Reklama

.

.

neděle 27. března 2016

Čemu se učit od lidové Číny


Pavel Křivka
27. 3. 2016
Nadcházející historická návštěva čínského presidenta v Praze dostává do varu tzv. Havlův sirotčinec a pod palbou kritiky je zejména president Zeman za svůj dřívější výrok o tom, že se chce od Číny učit. Čína má totiž podle „lidskoprávních“ ideologů sloužit jen jako odstrašující příklad.

Kdyby se ovšem Česká republika dokázala z čínské hospodářské, vízové a imigrační politiky poučit, nemohlo by se stát, že by do země zvala tisícovky vetřelců z muslimských zemí nebo cizí kapitalisty (s krycím názvem „investoři“), jimž pod bičem arbitráží umožňuje lacino vytěžit přírodní i lidské zdroje země. Pokud by se česká vláda podívala na postavení milionů čínských živnostníků, nemohla by nikdy ani pomyslet na šikanu zvanou „elektronická evidence tržeb“. Absence tzv. svobodných voleb je tíživá, vládne-li státostrana špatně, je však osvobozující tehdy, kdy vládne dobře. V Číně proto mají daleko menší prostor zájmové skupiny, které na tzv. Západě ve skutečnosti o všem rozhodují. Právě v tomto smyslu je lidová Čína skutečně svobodným světem.


Nemá totiž předpisy s nespočetnými zákazy a povinnostmi, počínaje povinnými zimními pneumatikami a konče třeba posuzováním vlivů na životní prostředí. Současná Čína také dokáže dát svým občanům naději na hospodářský vzestup. Vždyť řada dnešních milionářů tam začínala někde na ulici. V údajném tržním prostředí Západu jednotlivec spíše vyhraje hlavní výhru v loterii, než aby pod diktaturou korporací a zájmových skupin dokázal z nějakého obchůdku či dílničky vybudovat cokoli většího. Inspirací může být i časové omezení vlastnického práva. Pokud totiž lidová Čína vydrží dostatečně dlouho, nemůže se stát, že se jí zmocní dynastie domácích nebo zahraničních Rotschildů a Rockefellerů.

Možná i proto, že se Evropská unie od Číny v ničem učit nechce, otevírá zrušením vízové povinnosti občanům Turecka dveře dalším milionům nevzdělatelných (avšak bojovných) Mustafů a Ahmetů. Krvavému genocidnímu sultanátu hodlá platit miliardové výpalné a dokonce s Tureckem jedná o členství. V Haagu pak dál vydržuje tzv. mezinárodní soud pro bývalou Jugoslávii (ICTY), proti jehož rozsudkům resp. záhadným úmrtím ve vazbě je kterýkoli čínský soud vzorem korektnosti. Za takové situace proto kritika „nedodržování lidských práv“ v Číně znamená jen pravidelnou rituální koupel v západním oceánu lži a pokrytectví.

Pavel Křivka,
bývalý politický vězeň a amatérský sinolog

41 komentářů :

 1. Sympaticke na cinanech je skutecnost,ze se neserou se zlodejama a zmrdama. Vetsinou konci pred zdi oblozenou pytlema s piskem!Moudry reseni,a efektivni...)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. presne to sa musíme doucit vysporiadat s kradnutím uradnikov maju na to velmi ucinny recept

   Vymazat
  2. presne to sa musíme doucit vysporiadat s kradnutím uradnikov maju na to velmi ucinny recept

   Vymazat
 2. Zeman je zdrogovaný blb,
  asi jsem jediný v republice kdo věří že za ostudu u korunovačních klenotů nemůže alkohol, ale léky...
  Ono se to potom s blbem lépe manipuluje.
  ( viz Havel, před zdravotní návštěvou usa byl zásadně proti radaru, a ejhle, vrátil se pln energie a se souhlasem pro stavbu...)
  No nicméně jestli se Zemanovy podaří zahájit
  splavnost našich toků, stane se z Čech
  obchodní gigant, nemající ve světě obdoby !
  Osobně tomu nevěřím, leč nám není od konkurence
  přáno a to už několik století.*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Britská králobna je taky zdrogovaný blb?

   Vymazat
  2. Britská královna nerozdává státní majetek, pozemky a tisíce miliónů cizí, předky prokletý, Římsko-katolický církvi.*

   Vymazat
  3. Další Všeználek ala TROP09!!!!

   Vymazat
  4. ...další anonym ala podělaný srab*

   Vymazat
 3. V každé zemi se najdou kritici,nelze vyhovět každému podle jeho přání.Jedno nelze pominout,Čína za posledních 25let tak obrovsky poskočila,že žasnou i nejtvrdší kapitalisté.Takže porovnat Čínu s Českou republikou za těch 25let,to by si měl každý z těch Havlistů uvědomit.Takže být u moci komunisté i u nás,mohli jsme být na tom lépe než ČÍNA,měli jsme na to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šmarjapano, ty jsi ale debil. Čína poskočila, protože přijala západní tržní reformy. Něco takovýho banda českých komunistických gerontů ani na okamžik nechtěla ani připustit.

   Čína se začala učit od západu, pustila k nim ve velkém západní investice a know how, začala posílat studenty do západních škol, začala kopírovat západní výrobky atd.

   Dnešní Čína znamená kapitalismus 19. století pod vedením UV, prakticky nulové sociální jistoty, nulová práva zaměstnanců, obrovskou majetkovou nerovnost, obrovské rozdíly v regionech, vysokou korupci. Rozmazlený český komouš by v Číně nevydržel žít ani minutu.

   Vymazat
  2. Největší zloděj zapadní technologie: na 1místě Čína a těsně za ní Rusko a KLDR

   Vymazat
  3. Anonymní 10:02
   Trefil jsem přímo na hlavičku,co.
   Protože vládli blbí komunisté,co se projevilo hned po sametové,takže jsme se nemohli pohnout dopředu.Kolik zase od nás převzal západ výzkumných prací a zadara.
   Ten poslední odstavec,výborně napsaný,akorát se to hodí doslovně na USA,ale i na náš mafiánský kapitalismus.

   Vymazat
  4. KLDR vyrábí pro západ co?
   Jižní Korea je musí krmit, má daleko větší potenciál a Kim se všem směje,klidně si odpaluje rakety a silní hráči západu drží hubu a krok.....
   Kdokoliv jiný na jejich místě už by byl plošně vybombardován....

   Vymazat
  5. Pro (10:02)
   Západní tržní reformy si do svých států pustily vlády a občané ČR, SR, Polska, Maďarska, Ruska, Rumunska, Bulharska, Albánie apod., nikoli ale vláda ČLR a ÚV KS Číny. Šéfstvo ČLR pustilo do země kapitalistické vztahy a investice, ale ponechalo si nad nimi kontrolu. Výsledek lze porovnat.
   V ČLR se připravovali zhruba deset let na otevření své ekonomiky, a to počínaje výukou v mateřinkách. Havel, Klaus a comp. na to šli s tzv. šokovou terapií ze dne na den. Výsledek lze porovnat.
   Penzijní systém mají v ČLR v plenkách, u nás, kdyby byl ponechán u vlády Kalousek, by byl v troskách. V ČLR se razantně, několikanásobně snížil počet lidí žijících v nejhorší chudobě (do 1,25 USD/den), v ČR počet relativně nejchudších stagnuje. Prostě - výsledky lze porovnat.
   Čína určitě není ideální, kdysi si střežila autorství objevů a vynálezů, dnes zneužívá nelicencované výroby, řadu věcí okopírovala, ale v řadě je už ona lídrem. Kupř. Adidas a Puma už před 20 lety si už jen vybíraly "své" boty z kolekcí vyvinutých Číňany, v kosmickém vývoji jim prošlápli cestu Sověti a Američané, ale už mají vlastní plnohodnotná zařízení. Krasojízda ČLR, její ekonomiky a jejich podnikatelů a politiků, pokud nebude reflektovat spravedlivější rozdělování hodnot vytvořených pracující masou, skončí havárií. Tomu nezabrání čínská vláda a strana žádnou cenzurou, vězněním, vedoucí silou strany apod. A ta generace Číňanů, která bude hodnotit, jak kdo k blahobytu země přispěl a kolik z toho měl, už chodí mezi námi.
   Je chybou podceňovat nebo přeceňovat své okolí, je to projev chybné analýzy a tudíž záruka chybných vývodů. Jedna korelace je však patrná - čím slabší analýza a syntéza, čím pochybnější morálka, tím silnější a vulgárnější slova.
   KR

   Vymazat
  6. 14:19 Tentokrát s vámi naprosto souhlasím (na rozdíl od "tarifů" :-)). JL

   Vymazat
 4. Svět se mění co bylo to není. Přečtěte si Prvísprávy- Oskar Krejčí. Byl jsem v roce 2012 a v roce 2015 pracovně v Číně a jak jsem již psal dříve, kdyby mě bilo třicet odejdu do Číny, naučím se čínsky, kdyby mě bylo padesát odejdu do Ruska, maturoval jsem z ruštiny, ale je mi sedumdesát dva let. Celá euroatlantická civilisace zdegenerovala. MODERNÍ OTROCI 21 STOLETÍ SPOJTE SE.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Typické žvásty neschopných komoušů. Realita je taková, že 99% lidí kteří odcházejí do zahraničí, odcházejí do USA, Kanady, západní Evropy, Austrálie, na Nový Zéland...

   Vymazat
  2. 72 letý blb, snad se toho taky nedočkám

   Vymazat
  3. Tak proč už tam nejsi,geronte bez mozku?!!!!

   Vymazat
  4. Pro (10:06)
   Typický demagogický žvást. Největší miliony, či spíše desítky milionů lidí, kteří odešly ze svých zemí, se toulají Afrikou, arabským a islámským světem. Migrace Evropanů je jen zlomeček z toho, co se valí Afrikou a Asií.
   Do USA v posledním čtvrtstoletí ročně přibylo zhruba po milionu migrantů, Počtem obyvatel poloviční Rusko loni též zaznamenalo milion migrantů. V Turecku, Jordánsku a Libanonu, což jsou proti USA jen zemičky, hostí miliony migrantů.
   Migrace je daleko složitější problém, než se může nějaké hlavě, odkud rozum emigroval (byl-li tam někdy vůbec), zdát.
   KR

   Vymazat
 5. Autor tohoto článku to píše dobře a tak za odměnu si může nechat podepsat od čínského prezidenta památníček a při té příležitosti mu může ukázat fotky masakru na náměstí Nebeského klidu.Pan autor to nebude dělat poprvé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan autor zřejmě vidí, jak se desetitisíce našich "bývalých" spoluobčanů, válí demokraticky pod mosty a prohlédl si nejdříve fotky z Oděsy.

   Vymazat
 6. Zase mě mrzí, že tu každý plácá co se mu jen hodí.... Zásah na náměstí Nebeského klidu nebyl asi moc přijatelný, ale třeba brutální potlačení demonstrace v Bahrajnu za civění vyspělých zemí, nebo ocenění Saúdského krále prezidentem Francie je obecně výsměchem lidských práv...
  Nebo když si vezmem kde co naši bratři vymlátili, vykradli, tak jako Vietnam, Jugoslávii a jiné státy. Pak se nesmíme divit, že běžní lidi běží do ameriky, neběží k vůli svobodě, ale k vůli materiálnímu zabezpečení.. A proč tam je lepší? Protože za prvé jsou opravdu průmyslovou zemí a za druhé žijí z nepodložených peněz a z toho co nakradou ve světě. Jako třeba suroviny. Chovají se asi tak jako exekutoři... Nechají slabší státy zadlužit a pak je prostě vyžerou...
  Mia

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mio suhlasim,ale tento odkaz směřujte na autora článku, protože právě ON plácá co se mu hodí...

   Vymazat
 7. V prvom rade by sme sa mali rozculovat a nadavat na nas novodoby system,vhodny 21 storocia.Asi toto uznavame.Na vychodnom Slovensku,kde ozaj nie je prace,otvoril si myslim taliansky podnikatel textil firmu.Zeny robili nadcasy,12 hodin,soboty,za mizernych 220 euro.Zeny zacali protestovat,zhromazdili sa pred firmou s transperentami proti vykoristovaniu.Reakcia majitela firmy.Autom vrazil medzi protestujuce,tie len stacili odskakovat.Takze,to su asi ti,ktoryc: obdivujeme.Este,nekritizujme cinanov.staci si pozrie Lybiu,Syriu,atd.Ma toho Europa dost na konnte.Aj mrtvych.M

  OdpovědětVymazat
 8. V okamžiku kdy tradiční "lidskoprávní agenda" sluníčkářů a jejich NGO směrem k Číně, Rusku, Majdanu různým těm "barevným" revolucím, nemá vyvážený ekvivalent směrem k Saudské Arabii, k Turecké vládě, k sniperům na Majdanu, k lidem upáleným v Odesse. Příkladů o kterých se v ČT nemluví a v korporátním tisku nepíše by bylo více. Ptám se, proč si lidskprávní deficit v těchto případech nezaslouží stejnou ne-li větší pozornost? Že by agenda HRW byla jenom prostředkem k dosažení cílů někoho jiného a tito "sluníčkoví snaživci" v ní plnili je funkci, sice dobře zaplaceného z různých těch NED fondů a neziskovek, ale přece jen užitečného idiota? No třeba mi to těkterá z těch dobrých duší vysvětlí, nebo že by to bylo mimo jejich rozlišovací schopnost?

  OdpovědětVymazat
 9. S Čínou ano, ale se jí zcela oddat, jako jsme se plně oddali EU, Němcům a Amíkům. Vraťmě se ke své identitě. Multikulti ano, ale v rámci cestování a vzájemného obchodu.

  OdpovědětVymazat
 10. Havel nám zrušil obchod s Čínou Ruskem . Dnes to žehlí Zeman a Nečas , politika stranou ! Po Londýně se prohání anglická královna a čînský císař v kočáře a vy hňupi špininíte po praze vlajky jako nějací kliučíci . Ruské tanky jste měli zapalovat a né ručičkama hrozit . Podívejte se na Poláky jak se to dělá .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Troubo, před Havlem žádný obchod s Čínou neexistoval a Rusáci neměli čím platit!

   Vymazat
  2. Trouba je ten , co tě zrobil .

   Vymazat
  3. Pro 11.56 : Do Číny jsme dodávali třeba celé elektrárny a Rusové platili ropou a zemním plynem !!

   Vymazat
  4. 17:08

   Přestaň si vymýšlet hlouposti prosimtě.

   http://ekonomika.idnes.cz/dluh-ruska-vuci-ceske-republice-je-splacen-fil-/ekonomika.aspx?c=A131223_141849_ekonomika_spi

   Vymazat
  5. Pro (11:56 a 18:41)
   Plácáte nesmysly. Do SSSR a ČLR se vyvážely technologické celky a stroje (lokomotivy, tramvaje, nákladní auta, obráběcí stroje), do SSSR také obuv, textil, oděvy, sklo, keramika atd. SSSR platil ropou, plynem, železnou rudou a dalšími surovinami, ale také letadly, ČLR mj. potravinami. Čilý byl samozřejmě v rámci VS obchod se zbraněmi. Ano, přebytek byl na našem účtu, ale sovětský/ruský dluh nebyl fatální a Rusko ho potom splatilo, byť to trvalo roky. Do délky splácení se nemalou mírou promítly jednání, čím má dluh zaplatit, neboť ruská strana některé požadavky české strany odmítla a česká zase odmítla ruské nabídky.
   Takže opět, jak už je to u trollů a řady diskutujících na NR zvykem - vše je trochu složitější a pravda je stále něco, s čím jste se už tradičně minuli.
   KR

   Vymazat
  6. oprava:
   vývoz lokomotiv a tramvají se týká jen SSSR
   dodatek:
   do obou států představovaly velký export také textilní stroje, kompresory a čerpadla.
   KR

   Vymazat
 11. Stojí za to, zeptat se, co je příčinou čínského úspěchu. Zřejmě jde o silný stát, který řídí ekonomiku a diktuje podnikatelům místo aby podnikatelé prosazovali zákony a pravidla ve svůj prospěch. Zajímavé je údajné časové omezení vlastnických práv- nevíte někdo podrobnosti?

  OdpovědětVymazat
 12. Tak prý Čína začíná skupovat americké nadnárodní společnosti. Kongres je z toho na mrtvici a FED prý má strachem stažený půlky k sobě!!! Jestli je ti pravda, tak potom dobře to dělá Čína a jen tak dál......Dagmar

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uvidíme co se s toho vyvine.
   Prý Čína se zbavuje velkého množství dolarů,tak je lépe něco nakoupit,než o ně přijít v případě krachu dolaru.Ono skutečně záleží kdo vede zemi a nezáleží na velikosti státu.Nemůžu říci,že bychom měli hloupější pracovníky než Čína.

   Vymazat
  2. Firmu jsem dávno prodal a jsem za vodou. Jak jseš na tom ty, debílku? Že se ptám. Naštěstí máš vždy po ruce skvělou výmluvu, že tě okradli Havel, kapitalisti, banksteři, židi, Ročíldi :-D
   Skonči už to svý trápení a běž se oběsit, trapáčku.

   Vymazat
  3. 21:23 Jéé, tuhle "Jak oslík ku štěstí přišel" ještě neznáme. Vyprávěj prosím, hlavně o tom, jak jsi založil firmu bez okradení státu a jak jsi poctivě podnikal.

   Vymazat
 13. pro 18:38 - je rozdíl skupovat jen nějaké podniky, nebo nadnárodní společnosti. Chápete, vážený? NADNÁRODNÍ společnosti!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 14. Čína je cnost sama,takový Mao ce tung byl pašák.Za jeho panování zemřelo 40=70 MILIONU lidí a to především rolníci(kulaci).Mao měl školní vzdělání v Rusku,tak se není čemu divit.

  OdpovědětVymazat