Reklama

.

.

pátek 25. března 2016

Čapí hnízdo

Pavel Letko
25. 3. 2016   E-republika

V našich končinách totiž bylo a je zvykem, že politiku ze zákulisí řídí kmotrové české politiky. Nejsou v žádném „konfliktu zájmů“, protože sledují výhradně ten svůj.


Původně jsem chtěl psát jakousi analýzu kauzy „Čapí hnízdo“, ale po zhlédnutí části mimořádného jednání sněmovny usuzuji, že to za to nestojí. Babiš vše srozumitelně vysvětlil, až se zdálo, že následující řečník z ODS, její předseda Fiala, se z toho rozpláče. Ukázalo se, že Babiš sice není zrovna nadaným rétorem, „polykal“ slova, chvílemi jsem mu ani nerozuměl, přesto dokázal zaujmout prezentací mnohem důležitějších témat, která jsou ovšem z pochopitelných důvodů dlouholetými matadory české politiky opomíjena. Inu, každý nemá nadání Fidela Castra řečnícího běžně i šest hodin. Babišovi bohatě stačily hodiny dvě. Rozebírat je tu dopodrobna nebudu, kdo chce, může plné znění najít ZDE.  


Kdo obdržel dotaci na farmu „Čapí hnízdo“?

Jádro svého sdělení ponechal Babiš nakonec. Akcie firmy žádající o padesátimilionovou dotaci patřily dvěma Babišovým dcerám a bratrovi jeho družky. Co k tomu říct? Prý je to minimálně neetické. Tak to nevím. Kapitalismus je neetický. Podstata systému, v němž žijeme, je neetická a nutí lidi jednat neeticky. Díky této podstatě vládnou ve všech zemích lidé spíše špatní než dobří. Boxerský zápas obvykle vyhrává ten, kdo dá více tvrdších ran, a nikoliv ten, kdo přeříkává krásné básně a věnuje se pomoci bližním. Podobně kapitalismus je postaven na soutěži a to často na soutěži velmi bezohledné. Proč se asi jinak vedou strašlivé války než kvůli moci, byznysu a mamonu? Copak sami nemáme zkušenost s naší transformací z tzv. socialismu k soudobému kapitalismu na český způsob? To ještě dnes, v roce 2016 si někdo nechá nakukat, že miliardy se vydělávají především prostřednictvím pravdy a lásky k bližnímu? Cílem podnikání je zisk. Povinností podnikatele je maximalizovat zisk. Povinností zaměstnanců akciové společnosti je maximalizovat zisk ve prospěch akcionářů. Vedení akciové společnosti tak nezastupuje dobročinný ústav nebo nesupluje absentující Kalouskovu sociální politiku dané země, ale naopak má povinnost hledět především na zájmy akcionářů. Je-li možnost získat výhodu, povinností vedení firmy je takové výhody se chopit.

Draze občanům této země prodávat a levně od občanů této země nakupovat. To je přece podstata byznysu, ne? To je režim, ve kterém žijeme, ne? Jak můžeme tedy boxerovi vyčítat, že udeřil protivníka? Jak můžeme podnikateli vyčítat jednání v souladu se zákonem, jímž se snaží maximalizovat své zisky? V tomto případě dokonce šlo o dotace z EU nikoliv pro kasino, hotel, lanovku k soukromému hotelu či jinou nesmyslně předraženou stavbu, jejímž jediným cílem je tunel na celou investici. Tedy jednání zcela běžné, nejen v ČR. Tady šlo o cíl dokonce pozitivní, kdy i z kapitalistického nekompromisního stolu sem tam něco upadne ve prospěch všech. Také Babišovi kritici uznávají, že kdyby se nestal ministrem vlády, nikdo by se o dotace na Čapí hnízdo nezajímal.

Problémem není dotace v roce 2008, ale Babiš v politice. Problémem není Babišovo podnikání, to je celkem v pořádku, problémem je, že je politikem. V našich končinách totiž bylo a je zvykem, že politiku ze zákulisí řídí Novákové, Dlouzí, Ouličtí, Rittigové, Janouškové a další kmotrové české politiky. Ti totiž v žádném „konfliktu zájmů“ nejsou. Sledují výhradně ten svůj. Nedivme se tedy celému humbuku. Ten bude samozřejmě pokračovat a stupňovat se do nesmyslnosti. Výše uvedená mafie se nevzdává a bojuje do posledního občana, kterého lze ještě obrat. Naši politici, správci věcí veřejných, fungují povětšinou jako loutky těchto zákulisních hráčů. Proto svolávají mimořádnou schůzi k 50 milionům z fondů EU a zapomněli jí svolat k desítkám miliard z kapes českých daňových poplatníků v nejrůznějších kauzách minulosti.

Skutečná mafie bývá samozřejmě nerada viděna. Nu, a těmto hráčům teď pšenka přestává kvést. Kdo si toho nevšiml, je slepý, nebo beznadějně miluje číro našeho knížete. Dnes prostě máme nejlepší vládu za posledních 25 let. Když se říká, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží, tak dnes máme vládu, kterou si nezasloužíme. Myslím si, i přes mnohý nesouhlas v jednotlivostech, například nesmyslně agresivní politice vůči Rusku, že je tato současná vláda mnohem lepší, než bychom mohli reálně očekávat. To ovšem známé rčení vůbec neruší. Za Nečase a zejména za Topolánka jsme naopak měli vlády, které jsme si opravdu nezasloužili. Jsem přesvědčen, že tyto vlády byly o mnoho horší než český průměr. Tak se to dnes trochu vyrovnává. To se samozřejmě nelíbí Kalouskovi, Fialovi, Němcové, Laudátovi a dalším dinosaurům české politiky. Jejich vystoupení ve sněmovně za komentář nestojí, člověk by si měl udržovat určitou psychohygienu, a sledováním a pitváním projevů těchto nestydatých pokrytců by si jen na svém zdraví uškodil.


26 komentářů :

 1. Jestli z množství obvinění v této věci je podstatné to, že velká firma se tvářila jako malá a odčerpala přidělený balík dotací pro menší firmy a na ostatní nezbylo, tak to byl opravdu nestydatý počin. Občané však byli informováni, že mnoho miliard EU dotací nebylo z různých důvodů vyčerpáno a muselo se vrátit. Možná to je také tím, že už se řadu volebních období většinou mezi sebou hádají. Takto pojatá demokracie je nahovno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Farma Čapí hnízdo je malá firma. Po předlužení ji převzal Agrofert a je součástí holdingu.

   Vymazat
  2. Nelze úplně souhlasit. Podstatné je, že státní organizace odpovídající za přidělení dotací žádost přijala a dotaci přidělila. O dotace žádá mnoho organizací, i ti, kteří nemají nárok ani podat žádost.

   Vymazat
 2. Plně souhlasím s úvodním článkem. Jestli byl porušen zákon, ať o tom rozhodnou orgány v trestním řízení, ale žádost o cokoliv nemůže být trestná. Využít mizerné zákony také není trestné. Spíš by se měli zodpovídat ti, kteří mají ten bordel na svědomí a ještě si za to přidělili nepatřičné odměny. Panu Babišovi fandím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podnikatel NEKRADE!!! Aspoň jsem nikdy neslyšel, že by některý děl: "JÁ KRADU", zásadně říká:"UMÍM VYDĚLAT PENÍZE!!!" - to Babiš taky uměl jako podnikatel(!), ale jako hospodář si uvědomil, že TAKHLE TO BY TO DÁL NEŠLO a vstoupil do politiky upravit pravidla. Tak to prrr! "NEBUDEME NASKAKOVAT NA BABIŠOVY ARGUMENTY" ("kam bychom to s Kalouskem přišli?!" - děl vysokoškolský profesor(!) Fiala v parlamentní disputaci). Přesně podle pokynů Vladimíra Iljiče: "S protivníky nediskutujte, mohlo by se stát, že mají pravdu. DEJTE JIM ROVNOU DO ZUBŮ! A tak se i stalo: Všichni bolšáni HR NA BABIŠE!

   Vymazat
 3. Zákony v čr především usnadňují naším vůdcům aby si ve výsledku ,,legálně" dělali co potřebují :((( =>
  Narodnidomobrana.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Zajímavé . Při sestavování této "skvělé" vlády nikomu Babišova minulost nevadila . Proč asi ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Několik postřehů?

   1) Přišel někdo (Babiš) a rozkopal starým strukturám JEJICH bábovičky.
   (zaběhnutý systém, který vyhovoval jak politikům tak byznysmenům v pozadí)

   2) Kdyby NEBYL Babiš v politice. NEBYLA by kauza ČAPÍ HNÍZDO!

   3) Kolik má Babiš firem v "daňových rájích"?

   Ví to někdo? Mám takový dojem, že jsem zatím nikde neregistroval, že by mu to bylo vyčítáno.

   A ještě jeden dodatek, který do "něčeho" zapadá! Babiš zmiňoval Kostelecké uzeniny. Za sto let žádný problém při jejich výrobě. Až v posledních dvou měsících najednou injekční stříkačka v "jeho" uzeninách a za kratičký čas DALŠÍ! Je to náhoda? Že se taková náhoda stane zrovna, když se řeší Čapí hnízdo, a hned dvakrát?
   Jestli vše, co je psáno výše berete jako omluvu pro Babiše, tak to už nechám na vás, já NIKOHO neobhajuji a ani nehaním! je to jen pár postřehů, které mi něco napovídají.

   Vymazat
 5. prasatka u zlateho korytka jak miloučke a jak bohulibe i vovečka slzu uroni ani nezabeči když ji střihaji tak to ma bit

  OdpovědětVymazat
 6. Pokud chceme řešit Babiše,tak musíme řešit sametovou a posametovou dobu.Také se přece tvrdí,že ČR ovládá pět rodinných klanů.Co si přikrádali západní kapitalisté celá desetiletí,to si naši kapitalisté ukradli za dvacet let a teď vidíme,že chtějí ovládnout i politické funkce státu.Já nevím,že se někdo podivuje,vždyť je to kapitalistické vládnutí ve většině států.

  OdpovědětVymazat
 7. Žádného zloděje bxchom neměli obhajovat. Především proto, že okrádají nás. A je hodně špatně pokud se dá hodiny řečnit o hospodářské kriminálitě a neděje se nic, nikdo není popohnán k odpovědnosti. Nejspíš to bude tím, že ti nahoře ani ve vládě si nemají co vyčítat. Pokud budeme ale mlčet my a nebudeme se bránit opravdu nás osekají seč dokážou.

  OdpovědětVymazat
 8. Ano, přispěvateli 8:36 - žádného zloděje nelze tolerovat. Obhajoba pana Babiše ve sněmovně a ve stejném smyslu vyplývající také z článku se zakládá na faktech, kterými se relativizuje újma společnosti. A pravdu opět mají obě strany. Jak můžeme odsoudit někoho, kdo spáchal malý přečin a neodsoudit ty, kteří páchali obrovské přečiny? Je to stejné jako s EET. Jak můžeme prosazovat opatření vedoucí k malým úsporám a nevšímat si gigantických odlivů zisků do zahraničí u firem vlastních tady fabriky a jiné provozy? Takže, za mou osobu, pane Babiši: nejspíš to ustojíte, a vyhrajete příští volby. Pak budete mít v rukou opravdovou moc něco změnit. No, a tehdy se ukáže, jestli máte odvahu pustit se i do velkých ryb. Pak ale musí přijít nevyhnutelné: můžete jako podnikatel napadnout podstatu kapitalizmu? Ale dobrá, mně postačí, když napadnete aspoň ty největší rozkrádače. Aspoň pro začátek.Útoky na nové potencionálně úspěšné strany můžeme vidět na příkladu Víta Bárty. Aniž bych jakkoli posuzovala činnost jeho a té straničky, co vyrobil, byla pro Kalouska a spol tak nebezpečná, že museli vyrobit kauzu o úplatcích, vzpomínáte si na obludnou Kateřinu Kočí. Tak teď jsme svědky něčeho podobného. Zdravím, Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pavla.
   Velice dobře napsané,souhlasím.
   Jak se dozvídáme,podobných dotací je mnoho,ale po Babišovi se jede protože ohrožuje volební výsledky,TOP,ODS,KDU a určitě i ČSSD.

   Vymazat
  2. EET nie sú malé úspory - natárali vám sprostosti - takže napr. pri ich použití si nebude môcť odpísať z daní hocičo, lebo účet vás usvedčí - dokonca tam bude aj meno kupujúceho - takže ???? - nie je nutné mať neustále doma odložené bločky ak ide o záruku, tá sa dá nájsť u predávajúceho aj počas celej doby záruky - stačí výrobné číslo produktu - a tak ďalej a podobne - a je poriadok,

   Vymazat
  3. ano, pavlo naprosty souhlas; soudruhum andrej mooooc vadi a verim, ze to ustoji!!! volim andreje!!!

   Vymazat
  4. 11:46
   Samozrejme. Stbak k stbakovi. Soudruh k soudruhovi, ze soudruhu?

   Vymazat
  5. Pro 11:57 .... a blbeček k blbečkovi, že?!

   Vymazat
  6. Připnu se k vláknu ne pro správnou reakci 12:29 ale k podpoře názoru Pavly. Nejsem volič(a nebudu) ANO, přesto, dokud se Babiš nenaučí politickou rétoriku lehkoživných žvanilů Sobotky, Zaorálka, Bendy, bude mi milejší víc než jmenovaní žvanilové ale i víc než opozice, i ta z leva,(KSČM). Ještě stále umím poznat, kdo je žvanil a kdo má vizi. Vizi má: Zeman, Babiš, Okamura, ostatní(na horní palubě Titaniku) hrají jen v kapele potápějící se lodi.

   Vymazat
 9. Pan Babiš je známý šetřílek . Prý dokonce chodí po sněmovně a zhasíná světla aby ušetřil pár korun . Ovšem miliard pro církevní restituce , které budou platit i příští generace tak těch si nevšímá . Jo , jo to jsme to dopracovali . Ze Slovenska Babiše vyhnali a tady je to hvězda a možná i budoucí prezident .

  OdpovědětVymazat
 10. sledujem to pomerne dlho - tie reštitúcie - ale nevšimol som si že ich zariadil Babiš, hádam Kalousek nie ? - nevšimol som si, že by sme Babiša zo Slovenska vyhnali, ani náhodou - kde chodíte na také kraviny ? - že vás trápi možnosť baču na tróne českých kráľov, že ? tak to radšej nemec .... ako vždy doposiaľ v dejinách ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak můžeš taky něco napsat o tom,

   jak jste hnali Čehůny po vyhlášení Slovenského štátu...
   Mnozí byli rádi, že zachránili holé životy,ale to ti doma asi neřekli.
   No a pak ti nejhorlivější z vás, mašírovali s Wehrmachtem porazit bolševiky.

   Tak si nechej to nacionalistické plkání na doma !

   Vymazat
 11. Babiš by mohl v klidu vydělávat své miliardy, když tak o ně stojí, a třeba i sto roků, a nikdo by o něj slovem nezavadil.
  Ale to by musel nechal vládnout ty darebáky z ODS a TOP. Ty naše kalósky ...
  Jakmile je voliči vyhnali od vládních koryt, a jakmile jim klesly volební prefernece tak, že na návrat nemohou pomyslet, chovají se jako swmyslů zbavení, ti kalósci. Protože zbaveni možnosti přiživovat se na dojení republiky.
  Babiš udělal cosi, co je na dlouhou dobu odstraňuje od lizu. A jen toto se mezi nimi neodpouští.
  To proto mu dnes nasazují psí hlavu. Je to však jediné, co ještě mohou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hovadina. Mam pocit, ze se tu uz vsichni uplne zblaznili. Jak je odstranil od lizu?

   Vymazat
 12. Letko uz uplne zesilel, krome toho, ze sem chce nacpat hordy muslimu, obhajuje stbacko-oligarchicky dobytek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A který dobytek nám se přišel plkat hlouposti bez podpisu ??? Marek

   Vymazat
 13. Mně ten Letko připadá taky divný..vůbec se mi nelíbí..
  j.

  OdpovědětVymazat