Reklama

.

.

středa 9. března 2016

Chceš vidět budoucnost? Podívej se na Slovensko!


Martin Kunštek
9. 3. 2016
Smer - SD dosavadního slovenského premiéra Roberta Fica počtvrté vyhrál volby. Ostatní strany porazil o „dvě koňské délky“. Přesto bude mít dost problémů sestavit stabilní vládu. I když volební výsledek Smeru ve srovnání s minulými volbami dost poklesl (z 44% na 28% odevzdaných hlasů), tak je to stále VÍTĚZSTVÍ, o jakém si třeba Bohuslav Sobotka může nechat leda zdát. Ve srovnání s většinou evropských premiérů je Fico špičkový politik. Volby však zobrazují, že během 8 let vedení vlády (s krátkým intermezzem pravicové vlády premiérky Radičové), došel na hranice, které pro dělání politiky omezuje současný model uspořádání tzv. euroatlantického světa.

Slováci jsou v mnohém „napřed“. Kamarád, který velkou část roku prožije na Slovensku – mi kdysi řekl zajímavý postřeh: „ Chceš vidět budoucnost – co nás čeká? Podívej se na Slovensko.!“ Slováci jako první v Evropě zavedli tzv. „rovnou daň“. Brutálně „zreformovali“ zdravotnictví podle nejdivočejších představ teoretiků tzv. „pluralitního systému zdravotního pojištění“ (a vlády zdravotních pojišťoven nad nemocnicemi i nad pacienty). „Reformy podle receptů MMF“ prováděné vládou premiéra Mikuláše Dzurindy (SDKU) měly 3 výsledky. Slovensko splnilo maastrichtská kritéria a jako první východoevropská země přijalo Euro. Cena, kterou však většina společnosti a stát za tento Bruselský vynález zaplatila, však byla velmi vysoká. Rozklad veřejných služeb, rozsáhlé rozšíření chudoby. I do řad střední třídy. Zhoršení hospodářské a sociální situace vedlo k drtivému nástupu Roberta Fica a jeho Smeru.

Fico je unikát. „Politik akého v Európe niet“. Z ničeho postavil levicovou stranu. A k ní návdavkem i časopis (Nové slovo, z něhož NR pravidelně přebírá články). Směr začal tak, že se v roce 1999 jeden poslanec odtrhl od klubu tehdy vládní Strany demokratickej l´avice (SDL). Ten odpadlík byl Robert Fico a nehodlal se dále dívat na to, jak SDL „kolaboruje“ s pravící. SDL tehdy byla součástí vlády novodobé „národní fronty“ proti Vladimíru Mečiarovi. Mečiar a jeho HZDS jako jedni ze zakladatelů Slovenské republiky měli tou dobou i po všech „průserech“, které provázeli jeho vládu, stále ještě téměř třetinovou podporu voličů. Což nebylo málo. V systémech s poměrným zastoupením a politickou kulturou, která ctí vítěze, to obvykle stačí k sestavování vlády. Jen že na Slovensku se v „zájmu odstranění Mečiara“ proti němu tehdy spojili téměř všichni ostatní (s výjimkou Slovenské národní strany). Vznikla tak vláda „pravo-levého kočkopsa“, které předsedal Mikuláš Dzurinda (SDKU). Aktéry spojovaly je pouze 2 věci: touha odstavit Mečiara a touha vládnout. U řady aktérů by se dalo dodat i to, že si chtěli „hrábnout“ na to, z čeho si „cpali kapsy“ lidé z Mečiarova tábora.

A jako vždy, když se levicová strana stane součástí pravo-levé koalice, tak ani SDL v tomto případě nedokázala prosadit nic pro obyčejné lidi. Řada jejích představitelů působila dojmem, jako by přešla do tábora pravice. Za všechny stačí vzpomenout ministryni financí Brigitu Šmegnerovou. Původně charismatická ekonomka. V ministerské praxi „Kalousek v sukních“. Při „plnění si vlastních kapes“ lidé z SDL a SDKÚ v podstatě nešli odlišit. A SDL podle toho samozřejmě ve volbách 2002 dopadla. Vůbec se nedostala do Parlamentu.

Fico se na to hned z kraje nemohl dívat a záhy se od mateřského klubu trhl. Raději šel sám hájit pravdu, než aby se pohodlně mýlil se stranou. Založil novou levicovou stranu a úspěšně ji dostal do Národnej rady SR (tak se tehdy slovenský Parlament jmenoval). Směr se s výsledkem 13,6% stal dokonce třetí nejsilnější stranou. Skončil však v opozici. Na Slovensku nastala doba „pokusů na lidech“. O jedno volební období dříve než u nás. Byla zavedena rovná daň, poplatky ve zdravotnictví a růžné tržní experimenty se zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi. Seškrtány byly výdaje na školství a další veřejné služby. A také byl zřízen Špeciálny súd a Špeciálná prokuratúra. Tedy něco podobného o co usiluje u nás parta kolem Lenky Bradáčové. A jejích podporovatelů z řad „neziskovek“ -podporovaných finančně Ambasádou USA. Na Slovensku obě instituce zahájili činnost aférou s rozkrádačkami při předražených zakázkách na nové budovy a vybavení obou institucí….

Bohatí ještě více zbohatli, chudí zchudli, a hlavně se zvýšil jejich počet. Takže voličská přízeň se v následujících volbách otočila k dosavadní opozici.

V roce 2006 Smer vyhrál volby. V tu chvíli Fico musel ukázat, že je VELKÝ hráč a ne „sráč“. Aby mohl zrušit rovnou daň a aspoň trochu utlumit excesy, které v zemi napáchala druhá Dzurindova vláda, tak musel sestavit vládu s HZDS a SNS. A tehdy jsme poprvé mohli vidět, co je EU a její politici zač. A jak se dívají a hlavně chovají vůči svým „východním“ kolegům. Co to je ta evropská solidarita, které mají evropští socialisté a obzvláště Němci (nejenom z SPD) „plná ústa“. Později si ji mohli „vychutnat“ i naši politici.

Smer se stal v rámci Evropské socialistické strany (PES) „kaceřovanou stranou“. Na žádost slovenských „posluhovačů MMF“ z řad zkrachovalé SDL bylo Smeru na návrh německého předsedy socialistické frakce v Evropském parlamentu Martina Schulze (dnešního předsedy EP) pozastaveno členství v PES .Evropští poslanci za Smer byli vyloučeni z frakce PES. Oficiálně za to, že Směr sestavil vládu se SNS, která byla v té době označována za nacionalistickou. Dvojí metr jako když vyšije. Předchozí účast nacionalistické Strany Maďarskej koalicie, která v mnoha oblastech působila na hraně (nebo spíše za hranou) protistátní činnosti (podobně jako v roce 1938) v Dzurindově vládě, předtím nikomu nevadila. Asi proto, že Dzurindova vláda nehájila slovenské zájmy a poslušně kývala Bruselu. Fico a Směr se Bruselu „nepodělali“. Stáli si na svém a „kabaretní evropský bojkot“ ustáli.

Už během svého prvního vládnutí v letech 2006 až 2010 se Fico dostal na limit toho, co levicovým politikům umožňuje systém, ovládající euroatlantickou civilizaci. Nejasociálnější opatření Dzurindovy vlády – jako poplatky ve zdravotnictví - byly zrušeny. Velká mediální bouře se odehrávala kolem rušení Špeciálného súdu a Špeciálnej prokuratúry, které požadovala HZDS. Tyto orgány nakonec zrušil Ústavní soud jako odporující zásadám právního státu.

Osobně hodnotím první Ficovu vládu jako úspěšnou. V rámci toho, co systém umožňuje, se jí řada věcí podařila. Nejhorší zhůvěřilosti – jako rovná daň a poplatky u lékaře -koaliční vláda smetla ze stolu. Hasiči, učitelé, popeláři a další veřejní zaměstnanci dostali po letech přidáno na platech. Mohlo to být více – nebyl to úplně sociální stát. Byl to však pokrok. V lecčems Fica limitovali i koaliční partneři, jejichž řada členů se v době Mečiarových vlád, zařadila mezi nejbohatší 1% Slováků. Na druhou stranu je však nutné vnímat i fakt, že koaliční vláda dokázala „zatrhnout“ rozkladné tendence slovenských Maďarů, kteří houfně přijímali Maďarské státní občanství. Zákonem, který těmto lidem zakázal práci ve veřejné správě, bezpečnostních sborech a armádě, zřejmě zbránili „kosovizaci“ Žitného ostrova.

Ne zcela zanedbatelné možná byly i neoficiální závazky, které vůči sponzorům z doby vzniku strany, měl Fico osobně. Vznik strany a její provoz stojí spoustu peněz. Auta a pohonné hmoty, kterými se jezdí za voliči. Později nájem a provoz sekretariátů, platy aparátů atd. To všechno je hodně drahý „špás“. Slovenští podnikatelé – stejně jako ostatní – nechtějí sociální stát podle vzoru Švédska. Hospodářská politika Dzurindy a spol. sice ty, kteří se živili něčím jiným než privatizačními a jiným podvody, ruinovala nebo poškozovala – a proto chtěli její konec, ale úplní altruisté to také nejsou. Všechno má svoji cenu, kterou je třeba platit. Takhle to prostě je. To je také jeden z limitů, který levicovým politikům klade prostředí, v němž žijeme. Když však srovnám pokrok, který dosáhla první Ficova vláda (pokrok ve smyslu změny z původního stavu na počátku vlády až k volbám) s tím co předvádí Sobotkova vláda, tak mi Fico vychází jako SUPERPOLITIK. Fico přesahuje VĚTŠINU evropských politiků nejméně o třídu. Zkusme srovnat pokrok, který dosáhli jiné vlády označující se za levicové (třeba socialisté ve Francii). Na SPD a její demontáž práv odborů v době vlády Gerharda Schrödera už si dnes málokdo vzpomene. Zato každý může denně vidět, jak SPD dělá „stafáž“ Merkelové v jejím rozbíjení Německa a Evropy cestou uprchlíků. V této oblasti Fico nad evropskými politiky „ční nad kukuřicí“ jako strom. Spolu s Orbánem. Který byl také opakovaně kaceřován za „neevropskou“ politiku.

V roce 2010 lidé ve volbách Ficovu politiku ocenili tak, že se s téměř 34,7% stal suverénním vítězem voleb. Druhá strana v pořadí - SDKÚ získala 15,4%. tedy méně než polovinu. Cenu za vládnutí tehdy zaplatila HZDS, která se již nedostala do Parlamentu. Fico přišel o koaliční partnery a skončil v opozici. Proti němu se spojili všichni kromě SNS. Vznikl opět jakýsi „kočkopes“. Členy vlády Ivety Radičové a koaličních poslaneckých klubů spojovali pouze dvě ideje. Odstavit Fica. A nahrabat si do kapes svých a svých loutkovodičů. V tehdejší slovenské politice bylo možno vidět to nejhorší ,co si většina lidí pod slovem „politika“ představuje. Vláda nakonec padla ani ne v polovině funkčního období. Po aféře s „uniklým“ spisem slovenské kontrarozvědky SIS popisujícím špínu při rozdělování veřejných zakázek a to, jak si finanční skupiny nechají dělat pomocí vládních politiků „zákony na míru“. Spis měl jméno Gorila. Vyvolal skandál. Pak masové demonstrace. A nakonec pád vlády a předčasné volby .

Radičovci měli takovou ostudu, že to bylo na „chození kanálama“. I když v době vlády Radičové Slovensko přistoupilo k Euru, což bylo všude proklamováno jako velký slovenský úspěch, a „náš vzor“, tak to tehdejším vládním politiků nijak nepomohlo. Ficův Smer vyhrál volby drtivě. S více než 44% odevzdaných hlasů získal nadpoloviční většinu v Parlamentě. A mohl sestavit jednobarevnou vládu. Něco co se v systému poměrného zastoupení stává opravdu vzácně. Výjimečný politik Fico dostal výjimečnou šanci.

A jak už to tak ve Ficově životě chodí, i během své druhé vlády opakovaně došel až na limit toho, co umožňuje stávající systém. Došel až na místa, o nichž takový Sobotka ani nesní. Během minulé vlády bylo na Slovensku pro děti, důchodce a sociálně slabé zavedeno bezplatné jízdné. Byly postaveny kilometry dálnic a železničních koridorů. Z peněz z Evropských fondů byla opravena řada památek, které před tím chátraly. Oproti předgorilovskému období, kdy v zájmu plnění maastritskch kritérií a přijetí Eura byly zmraženy platy ve veřejné sféře, přece jen trochu vzrostly platy učitelům, zdravotníkům a dalším veřejným zaměstnancům. Skeptik by řekl, že toho mohlo být více. A ne úplně málo lidí, kteří v posledních volbách od Smeru odešli k radikálnějším stranám si to myslí také. Jenže k tomu, aby učitelé a další zaměstnanci veřejného sektoru mohli dostat přidáno více, by se Smer po všech bojích, kterými prošel, musel rozhodnout zpochybnit „zbožštělou modlu“ Euro.

K tomu, aby při veřejných stavbách dostalo práci více Slováků a méně Ukrajinců, by se Fico musel zcela rozejít s EU jako celkem, která má volnou konkurenci jako hlavní smysl své existence. Jenže to by pak zase neměl k dispozici ty fondy EU. Ke zboření obou evropských limitů levicové politiky stále ještě ve slovenské společnosti (a zdaleka ani jinde) není většinová podpora. Nástup radikálnějších stran jako L´udová strana Naše Slovensko Mariána Kotleby (8% odevzdaných hlasů) však ukazuje, že časy se mění.

Hodně „pro změnu“ atmosféry ve společnosti a přijatelnosti pro mnoho lidí do té doby „exotických“ názorů udělala sama EU a její čelní představitelé a nejvlivnější politici (Tusk, Merkelová) ve zhovadilé politice podporující otevřeně neonacistickou Ukrajinskou vládu. A též dalšími nesmyslnými konflikty s Ruskem. O „mnoho mil“ veřejné mínění směrem „od Bruselu“ posunula uprchlická krize. V obou případech Fico obstál a předvedl maximum toho co jako premiér „malé“ země mohl. V tom, aby prosadil víc by mu nesměli „vrazit kudlu do zad“ lidé jako Bohuslav Sobotka.

Stejně jako nelze zpochybňovat, že Směr prostě vyhrál a o hodně hlasů, tak nemá cenu si zakrývat oči před tím, že od něj část lidí odešla. A často k radikálnějším stranám. Kromě limitujícího faktoru EU svoji úlohu jistě sehrálo i chování lidí zevnitř Smeru.

Rubem politiky, kterou Směr prováděl, byla i řada opatření doslova „buzeračního“ charakteru. Jako jsou kontrolní hlášení k DPH, které u nás nyní o pár let později zavedl Babiš. Ke zvýšení daňového inkasa to nevedlo. Zavádění bylo velmi chaotické (asi jako náš registr vozidel). A poctivým lidem a podnikatelům to jen přidělalo práci. Tyto opatření, která Fico v dobré víře zaváděl se sobě vlastní tvrdostí (která je jinde výhodou), pomohla vstát z popela přednímu představiteli „dzurindismu“ a „radičismu“ Richardu Sulíkovi a jeho straně Svoboda a Solidarita (SaS).

Ani Kotleba nespadl z Marsu minulou sobotu. Už nějaký ten pátek je hejtmanem Banskobystrického kraje. A nestal se jím opět jen proto, že Směr příliš omezují restriktivní fiskální předpisy. Za vítězstvím Kotleby v přímých hejtmanských volbách stál – kromě odporu nemalé části obyvatel k Romským osadám a kriminalitě páchané Romy - též fakt, že předchozí hejtman za Směr nerovnoměrně rozděloval krajské evropské peníze. „Všetko šlo do Zvolena“. Tedy města, z něhož předchozí hejtman pocházel. Řada okresů nedostala téměř nic. A s účastí spřátelených a nespřátelených firem to bylo podobné. Ale tak to v politice také chodí. I dobrý předseda strany nemá jen dobré činovníky.

Ke cti však Ficovi ani Smeru neslouží, že na tento volební výsledek v krajských volbách Smer reagoval finančním embargem Banskobystrického kraje. Jako kdyby si kontraproduktivnost různých bojkotů předtím nevyzkoušeli na vlastní kůži. Kotleba jej však – podobně jako kdysi Fico - ustál a ještě posílil. Jeho strana se stala parlamentní. Uvidíme, jestli nevraživost mezi banskobystrickými činovníky Smeru a Kotlebou nezpůsobí odchod Smeru do opozice. A nástup nějaké kočkopsové nebo úřednické vlády, která by opět byla „zastupujícím říšským protektorem“ Bruselu na Slovensku.

Fico není ďábel (za nějž jej rádi vydávají naši presstituti), ani Bůh, (což se mu asi jako každému vysokému politikovi snaží namluvit jeho okolí). Občas dělá chyby. Přesto se však se mnoha věcmi, které se mu povedly, nesmazatelně zapsal do dějin. I kdyby jeho politická kariéra dnes skončila – a doufám, že tomu tak nebude – tak bude mít čestné místo v historii. Po boku takových velikánů jako Francis D. Roosevelt nebo Charles de Gaulle. Zakončím parafrází slovenského klasika: Boh daj abysme i my raz mali zopár takýchto Ficov.

31 komentářů :

 1. Fica bohužel nemáme. Zato se na nás denně zubí jedna holohlavá Fiča

  OdpovědětVymazat
 2. Fica naštěstí nemáme !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zato máme tebe p-co, ó my se máme.

   Vymazat
 3. No Ficovi nesoužila ke cti ani zuřivost jeho min. vnitra a financí vůči prvé Tziprasově vládě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tzipras si kritiku zaslouží. Jeho politika je skrz naskrz kolaborantská, kapitulující před diktátem německých a francouzských bank a v posledním týdnu se z něj klube i politický vyděrač. Takže Slováci ho kritizují správně!

   Vymazat
 4. To je pravda, ale tady se ctí neobstál žádný evropský politik. Všichni se ukázali jako slouhové vydřidušských bank a těch co chtějí rozkrást Řecko při privatiazci za babku. Včetně našeho Sobotky, kterému zřejmě Babiš, nebo Kellner z PPF či Křetínský dali za úkol nechat cestu volnou k levné koupi nějakého řeckého ostrova. Nebo že by si nakradl tolik, že si nějaký ostrov kam před hněvem českých lidí uteče, bude chtít koupit sám?

  OdpovědětVymazat
 5. Slovenský povolební scénář asi určitou míru zpoplatnění má. SMER bych nahradil v Čechách ANO. A zbytek? Asociální demokracie po volebním debaklu zažije personální zemětřesení. Podobně na tom budou komunisté, pokud se nezbaví Filipa, Dolejše a dalších provařených figur. Lidovci se dost možná ani nedostanou do sněmovny, "pravice" bude v bezvýznamném zastoupení a nové strany plné korytářů. Shrnuto, jeden velký chaos, dost možná větší, než na Slovensku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S Vaším názorem hodně souhlasím,jen Babiše přirovnávám k Porošenkovi.Dolejš by klidně mohl dělat Kalouskovi náměstka,nerozumí ekonomice ani jedem.

   Vymazat
  2. Oni oba nerozumí už ani chemii!

   Vymazat
 6. V Česku Sociální demorati nejsou sociální demkrati a KSČm nejsou komunisti, alepoň ve vedení..

  OdpovědětVymazat
 7. Hezky popsaná Ficova historie. I na něm se asi podepsala ona zákonitost, že moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. Přesto, si myslím, že pro Sobotku, by stále ještě, mohl být vzorem.
  K závěrečné myšlence: „Boh daj abysme i my raz mali zopár takýchto Ficov.“ bych dodal, že doba pokročila a potřebovali bychom možná více, nějaké ty Kotleby. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonamní 11:28
   Došlo k takové situaci,že politici,jak Fico,Sulík,Danko,musí ukázat karty,jakou chtějí hrát hru o Slovensko.Kotleba,tomu stačí chvíli vyčkávat a pokud vstoupí do hry,bera celý bank.Kiska už ukázal,co bude hrát,je to falešné eso podstrčené USA.

   Vymazat
 8. Proč je Kotleba označován za fašistu:
  http://www.topky.sk/cl/100535/1376595/Kotleba-napisal-Janukovycovi-otvoreny-list

  OdpovědětVymazat
 9. Fica nemáme, ale vládne nám Slovák, zavádí tady onačejší experimenty. Udavačská povinné hlášení, EET,....a dalších 350 000 Slováků se k nám natlačilo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ale nezavinili Slováci, neníliž pravda. Vzorní Češi jistě zvolí ve volbách nějakou stranu, co se smí a je "in"

   Vymazat
 10. V analýze je hezky popsáno to, na jaké limity narazil Fico ve své politice. Pokud je bude dodržovat, stane se jen dalším lokajem Bruselu. Kotleba tyto mantinely jasně pojmenoval a překročil je, čímž ukázal cestu a na oplátku dostal označení "fašista". PK2

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lenze potom preco ma prvky fasismu? preco sa zdravi nastraz a podobne preco neni iny ??? on si to sam pokazil cely Kotleba keby vystupuje normalne napr.ako SNS tak by ho nikdy takto neoznacovali takze si zato moze sam je to tiez banda inak by sa takto neriadili...

   Vymazat
  2. Ano, Kotle fašistou je. Obdivuje Tisů kreofašistický stát! To že v něčem má dílčí pravdu ještě neznamená, že by ho lidi měli volit. Marek

   Vymazat
 11. Velvyslanectví USA na Slovensku zapracovalo proti neposlušnému Ficovi a použilo proti němu osvědčený systém použity před časem v Moldavsku - hlavní město Kyšiněv. Když nemůžou porazit silnou levicovou stranu vrhají do boje velké množství straniček pravicového ražení podplacených dolary a samozřejmě veškeré sdělovací prostředky, které štvou jak jen můžou proti úspěšné levicové vládě. Výsledek je vidět nyní na Slovensku. I přesto, že Fico zavedl celou řadu opatření zlepšující život pracujícím lidem, zlepšil situaci pro důchodce, stejně prohrál. Převálcuje ho množství pravicových straniček, které sice situaci nevyřeší, ale zařídí, že Fico na Slovensku skončil. Všichni kdo se Američanům znelíbí můžou počítat, že je Americké velvyslanectví zlikviduje. Má na to obrovské prostředky a nešetří dolary, aby dosáhlo výsledku. A Ficovi mají co oplácet. USA plánuje do Evropy dostat v letošním roce tři miliony uprchlíků a takoví politici, kteří se proti tomu otevřeně staví, nemají v Evropě co dělat. Fico znárodnil zdravotní pojišťovny a sloučil je v jednu tak jak to bylo dřív. A tím rozezlil opět Američany. Obrovské zisky ze soukromých pojišťoven, tak jak je to u nás, na Slovensku nebyly. A ten kdo ohrozí vykořisťování svého obyvatelstva ve prospěch zahraničního kapitálu musí počítat, že se proti němu spojí pod vedením velvyslanectví USA v dané zemi veškeré média a hlavně zapracuje tomu čemu my u nás říkáme Pražská kavárna - prostě lidi, kteří si myslí že jsou inteligence národy a mají právo zradit svůj národ ve prospěch zisků kapitalistů v zahraničí. Výsledek bude jednoznačný. Slovensko se poslušně zařadí mezi státy které budou povinně vítat uprchlíku a rozjede ekonomické reformy - snižování důchodů, sociálních dávek, zvyšování zisků zahraničního kapitálu a všemu tomu se bude říkat vítězství demokracie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte v něčem pravdu, ale: Kotleba veřejně označuje NATO za zločineckou organizaci, což od Fica nezaznělo. Kotleba chce vystoupit z EU a NATO. Nějak mi do té proamerické sebranky nezapadá. (Moldávie je samozřejmě jiné kafe, tam máte pavdu)

   Vymazat
  2. Ale ak sa raz na Slovensku zavedie iny system :) tak aj nikto nas nemoze nijak prevalcovat alebo znicit! :) no veru zlepsil co sa dalo Robert lenze uz aj pravicove vlady tu nechcu utecencov takze moc neziskali :-) no a ne ne im staci OTUPOVAT MOZGY MLADYM! :) a potom ta nezvoli toho koho ma kto im pomaha + rozne spinavosti, ale SNS bude silniet takze zase ten zapad prehra hehe...

   Vymazat
 12. Premiere Sobotko,zanech konečně poklonkování velkoněmecké říši v EU i super vládcům galaktického lejna USA a táhni už konečně k čertu-diablu-satanu kde ses zařadil a patříš,táhni odejdí !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak toto Sobotka neudělá,moc by se na něj chazaři zlobili a mohli by mu odebrat Izraelské občanství včetně konta.

   Vymazat
 13. Pro budoucnost ČR je potřeba odprásknout jako prvního Schapira a Sralbotku,Deblosbiera aj..uvěznit na Mírově.V lomech by se šetřilo na dynamitu.

  OdpovědětVymazat
 14. Tady je absence jakékoliv možnosti potrestání českých politiků dokud nebude obnoven zákon o vlastizradě jež preventivě zrušil vlastizrádce a humanitárrrní bombarrrdérr. Dokud nebude obnoven nebudou se ničeho bát, ani voleb - těch je trochu. A premiér je s největší Pravděpodobností "obětí" německého hory-doly uplácení a emerického vyhrožování

  OdpovědětVymazat
 15. Zaujímavý, ale veľmi, veľmi zjednodušený pohľad.
  1. Poplatky u lekára v sume 0,7 € len pre tých, ktorí nie sú chronicky chorí je aj pre slabo zarábajúceho Slováka smiešny peniaz. Vďaka Ficovi a jeho vládou prijatými /ne/zákonmi platia Slováci už štyri roky aj 5€ za návštevu u lekára, za vymyslené"služby" ako náhradu za tých lekárskou komorou odsúhlasených a dodržiavaných 0,7€ a niet postihu.Za Dzurindu boli za to peňažné tresty pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
  2.Gorila nikdy nebola kauzou Dzurindu a ten bol s Miklošom len nedonoseným deckom čo sa týka kradnutia.Mečiar ukázal Ficovcom ako na to a ešte s podporou slabomyselných.Kauza Gorila je kauzou maličkej strany, ktorá bola v koalícii a volala sa ANO, akože mediálneho magnáta Pavla Ruska a jeho komošskej zberby s ktorou paktoval už za čias socializmu ako člen KSČ. Jeho minister hospodártva istý Malchárek urobil všetky tie špinavosti okolo Gorily. To je preukázané. A s tými istými Gorilami sa pravidelne stretával Fico a nie Dzurinda.
  3. Pravdepodobne aj vy ste naleteli tým kecom strany Smer a súdruha Fica. Rovná daň bolo v prvom rade opatrenie na to, aby sa zjednodušila kontrola a výber daní a preukázateľne sa to podarilo a prilákalo na Slovensko investorov a zvýšil sa výber daní
  OKrem toho. Rovná daň neznamená, že všetci platia rovnakú daň, ale majú rovnakú sadzbu dane. Lepšie zarábajúci platia ďaleko viac ako horšie zarábajúci. Na to, aby ste to pochopili stačí ,ak to nezvládnete v hlave , kalkulačka s najjednoduchejšími funkciami. Zadajte si prosím koľko je 19% z 1500€ /285€/ a koľko je 19% z 500€? (95€/ Ten vami vychvaľovaný Fico zrušil rovnú daň, zvýšil sadzbu z 19% na 22% pre tých, ktorí zarábajú nad 1500€ tí slabšie zarábajúci platia len 20%!!! Také typické socansko-komošské riešenie. Tak prosím zvážte čo píšete!
  Vezmite si toho socana Fica k vám do Čiech aj s jeho ministrami a akcionármi jeho strany. Žite pod jeho taktovkou štyri roky a budete sa modliť, aby už celá tá jeho suita zdochla.

  OdpovědětVymazat
 16. Pôvodne som na článok p. M. Kunšteka nemienil reagovať, i keď ma zaujal svojou obsiahlou analýzou, siahajúcou do minulosti, s ktorou min. rámcovo súhlasím. Po odpracovaní cca 40 rokov, počas ktorých som min. 1/3 strávil v čechách (na čo rád spomínam), sa chcem ospravedlniť za príspevok
  mta326010. března 2016 22:36
  Nie všetci slováci si myslia, "čehúni" sú blbci, ktorý nevedia napočítať do 5.

  OdpovědětVymazat
 17. Pôvodne som na článok p. M. Kunšteka nemienil reagovať, i keď ma zaujal svojou obsiahlou analýzou, siahajúcou do minulosti, s ktorou min. rámcovo súhlasím. Po odpracovaní cca 40 rokov, počas ktorých som služobne min. 1/3 strávil v čechách (na čo rád spomínam), sa chcem ospravedlniť za príspevok
  mta326010. března 2016 22:36
  Nie všetci slováci si myslia, "čehúni" sú blbci, ktorý nevedia napočítať do 5.

  OdpovědětVymazat
 18. ČESKO ŽIADNU OSOBNOST NEMÁ.NOVÁ ČSR NIKDY NEBUDE!PREŠTUDUJ SI DEJINY.V R. 1946 NA SLOVENSKU VYHRALA DS A V ČECHÁCH KSČ A SLOVENSKU VNÚTILI KOMUNIZMUS.NA SLOVENSKU V PARLAMENTE NIE JE KS AL V ČECHACH SA ROZTAHUJE KSČM.ČSR SA NEOSVEDČILO OD R 1918 NÁRODNOSTNOU A ZAHRANIČNOU POLITIKOU.NEBOL JEDEN EKONOM,KTORÝ BY ZLIKVIDOVAL VELKU HOSP.KRÍZU.MENTALITA OBOCH NÁRODOV JE ROZDIELNA TAK PROSÍM NEBLÁZNITE.KED SA ROZPADOL SSSR ZAKARPATIE NENEMALO ŽIADNY ZÁUJEM SA PRIČLENIT K ČSFR.

  OdpovědětVymazat