Reklama

neděle 13. března 2016

Bývalý zvláštní vyslanec OSN: Kdyby Západ poslechl Rusko, v Sýrii už mohl být dávno mír

13. 3. 2016     zdroj a zdroj
V rozhovoru pro televizní kanál Al Jazeera potvrdil někdejší zvláštní vyslanec OSN a LAS pro Sýrii Lakhdar Brahimi informaci o tom, že Rusko navrhovalo odstoupení Bašára Asada již v roce 2012. Rusko mělo mnohem realističtější a citlivější pohled na situaci v Sýrii, a kdyby ho světové společenství vzalo v úvahu, mohl být tento konflikt už dávno vyřešen.


Znamená to, že si myslíte, že…Cituji: "Muslimský svět v podstatě Sýrii podvedl, zradil ji"?
Lakhdar Brahimi, někdejší zvláštní vyslanec OSN a LAS pro Sýrii: Ano, veřejně jsem o tom hovořil. Avšak nikoli pouze muslimský svět, ale celý svět. Chci říci: Co udělali Američané? Co udělali Francouzi? Co udělali Britové? Nikdo Syřanům nepomohl. Lidé opakovali pouze tytéž slogany. Na jedné straně: "Bašár musí odejít". Na druhé straně: "Všichni jsou teroristé". Takže vinu mají všichni.

A co řeknete o této nedávné informaci? Objevila se zpráva o bývalém finském prezidentovi, který se obrátil na Rusy a prohlásil, že v roce 2012 chtěli Rusové uzavřít dohodu, aby Asad opustil svůj post. Slyšel jste o tom? Co o tom víte?
Lakhdar Brahimi: Myslím, že stojí za to poznamenat, že Rusové měli mnohem realističtější pohled na situaci v Sýrii než všichni ostatní. Možná že všichni měli … Hovořili jsme s nimi a poslouchali je. Ale myslím, že všichni měli Rusům více naslouchat. Věděli, jaká tam ve skutečnosti byla situace.

Opravdu jsme propásli možnost skoncovat s válkou v roce 2012?

Lakhdar Brahimi: Tehdy byla taková možnost. Kdyby všichni měli citlivější představu a lépe rozuměli událostem, odehrávajícím se v Sýrii, bylo možné konflikt vyřešit v roce 2012.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

8 komentářů :

 1. Tak , tak . Marcel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zde je černé na bílém krásná ukázka, jak se provádí manipulace s veřejným míněním (tedy jakým způsobem se lidem vymývají hlavy!).
   "Pan" L. Brahimi ( všimněte si, že v rozhovoru pro již odhalenou propagandistickou televizi Al Jazeeru!) NEŘEKL, že Rusové "chtěli vyměnit Asada za něco..", ale NEVYVRÁTIL TO!
   A NEPŘÍMO tomu dodal ZDÁNÍ PRAVDY tím, že řekl ".. že měli víc naslouchat Rusům.." A zas se vyhnul tomu říct, čemu konkretně měli naslouchat.
   TOTO je jeden ze ZÁKLADNÍCH a nejčastěji používaných ZPŮSOBŮ MANIPULACE :
   ze lži a polopravdy, které spolu nesouvisejí, vyrobit třetí tvrzení - ZDÁNLIVOU pravdu!!!
   Složitější, ale mnohem účinnější verze: z menšího množství lží a dostatečného množství polopravd i pravd, které ale společně nepopisují celou skutečnost (- a mnohdy ani ne onu konkrétní), se složí dohromady nový tvar - SILNÁ, ZDÁNLIVÁ pravda!
   Pavel p

   Smazat
 2. my nekteri uz to vime davno, ze to mohlo byt vyreseno jiz pred lety!!!!!

  OdpovědětSmazat
 3. takže tehdy Rusové by byli za svržení Asada a nyní už ne ? to je zajímavé, nějaká rozporuplná informace..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud je mi známo tak Rusové ("Putin") nikdy nepřipouštěli odstranění Asada, ale vždy požadovali případnou změnu na tomto postu po skutečně férových, svobodných, "demokratických" volbách s otevřenou účastí i pro stávajícího prezidenta Asada. Takže mi z toho článku vane "vůně" Pax americana.

   Smazat
  2. 12:52 Ale to samé chtějí přece i USA a západní spojenci ! Nikdy nikdo netvrdil, že tam chce dosadit nějakou svou loutku - ani Rusové a ani Američané. Vždy se hovořilo o tom, že Assad je despota a vrah vlastního lidu a že musí odejít. Tvrdili to podle tohoto článku Rusové v 2012 a tvrdí to Západ v 2015/2016. Takže jakýpak rozdíl ?

   Smazat
  3. Pro 16.10 ! Zalez do amerického zadku a neotravuj slušné lidi !!

   Smazat
 4. Ty hašašíro keci keci keci

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.