Reklama

.

.

úterý 29. března 2016

El Pais: Španělsko otevřelo přístav pro VMF Ruska navzdory nevoli EU

29. 3. 2016    zdroj a původní zdroj
Někteří europoslanci vyjádřili z podnětu USA protest proti zastávkám ruských vojenských lodí v přístavu španělské enklávy Ceuta, píše El Pais. Podle nich tyto "operace" porušují sankce, zavedené proti Rusku, a také pomáhají ruské armádě zachovávat pozice na Ukrajině. Ale Španělsko kategoricky s tímto tvrzením nesouhlasilo a ujistilo, že tyto zastávky mají čistě technický charakter, přinášejí Španělsku zisk a napomáhají navázání příznivých rusko-španělských vztahů.
Jedenáct poslanců Evropského parlamentu, mezi nimiž je Katalánec Ramon Tremosa, jeden vlámský nacionalista a zástupci Polska a Pobaltských republik, se obrátilo k Vysoké představitelce Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federice Mogherini, aby byly odsouzeny zastávky ruských vojenských lodí v přístavu španělské enklávy Ceuta, píše El Pais. Europoslanci se zajímají, zda Mogherini ví o realizaci těchto operací, "které mají zásadní význam pro zachování pozic ruské armády na Ukrajině", a zda neporušují sankce, zavedené Evropskou unií proti Moskvě po "anexi Krymu".

Od roku 2011 více než 50 ruských vojenských lodí (počínaje ponorkami a konče torpédoborci) vplulo do přístavu Ceuta, aby se zásobilo potravinami a poskytlo mužstvu odpočinek, uvádí list. Četnost těchto zastávek svědčí o tom, že tento severoafrický přístav se stal nejdůležitější základnou ruského loďstva v západním Středomoří", tvrdí El Pais. Na protějším středomořském pobřeží disponuje Rusko vojenskou základnou v Tartuse, a jeho lodi se zastavovaly také na Maltě a v Řecku.

Zdroje v diplomaticky kruzích ujistili, že tyto krátké zastávky nijak neodporují režimu sankcí, nejsou spojeny s vojenskými akcemi a spojenci Španělska v EU a NATO si nikdy nestěžovali na politiku španělských úřadů, které dodržují zásadu "absolutní transparentnosti". Mimo to, v době zastávek v přístavu utrácejí ruští námořníci peníze v místních obchodech a restauracích, a také platí za palivo a zásoby vody, což přináší Ceutě podstatné příjmy, poznamenává El Pais.

Podle názoru vydání rozpoutal polemiku mezi europoslanci americký konzervativní výzkumný ústav Heritage, který obviňuje Španělsko z toho, že dovoluje ruským lodím zastávky v Ceutě, ale zároveň zakazuje přímý pohyb lodí NATO mezi Gibraltarem a španělskými přístavy. Zástupci Heritage předpokládají, že Rusko může provádět na Gibraltaru výzvědnou činnost, ale španělští experti tvrdí opak: podle nich se přístav v Ceutě stal pohodlným stanovištěm pro sledování stavu ruského loďstva. Například v srpnu minulého roku zde zakotvila ponorka třetího pokolení "Novorossijsk", kterou prakticky nelze zjistit.

A kromě čistě technických a ekonomických důvodů kotvení ruských lodí v Ceutě existuje i politický podtext, konstatuje El Pais. Mimo rámec protiruských sankcí, které Španělsko úzkostlivě dodržuje, se snaží navázat co nejpříznivější vztahy s Moskvou.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

12 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. I se sankcemi a vůbec celou EU!

   Vymazat
 2. Jak řekl V.V.Pjakin v jednom ze svých pořadů Otázky-odpovědi. Evropa začíná vypovídat poslušnost EU. Jen tak dál.

  OdpovědětVymazat
 3. A hle...asi mají dost křivých banánů a těmi bojují skrytě proti RF..Super..žeby pan Pjakin měl opět pravdu...

  OdpovědětVymazat
 4. Koukám, že i ve Španělsku se najdou žalobníčci, kteří donášejí na svou zemi v Bruselu. Doposud jsem si myslel, že taková kolaborace je pouze výsadou Čechů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Některých čechů, kteří jsou zainteresovaní. Jsem přesvědčen o tom, že většina má po 26 letech pravdy a lásky jasno.

   Vymazat
  2. Obávám se, že většina ještě pořád jasno nemá. Kdo nemá internet, a je jich překvapivě hodně, nebo z mladých kouká jenom na fejsbůček, jestli se tam něco nešustlo, tak ten je poplatný ČT. Potkal jsem se na návštěvě u známých s přáteli po letech. Manželka mého kamaráda při nějaké diskuzi prohlásila: Jak já toho Zemana nenávidím. Zeptal jsem se jí proč. Odpoveď: no vždyť je toho plná televize jakou dělá ostudu. Tak jsem se zeptal, zda mají internet, aby si také mohli přečíst něci jiného. Odpověď byla ne.

   Vymazat
  3. Mám taky ten dojem a podobnou zkušenost.

   Vymazat
 5. Výňatek z článku:
  "Podle nich tyto "operace" porušují sankce, zavedené proti Rusku, a také pomáhají ruské armádě zachovávat pozice na Ukrajině."

  Pominu-li první část věty, tak druhá její část ve mně vyvolává otázku:
  Jakým způsobem ruská plavidla kotvící u španělských břehů ovlivňují pozice (ruské armády) na daleké Ukrajině?
  No a pro úplnost jen dodávám toto: Byly někdy předloženy nezpochybnitelné důkazy o přítomnosti ruské armády na Ukrajině? Nepovažuji za důkaz několik fotek hrstky vojáků v nic nevypovídajících vojenských mundurech, do něhož mohu obléct na půl hodiny jakéhokoliv člověka, který třeba za to dostane i zaplaceno.

  Hlavní je, že jedovatá slina byla vypuštěna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě jsem se na to chtěl zeptat. Ušetřil jste mě psaní.

   Vymazat
 6. co nám je po amerických sankcích každý kdo není slepý vidí jak zasraní američané ničí evropu díky páru prodejných kurev v bruselu nejsme povinni nějaké sankce dodržovat jinak je to sprosté vměšování usa do vnitřních věcí všech států evropy

  OdpovědětVymazat
 7. Jestli pak by naše vláda zareagovala jako Španělé?

  OdpovědětVymazat