Reklama

.

.

úterý 29. března 2016

Hedvábí a čísla

Zbyněk Fiala
29. 3. 2016  Vaše věc

Čína nabízí strategické partnerství kolem projektu nové Hedvábné stezky a pásma zemí, které má propojit. Zároveň může představit území o velikosti Visegrádské čtyřky, na kterém je vyšší hospodářská úroveň než u nás a těchto našich partnerů.Pozorně jsem si přečetl článek čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga v Právu před jeho státní návštěvou Prahy. Je z něj patrné několik věcí. Čínské partnery se podařilo přesvědčit, že stále máme průmyslově co nabídnout. Pochvalně se zmiňuje o českém strojírenství a automobilovém a leteckém průmyslu. Pravděpodobně jde také o využití volných kapacit v těžkém průmyslu a energetice, které mají jinou hodnotu v Číně a u nás.

Ale nemylme se, současné nedýchatelné ovzduší čínských průmyslových center není budoucností, kterou nabízejí. „Nový národní pětiletý plán ekonomického a sociálního rozvoje akcentuje inovativní, koordinovaný, ekologický, otevřený a sdílený koncept rozvoje,“ píše prezident Si. K tomu „ekologický“ patří například světové prvenství v rozvoji obnovitelných zdrojů energie, s největšími větrnými parky a slunečními elektrárnami a nejrychlejšími tempy přírůstků. Evropě vadí, že je to příliš laciné, avšak z toho je zřejmé, jak obor pokročil. Má reálnou šanci.

Výraz „inovativní“ není třeba rozvíjet, Čína není Česko, kde se musí inovace předstírat, aby se na ně dala nasát nějaká evropská dotace. Přejděme raději k výrazu „koordinovaný“, což znamená strategické plánování a vize, něco, co by řada českých znalců chtěla prezidentu Si během jeho návštěvy ČR vymluvit. Rádi by ho poučili, že „trh řeší vše“. Se zamlčeným předpokladem, že trh se tomu jen říká a řeší to vše ve prospěch malé skupinky těch, kdo si to tak zařídila.

Výrazy „otevřený“ a „sdílený“ jsou mnohoznačné. Očima pirátů (další moje oblíbená orientace) je otevřenost přirozenou formou spolupráce, kdy lze volně navazovat na dosažené řešení (lze je sdílet a rozvíjet). V takovém prostředí se právo copyrightu používá jen k tomu, že si myšlenku nikdo nesmí vyhradit pro sebe a musí respektovat její obecnou dostupnost. Dál toto téma zdvořile nerozvíjejme.

V čínských dokumentech míří „otevřenost“ trochu jinam a lze ji chápat jako signál aktivního postupu proti pokusům obklíčit Čínu systémem dohod, které Říši středu vylučují. Jako třeba Dohoda o transpacifickém partnerství sousedů Číny s USA (TPP). Čína místo toho prosazuje sdílení společně budované infrastruktury „Hedvábné stezky“ a otevřenou spolupráci ve vnitrozemském pásu, který ji bude obklopovat. Logika je průzračně jasná – mají-li být obchodní trasy a toky výrobků plynulé, nesmí být proloženy dírami, kam se nesmí nebo nemá.

Čínský prezident nabízí ČR strategické partnerství. To nelze brát na lehkou váhu. Nabídka zní: „Čínská strana je ochotna vzít odvětví průmyslu jako základ, podpořit spolupráci výrobních kapacit a podporovat praktickou spolupráci ve finančnictví, komunikaci, průmyslu vyspělých technologií, nanotechnologiích i ochraně životního prostředí.

Je tam pár podmínek. Ty formální, vyžadující obratná slohová cvičení, nechám stranou, v tom jsme silní, to lze zvládnout. Drsněji vyznívá výzva k závazku podpory „Pásma“ a „Stezky“, tedy zapojení do spolupráce zemí podél společné obchodní komunikace. Znamená to „trvale prohlubovat propojení rozvojových strategií a vizí“, tedy něčeho, co nemáme, což je podle mnohých jen dobře. Vidí za tím stíny lidožravého bubáka státu, který chce určovat, co se má dělat. Jen pomyšlení na takovou hrůzu je třeba okamžitě vypláchnout z hlavy drahou kořalkou.

Ale ani to není všechno. Číňané žádají „společně vybírat a připravovat významné projekty, aby se brzy dostavily výsledky“. Dovedu si představit diplomatické úsilí na naší straně, které z té představy vymete slova „významné“ a „brzy“. Pak už přestanou strašit i „výsledky“. Oni by chtěli, abychom něco opravdu udělali! A rychle!

Ještě si to rozmysleme, ale až čínský prezident přijede, moc naparovat bychom se neměli. Je to velká země. A zdaleka ne zaostalá. Tři nejvyspělejší čínské provincie jsou velké asi jako V-4 a jejich hospodářský výkon na obyvatele není nižší než ten náš, ale již dva roky je vyšší. Pokud jde o zbývající země Visegrádské čtyřky, je dokonce výrazně vyšší. ČR mělo v loňském roce HDP na obyvatele téměř 15 tisíc dolarů, zatímco čínské provincie Tchien-ťin, Peking a Šanghaj s více než 60 miliony obyvatel vykazovaly 17 tisíc dolarů.

Uvedená čísla nelze brát s katolickou přísností, promítá se do nich směnný kurz, se kterým obě země čile manipulují. Dejme tedy přednost statistice, která zahrnuje i domácí cenové hladiny a porovnává ekonomiky v „mezinárodních dolarech“, v paritě kupní síly podle odhadu Mezinárodního měnového fondu. Avšak i tam mají uvedené provincie předstih, protože Česko je na 28 tisících „srovnatelných“ dolarů, zatímco zmíněné provincie se drží 30 tisíc.

Přirozeně, že bychom mohli hauzírovat Prahou, která je téměř na dvojnásobku českého průměru. Ale bylo by to opravdu jen hauzírování, protože v Praze se prakticky nic nevyrábí, což se o Šanghaji rozhodně nedá říci, stejně jako o zvláštní zóně Tchien-ťin nedaleko Hongkongu, sloužící jako nástupiště nejmodernější techniky.

V Česku je velký nepoměr mezi Prahou a zbytkem republiky, přestože geografické podmínky jsou podobné. V Číně jsou obrovské geografické rozdíly, s horstvy a pouštěmi, přesto rozdíly v příjmech na obyvatele jsou plynulejší. Zhruba polovina čínských provincií s více než polovinou obyvatelstva je nad průměrem celé lidové republiky. To u nás je nad průměrem jen Praha, a vysoko, neboť patří do desítky nejbohatších regionů v EU. Jak toho dosáhla, to ať si bádá každý sám. Jen nepřehlédněte, že regionální HDP se počítá podle sídla firmy. A to by chtěl mít v Praze každý, protože finanční kontrola tam nestíhá. Na časové období, jehož délku lze ilustrovat dobou od zrušení roboty, vyjde na jednu firmu nanejvýš jednou.

Zkusme porovnat postavení českých krajů v EU s tím, jak si stojí čínské provincie v rámci celé Číny. Není to tak úplně mimo, tři nejvyspělejší čínské provincie jsou poblíž dvojnásobku čínského průměru, podobně jako Praha je poblíž dvojnásobku průměru EU. Avšak Ústecký, Liberecký a Olomoucký kraj mají jen 65 procent průměru EU (v paritě kupní síly). V Číně je v takové situaci Tibet, čtvrtý od konce. Nejhorší český kraj, Karlovarský, je na tom ještě hůř, má dokonce jen 58 procent úrovně EU. To si koleduje o vyvěšování karlovarské vlajky na některém z pekingských ústředních úřadů.

Absolutní úroveň je samozřejmě jinde, čínský průměr je zhruba na polovině českého průměru. Jenže ten čínský roste, a roste rychle. Také v loňském roce vzrostl téměř o sedm procent. Brzdila to venkovská zemědělská provincie Šan-si, která loni přidala pouhých pět procent, jen nepatrně víc než Česká republika. Zatímco zvláštní zóna Tchien-ťin letěla vzhůru o deset procent.

Teď se ve světě dost fňuká, že čínská tempa zpomalují, v nadcházející pětiletce se mají držet jen 6,5 procenta. Čínská ekonomika navíc mění orientaci. Export už v loňském roce stagnoval, motorem růstu je domácí spotřeba, o něco méně pak kapitálové investice. Přírůstky hospodářství se spotřebují hlavně doma a z domácích zdrojů. Nebude snadné se tam vecpat.

Přehled základních čínských hospodářských údajů nabízejí velice přehledně Financial Times. Tam jsem zjistil, že finanční náklady čínských společností klesají, průměrná úroková sazba úvěrů je už pod 6 procenty. S tím se dá žít – je to každopádně níž než průměrné tempo hospodářského růstu. Pokud jde o čínskou inflaci, je v tom nejlepším koridoru kolem dvou procent. Míra nezaměstnanosti je o třetinu nižší než v Česku, zato růst mezd se dlouhodobě pohybuje v pásmu mezi deseti a dvaceti procenty ročně.

Problémy má stavebnictví, kde byla bublina. Odvětví sjelo meziročně skoro o dvacet procent. Je to však pořád méně, než po propíchnutí české bubliny, kdy bylo naše stavebnictví dlouhodobě o třetinu níž než v konjunktuře. Ale to nejhorší je snad už pryč – v Číně – ceny nemovitostí znovu rostou asi o čtyři procenta ročně. Hodně se psalo o propadu akciového trhu, ale pořád je vysoko nad úrovní z roku 2014.

<href="#main-title">https://ig.ft.com/sites/numbers/economies/china#main-title

Nepíši to proto, že bych chtěl poučovat, většina těchto fakt je obecně známá. Spíš jsem se pokusil shromáždit důvody, proč v sobě přitlumit potřebu poučovat druhé a zkoušet je svádět na správnou cestu. Všechno svědčí o tom, že naše oblíbená role učitele národů se opírá o prošlé vzdělání. Buď ji tedy pošleme na penzi, nebo zkusme probudit seschlou vnímavost k tomu, co umějí jiní.

64 komentářů :

 1. Idiote Fialo, hezky lezeš Číňanům do prdele. Platí ti někdo za ty hlouposti nebo ti slíbili Číňani místo utahovače šroubků v jejich fabrice? Nebo jsi jen užitečný idiot?

  HDP ČR na obyvatele není 15.000 dolarů jak lživě uvádíš, ale 19.600, podle Světové banky v roce 2014. Čína jen 7.600. Tolik skutečná FAKTA!!!

  Čína je stále ještě rozvojová země. Jde dopředu právě proto, že se inspirovala západem. Na konci 70. let opustila komunistické debiloviny pod vedením Maa které vedly akorát k hladomorům. Provedla tržní reformy, pustila do země západní investice a know how, vyslal studenty na západní univerzity, kopírovala západní výrobky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:18 - je hlupák, škoda těla pro takovou hlavu.
   Volič-Vilč

   Vymazat
  2. Jenom se obávám, že silný strategický partner Čína přichází pozdě. Tohle se mělo stát již během vlády Miloše Zemana, když se snažil zachránit bankovnictví a průmysl zdevastovaný polistopadovou Klausovou zdeformou charakterizovanou výprodejem do zahraničí a tuneláři. Organizovaný zločine ODS, vrať nám naše továrny, v každém okresním městě bylo několik světoznámých značek.

   Vymazat
  3. 9:33

   Argumenty a fakta ti zcela zchází, zato prdět hezky po čínsku umíš pěkně.

   9:48

   A které to byly ty světoznámé značky? A myslím světoznámé, tzn mimo východní blok.
   A ano, čína přichází opravdu pozdě. Hloupí Češi jako ty už mohli několik let utahovat šroubky v čínských továrnách za čínské platy s čínským sociálním zabezpečením.

   Vymazat
  4. 10:12 Kolikrát jste propadl ve škole nebo za to může brněnská učitelka?

   Vymazat
  5. 10:12 Vyraž do ulic, až budeš vidět průmyslovou stavbu, tak se poptej starousedlíků na zlatou éru Československa.

   Vymazat
  6. Pořád si mnoho lidí neuvědomuje,že Čína je již skoro dvě miliardy lidí a značné procento těchto lidí aktivně pracuje..

   Vymazat
  7. http://aeronet.cz/news/poplach-v-praze-hrad-pry-zacina-pouzivat-slovnik-aeronetu-neziskovky-zrusily-pomlazku-a-nahnaly-trolly-do-prace/

   Vymazat
 2. V reakci na uprchlíváckou likvidaci českého národa nepřátelé sluníčkáři (vítači) sešikovaní s papeženci a protestantskými sektami bodli do zad prezidenta Zemana a stejně havloidně falešně jako podstrčili církevní zlodějinu lidem jako restituce nyní vydávají Araby za irácké křesťany. Nenechte se obelhat těmito snahami o diskreditaci protiuprchlického mírového hnutí. Ve své nenávisti vůči našemu prezidentu a zhrzelosti z přímé volby podpoří i nabídnutí svých dcer pro muslimskou hru taharrushi (hromadné znásilnění).

  OdpovědětVymazat
 3. Čína je ochotna spolupracovat, nikoliv totálně islamizovat.
  Podobně i Rusko.
  A to je setsakramentský rozdíl.
  Děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svého času jsem si jako investora, který by zachránil naše fabriky a světoznámé značky, představoval Saúdskou Arábii. Ale tady byl americký zájem (stejně jako dnes na Ukrajině) o úpadek, nejprve ekonomické a pak fyzické vyhlazení Slovanů. Všimněte si, že tam aplikují stejné zdeformy a přetínají životodárné obchodní vazby na Rusko.

   Vymazat
  2. 10:16 Nedal byste nějaký odkaz na ono přetínání vazeb?

   Vymazat
  3. 10:24

   Klasické konspirační bláboly paranoidního schizofrenika. Nic víc.

   Vymazat
  4. Hledej šmudlo, nové vývozní trhy za vývoz do Ruska, už je hledáš 26 let a většina fabrik zkrachovala. Těmi evropskými a ukrajinskými sankcemi jsi dorazil i zemědělce a potravinářskou výrobu a Jakub Janda šel do gay porna.

   Vymazat
  5. 10:49

   Prosimtě, Rusáci neměli čím platit a taky neplatili. Na sekeru můžou vyvážet jen blbci jako ty. Zeman v 90. letech "výhodně" prodal ruský dluh soukromé společnosti za pár šupů.

   Jestli jsis nevyšiml, jsme exportní ekonomika která mohutně vyváží do celé EU i jinam. Ale co chtít od rudého fanatika.

   Vymazat
  6. Právě naopak, Rusáci potřebují a jsou ochotni zaplatit za výrobky co vydrží, původní československou kvalitu.

   Vymazat
 4. Pro neslušnáka 9:18 Jste zbytečně nervózní a říkáte nesmysly. Čína se neinspirovala Západem - neimportovla lež, pokrytectví agresi, oslavu úchylky zvané homosexualita atd atp. Učí se jen v duchu svých tradic na chybách a úspěších druhých, bere si jejich zkušenosti (ať z východu nebo za západu) A věřte, je to príma, má to úspěch a prospívá to všem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě se inspirovala západem, samozřejmě s přihlédnutím ke svým tradicím. Kdo říká opak je hlupák mimo realitu.
   Lež, pokrytectví západu a pravdomluvní a čestní Mirkové Dušíni z východu... člověče opatrně s tou zaslepeností a fanatickým řiťolezením.

   Vymazat
  2. Ale notak 10:26, zkus se uklidnit, ztrapňuješ se. Ty přece nejsi tak hloupej, když ses naučil na nočník.

   Vymazat
 5. 9:39 Rusko se už ani islamizovat nemusí, má už dnes bratru 17 miliónů muslimů

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Rusko je příkladem mírového a spokojeného soužití různých národů, národností a kultur.

   Vymazat
  2. A když nechtěji spokojeně soužívat tak tam rusko mírumilovně zabije 100.000 civilistů jako v Čečně, dosadí do čela fanatického protektora Kadyrova a můžou mírově a spokojeně soužívat nadále.

   Vymazat
  3. Nejvíc bratrů ma Rusko na Ukrajině a v Čečně.Abel a Kain.

   Vymazat
  4. Srbové v reakci na džihád zvolili jinou cestu, etnické vyčištění Republiky srbská krajina, Bosny a Kosova. Tam, kde byli zastaveni bombardováním NATO pak byli etnicky vyčištěni samotní Srbové. Byla to válka kdo z koho, při které se západ snažil učinit z bývalé Jugoslávie srbský hrob a z Bosny a Kosova nástupiště evropského chalífátu a terorismu.

   Vymazat
  5. 10:16 Vždyť za svržení středověké teokracie a vymýcení terorismu bojujete v Afghánistánu, tak proč si stěžujete na ruské tažení v Čečensku?

   Vymazat
  6. Pro 10:16 Radikálí islamisté byli importovaní do Čečny díky US demokratům. Samotní čečenci se vvyslovili pro setrvání v Ruské federaci. Ramzan Kadyrov, prezident Čečny je jedním z největších ruských patriotů. Dřív, než budete papouškovat nesmysly US neziskovek-nevládek, zjistěte si fakta

   Vymazat
  7. Karadžič a Mladič držte se !

   Vymazat
  8. 17 milionů muslimů . Ti ale makají a nemají čas na šáriu .

   Vymazat
 6. No proameričtí řiťolezci zde opět excelují jako vždy, nevím jakým titulem bych vás nazval, ale máte smůlu národ už má své zkušenosti s tzv CEMO-gracii v režii USSA, takže vás pár vypatlaných asi Brněnských (podle p. učitelky) čímž se omlouvám těm rozumným Brňákům takže jakže.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neschovávej se zbabělě za "národ", komunistický imbecile. Máte 13% podpory tak držte hubu a krok.
   O USA tu není vůbec řeč a do řiti jim nikdo neleze. Na rozdíl od vás, rudých imbecilů kteří špiníte a ponižujete naši vyspělou, bohatou a svobodnou zem a lezete do řiti rozvojové zemi.

   Zemi kde navíc kde panuje kapitalismus 19. století, kde mají zcela minimální sociální zabezpečení, zdravotnictví atd, zemi kde je extrémní majetková nerovnost. S komunismem má společného jen to, že to všechno skora řídí papaláši.

   Vymazat
  2. Za socialismu se nikdo nemusel živit prostitucí a natáčením gay porna jako ty Jakube.

   Vymazat
  3. 10:51

   No to nemusí ani teď, blbánku. A netuším proč stále motáš dohromady náš bývalý socík a dnešní Čínu.

   Vymazat
  4. Natáčet a veřejně prezentovat šukání bujzerantů do prdele je stejně odpudivé a morálně zvrácené,jako agražování se v nějaké nevládce sponzorované z gay-klubu z Tržiště....svůj ke svému,k tzv."evropským hodnotám"....

   Vymazat
  5. Hnědý imbecile z 10:41-brzy se toho luxusu kapitalismu 19.století dožiješ i ty díky přívalu imigrantů do EU ze SV i Ukrajiny a budeš se dle plánů tvých páníčků o vše s nimi dělit....víc energie proto věnuj raději přemýšlení o své budoucnosti a na tom,co zde u nás je špatné a celou Čínu se vyser.

   Vymazat
  6. 11:29 Teda Břét"o ty máš přehled.Mohl bys dát do placu adresu gay klubu Tržiště já to memůžu najít.

   Vymazat
  7. To je pouze jeden zatrpklý dědek, který se dříve živil umýváním nádobí v USA mekáči. Ten se každou chvíli nenávistí vůči Rusku, Číně a Čechům zalkne. Trčí mu už jen hlava z americké pr.... a velice rád se ohání zfalšovanými ekonomickými zápaďáckými statistikami, aby přesvědčil sám sebe, jaké jsou krachující USA tažným koněm světové ekonomiky. Je to chudák zralý pro psychiatrii.

   Vymazat
 7. Na základě řady stupidních vystoupeních a provokací lídrů TOP 09 proti ČLR během posledních dnů si myslím , že blb z 10:41 je součástí této party psychopatů .TOP 09 se pod vedením Kalouska a spol se postupně vyprofilovala do neonacistické organizace šířící jen zlo a nenávist.Není v současné době v ČR odpornějšího politického uskupení.

  OdpovědětVymazat
 8. Me pripada naprosto neuveritelne nejen to, ze dnes jete existuje tolik zastydlosti ve vnimani sveta a toho, ze vse je v pohybu a hlavne, ze vsechno se meni a vsechno je jinak.
  Drive byval cely svet hrdy na uspechy kosmonautiky, jako na uspechy lidstva v kosmu a dnes se tyto informace cenzuruji, protoze zapadajici cast sveta, ktera to ma nejen v nazvu potrebuje udrzet informacni pole k ovladani a podpore sve politiky ovcanama, kterym neni dovoleno vnimat, ze to je nejen slunce, co dnes vychazi na vychode a nejen slunce co dnes zapada na zapade.

  O kosmickych uspesich Ruska, kdy bez jehoz raketovych motoru (dokument i k dohledani na dicovery channel) by dnes zeme, ktera udajne pred 50ti lety kolikovala parcely na Lune, nebyla schopna dopravit nic na obeznou drahu. Ale ono se nemluvi a asi zamerne i zatajuje, ze Cina posila kosmonauty a uz i kosmonautky nejen na obeznou drahu, jako treti zeme na svete, ale dokonce buduje vlastni kosmickou stanici na zemskem orbitu. Ovsem pisalci o Maovi, hrstce ryze, Tibetu tu budou omYlat svuj stekot dle noticek protektora, pokud zrovna nebudou na skoleni v jeho zadeli.

  Pracoval jsem v zahranici v jedne vetsi firme a byli tam tez zamestnanci z Ciny. par se jich vratilo domu s tim, ze nekolikamilionove mesto ve kterem sidli nase firma, je jednou velikou vesnici a zeme, ke ktere u nas vzhlizeme neposkutuje takove moznosti, jako ta jejich a tak uz si jen dopisujeme.

  V zapadni Evrope, ve Spojenych statech, Kanade i na Novem Zelandu a v Avstralii maji cinske banky sve pobocky. Jimi vydavane platebni karty nesou logo cinskeho platebniho systemu UnionPay, ktery je bezne akceptovan bankomaty zapadnich bank na kterych je spolu s americkymi a evropskymi a japonskymi logy platebnich systemu normalne zarazeno i logo cinskeho UnionPay systemu, pro ktery chtela Cina v Praze udelat ustredi pro vychodni Evropu jiz pred nekolika lety, ale cesky ovcan sledoval radeji vajickova dramata.

  Bankovni karty se systemem UnionPay vydavaji jako naprostou samozrejmost ve vetsine ruskych bank, kde jsem byl dokonce svedkem, jak na zapade na zlatou kartu Gazpromu se systemem UnionPay dostala jedna ruska turistka 15% slevu pri vstupu do akvaria. Vzhledem k sankcim americkych a predpokladam i evropskych i japonskeho (JBL) platebnich systemu na Krymu, vstoupila na Krym Bank of Bajkal s cinskym platebnim systemem UnionPay. Jestlipak to organizovane cakani barev na vlajky nema nejaky puvod ve strategickem partnerstvi s Ruskem..?

  Cina ma 7 mest, z nichz kazde ma vice obyvatel, nez cela CR a 127 mest, z nichz kazde ma vice jak Praha. S dalnevychodni moudosti rise stredu je pocakani 20ti vlajek cernou barvou a vyveseni dvou vlajek tibetskych je jen zaprodanou, zastydle pubertalni neschopnosti vlastniho uvazovani nervozne stekajiciho krysarika (omluva pejskum). A karavana..? ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ..ano,ano,pražští krysaříci,převážně z TOP-09 a jejich kloni od Bursíka,štěkají,toť vše....

   Vymazat
  2. TOP 09- ZKRATKA VZNIKLÁ NA POČEST TOTÁLNĚ OŽRALÝHO POSERPLÍNY!:-))))

   Vymazat
 9. Ti, kteří sem chodí rozeštvávat každou smysluplnou diskuzi, zaručeně nejsou žádní hlupáci. Nenechte se zmást jejich vulgarismy a primitivním slovníkem, který převážně používají. Přesně vědí, co sem mají napsat na každé téma a jaká bude reakce většiny diskutérů.
  Nemá tedy smysl jakýmkoli způsobem s nimi diskutovat a pokoušet se cokoliv jim vyvracet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vrať se do hrobu,ty zkrachovalá existence s neexistující firmou!A mluvu máš opět vytříbenou,ty pralesní prdelní díro!!!!

   Vymazat
  2. Má pravdu 12:02.
   Slovník odpovídá snahám o vzkříšení skomírající hydry. Ale je to marné, je to marné - jsou to dobré signály.

   Vymazat
 10. Roku 2013 navštívil Schwarzenberg ve funkci ministra zahraničí kolébku islámského terorismu a jeden z nejodpudivějších režimů na světě - Saúdskou Arábii. V oficiální zprávě ministerstva zahraničí se hovořilo o jeho setkání s S-A papaláši, o dohazování kšeftů, nebylo tam nic o kritice porušování lidských práv či o setkání s nějakým S-A disidentem. Přitom režim v SA je daleko horší, než v Číně a v některých aspektech i horší, než v Severní Koreji. V SA se konají veřejné popravy stětím, kamenováním i oběšením, žena zde má hodnotu dobytčete, neexistuje možnost vyznávat jiné náboženství, než islám, v zemí není žádná svoboda slova či shromažďování. Tresty smrti jsou tam za malichernosti, např. za kritiku islámu či za neuctivé mluvení o Alláhovi. Nakonec se dají dohledat různá videa z toho, co se tam děje. http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7694-jak-se-zije-v-saudske-arabii-kolebce-terorismu-podivejte-se-na-dokument-ktery-je-zatim-dostupny-online
  Dnes Schwarzenberg vyvěšuje tibetskou vlajku a tváří se jako největší demokrat a ochránce lidských práv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Schlaffendreck vykazuje znaky degenerace a a vrozené debility už z vnějšku,aniž by promluvil....je to typický představitel europské vládnoucí zvrácené aristokracie dědičné a finanční a výsledky jejich naprosto šíleného počínání vidíme všude okolo sebe....,jen pořát nechápu,proč jim to vše trpíme a odkud se furt berou ti jejich stejně degenerovaní nohsledi s hovnem místo mozku....

   Vymazat
  2. Schwarzenberg dal Saudum výjimku , mají povoleno kamenovat .

   Vymazat
 11. Kalousek a Schwarzenberg jsou agenti velvyslanectví USA. Jinak k protestům a poškozování čínských vlajek. Jsou to placení lidé, tak jak byli placení demonstranti na Majdanu (za den na barikádách dostávali 100 dolarů), kolik dostávali ti, kteří poškozovali čínské vlajky nevím. Bylo jich jenom pár ale televize jim na pokyn velvyslanectví USA dala takový prostor, že to vypadalo jakoby protestovalo tisíce lidí. Ve skutečnosti jich bylo dvanáct. Je zajímavé jak jsou tyto protesty pár lidí dobře koordinované se štáby naší televize, která je přesně tam, kde tito placení protestující se projeví. Pak se to dává v naší televizi každých deset minut a vytváří to dojem masových protestů. Ti co to vytvářejí jsou dobře placení. Zadarmo by to nikdo nedělal. Dovedete si představit, že by někdo ve svém volnu šel do větrného nepříznivého počasí dělat zadarmo vylomeniny? Samozřejmě ne. Jinak co se týče Tibetu je to jedna z největších lží, kterou ti co jí vyvěšují, páchají. V Tibetu před čínským osvobozením existovala vláda lámu, kteří vykořisťovali obyvatelstvo Tibetu takovým způsobem, že když přišla Čínská armáda, žádný odpor se nekonal a tibeťané dodnes jsou vděční Čině za školství, zdravotní péči, bydlení, které Čína zavedla. Za vlády lámu byl v Číně otrokářský systém a otroctví se dědilo, takže když se někdo narodil otrokyni byl automatický otrok lámů vládnoucích z klášterů. Ti co u nás vyvěšují tibetské vlajky by si přáli návrat tohoto otrokářského systému, tedy něčeho co nemá s demokracii nic společného spíš naopak by asi chtěli aby se tento otrokářský systém a vláda lámů vrátila zpět a celý Tibet do období 19 století. A to si tito lidé z TOP 09 říkají demokraté a přitom jsou to zaprodanci...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas.
   http://www.severoceskapravda.cz/index.php/historie/316-tibet

   Vymazat
 12. To bylo tak ,tomu kdo zašpiní nejvíc čínských vlajek slíbyla US ambasáda hlavní cenu, čokoládovýho Kalouska.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:20 vyrobeno cokoladovnou Roshen na ukrainsku.

   Nicmene k tematu a k pochopeni Ciny je pomerne dobra prednaska profesora Krejciho, ktery Cinu navstivil narozdil od toho ustrnutyho v 68 potrhla s mavatkama, nekolikrat. Fakta o geopolitice Ciny jsou tam myslim celkem jasna a vymluvna, ale pro vetsinu.

   https://www.youtube.com/watch?v=wWbKnkuh-v4

   http://www.prvopodstata.com/2015/08/31/oskar-krejci-hruba-a-ostudna-arogance-zapadnich-politiku-vuci-cine/


   Vymazat
  2. O pochopení Číny na základě několikadenní turistické návštěvy může mluvit jen nekonečný debil který nechápe vůbec nic. Tak si lze vytvořit jen určitý dojem. O pochopení Číny má právo mluvit jen někdo kdo tam několik let žije, pracuje, umí čínsky. To neplatí jen pro Čínu, ale pro jakoukoli zemi.

   Vymazat
 13. Co to v té Praze zase vyvádíte ? Hitlerovy jste lezly do prdele , potom Stalinovy , Gotvaldovy , Američamům , Dalajlámovy . Němcům a dnes Čiňanum . Já už nevým jaké mám kupovat mávatko . Marcel .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hitlerovi, Stalinovi, Gottwaldovi ... já už také nevím

   Vymazat
  2. Chudáčku, jsi k politování. Kalergiho děťátko?

   Vymazat
 14. Ziju v CR cely zivot a dosud jsem nepochopil, proc se u nas o historickych uspesich Ciny v dobyvani kosmu zavistive ci snad ideologicky mlci a proc se nemuzeme dozvedet pravdu a misto toho nam v tv ukazuji povinne "pohadky" (lzi) o Tibetu, proc spinime vlajky zeme, ktera nevede zadne valky a ochotne mavame dragounum co rozsevali smrt a utrpeni v mnoha zemich.

  Jiz pred 4mi lety, co jsme v CR resili za pouzitim vysoke vlastni a rozvinute technologie zvlneny nekolikakilemetrovy usek nasi dalnice, par let pote co jsme doresili technologicky preklenovaci "vykvet" v podobe spadleho most pres jiny dalnicni usek, tak v jine casti nasi planety a to presneji 16.cervna 2012, se stala 33 leta Liu Yank prvni zenou Ciny ve vesmiru, kdy spolu s dvema astronauty - v Cine zvanymi tez taikonauti, dosahli na palube kosmicke lodi Shenzou 9 obezne drahy kolem zeme. O dva dny pozdeji se u s p e s n e spojili na obezne draze s robotickym modulem Tiangong 1 a provedli tak prvni cinske spojeni lidske posadky s dalsim vesmirnym telesem. Dalsi mise byla uskutecnena rok pote a na lodi Shenzou 10 byla opet pritomna astronautka Liu Yang, ktere po sve prvni ceste oznamila, mimo jine, ze byla unesena krasou pohledu na nasi planetu a mile prekvapena, kdyz v modulu nasla plysovou hracku medvidka Pandy, kterou ji tam s venovanim zanechala predchozi posadka.

  A prece se toci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsme objektivní, protože adrenalin je silnější než rozum stejně jako testosteron, politikum. Možná je čas předat vládu ženám, na které to méně působí, byť znám vyjímky.

   Vymazat
 15. vlast tě (10:41) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:40 umíš napsat něco jiného nebo nato máš program.Cituješ klasika,ale ten Pepik seš TY,ten kdo tady méééčí

   Vymazat
  2. Omyl. Je to napsáno vždy tam kde to sedí. To že je to často svědčí o úrovni diskutujících.
   Docvakává jim, že se pomalu posouvají k propadlišti dějin a tak kolem sebe ještě kopou. Časem to ale úplně vyšumí.

   Vymazat
 16. Už zase začali oživovat politickou mrtvolu Bursíka. Ještě aby do médií znovu nenasadili jeho řídícího důstojníka, manželku Biomasu. To jsme to dopracovali!

  OdpovědětVymazat
 17. Přátelé, zachovejte klid. Havloidních křiklounů není zas tak mnoho, ale jsou drzí a uřvaní a jsou propagováni havloidními mainstreamovými medii. Proto to vypadá, jako by v ČR byli jen oni. Jen ať se nám ukazují, ať čechrají svá pírka. Alespoň jsou viditelní a dohledatelní :) Tak brzy naviděnou a naslyšenou čeští havloidi !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po tom, co se o tibetskou otrokářskou vlajku otíral islamista vozící vládním speciálem pomoc spolubojovníkům IS do Lybie - uprchlívák Schwarzenberg obhajující pogrom na ženy v Německu a symbol korupce a kolaborantství Kalousek, by si slušný člověk touto dalajlámovou teokratickou zástavou vytřel leda tak zadek.

   Vymazat
 18. Kalousek by nejlépe udělal kdyby odletěl do Tibetu a modlil se od rána do večera . Kopíruje Vencu bombardáka , jen aby se udržel na hraně volitelnosti . TOP 09 je jen pro Prahu . Jinde by ho hnali jako kazisvěta . Marcel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://www.zvedavec.org/komentare/2016/03/6818-nez-budete-veset-tibetske-vlajky.htm

   Vymazat