Reklama

.

.

úterý 8. března 2016

Davutoglu štěpí summit Merkelové

Eric Bonse
8. 3. 2016     Telepolis
Turecko chce najednou převzít všechny nové uprchlíky z Řecka, požaduje však za to vysokou cenu. Zatím kancléřka bojuje o volnost na balkánské trase – a o svou image „poslední Evropanky“. Takhle si zřejmě Angela Merkelová „ svůj“ summit s Tureckem nepředstavovala. Krátce před třemi důležitými zemskými volbami nechala kancléřka v pondělí svolat do Bruselu 28 šéfů států Evropské unie. Tím se po měsících krize a štěpení chtěla opět prezentovat jako rozhodná „šéfka“ a usnesením EU zvýšit vážnost své sporné uprchlické politiky.


Ale pak všechno nevyšlo. Nejprve byl zamítnut návrh předsedy Rady EU Donalda Tuska, ve kterém EU prohlašuje balkánskou trasu za „ uzavřenou“. To bylo hodnoceno nejen jako vítězství zastánců tvrdé linie ve východní Evropě a Rakousku, ale také jako hlučný políček kancléřce. Němečtí diplomaté EU v Bruselu zjevně spali – nebo selhali.

Pak se ale vymkl z otěží i předběžný rozhovor s tureckým premiérem Ahmetem Davutoglu. Davutoglu měl vlastně nyní konečně přislíbit, že z Řecka vezme zpět do Turecka „ ilegální“ uprchlíky bez nároku na azyl, tedy zejména Afghánce a Severoafričany. Tak to bylo domluveno, tak to i nahlas oznámil Tusk.

Ovšem svéhlavý politik AKP, který ještě před svým odjezdem do Bruselu ospravedlňoval brutální zavření opozičního listu „ Zeman“, nechtěl najednou o tom nic vědět. Musíme mluvit nejen o uprchlících, ale i o vstupu do EU, požadoval. Merkelová a k tomu přivolaný předseda rady Marc Rutte (Holandsko) byli zaražení.

Z plánované krátké předchozí potyčky v neděli večer se stalo pětihodinové jednací kolo, které skončilo teprve v časných ranních pondělních hodinách. A z očekávaného triumfálního vystoupení kancléřky na summitu EU se stala cesta do Canossy. „ Není možné, aby se něco zavíralo“, řekla kancléřka při vstupu do budovy summitu. Merkelová se octla v defenzívě.

Ďábelský pakt

Kancléřka, která se v uprchlické krizi ráda prezentuje jako „poslední Evropanka“, musela nečekaně bojovat na dvou frontách. Jednak proti těm, kteří prohlásili balkánskou trasu za uzavřenou a nyní chtěli pevně uzavřít „ pevnost Evropu.“ Vedle kancléře Rakouska Wernera Faymanna k nim patřil i francouzský prezident Hollande. A pak zde byl ještě boj proti šéfům, kteří odmítají úzkou spolupráci s Tureckem a nechtějí převzít v kontingentech žádné „ legální“ uprchlíky. Maďar Viktor Orbán se podle očekávání ukázal jako přední představitel této tvrdé linie. Ale také maltézský premiér Joseph Muscat požadoval více času. I samotné státy EU, které nepatří do skupiny „ neposlušných“, vyjádřily výhrady.

Neboť co Merkelová vyjednala s Davutoglu, vytváří mnoho otázek – je to dohoda plná zádrhelů. Organizace lidských práv Pro azyl odsoudila plán jako „ďábelský“, protože rozehrává proti sobě lidské životy. Přitom to na první pohled zní lákavě: Turecko může vzít z Řecka zpět všechny nové uprchlíky, slíbil Davutoglu.

Ovšem Turecko si uprchlíky ponechat nechce. Takzvaní ekonomičtí uprchlíci, kteří byli vzati zpět, se mají dále odsunout do svých původních zemí. A za každého Syřana, kterého Ankara vezme zpět z Řecka, má EU přijmout jednoho z 2,7 miliónů Syřanů, kteří již žijí v Turecku. Jedna hlava pro nás, jedna hlava pro vás, jeden dovnitř, jeden ven – zní podivná logika.

A to nejsou jediné požadavky, které vyvolaly vrásky na čele: Na rok 2018 požaduje Ankara od EU ještě další tři miliardy EUR podpory navíc.

Kromě toho k volnosti víz pro turecké občany, která se plánovala nejdříve na podzim, má dojít již od června. A ve sporných jednáních o vstupu do EU se obratem mají zahájit nové kapitoly.

Celkem dost nestravitelný koktejl, který tu namíchali Merkelová a Davutoglu. Řecku by se sice odlehčilo, ale přes balkánskou cestu by se sotva nějaký uprchlík dostal do Evropy. Zato se uvede do chodu obrovské přerozdělování Syřanů z Turecka do zemí EU – tedy přesně to, proti čemu se Orbán α Co. brání rukama nohama.

Čím více se show Merkelová – Davutoglu protahovala, tím více vzrůstala nevole

Také pro „ poslušné“ obsahuje tento pakt několik těžko stravitelných šeredností: Za prvé musí skutečně urychlit jednání o vstupu – po převzetí „ Zeman“ státem právě mnoho politiků EU požadovalo opak. Za druhé Turecko dosáhlo svého nejdůležitějšího cíle: Jeho občané budou moci brzy přicestovat do EU bez víz. Přesně tohle Francie dosud kategoricky vylučovala.

Také pro Německo by to bylo problematické – neboť většina Turků samozřejmě chce navštívit největší zemi EU, mnozí zde dokonce chtějí trvale žít. Ale pro Merkelovou, jak se zdá, to není problém. Na tomto památném zasedání summitu se zaměřila zejména na to, aby se prezentovala jako „ počestná makléřka“ mezi Evropou a Tureckem – a nechala historicky problematickou německo – tureckou osu zazářit v novém lesku.

Proto byla i ochotna ujít „ míli navíc“ a prodloužit summit až do pozdního večera. Ale čím víc se show Merkelová – Davudoglu protahovala, o to víc narůstala nevole. Kypr uplatňoval své výhrady vůči urychleným jednáním o vstupu. Italský ministerský předseda Renzi prohlásil, že smlouvu s Tureckem nepodepíše, pokud se v ní explicitně neodkáže na svobodu tisku.

Mnoho šéfů států EU pociťovalo překvapení, společná linie nebyla již v pozdním pondělním večeru na dohled. Místo aby EU spojovali, Merkelová a Davutoglu 28 států ještě více rozštěpili. Ani v otázce, zda by ten večer mělo dojít ke shodě, nebyli jednotni. Konečně za deset dnů se v Bruselu koná další summit EU.

Ale tak dlouho Merkelová čekat nechtěla – chtěla by bezpodmínečně zazářit ještě před zemskými volbami. To se jí zásadně nepovedlo. Neboť i kdyby se dohoda s Tureckem včas uskutečnila, zůstanou obrazy hluboce rozštěpené Evropské unie a krize, která se dávno vymkla kontrole.

Pozn. Eric Bonse pracoval delší dobu jako korespondent EU pro Handelsblatt. Těžištěm jeho zájmu jsou německo – francouzské vztahy. Má své vlastní webové stránky.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová

27 komentářů :

 1. Jak to tak vypada,ta stara skeble Makrela si prisvojila-ne prisvojila ale primo uzurpovala post sefa cely EU!Neni mi jasno co ji k tomu opravnuje...Svym imbecilnim konanim tak pod ruznymi pohruzkami primo nuti 500 milionu obcanu k poslusnosti! Podle mezinarodniho prava se takove konani klasifikuje jako terorizmus. Je tedy de jure TERORISTKA!!! A t teroristama se nevyjednava-terosriste se strili!!!
  Preji ji aby co nejdrive dostala hezkej darek,treba 50 BMG! Jen ne do hlavy,protoze by to v pohode prezila vzhledem ke skutecnosti ,ze tam ma bud dutej prostor anebo nasrano...Nejsem zadnej radikal,ani extremista, a nepreji ji nic zlyho.-Pro mne-za mne ,at zije treba az do zitra!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VÍTE CO SE VE SKUTEČNOSTI V ČLÁNKU PÍŠE?

   Tak tady máte překlad,když jste se ještě nenaučili čist politiku mezi řádky lůzo.

   My vláda,kterou jste si našimi vadnými zákony zvolili vám připravuje NOVOU oblast neoliberálního chaosu s názvem ČR.Je nám jedno co tady píšete, máme na vás náš kalifát JIŽ PŘIPRAVEN. Tomu se nedokážete vyhout drazí domorodci.

   Za vedení naši MUTTI MERKEL jsme připraveni PRO VÁS odsouhlasit Turecký plán na záchranu boji prověřených a dobře vycvičených IS musulmanů,kterým hrozi v SYRII vyhubení.

   BUDETE SE TŘEPAT STRACHY,NEBOT PLÁNUJEME VÝMĚNU NYNĚJŠICH UPRCHLÍKŮ ZA TURECKEM PROVĚŘENÉ SYRSKÉ A JINÉ SAMOPALNÍKY IS.

   To je totiž dalši čast plánu na zničení VŠECH STÁTŮ EU,které ted MUSI nejen odsouhlasit kontingenty IS,ale ještě za ně vašimi penězi zaplatit POŽADOVANÝCH ŠEST MILIARD EUR,což je cena kterou budeme dále brzy navyšovat.

   NEBOJTE SE NÁŠ ŠÉFTERORISTA A PŘITEL JE ERDOGAN a vaše vláda i když se vám bude zdát,že jsou to šmejdi A BEZPEČNOSTNÍ RIZIKO,vám pomůže k tomu,aby jste se dále poučili kdo je tu DIKTÁTOR oligarchické TYRANIE.
   VÁŠ PŘEDSEDA VLÁDY CHAOSU S POZDRAVEM ALLAH AKBAR.

   Vymazat
 2. HNUS K BLITÍ
  http://www.hlavnespravy.sk/sef-osn-ocenil-pristup-merkelovej-k-migracnej-krize/753788

  OdpovědětVymazat
 3. davajkudlu vypada jak retard podobne jak angelina jen tem osmanum dajte penaze sak oni nam to vrati!!! hhh

  OdpovědětVymazat
 4. Dnes mě na DVTV překvapil Jan Koukla, bývalý velvyslanec v Rakousku. Rakousko se prý od minulého týden začalo distancovat od německého tlaku. Německo se prý prostřednictvím migrační vlny snaží rozbít národní státy a národní povědomí. Je to prý vize Merkelové, která Evropu ohrožuje. Tolik Jan Koukal. Takže plány rakouského hraběte Coudenhove-Kalergiho na likvidaci bílé rasy v Evropě jsou nejspíš stále ve hře.

  OdpovědětVymazat
 5. Hoďte na ní síť!!! A práskněme dveřma, začíná to smrdět.

  OdpovědětVymazat
 6. bohužel na Německu je nejvíc vidět jak je silné když kráčí špatnou cestou

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nerozumím, Německo = nejbohatší stát v Evropě a podle vás kráčí špatnou cestou ??

   Vymazat
  2. Německo už podruhé v krátké době zvolilo cestu sebepoškozování a zatahuje na ní i nás ostatní. Mám na mysli ony nesmysly se sankcemi proti Rusku a vítání ilegálů v Evropě. A Němci se tak bojí, aby o nich někdo ve světě opět neřekl, že jsou rasisté, tak tu Adolfínu Merkel budou volit znovu. Bůh nás chraň!

   Vymazat
 7. Celé je to tak neuvěřitelná píčovina, že to snad půlka populace ani nepochopí: (modelový příklad) pošlu uprchlíka do EU. Vezmu zpět uprchlíka. Dostanu X tisíc EUR na tohoto uprchlíka. A pošlu tohoto uprchlíka do EU.
  Samozřejmě, metoda se bude ještě optimalizovat. Jak? No, fáze 1 a 2 se vynechá... Jak to tedy bude v praxi vypadat? Takto: Dostanu X tisíc EUR na uprchlíka. A pošlu tohoto uprchlíka do EU.
  Co z výše uvedeného plyne? Ano, čím více uprchlíků vyexpeduji, tím více vydělám...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A až Turecko obdrží bezvízový styk a bude se chtít zbavit kohokoliv na svém území, dá mu občanství a budeme je tu mít stejně všechny! Jen je ze začátku trochu povozíme sem tam a Turkům ještě dobře zaplatíme.Opravdu dobře vymyšlené, bohužel.

   Vymazat
 8. Říkejte si co chcete, ale Turci se zachovali velice velice chytře. Chtějí uspíšit jednání o vstupu do EU, bezvízový styk se státy EU a mimo dalšího chtějí 3 miliardy EUR navíc k těm 3 miliardám EUR, které již dostali slíbené. Velice dobře vědí, že EU je v koncích s dechem a tak se pomocí VYDÍRÁNÍ celé EU z této situace vytřískat co nejvíce. Merkelová by měla srazit paty a odejít do důchodu dokud ji ještě někdo bere alespoň trošičku vážně. Pokud to neudělá, udělají to za ni její voliči a o to více to bude bolet. Nedělala v EU více škody jako užitku, hlavně v Německu, což ji Němci neodpustí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano. A Turci se mohou chovat velice chytře jen díky tomu, že se EU chová neuvěřitelně neuvěřitelně neuvěřitelně hloupě.
   Že má EU ve svém vedení převážně vlastizrádce a vrahy Evropy.
   Že občané Evropy si svoji likvidaci od nich nechávají líbit.
   Děda.

   Vymazat
 9. Kdy už lidí pochopí, co je Turek zač, tedy co od něho může čekat, lež a podvod

  OdpovědětVymazat
 10. Plány Německa jsou řízeny dravci zUSA.
  Vše je rozjeto a plánováno od konce 2 sv války.Pentagon , jako zdroj postupně připrvuje služebníky na jiný svět .Svět demokracie pro USA.
  Jedině rozklad a totální změnu může přinést Trump. -možná-

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správný postřeh , že Trump možná může přinést totální změnu . Ovšem pokud vůbec volební kampaň dokončí . A pokud ano a stane se prezidentem a bude se vrtat v kauzách jako např . 11 září atd . tak skončí jako J.F.Kennedy .

   Vymazat
  2. Anonymní9. března 2016 8:02

   A toho se bojím nejvíc a asi nejen já. J.F.Kenedy byl velice oblíbený mezi normálními lidmi (i když si nedělám vůbec žádné iluze o občanech USA, že by byli normální). Ovšem nehodil se do plánů CIA a proto musel být odstraněn.

   Vymazat
 11. Nikde ani řádek o Sobotkovi. Kam se skoval?
  Sobotka zradil V4. Sobotka slíbil přijímání vetřelců.

  OdpovědětVymazat
 12. radeji nez vaginu hillary! nicmene vyjde to na stejno jelikoz president jewsa je maly pan, vse ridi juden! sak to vidite na nynejsim veliteli ochcanovi!!!
  amik

  OdpovědětVymazat
 13. Pane premiere Sobotko, že jsem tak smělý, mám dotaz: Neprošvihl jsem něco? My jsme prohráli nějakou válku? Speciálně myslím válku s Tureckem. Kdy to proboha bylo, že jsem si ničeho nevšiml? .... pokračování
  http://pravyprostor.cz/my-jsme-prohrali-nejakou-valku/

  OdpovědětVymazat
 14. Den hanby a neúcty k předkům

  http://pravyprostor.cz/den-hanby-a-neucty-k-predkum/

  OdpovědětVymazat
 15. Jsem 7:34
  Průzkum ukazuje , že naše populace nemá a nechce nic vědět.Najde se možná 15 % jež
  je nad věcí , ale podvrat. banda tzv.dnes kavárna ovládá televizi, tisk
  atd.Nevědomost tak nahrává totálnímu zničení mozků,které ještě zůstávají.
  Jdu si lehnout do srubu na kožešinu a nechám se hladit mou kočičkou.Užiju si trochu kultury než mamon zničí svět.cau

  OdpovědětVymazat
 16. Ta Führer Merkel nosí saka,která zdědila po Adolfu Hitlerovi.Proto kráčí v jeho stopách,skončí to ale stamiliony mrtvol!Dcerunka polské židovky a evangelického faráře......

  zločas

  OdpovědětVymazat
 17. https://www.facebook.com/stopimigraci/videos/916121041810668/?

  OdpovědětVymazat
 18. Co se týká dějin, byli Turci vždycky podlí, to jim taky zůstalo.Nějak se na to zapomíná. Např. na zavraždění 1,5 mil. Arménců v 20.letech 20.stol. Dosud se neomluvili. To mluví samo za sebe. Co se týká paní Merkelové, nechápu to. To není přece ani hloupá ani fanatická ženská, navíc má zkušenosti. Podle mě ji drží někdo pod krkem, že by ti ze zámoří???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Führerin Merkel je jalová jako ženská a jako
   politik také.Stejně jako Kalousek už prošla
   kolika politickými partajemi.Je tak zblblá,
   že už ani neví,co chce.Naši politici jsou ta-
   ké na hlavu a členové socanské partaje jsou
   vlastizrádci stejně,jako jejich vrchní blb.
   Tomu jsem včera napsal na jeho mail a zcela
   určitě se mu nelíbil.Odpověď od tohoto zmr.
   ani nečekám.Nemá,čím by se mohl hájit.
   Petr Majevský

   Vymazat
 19. Asi takto- dějiny ukazují ,že Evropa věděla před 2 s.v. co přichází a o jaké zlo jde nástupem Hitlera.Přesto nedovedla
  reagovat, jako dnes.

  OdpovědětVymazat