Reklama

.

.

čtvrtek 3. března 2016

Gorbačov: Jak se zabezpečit před něčím podobným pro příště? Proč Gorbačova nikdo nezastavil?


Michail Děmurin
3. 3. 2016       zdroj
V předvečer svých 85. narozenin učinil Gorbačov další pokus o ospravedlnění se. Je to pochopitelné, jelikož stupeň chápání toho, co, podle obrazného vyjádření V. V. Putina, Gorbačov a jeho tým "napáchali"v době přestavby, mezi lidmi narůstá. Spolu s tímto chápáním vzrůstá i nevole v souvislosti s činností pozdních sovětských vládců. První a poslední prezident SSSR nadále pěje ódy ohledně "svobody" a "glasnosti" jako o svých úspěších. Myslím, že dnes není u nás v zemi myslící člověk, který by nechápal, na jedné straně, destruktivní následky absolutizace svobody a, na druhé, záludnost teze o "glasnosti". Byla použita proto, aby odbourala veškeré bariéry v kydání špíny na vlastní zem, její národ, její historii. A také při jejich rozbití.

Poslední generální tajemník ÚV KSSS se stále nemůže uklidnit ve věci J. V. Stalina. Svého času žádali "perestrojščiki" při další vlně "diskreditace kultu osobnosti", aby se o Stalinovi řekla "celá pravda". Soustředili se však na to, co mohlo být tak či onak použito pro odsouzení vůdce, ale nebylo řečeno nic o jeho ohromné tvořivé úloze ve všech oblastech života naší země. Ale v bibli je přece řečeno: "Nestejný význam, nestejné měřítko, jedno i druhé je ohavnost před Hospodinem“ (Podobenství 20:10). Nad tím bychom se měli zamyslet. Ale jak to udělat, když je člověk slabý, ješitný, a jeho osobním "aktivem" je oslabení vlastní země, vydání větší části toho, co bylo dobyto krví a potem otců, vytvoření konkrétních nástrojů a, to je nejdůležitější, filosofie její další destrukce?

Gorbačov vyzývá k "provedení čestných voleb". Prý, dejte lidem možnost "otevřeně hlasovat, volit", jak jsme to "my" provedli v roce 1989, a moc bude lepší, očistí se. Nu, zvolili jsme v roce 1989 Gorbačova a jeho tým a co nám to dalo? Pamatujete konec 1980-tých let, roky 1990 a 1991. Pamatujete rozvrat, zradu i idejí, i lidí, i země jako celku? Pamatujete, jak vznikaly základy jelcinsko-oligarchického vládnutí? To všechno udělal Gorbačov, vnímejte ho, jak chcete - v osobní kvalitě nebo jako vše soustředící postavu.

Slyšel jsem názor, že Gorbačov byl člověkem autoritativním, nenaslouchal názorům a návrhům, které se rozcházely s jeho vlastními, prostě zavrhoval. A zde si položme otázku: proč jeho destrukční přístup nebyl nikým zastaven - ani vojáky, ani zvláštními jednotkami, ani samotnou KSSS, ani národem? Proč nikdo ze skutečných stranických a sovětských vůdců nepřijal vůči němu nějakou důležitou demarši? Nemluvím o projevech na uzavřených zasedáních nebo o publikaci článků typu článku N. Andrejevoj. Proč, koneckonců, nikdo na důkaz nesouhlasu s jeho, řekněme přímo, protistátní činností neodstoupil z funkce? Znamená to, že u nás v zemi neexistovala opravdová elita jako semknutá, kulturní a homogenní, přesvědčená o své politické pozici a, což je obzvlášť důležité, volní skupina.

Nebudu detailně popisovat všechno to, z jakých chyb a zločinů lze a je třeba Gorbačova obvinit: takových článků už bylo a ještě bude napsáno nemálo. Chci vyčlenit to, co považuji za jeho hlavní skázonosné skutky. Byl prvním z vedoucích činitelů SSSR, kdo zásadním způsobem změnil systém koordinát, v nichž působila státní moc, a dokonce se pokoušel vnutit tento systém koordinát celé zemi. Mám na mysli tvrzení o základu, nebo "kritériu pravdy", jak komu bude libo, západního systému politických a kulturních hodnot. Vše, co se dělalo v SSSR v době vlády Gorbačova, bylo chápáno jím a jeho okolím, příslušnými médii a společenskými institucemi právě pod tímto úhlem pohledu: jak to bude pochopeno v tak zvaném "civilizovaném světě", zda cítí, že "jsme jim blíže", zda se domnívají, že jsme legitimní, zda nás podpoří. Stručně řečeno, podle Arkadije Gajdara, zda jsme "jejich, buržujští". Právě tuto filosofii, jak si pamatujeme, Gorbačovem nenáviděný J. V. Stalin tvrdě vymycoval mezi svými spolubojovníky v poválečných letech.

Toto politické a kulturní připojení k Západu, jako štafetový kolík, od Gorbačova převzal Jelcin, přidal k němu pouze to, co si žádala nová kapitalistická doba - ohledy k oligarchátu.

Kromě toho je Gorbačev jako politik nesamostatný a neoriginální; ještě pozoruhodnější je to, soudě podle jeho projevů, že si nevzal žádné ponaučení ze svého neslavného politického osudu a z tragické historie naší země, která následovala po "přestavbě". Stojí tehdy vůbec za to ztrácet čas jeho výroky, kterými nás bude i nadále poučovat, jak blahosklonně slibuje, o tom, kam směřuje svět, jak "ozdravit" mezinárodní situaci nebo jak se má svět vypořádat s nynější sociální a hospodářskou krizí?

Ale vše, co je spojeno s okolnostmi předgorbačovského a gorbačovského období, je nutno zkoumat: tyto okolnosti a jejich dozvuky až do dnešních dnů si vyžadují tu nejhlubší analýzu. Zejména z hlediska toho, jak se podobní pracovníci dostávají na vrchol moci. Je to důležitý materiál pro zpracování protijedu proti něčemu podobnému v budoucnu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

83 komentářů :

 1. Gorbačev je zrádce národa ,všeho lidu CCCP.Nikdo nezapomene na podlost .Zrádce

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to vidím jinak. Gorbačov byl naiva. Jeho protějškem byl HEREC a znalec amerického pokeru R. Reagan. Nu a R.R. sehrál na G. klasické pokerové blafování, a kdoví, jestli nepodváděl i tak, že měl po kapsách 5 es... Nu a Sověti dobře zběhlí v šachách a nezkušení v pokeru nechápali která bije a tak svou říši ve zmatku projeli... No nespravedlivé to vůči Rusům je, ale já to zde již nenapravím. Můžu jen napsat, že mě to mrzí, že komunismus měl být rozpouštěn postupně a jinak...

   Vymazat
 2. Gorbačev svými činy zajistil, že nyní hrozí válka.

  OdpovědětVymazat
 3. Gorbačev se zachoval ,jak prodejná děvka.

  OdpovědětVymazat
 4. Na celém světě se nenajde větší zloduch,přípravil nás o svobodu a mír

  OdpovědětVymazat
 5. Ukazuje se ,že Gorbačev je příčinou, že modrá planeta skončí a život na ní.

  OdpovědětVymazat
 6. Nebýt Gorbačova, tak jsme na náš 17.listopad čekali možná dodneška.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. brzo poznáš,kver ti vrazí do ruky a půjdeš za URal bojovat za Amíky.

   Vymazat
  2. Důl Paskov by fachčil až do poslední vykopané tuny uhlí . Příští rok budět travu žrať .

   Vymazat
  3. listopade už si štastnej?

   Vymazat
  4. Gorbačov, vyvedl svoji zem a její lid z podstandartní ekonomiky, do úplného podanství cizáků a vlastních jedinců, kteří byli schopni a ochotni udělat cokoliv aby měli moc a bohatství, které tam na západě ,získali a vlastnili i ty největší kapitalistické stvůry za dlouhé období. Tudíž velikost jejich nenažranosti a zrady a charakterové deformace -je přímo úměrný rychlosti z jakou ze bezskrupolézně pakovali.

   Vymazat
  5. Historie nemůže soudit podle krásných slov a proklamací. Důležité jsou jen výsledky. A ty jsou tristní. Rozpad SSSR naboural celý svět. Tam začal rozpad socialistické soustavy, tam je příčina válek v Jugoslávii, v severní Africe, Iráku, Sýrii i jinde. Přeneseně tak Gorbačov zavinil i migraci do Evropy. Nerad to říkám, ale Gorbačov ve zkoušce časem propadl na celé čáře.

   Vymazat
 7. Gorbačev otevřel dveře zlu a mamonu.Nyní ruský lid bude nucen vše napravi,ale kolik mrtvých si vyžádá lehkovážnost.
  27 milionů Rusů ,celkem 60 milionů.

  OdpovědětVymazat
 8. Gorby vyklidili jste NDR a teď se americká vojska roztahují jak hunové . Skončila rovnováha . Bude válka ? Západ se zbláznil .

  OdpovědětVymazat
 9. cesta života byla zaneřáděna mamonem hrstky boháčů .Není už žádná možnost pár zbohatlíků v čr brojí a zabedněnost ničí poslední možnosti míru.-Štětina zrůda z Afganistánu.

  OdpovědětVymazat
 10. teroristická zrůda Gorbačov agent CIA ,ani tupá ovce by nerozbila svoji zemi nenechala by ji rozkrást zločinci a západními masovými vrahy ,měli by tu bestii chytit a pověsit jako italové Musolliniho

  OdpovědětVymazat
 11. Nyní je řada na lidu USA .Ten je držen v nevědomosti ,negramotnosti a hlavně je krmen , jak počítač chybami.Vzejde jen chyba s nedozírnými následky.

  OdpovědětVymazat
 12. Mám dojem, že včšechny ty diskusní příspěvky nade mnou napsal jeden rudohnědý stalinistický idiot.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vstavaj strana ogromnaja chudáku 17:34

   Vymazat
  2. 17:40
   Co???

   Vymazat
  3. přesně moje slova ! Příspěvky jsou naprosto identické a mají naprosto stejný rukopis nějakého zatvrdlého stalinistu. Přečtěte si prosím Rudé Právo z roku 1951 třeba = naprosto stejná rétorika. Ach jo .. škoda se tady něčím zabývat ..

   Vymazat
  4. Zřejmě se poučil od jednoho liberálního neomarxistického amerického soudruha, původně umývače nádobí u amerického McD, nyní pacienta psychiatrické léčebny, který zde uveřejňuje své proamerické slinty nepřetržitě ve dne v noci.

   Vymazat
 13. Pamatujte , kdo musel pracovat neměl čas podkopávat čr , jako kavárna plná "inteligentů"

  OdpovědětVymazat
 14. http://zpravy.idnes.cz/nejlip-bylo-za-brezneva-a-stalina-tvrdi-rusove-fq5-/zahranicni.aspx?c=A160302_082440_zahranicni_jj

  Chudákům Rusům není pomoci. Kdo chce kam...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi by bylo správné nařídit jim -vydat befel -aby přijali demokratickým rozkazem fakt, kdy se měli nejlépe a kdy nejhůře. Ti chudáci si dokázali pomoci sami i v té nejhorší době.

   Vymazat
  2. Bohužel tady je vidět, že jim není pomoci a bude trvat ještě několik generací, dokud nedorostou noví svobodnější občané ...

   Vymazat
  3. Radí Rusům jedem přitroublý proamerický zahořklý dědek dle tradic vývozu americké tzv. demokracie, co si mají myslet. V opačném případě budou humanitárně bombardováni.

   Vymazat
 15. Gorbačov ví moc dobře,proč není v Rusku!
  Je to zrádce a jako s takovým se nesmlouvá!
  Měl by pykat ,zbaven všeho plížit se s cejchem prodejného mrzce
  a bloudit ve věčnè hanbě napříč Ruskem ,vydán ranám a kopancům lidu!
  j

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zalez, stalinistko! Ty bys měla bloudit Českem v hanbě vydána ranám kopanců lidu!

   Vymazat
  2. Ne nadarmo má Kainovo znamení na čele.

   Vymazat
  3. Není to Gorbačov ale jevrej Michael Kohn...

   Vymazat
 16. Vypadá to tak , že Gorby se nechal koupit západními politiky stejně tak jako Havel a Walesa .

  OdpovědětVymazat
 17. Gorbacov az do zvoleni gen.tajemnikem KSSS byl jen ve funkcich regionalnich, teprve nahle byl zvolen na Ustredniho vyboru, brzy pote se stal prvnim tajemnikem. Nemohl tedy osobne znat nejen zapadni politiky ani jejich jednani.
  Jeho velke pratelstvi se zapadnimi politiky ukazuje, ze se v nich videl jako vzor pro sebe.
  Proto se stale usmival, nic nekritizoval asi jako americti prezidenti- nechal tomu vsemu volny prubeh. Nekdo by ho mohl nazvat, ze byl naivnim, nebot v politice neexistuje prave a cestne pratelstvi.Myslel si, ze svym vystupovanim ziska
  zapadni politiky a dodrzoval vsechny sliby, ze nebude zvysovat vojensky potencional.
  Nechalo by se rici, ze pred nimi kapituloval, zatim co oni se tesili ze slabosti SSSR a upevnovali svoje vojenske pozice, on je zeslaboval.
  Kdyby znal dobre historii Ruska, tak by musel tusit, ze Zapad nikdy nedovoli, aby Rusko se podilelo na svetovem poradku a ze byla vzdy snaha o omezovat, aby nezasahovalo do uchvaceni kolonii, coz bylo a je stale zajmem dnes hlavne USA do cehoz je jiz zazareno i Rusko pro obrovske surovinove bohatstvi.
  GORBACOV BYL DUVERIVY A TO POLITIK BYT NESMI


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Píšete nepravdy. Byl známý jak v dalších státech východního bloku, tak na Západě, ještě před tím, než se stal generálním tajemníkem. Mj. se setkal s Margaret Thatcherovou, takže po zvolení do čela komentátoři psali právě o zkušenostech z jeho návštěv.
   KR

   Vymazat
 18. Přesně ! Gorbačova měli zavřít do blázince . Tak se to dělalo v rámci ochrany státu . Merkel to samí cvokhaus . Obrana eu .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z dnešního pohledu to byl opravdu cvok.

   Vymazat
 19. Asi to myslel dobře.Protože neznal všechny skuteč-
  nosti,poskytl své zemi medvědí službu.Viděl jsem
  ho v v 1992 v Moskvě na ulici.Lidi tam do něj str-
  kali a nikdo se něj neusmál.Opilý demokrat Jelcin
  poslal na parlament tanky,když mu odmítl odhlaso-
  vat jeho záměry.Pro kavárnu byl správný vůdce.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně, Gorbačov byl asi podobně naivní jako Makrela ohledně migrantů nyní. Oni ti chudáčci politici vlastně za nic nemohou, za nic nezodpovídají, jistě to s námi myslí dobře, jen my tupci to nechápeme. Rusové si sami zhodnotí svoje dějiny a sami posoudí nejlépe, jakou roli v nich který politik hrál. Kladná v případě Gorbačova rozhodně nebude, už nyní je dokázáno, že byl placen ze západu. Je to gauner.

   Vymazat
 20. Nesuďte s tak malým historickým odstupem. Doba předgorbačovská nbyla také ideální. Gorby jistě udělal chyby, největší pak v tom, že jednal ferově s pokrytci ze západu. Ale možná Rusko to nakopnutí potřebovalo. Nebýt Gorbyho, nebylo by dnes prezidenta Putina. Teď už Rusko nikdo a nic neočurá a nezastaví. 21. století má být dle proroctví stoletím Slovanů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těžko to nějak rozumově pobrat, protože kdyby tenkrát posadili v UV KSSS k veslu opici nemohlo to skončit hůř. Leda, že by zmáčkla červený tlačítko v kufru.

   Vymazat
  2. Hlavně si musíme uvědomit, že Gorbi žádnou jinou možnost ani neměl - rozvrácené hospodářství (kdo tam v té době třeba i na krátko byl, musí to potvrdit), uzbrojená "velmoc" , nedostatek všeho ! To se muselo nějak zásadně změnit a jednání Gorbiho bylo i z tohoto důvodu na Západě v roli slabšího... nikdo jiný za to nemůže, jen komouši za svých 70 let vládnutí v SSSR.

   Vymazat
  3. Ano, ty pohádky o tom, jak by SSSR čekalo ekonomické zhroucení nebýt perestrojky v mediálním prostoru kolují dlouhou dobu a jsou součástí vymývání mozků jako příprava na tzv. spontánní revoluci v 1989. Ale zkuste ji povyprávět Rusům, kteří zažili obě období, především 90.léta.

   Vymazat
  4. Je to tak jak píšete.

   Vymazat
 21. Našel jsem toho pána s růží v seznamu zednářů své doby mezi takovými kapacitami jako Jasir Arafat, Jožka Fišer a desítkami, spíše stovkami dalších, m.j. Schwarzenberg, atd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A propos, ten seznam je podepsán "His Majesty".

   Vymazat
 22. Tato děvka může za tragedii Evropy !
  Zaprodanec Satana !

  OdpovědětVymazat
 23. Bez Gorbačova by dnes byl SSSR jedno obří KLDR. Některé psychopaty tato představa ale jak vidno vzrušuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někoho zase vzrušuje pokřivený západ.Celou dobu žijí z naloupených zdrojů afroazijských území. Zato nyní se jim to vrací v podobě emigrantů.Že to slízneme i my díky nenažraným kokotům je naše vina. Nemněli jsme si je volit.

   Vymazat
  2. přesně řečeno - nekdy si tady musím myslet, jestli nejsem o 50 let někde zpět a nečtu třeba Rudé Právo !!

   Vymazat
  3. A s Merkelovou se Evropa stane druhou Saúdskou Arábií, idiote.

   Vymazat
  4. Jde vidět,že máte nějakou psychickou poruchu, protože toto nemůže napsat normální "běloch".

   Vymazat
 24. Gorbačov je největší historická záhada.

  Proč to v Číně, která byla proti SSSR a východnímu bloku téměř v době kamenné zvládla, a Rusko ne?

  Opravdu se celý východní blok zhroutil kvůli hlouposti jednoho člověka?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zhroutil se protože byl neudržitelný, se západem nekonkurenceschopný, nikdo ho už nechtěl. Ale vy byste raději zřejmě teror, násilí, tanky, držet ty vaše hovna za každou cenu, psychopati.

   Vymazat
  2. Sám si psychopat debile.

   Vymazat
  3. 20:31
   Aby ses u toho nerozbrečel, vyšeptalý antikomunistický maniaku. Přehráváš tady pohádky současnýho režimu jak zaseknutá deska. V listopadu 89´ chtělo kapitalismus asi 5% lidí ostatní chtěli zachovat socialismus.
   Předlistopadový režim měl dostatek sil, jen byl rozvalen diletantským vedením.

   Vymazat
  4. Teror a násilí teprve přichází a to ze Západu ty hovne z 20:31 a to díky tobě a toho vola Gorbyho,co prodal Rusko,aby ta jeho Rajda měla na šminky a udělal Rusku víc škody,než Hitler za 2.sv.války,ty trdlo jedno neudržitelně nekonkurenceschopný,psychopatický....

   Vymazat
  5. Debilní bolševičtí pohrobci,
   v 1. svobodných volbách po revoluci jste dostali pouhých 13% hlasů. Jakým právem jste vy rudé kurvy vládli 40 let těm zbylým 87%???
   A těch 13% dostáváte dodnes. Zbytek volí demokratické strany. Nikdo po vás už netouží, můžete se jít vybrečet někam do koutku, zoufalci. A modlit se aby vás nějak spasil Putin, blbečci.

   Vymazat
  6. 21:37
   asi proto, že my nejsme "rudé kurvy", ale jsme běžní občané, kteří vidí, jak to tady trotlové jako ty doprasili.

   Vymazat
  7. 21:37 dědečku, prášky!!!! Neboj, už tě brzy převezou ke tvým americkým soudruhům do skanzenu kapitalismu. Budeš instalován jako exponát typického otroka 21.století.

   Vymazat
 25. Značná čásr komentářp má trollí jazyk, nemluvě o obsahu. Jsou to bláboly, nadávky, které nijakým způsobem neanalyzují situaci před Gorbym, (nulovou, zaostávající) perpektivu brežněvovského modelu, Andropovův pokus, Černěnkovské kóma, ulbrichtovsko-honeckerovský prušácký řád, polský chaos, ceausescovský a jen o něco menší žižkovovský kult, dýchavičnou ekonomiku, odtrženost stranických špiček, pokrytectví mezi obsahem, hodnotami levice a praktickým naplněním, popření marxismu (i marx-leninismu) v ekonomické a politické praxi atd. Bylo toho na mraky, co dožívající špičky napáchaly a nebyly ochotny napravit ať již z zabedněnosti, nevědomosti, neschopnosti či egoismu. Gorbačov nebyl sám, nespadl z nebe, knečně lidé viděli někoho, kdo se vydal na cestu k tomu, aby se nelhalo, nemlžilo, nezapíralo, aby se chyby napravovaly, problémy zkoumaly do příčin a řešily od příčin, začal návrat k autentické levicovosti. Spletenec problémů na cestě však byl úrovně gordické, dodnes to potvrzuje Čína. Přesto či možná právě proto se pohnuly miliony lidí, zvedlo se velké nadšení, naděje, optimismus. Svoji šanci však zavětřili různí dravci. Kariéristé obměnili slovník, ale nikoli ducha (bezdušnost) svých projevů, nezměnili své korytářské cíle. Stejně tak mobilizovali otevřeni a skrytí nepřátelé, neboť bylo jasné, že se to nemůže obejít bez praní špinavého prádla. Letitého špinavého prádla, v nemálo případech krvavého, byť většinou z let starších generací. Slabší (intelektuálně a mravně) jedinci podlehli, nepochopili, že na vině nebyly levicové hodnoty, nýbrž právě odklon od nich, jejich zneužití pro egoistické a skupinové cíle.
  Potřebnou analýzu pro levici a běžnélidi nenapíší fojtíkové, biľakové, hruškovičové, knotkové, mamulové ap., nenapíší ji reaganové, bushové, chiracové, blairové, dlouzí, pithartové, kočárníkové. Možná ji mohl poměrně nejvýstižněji napsat Ransdorf. Už nenapíše a Filip, Vostrá ap. určitě ne. Přitom pamětníci budou pro popis, poznání a pochopení klíčoví, poněvadž oficiální tisk ani samizdat nezrcadlily gro skutečnosti, jen výlohu, resp. sklepení.
  Na druhou stranu - pro koho ji psát? Pro pitomce, povrchní, ale o to namyšlenější žvanily, pro ovce, pro trolly a další užitečné idioty mocných egoistů tohoto světa?
  Klidně plivajte na M. S. Gorbačova, (nebo nekriticky obdivujte či naopak zaslepeně proklínejte Stalina, Lenina, Marxe, Gramsciho, Castra, Maa, Teng Siao Pchinga, F. D. Roosevelta, J. F. Kennedyho, Cartera, Arafata, Rabina, Cháveze atd.) - svět nadále pro vás zůstane černobílým filmem, navíc ovšem žádným oscarovým dílem, ale podřadnou sračkou.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě,že máte v mnohém pravdu,
   ale my (národ) jsme se nestačili ani rozhlédnout a načerpat zkušenosti a už to měli tihle zloçinci pod drápama!
   Koho by hned napadlo všechno a všechny okamžitě podezírat z nečistých úmyslů?!
   Národ byl úlplně jednoduše obelhán a podveden!My jsme neměli jinou zkušenost ,než tu komunistickou a vezměte v úvahu jak dlouho?To není jen tak napasovat se hned na modely a cesty ,kterÿmi člověk nikdy nešel ..,
   "docvakává " nám to v posledních letech stále
   více a více- a podívejte se ,co nových sviňáren je na place!než si člověk udělá v informacích i myšlenkách pořádek,také uplyne
   nějaký čas ...a hlavně ,člověk tomu stále se zhoršujícímu trendu zlodějen a štvaní pořád nechce věřit ,protože převàžná většina lidí je slušná a poctivá..
   obyčejní lidé ale nejsou politiky a tudíź kdyź někdo (jako Gorbačov ) politikem je ,měl by se zabÿvat i tím,co velké změny mohou pro stát negativního přinést - včetne rozkradení a nebo dokonce zničení celého státu rozdělením a nahnàním
   jeho lidu do válek a sebezničení,pràvě kvůli tem několika dravcům !Na tohle měl myslet p.Gorbačov
   a jakmile viděl k čemu to směřuje - měl bít na poplach !!
   a to neudělal -naopak...
   proto si zaslouží všechny ty nadávky jak shora uvedeny!
   vlaštovka

   Vymazat
  2. 22:13
   Přesně, o tom to je.

   Proč to v Číně zvládli? Protože neměli Gorbačova.

   Vymazat
  3. Pro (22:19)
   V Číně to zatím určitě nezvládli. To, že jako stát mají silnou ekonomiku a tamní podnikatelé nahrábali značné bohatství ještě nic nehovoří o životě běžných občanů, zaměstnanců, jejich sociálních jistotách, jejich kvalitě života, svobodách.
   I pro Vlaštovku.
   Není jen stát, je i jednotlivec. A stejně tak není jen jednotlivec, ale i komunita, resp. stát. Na co je vám silný stát, když z toho drtivá většina jeho občanů nic nemá, resp. jen odrobinky, na rozdíl od šéfů, kteří zase z toho mají daleko více než si zaslouží?
   Myslíte si snad, že by brežněnovský model své nedostatky a chyby sám překonal? Jak by dnes asi brežněvovský východní blok vypadal? Byl by prohnilý, slabý a zaostalý a zhroutil by se sám do náruče stejných lidí, kteří mají na triku podobu současnosti. Tehdy byla ještě slušná šance brežněvovský model přestavět v autentický socialismus. Nadkritické množství sil však vyčerpaly ideologické půtky a nezbyly síly na změnu řízení národního hospodářství, která by dala ekonomice dynamiku a vytvořila tak zdroje pro růst životní úrovně a kvality života. Pochopení, přesvědčení, zkušenost a trpělivost, kterou jěště měly předválečné a válečné generace, mladší neměly a když se výsledky v sociální sféře neobjevovaly, tak udělaly nad režimem kříž, resp. většina lidí nečinila nic a kříž udělali ti aktivnější, křičící, plivající, vyčůranější, ambicioznější, chamtivější. Nikde ve východním bloku nenašel Gorbačev od šéfů podporu, ani na Kubě, ve Vietnamu, Kambodži, natož v KLDR. Vykročení k demokratizaci tajnými volbami z více kandidátů ve straně a dalších organizacích, vytvořením podnikových rad nestačilo přinést nějaké plody, aby je lidé nejen viděli, ale se naučili i zvládat dětské nemoci startu demokracie. Brežněvovský socialismus a snahu o jeho přestavbu nezařízly USA a spol., nýbrž samotné brežněvovské kádry. Ony blokovaly přestavbu a nakonec se uchýlily i k puči (v SSSR, u nás také laškovali s nápadem nasadit vojáky). Než by pupíci přiznali chyby a zodpovědnost, tak raději celý systém nechali zničit. Amíci a spol. přišli k vyčištěnému, Jelcinem prostřenému stolu.
   Ano, z porovnání startovací a konečné čáry Gorbačevovy vlády či z pohledu na její místo v trendu vývoje SSSR/Ruska/východního bloku určitě nejsou pozitivní, ale nic nevypovídají složitém intelektuálním, mravním, ideovém a politickém boji, který se rozhodla vést autentická levice proti příživníkům na levicové rétorice, aby občané nepadli do chřtánu světové buržoazii. Nepodařilo se, nestihla to. Tehdy, ale nevzdává to.
   KR

   Vymazat
  4. Gorbačova rozhodně nelze považovat za představitele levice. Stačí nahlédnout do ruských diskuzí k otevřeným archivům a novým informacím. Jen omíláte fráze gorbačovské frakce údajných komunistů.

   Vymazat
  5. 13:28
   hezky a srozumitelně jste mi to napsal,děkuji...
   Stejně ale je to trochu jinak,myslím ,že máte tendenci omlouvat uchvatitele,který rozprodá i nos mezi očima (je jedno na koho a to je nebezpečné vždycky -samozřejmě se s tím může předem málo udělat -platí totiž charaktery)
   jen když z toho má.
   Ono ale není jenom tohle ...Horší zrada! je ta,
   která nechá Stát v plen dobyvateli ,dokonce pro geopolitický
   prospěch ,ale ne nějaké zajímavè nové a mírové formaci ,jež bude pro tento stát prospěšnà a podpoří ho,ale ukradením a rozvrácením si přisvojí svůj geopolitickÿ prospěch
   strana jestřába,který už na to dělení kořisti čeká!
   A to mně osobně strašně štve!
   Rozhození státnosti pro koho !? a hlavně proč?
   a co je s tím všechno negativně spojeno proti obyvatelstvu?!
   Dělej si změny ,všechno se vyvíjí ,proč ne?,ale tohle je všechno jenom pŕíprava na války a nesnáze-kvůli komu ?Pro chamtivost pàru hajzlíků.
   dokonce si myslím,že lid jako takový je celkem velkorysý a spoustu změn ,kdyby cítil,že je oprávněna a skutečně něco nového s dobrého přináší,dosti by jak se říká "skousl"..,
   Ale ono tak není a proto se lid zlobí a MÁ PRAVDU!
   jituš

   Vymazat
  6. Nemíním nijak omlouvat uchvatitele či někoho jiného, nýbrž pochopit situaci, problémy, schopnosti, možnosti. Černobílé žvásty, urážky a odsudky vám nepomohou při řešení problémů, které před vás život staví. Nechápete-li situaci, sotva ji můžete správně vyřešit. Nejde o to Gorbačeva omlouvat, ale pochopit jeho, jeho schopnosti, jeho možnosti, jeho příznivce, jejich scopnosti a možnosti stejně tak jeho odpůrce. Pokud někdo blábolí, že za rozkradení Ruska může Gorbačov, tak proč ne Jelcin, za něhož k tomu došlo, proč ne Černěnko, proč ne Andropov, Brežněv, Chruščov, Bulganin, Stalin, Lenin, Kerenskij, car Mikoláš....
   Drtivá část reakcí k článku jsou ahistorické bláboly, výblitky nulové hodnoty, které jen dokumentují intelektuální saharu a emoční tsunami, které dotyčné autory opanovaly. Nezaznívá z nich ani nádech, že by dotyční alespoň vzdáleně tušili o co tehdy kráčelo, kdo všechno hrál, jak byly rozdány karty, co bylo možné a co už ne. Když se restaurátorovi rozpadne pod rukami zteřelý gobelín, může za to on a nikoli ti majitelé, kteří artefakt nechali bez oprav a ošetřování zestárnout, zteřet, rozpadat? Už jen selský rozum by mohl kritikům Gorbačeva napovědět, že vše má svůj vývoj, souvislosti, příčiny a důsledky. Mohl by - kdyby ho měli. Gorbačov a další lidé přestavby nebyli první ani poslední zachránci, kteří byli puštěni k pacientovi, na stavbu, do kuchyně pozdě, "prohráli boj s časem" - se skutečnými zodpovědnými za bankrotářský stav, kteří jako kobyla v posledním tažení kopli a shodili celou stáj. Pokud si levice neuděla poctivou analýzu vzestupu, stagnace, sestupu a zániku východního bloku, tak jí hrozí, že za své vlády zopakuje staré chyby. Tvrzení, že Gorbačov byl lump, takovou analýzou určitě není a dokládá ubohost ducha autora, který partně cosi chce, o čemsi sní, ale není s to pohnout rozumem (zbyl-li mu), aby se o dosažení svého snu také přičinil návhy, co nedělat, čemu se vyhnout, co a jak dělat, na co si dát pozor atd.
   Chcete-li někomu v dáli něco říci, máte dvě možnosti: buď hulákáte, nebo za ním dojdete a třeba mu i jen pošeptáte. Křikem to zvládnete na stovky metrů, za dobrých podmínek i na pár kilometrů, ujít ale můžete stovky a tisíce kilometrů. Chce to ale celého člověka, ne jen hlásného troubu.
   KR

   Vymazat
 26. Staré přirovnání praví: Království za koně!

  Gorbačov vyměnil království za Burdu pro Raisu.

  OdpovědětVymazat
 27. Jednou jej budou soudit jako vlastizrádce. Před patnácti lety pronesl můj rodinný příslušník. Nebyl dalek pravdy.

  OdpovědětVymazat
 28. doktor gorbi byl největší úspěch západních zpravodajských služeb.Byl zverbován za svého pobytu v Anglii stejně jako Jakovlev - strůjce ekonomického krachu- za svého pobytu v Kanadě (byl tam velvyslanec).Proto vyklidili NDR a přepustili Evropu USA .....Tuším, že Gorbi žije v Anglii , proč asi????

  OdpovědětVymazat
 29. Uv KSSS dostal 44 miliard zelených papírkůůůů

  OdpovědětVymazat
 30. Gorby a Dubček boli spolužiaci na politke v Moskve - popravde, rovnakí neschopáci - veľa reči, chudoba ducha, a to o Gorbačovovi hovoria rusi, podliak, CCCP skončilo, keď Raisa platila v Londýne zlatou kreditkou -

  OdpovědětVymazat
 31. Gorbačov je příkladnou ukazkou, jak jedinec může rozvrátit fungující systém a zemi. Obdobným nešťastníkem byl i Jelcin a u nás například Venca flaška kulisák, ale i pan Klaus. Bohužel se ukazuje, že podobná tragická stvoření, která dokáží napáchat doslova historické škody jsou v řadě zemí. Například dnes frau Merkel doslova likviduje Německo, Holande a před ním Sarkozy doslova zlikvidoval kdysi hrdou Francii a udělal z ní jen obyčejnou kolonii a o zločincích Bushovi mladším a Obamovi je zbytečné mluvit. Ani v jediném případě se nenašel nikdo statečný aby blázna zastavil jakoukoliv cestou. Na rozdíl od statečných, kteří se pokoušeli zastavit Hitlera. Důsledky se pak jako v matematice násobí, sčítají a při špatném zadání vyjde i výsledek velmi špatný.

  OdpovědětVymazat
 32. Nechcem sa zastavat Gorbacova, ale treba ho posudzovat z pohladu 99.tych rokov a nie z pohladu r. 2016. Vtedy sa na neho pozeralo ako na zachrancu. Neviem, ci vedel a do akej hlbky vedel, aky to vsetko bude mat koniec. Bol mozno oklamany ako my vsetci. Mozno

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Považovat ho za zachránce v té době bylo součástí západní propagandy. Kolik lidí by vyšlo do ulic, kdyby věděli, co je skutečně čeká?

   Vymazat
 33. V té době, byla atraktivita sovětského systému, pro Rusy i pro ostatní národy, dost nízká. Nejspíš byla také dost nízká stabilita toho jejich systému, viz ty časté změny generálních tajemníků. Naproti tomu západ té doby, se zdál být dobrou variantou. Věci dnes zřejmé mnoha lidem, o tom, kdo vládne světu, v té době byly absolutní tabu na západě a na východě stranickému tisku nikdo nevěřil. Ten sovětský systém byl zřejmě neudržitelný a Gorbačov pouze mohl vyjednat podmínky, za jakých ho zlikviduje. Dnes už také víme, že západ stejně žádné dohodnuté smlouvy nedodržuje, takže Gorby měl asi tolik možností určovat politiku, jako má dneska Merkelová. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slušný člověk může odejít z politiky, je-li vydírán. Ti, kteří zůstanou a plní příkazy, jsou lidé bezcharakterní, jež dají přednost vlastnímu prospěchu před čestností a svědomím, jako Gorbačov a Merkelová. Oba budou jednou zařazeni vedle postav jako Hitler, Pinochet a jiním, užiteční idioti sloužící zájmům globální elity. I Gorbačovovi Rusové vystaví účet.

   Vymazat
  2. Aby dítě poznalo,že je pec horká,musí se spálit.Vývoj má kvalitativní charakter ve smyslu k lepšímu.Tak nějak usuzuji,že Andropov viděl mnoho tahů dopředu..Gorbačov sehrál úlohu užitečného idiota,takových bylo,je a bude.

   Vymazat
  3. Anonymní4. března 2016 13:28
   „Slušný člověk může odejít z politiky, je-li vydírán.“
   Také jsem zastával ten názor. Avšak došlo mi, že ono vydírání/korupce (cukr a bič) s takovým únikem nepochybně počítá a blokuje to. Nezapomínejme, že do vysokých funkcí už jsou vybíráni lidé, nějak ovlivnitelní. Vydíraným politikům můžou pomoct jedině občané, že je odmítnou, případně svrhnou. P.K.

   Vymazat
 34. Sakra, že jste tyhle moudra, jakejže ten Gorbi byl gauner, neříkali tenkrát koncem osdesátých let? Dneska je každej chytrej.

  OdpovědětVymazat
 35. A přitom to bylo tak krásně naplánované a rozjeté, stačilo jen pokračovat v demokracii po americku a Rusko už dávno padlo a Amerika ho ovládla. Je to tak, rozpad Sovětského svazu je prvotní příčinou současné rozpínavosti NATO a reálné hrozby světového konfliktu.

  OdpovědětVymazat
 36. Ano, opravdu je velice důležité vysledovat chabost systému, když dovolil takovým diletantům stanout na vrcholku jeho mocenské pyramidy. Gorbačov se totiž ukázal jako naprosto nekompetentní člověk pro funkci, kterou zastával. Připomenu jenom dva problémy. Zrušil Varšavskou smlouvu, aniž byla zrušena smlouva NATO. Neměl ani tušení o Washingtonském konsenzu, jinak by nedovolil takový systém perestrojky, jaký nastartoval. V mých očích byl, jak jsem už naznačil, absolutně nekompetentní osobou na funkci, do které se doslovně, především za pomocí klientelistických vazeb ve špičkách ÚV KSSS, vydrápal. To raději v současnosti prohlašuje, že chtěl systém v Sovětském svazu změnit na sociálně demokratický, čímž bohužel sám sebe označuje hned za několikanásobného zrádce. Z hlediska vývoje světa po době jeho vládnutí lze odpovědně tvrdit, že jeho vinou se dějiny „vrátily“ nejméně o sto let zpět a naděje naprosté většiny lidí na dosažení potřebné změny, dokonce o mnohem delší dobu. Naprosto špatně totiž vyhodnotil činnost Reagana a Thatcherové, kterou již dneska každý, jenom trochu politicky myslící člověk, vnímá jako neoliberální kontrarevoluci. Právě ona totiž doslova otočila kormidlo dějin zpět, protože postupně anulovala skoro vše, čeho, alespoň v západním světě, dosáhla všechna politická hnutí a politické strany aktivně prosazující zájmy obrovské většiny námezdně pracujících lidí. Řečeno ve zkratce, Gorbačov se zaprvé dopustil velezrady na zájmech lidí práce celého světa, nevlastnících kapitál. Za druhé dokonal vlastizradu nejen Sovětského svazu, ale především Ruska. Za třetí svou mezinárodní aktivitou zahájil nestabilitu, jež je největším rizikem bezpečnosti všech lidí celé planety za celou historii lidstva. Tvrdím odpovědně, že jednostranné zrušení Varšavské smlouvy, bez zrušení NATO, bylo horší než bezpodmínečná a v té době ničím neodůvodnitelná, proto tedy absolutní, kapitulace. V mých očích jde už o víc než o pouhý diletantismus, jde o nejvyšší možnou zradu, proti níž ani nemám pojmenování. Chce-li se kterýkoliv systém ochránit před krachem způsobeným Gorbačovem, neměl by dopustit, aby v něm měl jedinec tak vůdcovskou moc. Musí být mnohem pluralitnější, otevřenější a především s co nejpravdivější zpětnou vazbou. No a samozřejmě musí své nejvyšší představitele udržovat na co nejvyšším stupni vědění o dění ve světě.

  OdpovědětVymazat
 37. My v pentagon snazil podkopad ruski narod .hlavne postvat rus kontra rus.A ono to dokona samo.A gorba komenn na zavolanou.

  OdpovědětVymazat