je-to-islám-a-jeho-historie.pdf

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plete sem naprosto podružnou věc, jakou je islám. tady se píše o systémové změně, o odchodu z EU, o změně myšlení, která je předpokladem nové budoucnosti. Islám je detail. Marek

   Smazat
  2. Přátelé, a to v "našem" parlamentu předkládají vykastrovaný zákon o všeobecném referendu, kde je předem vyloučeno, aby občané mohli hlasovat o vystoupení z NATO či z EU. A dokonce i takový paskvil je proti srsti slovutné "pravici", která se jakéhokoli referenda bojí jak čert kříže (a já bych řekl, že ještě více). T

   Smazat
  3. 22:36:islám se současnou krizí podstatně souvisí, protože především invaze islámských nájezdníků je hlavní přičínou současné krize EU a důvodem, proč většina Čechů požaduje vystoupení z EU.

   Smazat
 4. Ano,byla to všechno naivita 15 milionů občanů Československa!Ano,byli jsme hlupáci!Jsme pro Říši Zla kolonií s loutkovou vládou a pro jakousi agentku Stasi jsme jen novým protektorátem B und M,se superlacinou pracovní silou robotující za čtvrtinové platy pro bohatě prostřený stůl těch nadlidí toho skvělého demokratického Západu! Za jejich "pomoc" zasíláme na jejich bohatě prostřený stůl každoročně 400 miliard Kč,abychom dostali za deset let 400 miliard Kč beztak většinou rozkradených "politickými borci" zejména z ODS ,částečně i z ČSSD a dalších zlodějských tlup.A záměr je jediný:nepatříme do té 1 miliardy lidstva,které si nadlidé přejí ponechat na této planetě Zemi!Viz. :https://gloria.tv/media/psf6zbyjee8

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. NEPOMŮŽE OBDIVNĚ HARTUSIT NAD ÚSPĚCHY

   politické třídy šmejdů,kteři se přiživují na našem rozpočtu a ze všech sil se nás snaži vyrabovat,nyní dokonce tím,že po humanitárním vybombardování a demokratickém rozflákání celých měst do sutin tu máme přijmout islámský stát,živit jejich samopalníky a čekat,až nám přinesou stejnou demokracii sutin ŘIŠE ZLA PANA NWO ROTSCHILDA,ktery využivá svých peněz na rozněcování válek po celé planetě a patři za to dávno před soud podobný Norimberskému.kde se čekalo,až budou pobity miliony,ovšem to není nic proti tomu,že nyní chce nechat naživu TŘISTA MILIONŮ a dalši VŠECHNY pobít ve válce.

   Smazat
  2. 4:47 Pozor, jen malá vsuvka, včera na dětském kanálu D probíhala dětská soutěž dvou družstev a jednou disciplínou bylo hádání osobností - Kdo jsem, kdy se figura sama popisovala a kdo ji dříve uhádl, vyhrál. Jeden z chlapců zabodoval, když uhádl Rotschilda. Jo jo, mladý stromek se snáze ohýbá, v tom Čt nikdy nezklame ...

   Smazat
 5. Můžete si stěžovat jen sami na sebe.Základní pod-
  mínkou tolik chtěného vstupu do čtvrté říše byla
  jedna:likvidace našeho zemědělství,které bylo na
  špičkové úrovni.Ohrožovalo by to zemědělce v SRN
  a Francie.Neměli by kam dodávat své přebytky,kte-
  byly podpořeny státními dotacemi.S tím pak souvi-
  sela likvidace českého zpracovatelského průmyslu.
  Lidovec J.Lux své zadání plnil s nebývalou ocho-
  tou.Za odměnu ho poslali do USA,aby tam chcípnul
  na rakovinu.Jeho pánbůh ho za ty sviňárny potres-
  tal.Ládovci škodili národu nejvíc ze všech.Také
  byli ve vládě jak s ODS,tak s ČSSD.Bezcharakterní
  šmejdi.Dnes je to s nimi to samé.Sobotka ve své
  touze po korytu se spojí s kýmkoliv,hlavně že je.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 6. Někdy v roce 1947 mě můj děda držel na klíně a dodnes si vzpomínám ,že i když jsem tomu moc nerozuměl tak říkal, že se dožiji Spojených států evropských a pak nebudou války. Nevím co bych dnes řekl svému vnukovi.

  OdpovědětSmazat
 7. Před samotným vstupem se konaly přístupové rozhovory, musela být splněna určitá kritéria,aby se stala ČR plnoprávným členem.
  V lidu obecném tak cílenou propagandou vznikl dojem,
  že vstoupit do tohoto spolku je jakési vyznamenání,jež staví ČR na stejnou úroveň dlouholetých členů.
  OMYL !
  Byla to EU, která nutně potřebovala zastavit skomírající ekonomiku a rozšířit svá teritoria o další a další členy,
  aby mohla v těchto zemích uvést v praxi svou rabovací politiku.(např.likvidaci cukrovarnictví,kvóty na různé zemědělské produkty, které by "nezdravě" konkurovaly těm západním, regulace a regulace)

  V jedné obchodní firmě s německým majitelem jsem přes 20 let pracoval a na toto téma mně jednou můj šéf řekl :

  "Pootevřeli jste dveře a my do nich strčili nohu.."

  Tak jednoduché je to, milánkové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak,ne oni nás,ale my chudáci je zachránili a stále zachraňujeme od bídy....

   Smazat
  2. Princip "Letadla" z pozdější doby už znají mnozí. Je zapotřebí dalších a dalších "zákazníků" aby byl kam dál a dál prodáván herberk, bez kterého by se většina klidně obešla. Ale nekupte to, že! Q.

   Smazat
 8. Měli jsme vzdělané "experty" jako např. Teličku, kteří vyjednali likvidační podmínky pro jednotlivá odvětví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, nebo Špidlu, který tam byl uklizen po debaklu v ČSSD a nedojednal tam pro jistotu vůbec nic. Jasný prezidentský kandidát. No ne? Bude to přehlídka zkrachovalců, tajných agentů a zástupců GWO.

   Smazat
 9. Vstup do EU byl pro mne politickou schizofrenií.
  Bez nadšení jsem si myslel, že stát mimo EU (nejsme-li nějakým Švýcarskem) bude nedobré. Ovšem vyjednané podmínky jsem bral jako nedostatečné.
  Vzpomínám si na jakýsi (polooficiální průzkum volebních preferencí, kdy se odhadovalo že referendum dopadne kladně pro vstup do EU
  a rozhodnou hlasy těch, kteří budou hlasovat kladně, protože se obávají, že při odmítnutí EU,
  by nám to EU "osladilo".
  Jsem přítelem referenda, ale po této úvaze jsem
  hlasovat o vstupu do EU nešel. Bylo to zatím
  jediné hlasování po r. 89, kterého jsem se jako
  příznivec prospěšnosti účastnit se voleb nezůčastnil.
  A dnes jsem (13. 3.) jsem zahlédl v TV guvernéra Singera, který vyhodil půl bilionu KČ (!!!)
  za účelem, aby se Češi měli v eurozóně HŮŘE.
  Do TV přišel v obleku šitém na míru,
  a nikoliv ve vězeňském mundůru.
  Jak symptomatické!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten mundůr by slušel všem polistopadovým vládám. T

   Smazat
 10. Hlasoval jsem proti vstupu do EU. Bohužel, bylo více naivních "optimistů". Dnes, 5 roků před důchodem mám jako akademik stejný příspěvek na život jako rodina ekonomických migrantů v Německu (850 euro). To není ale to nejhorší, není zde perspektiva vědy. Jsme jen za otroky, kteří pracují na projektech jiných za otrocký plat. A to je spousta těch, kteří by rádi pracovali, ale nemohou. Musí nám dělat křoví tak, aby se vytvářel tlak na naše platy a postavení. Nechceš pracovat? Tak tě vyměníme. PK2

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 3:42 nejsem si jistý, zda bez EU by byl Váš důchod nebo plat o tolik moc vyšší .., ono je to jednoduché, vše svádět na EU - většinu problémů si ale děláme sami.Já naopak od Vás jsem přesvědčený, že se nám žije o mnoho líp, než kdykoli před tím, naše děti mají neuvěřitelné možnosti - o kterých se nám tehdy zdaleka ani nesnilo (Erasamus, výjezdy studentů za hranice, různé podpůrné granty atd..). Stačí srovnat naši republiku a úroveň života s některou ze zemí, kde o EU teprve sní - Bělorusko, Ukrajina, Moldavie .. atd.

   Smazat
  2. Měl by jste mluvit v jednotném čísle!

   Smazat
  3. 8:54 Tvrdíte nesmysly. Nemůžete srovnávat naši životní úroveň se zeměmi, jejichž životní úroveň před r. 1989 byla horší než ta naše. Ale ano, můžete se uklidňovat srovnáváním života se zeměmi jako je Somálsko a podobné země. Víte, jsou lidé, kterým vyhovuje být zotročenými a zneužívanými ovcemi, které se radují nad tím, že na rozdíl od jiných, které už vezou na jatka, ještě mají relativně plný žlab. Nyní záleží na tom, jaké charaktery mezi lidmi převažují a taková bude naše budoucnost.

   Smazat
  4. Ale no tak hlavně že máme ten Erasamus a banány. No né?

   Smazat
 11. Věřící prolomili ticho: Křesťané proti nelegální migraci. Rodí se opozice? Liberálové v Církvi ničiteli Evropy. Hlas proti falešnému milosrdenství. Nenechme se oklamat! "Každý, kdo je z Pravdy, slyší můj hlas..."
  http://protiproud.parlamentnilisty.cz/duchovni-svet/2307-verici-prolomili-ticho-krestane-proti-nelegalni-migraci-rodi-se-opozice-liberalove-v-cirkvi-niciteli-evropy-hlas-proti-falesnemu-milosrdenstvi-nenechme-se-oklamat-kazdy-kdo-je-z-pravdy-slysi-muj-hlas.htm

  OdpovědětSmazat
 12. Ale jasně že jo, říše a protektoráty vznikají a zase zanikají, ale jak často píše Terez Spencerová, karavana táhne dál... Ale že to nebude žádná procházka růžovým sadem, o tom není pochyb.

  OdpovědětSmazat
 13. Pan David by si měl uvědomit základní fakta.
  1/ Evropa jsme my - nemůžeme do ní vstupovat, ani z ní vystupovat.
  2/ Našimi sousedy jsou Sasové, Bavoři /naši příbuzní, ti z kmene Bójů, kteří odešli z České kotliny/, Falc, Rakušané / naši příbuzní, protože jsme se s nimi mísili po staletí/, Slováci / Horní Uhři /, Prusové, Poláci.
  3/První světová válka měla zarazit rozvoj Střední Evropy a upevnit hegemonii Anglo-USA, což se jim daří dodnes, 2. světová byla snaha o nápravu výsledku té první, která vedla k upevnění moci USA-VB, po 1. sv. rozdrobená území byla zabrána bez náhrady - Podkarpatská Rus, Východní Prusko.
  4/ Naše poloha - ležíme za Německem, Německo má ohromnou životaschopnost, po prohraných válkách mělo tu sílu znovu vstát. Pokaždé se na ně navalil balvan Francie, ekonomicky Německo vysávající. Ani po 45-ti letech systematického vysávání Francie nebyla schopna ekonomicky Německo porazit.
  5/ Naše místo v Evropě - zmobilizovat síly, udělat reálnou inventuru svých možností a schopností, uvědomit si, kudy nám peníze utíkají. Každý sám pro sebe se musí rozhodnout, jak utratí své peníze - jestli pojede na dovolenou k moři, nebo opraví chatu a připraví ji na celoroční pohodlné užívání. Jestli si koupí nekvalitní ložní prádlo, nebo 5 x dražší z Veby. Já nejsem tak bohatá, abych si kupovala laciné věci.
  Každý se ohání DEMOKRACIÍ a zapomíná, že kolébkou demokracie byly Athény, otrokářský stát.
  Otroci byli buď váleční zajatci, nebo dlužníci, neschopní své dluhy splácet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pletete si pojmy. P.David nemluví o vystupování z Evropy, ale o vystoupení z EU.
   Takže z Evropy jistě nemusíme vystupovat, pokud nás politika tzv. dle vás přízněných národů nevyžene (v tom lepším případě) i z té Evropy za přispění migrantů. K nesmyslům o životaschopnosti Německa snad ani není co dalšího dodat. Německu byly odpuštěny dluhy, válečné reparace. Bez tohoto kroku by obnova německé ekonomiky byla nemožná. I přesto mají v současné době tak vysoký státní dluh, jež je podobně jako v případě USA, považovaný za nesplatitelný. Němečtí politici se již
   ani veřejně netají tím, že není potřeba si lámat hlavu se státními dluhy, protože vždy v historii se tyto dluhy řešily válkou. Kdo myslíte, že půjde bojovat za udržení jejich blahobytu na dluh?
   Hlupáci jako vy. Rovněž není tajemstvím informace, že pokud by Německo splatilo po druhé svět. válce veškeré dluhy-škody, jež způsobilo SSSR, bylo by dnes Rusko tam, kde Německo a Německo tam, kde Rusko. Navíc se stále výrazněji ukazuje, že německá disciplinovanost a stádnost, tak typická pro tento národ, se podílí velmi výrazně na devastaci Evropy, v minulosti dvě světové války a nyní jako hlavní prosazovatel islámské migrace. Proč si globální elity za tímto účelem vybírají pravidelně pouze Němce?

   Smazat
  2. Plácáte páté přes deváté. První válku vyvolal bláznivý císař Vilém, a dementní Habsburci šli za ním. Jaký proboha vývoj střední Evropy měla zarazit? Prostě Vilém a pitomci z Vídně si chtěli urvat větší podíl na koloniích, mít suroviny atd. A vaše plácání o Bójích et cetera také nesvědčí o velkém rozumu. Němci, kteří vedli Německo po Bismarkovi, vždy vše podělali, a dělají to znovu. Jsou v tom nepoučitelní. Skončí to tak, že Německo nebude, tak moc si zakládali na pořádku, důkladnosti, přitom se jen nedovedou poučit. Merkelovou si zaslouží. Jinak - pan David napsal výborný článek, doufám spolu s ním, že budeme i po EU. Německo, jaké bylo, to ale už na sicher nebude.

   Smazat
  3. Madam, s těma příbuznejma Bavorama ste to teda rozštípla. Jukněte trochu do historie až budete mít čas mezi dvěma pračkama. :)

   Smazat
  4. 20:56- že jsem tak smělý, do jaké historie jste se díval Vy?

   Smazat
 14. Ak by to islo/bola vola, som tiez za vystupenie z EU.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.