Reklama

středa 23. března 2016

Hilary Clintonová, smrt v Sýrii, smrt v Bruselu...

Tereza Spencerová
23. 3. 2016 Literární noviny

Je svým způsobem neuvěřitelné, kolik premis Hillary Clintonové – tedy fakticky pilířů, na nichž USA reálně staví svou politiku -- se v Sýrii ukázalo být zcela nesmyslnými.
Zatímco v Bruselu po měsících napětí a nejistot sčítají mrtvé po teroristických útocích a politici znovu pronášejí patetické proslovy o „solidaritě“ a nutné „obraně evropských hodnot“, v zásadě platí stále totéž, jako v případě listopadových teroristických útoků v Paříži: Tedy že pro vlastní přežití Evropy – Amerika coby prvotní hybatel je daleko za mořem a Daeše se na svém území nebojí – je akutně třeba radikálně změnit politické paradigma.
Portál Counterpunch po masakru v Paříži podotkl, že žijeme v éře zoufalství. „Zoufalství z podlosti, kterou ukázali vrazi nevinných lidí v Paříži; ale v ještě hlubším zoufalství z podlosti nehorázných vrahů, kteří nás dovedli na toto příšerné místo lidských dějin: těch vzájemně spojených postav, které po dekády chodí po chodbách moci v těch nejvyšších patrech Západu, zabíjejí nevinné po stovkách tisíců, likvidují sekulární opozici ve prospěch svých oblíbených diktátorů – a znovu a znovu a znovu – podporují, financují a vyzbrojují ty nejhorší sektáře na světě. A je tu ještě jeden důvod k zoufalství: ačkoli máme poučení dějin přímo před očima, dnes i do budoucna je budeme ignorovat, což platí jak pro mocenské hráče, tak i pro veřejnost. Veřejnost bude podporovat ty mocné, protože mocní opakují a papouškují pořád tu samou starou politiku intervencí, ty samé staré agendy dominance a chamtivosti, pořád a znovu dokola – a přitom vytvářejí neustále novější pekla, v nichž máme my všichni žít, a otravují životy našich dětí a těch, kdo přijdou po nás.“

Nový vhled do tohoto světa nyní nabízí portál WikiLeaks tím, že zveřejnil e-maily Hillary Clintonové, která má za sebou osm let v pozici první dámy, dalších osm let ve funkci senátorky za New York, čtyři roky k tomu v křesle šéfky americké diplomacie a nyní má nakročeno rovnou do Bílého domu. Nové dokumenty z let 2010 až 2014 odhalují, že Hillary Clintonová poté, co osobně vedla likvidaci libyjského státu, měla stejné schéma připravené i pro Sýrii – a znovu jako by si ani nepřipouštěla obrovské problémy, které americké války na Blízkém východě neodvratně vyvolávají.

Nutnost „změny režimu“ v Sýrii Hillary Clintonová z pozice ministryně zahraničí USA obhajovala snahou posílit Izrael a ochromit regionální vliv Íránu, přesně podle přání izraelského vedení. Její logika byla prostá: USA svrhnou režim v Damašku tím, že příslušným silám dodají zbraně, své vojáky do Sýrie v rámci úspor nevyšlou a Rusko se Americe neodváží vzepřít, protože v případě Kosova přece také nic neudělalo. Následně bude v Damašku instalována proamerická vláda, která přeruší styky s Íránem, postaví se proti libanonskému Hizballáhu, případně by mohla ještě s Izraelem podepsat i mírovou smlouvu a zbytek arabského světa bude Americe aplaudovat za to, že „bojuje za arabský lid“. K tomuto účelu instrukce a vizuály od amerického ministerstva zahraničí mimochodem dostala například katarská televize Al Džazíra, přičemž speciálním výběrem informací se na „změně režimu“ v Sýrii měl podílet i koncern Google.

Je svým způsobem neuvěřitelné, kolik premis Hillary Clintonové – tedy fakticky pilířů, na nichž USA reálně staví svou politiku -- se ukázalo být zcela nesmyslnými, počínaje třebas jejím tvrzením, že rozhovory s Íránem nemají žádný smysl, přes přesvědčení, že Rusko nebude bránit Asadův režim, a konče například axiomem, že dodávky zbraní protivládním silám urychlí dezerci z řad syrské vládní armády. Ale nejzajímavější je to, co v e-mailech někdejší ministryně zahraničí USA zcela chybí: jakákoli úvaha o tom, že by do jejích plánů na „změnu režimu“ v Sýrii mohli vstoupit radikální islamisté, s nimiž Washington ale začal ve svých plánech „počítat“ v roce 2012. Právě ti jsou přitom dnes neporovnatelně významnější, než skoro už zapomenutí ztracení rebelové vycvičení a vyzbrojení s pomocí CIA. (Zbytečně vyhozená půlmiliarda dolarů na tento „rebelský“ projekt nicméně Pentagonu nebrání, aby celou akci nechtěl zopakovat.)

S Hillary Clintonovou lze souhlasit snad jen v tom, že Izrael opravdu chce uchovat svůj jaderný monopol na Blízkém východě. I tak lze ale její e-maily vnímat jako „školní“ ukázku agresivního uvažování, v němž se oficiální politikou stávají „nízkonákladové“ války, a tvůrci těchto politik ani v nejmenším nepřemýšlejí o dopadech svých kroků.

Ve Spojených státech se kolem e-mailů vede žhavá diskuse, neboť jimi Hillary Clintonová podle všeho porušila zákony o ochraně státní bezpečnosti. Demokratická strana a Bílý dům ji ale mají za svou jedinou možnou kandidátku na příštího prezidenta, a tak FBI při vyšetřování „naráží do zdí“.

Britský The Independent nicméně před pár dny, tedy ještě před dnešními útoky v Bruselu, nabídl obecnější pohled: „Je zvláštním aspektem konfliktů (na Blízkém východě), že západní lídři ještě nikdy nemuseli zaplatit politickou cenu za svou roli v jejich rozněcování nebo prosazování politiky, která účinně navyšovala násilí. Daeš posiluje v Libyi, což by se nikdy nestalo, kdyby David Cameron a Nicolas Sarkozy nepomohli zničit libyjský stát tím, že v roce 2011 svrhli Kaddáfího. Al Kajda se šíří Jemenem, kde západní lídři ponechali volnou ruku Saúdům k zahájení bombardování, které zničilo celou zemi.

Po pařížském masakru z konce loňského roku přišla vlna emotivní podpory Francii a jen trocha kritiky francouzské politiky v Sýrii a Libyi, ačkoli právě tato politika po roce 2011 pomáhá Daeši a dalším saláfistickým a džihádistickým hnutím. Tím, že převzaly kauzy syrské a libyjské opozice a zničily státy v Sýrii a Libyi, Francie a Británie otevřely dveře terorismu do Evropy a měly by nést vinu za to, že je terorismus v Evropě na vzestupu. Odmítáním přiznat chyby nebo se z minulosti poučit tak západoevropští lídři prakticky nijak nepřispěli k současnému, překvapivě úspěšnému „ukončení nepřátelských akcí“ v Sýrii, které je takřka celé výdobytkem USA a Ruska. (…) A média svým totálním informováním umožňují západním vládám uniknout odpovědnosti za mnohem horší bezpečnostní selhání, jímž jsou jejich vlastní katastrofální politiky.“

Po pařížských útocích média a většina veřejnosti umožnily západním lídrům zahalit se do smutku, zatímco by správně měly zkoumat jejich roli při nápomoci s rozpoutáním těchto hrůz – a to nejen v Paříži nebo Bruselu. Vše nasvědčuje tomu, že se tato šaráda bude opakovat.

PS. V záplavě nacvičených mediálních i politických výstupů je vcelku „osvěžujícím“, že Kyjev v teroristických útocích v Bruselu nevidí Daeš, ale součást ruské hybridní války, a Izrael zase odraz nemístné evropské pozornosti vůči okupaci Palestiny.

11 komentářů :

 1. To bude "ta pravá" prezidentka USA!!!

  Vrah, blb a válečný štváč - to jsou nejlepší předpoklady pro prezidenta "největší demokracie světa"!!

  OdpovědětSmazat
 2. Nic než dosazená figura která musí důsledně plnit zadání šéfů. Dnes nejsou nejmocnějšími lidskými výtvory národní státy, ale NADnárodní společnosti.
  Smutné. Ale dokud nepřistoupíme na ten vyšší level vědomí a zodpovědnosti, máme co si zasloužíme.
  Ne že by mě to uklidňovalo.

  OdpovědětSmazat
 3. USA doposud nic lepšího nevyprodukovaly . J.F.Kennedy chtěl změnu k lepšímu a proto byl odstraněn . Obávám se , že něco podobného čeká i Trumpa .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyjádřil jste to stručně a jasně, palec nahoru!

   Smazat
  2. nuž musím podotknúť, Kennedy bol rovnakým tárajom,

   Smazat
 4. Tak ta Hitlary už neví co mluví.
  Dělá si zálusk na přestěhování USA na území Ukrajiny, kvuli přírodním katastrofám.

  originál:
  http://oppps.ru/xillari-klinton-ssha-rassmatrivayut-territoriyu-ukrainy-kak-mesto-dlya-pereezda.html

  překladač:

  https://translate.google.cz/translate?sl=auto&tl=cs&js=y&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Foppps.ru%2Fxillari-klinton-ssha-rassmatrivayut-territoriyu-ukrainy-kak-mesto-dlya-pereezda.html&edit-text=&act=url

  OdpovědětSmazat
 5. No, já tedy nevím, tvrzení, že "USA začaly počítat s ISIL" je tedy hodně mimo mísu.
  ISIL se přece nevynořilo jakýmsi zázrakem z pouštního písku a USA s ním jen nezačaly počítat..., jak se nám snaží paní Spencerová namluvit.
  USA si ISIL vytvořily od samého počátku jako svoji nepravidelnoiu armádu, kterou si přímo řídí, to snad už dnes musí vidět i slepý ....
  Heriot.

  OdpovědětSmazat
 6. ..vážení diskutéři, už zapomeňte na to, že v USA závisí všechno od nějaké jedné figury (dosaď si: prezident, papež, Marťan, iluminát - obzvláště oblíbený .. atd), i když vyhraje H.Clintonová tak se základní principy nemění ! A nebo i když vyhraje Trump a nebo já nevím kdo, tak se nic skoro nezmění. Demokratická společnost bude vždy tlačit na svého "šéfa" , aby pracoval tak, že svoboda a lidská práva (obecně) vyhrají. Přečtěte si program Trumpa = je to přesně toto.

  OdpovědětSmazat
 7. Opět skvělý článek od odborníka,který "do toho vidí" a proto tu Spencrovou miluji,i když nevím,jakého je pohlaví....
  V každém případě by si ten článek měl přečíst a znažit se jej pochopit pan Oršel,aby se vystříhal psát takové kokotiny,nadržující izraelským teroristům,jak předvedl ve článku "Proč Evropa s miliony vojáků...."

  OdpovědětSmazat
 8. pán je typický dvořan,rozhled ano,nadhled dvorního pisálka,podpindosník,njn doba je zlá nejsou lidi

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.