Reklama

čtvrtek 17. března 2016

Hillary Clintonová: královna chaosu a hrozba 3. světové války


Diana Johnstoneová
17. 3. 2016   CounterPunch
 

Novinář a politický analytik Maidhc Ó Cathail rozmlouval s Dianou Johnstoneovou o její nové knize „Královna chaosu: lapálie Hillary Clintonové“ (Queen of Chaos: The Misadventures of Hillary Clinton).

Maidhc Ó Cathail: Ve své poslední knize nazýváte Hillary Clintonovou „královnou chaosu“. Můžete vysvětlit, proč pro ni volíte tuto hanlivou přezdívku?


Diana Johnstoneová: Kvůli Libyi, krátce řečeno. Hillary Clintonová byla tak hrdá na svou ústřední roli při podnícení války proti Libyi, že ona a její poradci původně plánovali využít ji v podobě „Clintonovy doktríny“, tj. strategie na změnu režimu pomocí „chytré moci“, jako slogan prezidentské kampaně.

Libyjská katastrofa mne ve skutečnosti inspirovala k napsání této knihy, společně se zvyšujícím se nebezpečím války s Ruskem.

Válka vytváří chaos, a Hillary Clintonová byla horlivou obhájkyní všech amerických agresivních válek v posledním čtvrtstoletí. Tyto války zpustošily celé země a zapříčinily nezvládnutelnou uprchlickou krizi. Chaos je všechno, čím se může pochlubit Hillařina vychvalovaná „zahraničně-politická zkušenost“.

MÓC: Co byste řekla ženě, která by ráda viděla Hillary v prezidentské funkci, protože je žena? Tvrdíte, že „vyhnout se 3. světové válce je něčím mnohem naléhavějším, než ‚dokazování‘, že žena může zastávat prezidentský úřad USA.“ Proč se domníváte, že Hillary pravděpodobně spustí 3. světovou válku?

DJ: Jsou zde dvě otázky. Pokud jde o druhou část, nedomnívám se, že někdo vědomě spustí 3. světovou válku. Situace se dnes mnohem více podobá předvečeru 1. světové války, kdy velmoci byly vyzbrojeny a připraveny, až nějaký incident uvede věci do chodu. Od té doby, co Gorbačov naivně ukončil studenou válku, nesmírně pře-zbrojené Spojené státy začaly aktivně obkličovat Rusko zbraňovými systémy, agresivními vojenskými cvičeními a rozšiřováním NATO. A zároveň s tím dosáhla démonizace Vladimira Putina v posledních letech úrovně válečné propagandy. Rusové mají všechny důvody si myslet, že Spojené státy proti nim připravují válku. A Rusové jistě přijmou obranná opatření. Směs enormních vojenských příprav a propagandy proti „zlému nepříteli“ činí mnohem snadnějším, aby nějaký triviální incident vyhodil vše do povětří.

Moje odpověď na první část otázky je taková, že „volit Hillary, protože je žena“, mi nedává vůbec žádný smysl. Ano, ženy by se měly spojit ve věcech, které se jich obecně dotýkají: stejný plat za stejnou práci, stejné uznání schopností, reprodukční práva, mateřská dovolená a péče o děti apod. Hillary Clintonová je však konkrétní osoba a nikoli žena obecně. Ženy by společně mohly bojovat za právo žen na zvolení do prezidentského úřadu, ale toto právo existuje. Nelze jej redukovat na právo jedné konkrétní ženy být prezidentkou.

Prezident Spojených států není čistě symbolická pozice. Má zásadní rozhodovací pravomoci. Hillary Clintonová prokázala nebezpečně špatný úsudek v osudových otázkách války a míru. To by ji mělo diskvalifikovat.

MÓC: Jedna z kapitol se jmenuje „Libye: Její vlastní válka“. Proč s ohledem na klíčovou roli proizraelsky zaměřeného Bernarda-Henri Lévyho při přesvědčování Francie k podpoře tzv. rebelů zdůrazňujete Hillařinu vinu za to, že NATO zničilo dříve nejbohatší zemi Afriky? 

DJ: Bernard-Henri Lévy opakovaně uvedl, že podporoval vojenskou intervenci v Libyi „jakožto Žid“, což asi znamenalo, že považoval svržení Kaddáfího za dobré pro Izrael. Francouzská vláda byla asi motivována strachem z Kaddáfího plánu na vytvoření zlatem kryté africké měny, která by mohla nahradit Francií podporovaný frank CFA (Coopération financière en Afrique centrale), jenž se používá ve všech bývalých francouzských koloniích v Africe. Nicméně, Francie ani Francie společně s Británií neměly vojenské kapacity k provedení operace, která by nakonec přemohla libyjský odpor. Americké vedení bylo rozděleno, a byla to Hillary Clintonová, která přesvědčila zpěčujícího se prezidenta Obamu a ministra obrany Gatese ke vstupu do války. Byly to Spojené státy, které poskytly prostředky ke zničení Libye.

MÓC: V kapitole nazvané „Válečná strana“ píšete, že „vzhledem k tomu, že válečná strana ovládla obě větve dvoustranického systému, dosavadní výsledky naznačují, že republikáni nominují natolik špatného kandidáta, že Hillary bude vypadat dobře.“ To zní jako byste předvídala neuvěřitelný vzestup Donalda Trumpa, ne?

DJ: Po pravdě jsem to nepředvídala. Ale předvídala jsem vzestup Trumpova hlavního rivala Teda Cruze, který může být ve skutečnosti horší než Trump. Jak upozornil Robert Reich, Cruz je radikální pravicový fanatik s pevnými zpátečnickými názory, který jistě udělá špatné věci. Trump toho namluví tolik, že nelze odhadnout, co by mohl udělat. Alespoň se zdá, že se chce vyhnout válce s Ruskem.

Také jsem nepředvídala vzestup Bernieho Sanderse a nadšení, které vyvolal mezi mladými lidmi, při představě, že nominaci získá slušná alternativa k Hillary Clintonové.

Oba fenomény ukazují hlubokou nespokojenost Američanů s nefunkčním politickým systémem země.

MÓC: V knize „Královna chaosu“ předpovídáte, že „dnes to vypadá, že prezidentské volby v roce 2016 by mohly být střetem mezi Chajmem Sabanem a Sheldonem Adelsonem. V každém případě vítězem bude Izrael.“ Mohla byste pohovořit o Sabanově „zanícení“ pro další clintonovské prezidentství a co by to znamenalo pro americkou zahraniční politiku?

DJ: Pokud si myslíte, že by americká zahraniční politika nemohla být ještě více proizraelská, tak si prostě počkejte, až uvidíte Hillary v Bílém domě. Když Chajm Saban přislíbil, že utratí „co bude třeba“, aby z ní udělal prezidentku, Hillary Clintonová přislíbila, že pozve Netanjahua do Bílého domu během prvního měsíce svého prezidentství, že využije této příležitosti k „opětovnému potvrzení nezrušitelného pouta přátelství a jednoty“ mezi Amerikou a Izraelem a že udělá vše pro zničení hnutí BDS (Boycott, Divestment and Sanction – Bojkot, stažení investic a sankce). Nadále opakuje izraelské denunciace Íránu, že je nebezpečným „teroristickým státem“. Dříve přirovnala kritiku izraelské politiky k „antisemitismu“ a obvinila lidi z Gazy za izraelské útoky proti jejich nešťastné zemi.

Předchozí prezidenti, včetně Obamy, často vyjadřovali své podráždění nad nekontrolovatelným chováním Izraele. S Hillary v čele, jak se zdá, nebudou žádné námitky proti dalšímu izraelskému ničení Gazy či dokonce útokům proti Íránu. Je dokonale zajedno s tichou politikou Izraele na zničení a rozkouskování Sýrie.

MÓC: Když byla Hillary dotázána, které ženy ve světě „inspirovaly“ její politiku, uvedla že Pussy Riot. Co nám to vypovídá o Hillary? A co to znamená pro americko-ruské vztahy?

DJ: Umíte si představit, že by Hillary měla sex s Billem v nějakém muzeu, tak jako radikální anarchistka Naděžda Tolokonnikovová při jednom ze svých umělecko-performativních protestů proti systému? „Inspirace“? Jak tomu často bývá, Hillary neříká, co je pravda, ale chopila se příležitosti, aby ukázala, jak je protiputinovská. Je vtipné, že Tolokonnikovová se nedávno vyjádřila, že dává přednost Sandersovi.

MÓC: Pokud bude „odpovědnost chránit“ čili R2P určujícím principem Hillařiny zahraniční politiky, můžete vysvětlit, v čem by to bylo špatné pro lidská práva na celém světě?

DJ: Libyjská katastrofa ukázala celému světu – ačkoli ne Hillary –, že R2R je nebezpečná doktrína. Údajně kvůli „ochraně“ jakýchsi islamistických rebelů v Benghází naprosto zničila intervence NATO – vedena „odpovědností chránit“ – moderní město Sirte, poskytla krytí rasistickému lynčování černého obyvatelstva v Libyi, zabila tisíce civilistů a zanechala zemi v chaosu.

Doktrína R2P by dávala smysl, pokud by zde skutečně existovala neutrální, nekonečně moudrá a celosvětová policejní síla, která by zasahovala na základě pevných a nestranných důkazů, což pochopitelně není tento případ.

V případě Libye byly důkazy o „humanitární krizi“ vyrobeny vnitřními oponenty režimu a předány do světa poslušnými mainstreamovými médii. Byly téměř naprosto nepravdivé, nicméně protichůdné zdroje byly ignorovány. (Viz Maximilian Forte, Slouching Towards Sirte: NATO’s War on Libya and Africa.)

Za současného poměru sil ve světě může být R2P uplatněna pouze velmocemi vůči menším zemím podle toho, jak velmoci události v menších zemích interpretují. Ve skutečnosti je doktrína R2P prostě využívána Spojenými státy proti režimům, které nemají rády. Tečka.


MÓC: Píšete, že nositeli Nobelovy ceny míru Baracku Obamovi „se v nesmyslných a agresivních válkách podařilo překonat dokonce i své předchůdce – byť s jistou váhavostí, kterou však nemůžeme očekávat od Hillary.“ Co vás vede k přesvědčení, že by Clintonová v prezidentské funkci na rozdíl od Obamy méně váhala použít americkou vojenskou sílu?

DJ: Prostá věc. Když Obama váhal, Hillary ne. Prosazovala válku v Libyi, bezletové zóny v Sýrii a podle všeho, co říká, by prosazovala silnější akce proti Rusku v době, kdy její bývalá mluvčí Victoria Nulandová vedla protiruský převrat v Kyjevu. Její pochechtávání se nad bestiální vraždou Kaddáfího poukazuje na nedostatek jakýchkoli lidských citů vůči svým protivníkům. Ona je zavrhuje jako podlidi. Kromě nedostatku soucitu se zdá, že nepochybuje o elementární schopnosti USA zvítězit v jakémkoli ozbrojeném konfliktu – a to je ze všeho nejnebezpečnější. JJe připravena tlačit na každého protivníka, jak to jen jde, přičemž si je jistá, že se dotyčný „zlosyn“ podvolí – i kdyby to mělo být jaderně vyzbrojené Rusko.

Obama zjevně postrádá Hillařinu jistotu. Jeho hojné využívání vražedných bezpilotníků je odrazem vojenského uznání limitů amerických pozemních sil. Obama byl pod neustálým tlakem Válečné strany. Někdy tomuto tlaku vzdoroval, jako v případě chemických zbraní v Sýrii, když Kerry nahradil Clintonovou ve funkci ministra zahraničí.

MÓC: V závěrečné kapitole nazvané „Válečná strana“ píšete, že „ze vzestupu Hillary Clintonové by mělo být zřejmé, že lpění na Demokratické straně jakožto ‚menším zlu‘ je naprostý nezdar.“ Myslíte si ale, že je možné přesvědčit voliče, že Hillary není menší zlo, když proti ní stojí demagogický Donald Trump?

DJ: Na první pohled to vypadá jako nemožné. Kdo ví, třeba Trump udělá z nebezpečí války hlavní téma. Mám ale dojem, že o volebním klání mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou rozhodnou emoce a nikoli témata. Mohu se mýlit, ale zahraniční politika při těchto volbách budí menší zájem, i když by měla být jednou z hlavních obav. Trump děsí elitu, ale internetové komentáře ukazují, že nepřátelství k Hillary dosahuje bodu varu. Ta bude posílena, pokud Bernie Sanders přijde o nominaci v důsledku toho, co vypadá jako podvádění [při nahlížení do volební databáze Demokratické strany, dopl. překl.]. Podle toho, jak se věci vyvíjejí, hrozí, že listopadové volby budou zápasem mezi dvěma nejvíce nenáviděnějšími osobami v Americe.

MÓC: Přicházíte s návrhem „Mírové strany“ jako alternativy k „Válečné straně“, která ovládá obě větve dvoustranického systému. Navrhujete, aby dvě obdivuhodné ženy sloužily v rámci „mírového týmu“, který by pomáhal „mírovému kandidátovi“, a to Cynthie KcKinneyová a Coleen Rowleyová. Tyto ženy se nemohou více odlišovat od těch, kterými se obklopovala Hillary, viz např.: Madeleine Albightová, Suzanne Nosselová, Susan Riceová a Samantha Powerová, že? Jste optimistická, že se Američané jednoho dne stanou natolik uvědomělými, aby poznali ten rozdíl?

DJ: Mírovou stranou mám na mysli něco širšího než politickou stranu. Mám na mysli síť dobře informovaných a zásadových lidí, kterým jde o záchranu země a světa před tím, co se vyvinulo v šíleně arogantní politiku nadvlády nad světem. Potíž je v tom, že tzn. neokoni a liberální intervencionisté více či méně převzali kontrolu nad ministerstvem zahraničí a nedávno provedli čistku v Pentagonu. Mírová strana by mohla být tvořena diplomaty, vědci, vojenskými důstojníky, politiky a redaktory. Podotkla bych, že jedinci, kteří si přejí vyhnout se 3. světové válce, potřebují studovat příklad neokonů, kteří prostřednictvím propletence mozkových trustů, redakčních stran, finančních zájmů a infiltrace výkonné moci převzali kontrolu nad politickým aparátem. Lze tento proces zvrátit? Pokud ano, jak? Není na mne, abych na tuto otázku odpověděla. Ale je třeba si ji klást.

V obecné rovině by Mírová strana mohla být postavena na ekonomických požadavcích: opětovné snížení šíleného vojenského rozpočtu kvůli financování užitečných a produktivních domácích aktivit, uzavření nadbytečných vojenských základen, zastavení rozšiřování NATO za účelem dobytí světa, konec dotování Izraele ve výši třech miliard dolarů ročně. Americké bohatství, americký lid a americká budoucnost se ničí kvůli vedení stále ničivějších válek. Skutečným nepřítelem USA je vojensko-průmyslový komplex, který přetrvává a rozšiřuje se, protože vláda mu zajišťuje bezpečný zisk z finančních investic. Pokud by si toho byl americký národ plně vědom, Mírová strana by přirozeně rostla.Zdroj: www.counterpunch.org, překlad: Karel Hyka
Maidhc Ó Cathail [maik əu ko:hil] je novinář a politický analytik irského původu.

24 komentářů :

 1. Je to přesně tak, zvolení Clintonové do prezidentské funkce a její nadřazenecká arogance, stejně jako spojení s americkými neofašisty- tzv.neokony,a všemi strukturami odporných protagonistů NWO, a nenávistí k Rusku se kousajících nadlidí, kteří chtějí sami určovat vývoj světa : (např.:Rotschildi,Rockwellerové,Sorosové,Sabani a další pochybná individua),prostřednictvím svých zednářsko-fašistických spolků a organizací,jako je Bilderberg,Trilaterální komise,Rada pro mezinárodní vztahy,Římský club atd...., představují to největší nebezpečí pro celý svět !!!!Tato arogantní, po moci bažící a hloupá válečnická loutka, jakou Clintonová bezpochyby je, vyvolá 3.světovou válku.Na rozdíl od sice velkohubého Trumpa, který není ve vleku zednářsko-chazarsko-židovských struktur, by zvolení Donalda T. zajišťovalo alespoň naději na další vývoj na Zemi,protože ten by nechtěl zažehnout rozbušku 3.WW.Sečteno, podtrženo :Clintonová v Bílé chatrči je zárukou zahájení třetí světové války,a rozvratu a zničení celé Evropy.Pochybná US Demokratická partaj v současnosti snad ani demokraty už nemá.Všude samý neofašista, neokon, chazar,kolaborant s izraelskými klany.....fuj,arogantní USA, jsou bohužel,i ve 21.století, stále více odpornější a nenávistnější!!!!Říše zla, která chce jen zkázu a smrt. H.Clintonová právě toto nejlépe ztělesňuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Michal Masopust17. března 2016 17:45

   Velmi přesně okomentováno, ta mužatka hitlary clinton je bezpečnostním rizikem pro celý svět! Vyvolá-li tato stvůra v lidské podobě 3. sw. nesmí ujít tentokrát ussa spravedlivé odplatě a tento státní paskvil musí zmizet z povrchu zemského, je-li ještě nějaká spravedlnost na světě?!

   Smazat
  2. Té parohaté ochechuli v JewYorku lidé,kteří mají všech pět pohromadě neřeknou jinak,než "ta nevěstka bybylonská" a obávají se jejího zvolení,protože je šílená,zkažená a pomstychtivá a to je velice nebezpečná kombinace,zvlášť v takové funkci....

   Smazat
  3. Nemám čas článek číst, ale také si myslím, že Clintonka je krvelačná jako komár.

   Smazat
 2. americkým papalášům hráblo už dávno.

  OdpovědětSmazat
 3. To nejhorší-není tajemstvím, že obyčejný američan je udržován uměle v nevědomosti.
  A neznalost a nevědomost zpěje k zániku.
  Jen změna v myšlení může zemi zachránit.Ale mamon a Wal Street je silnější.Američané bděte.

  OdpovědětSmazat
 4. Kdo ty krvelačné psychopaty zastaví?

  https://www.youtube.com/watch?v=FmIRYvJQeHM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Amerika si může s Veškrmou Lavičkovým / a jím podobným / podat ruce a jít do pekel

   Smazat
 5. "konec dotování Izraele ve výši třech miliard dolarů ročně" - tento požadavek byl vznesen v kongresu a do roka měli 11/9.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11.09. se USA , potažmo CIA náramě hodilo. Vše si zbourali samy USA. Potřebovali záminku k rozpoutání války na blízkém vychodě - v Iráku a Libyi. To je dokázáno již dávno a je to uvedeno na stránkách. 11.září 2001 a je to největší podvod všech dob na světě.
   Lidé bděte a neblbněte.

   http://search.seznam.cz/searchScreen?q=11.09.2001&sourceid=FF_3

   https://www.youtube.com/watch?v=915Rsv66zZg

   Smazat
  2. Desátky do Tel Avivu odevzdávají všichni židé tak,jako Albánci kdysi UCK,nebo musulmani IS.Každá filmová hvězda,pokud si ve veskrze židovském HollýÚdu chtěla štrejchnout (v titul.roli na plátně),musela jej odevzdávat taky....proto kozatá Merylin Monroe i Liz Taylorová atd.kvůli kariéře dokonce k judaismu oficiálně konvertovaly....Je to prostě mafie....

   Smazat
 6. Stačí vypnout zvuk a sledovat Klintonku, její mimiku a gesta. Je to nedůvěryhodný, falešný a nebezpečný tvor. Osobně bych ji nevěřil ani pozdrav. Bude - zvolena, pak jedině zásluhou masivní finanční podpory někoho.

  OdpovědětSmazat
 7. Samotná Clintonová,nemůže vyvolat válku,ale nebude proti.To je právě ten průšvih,kdo si přeje válčit,spíš na válčení vydělávat ti jsou horší a nebezpeční.Jestli by dokázal Trump tomu zabránit,bude světec,jenže,takové plánované akce jdou mimo prezidenta.

  OdpovědětSmazat
 8. Novinky se zase ukázaly:

  Trumpovo vítězství je mezi největšími ekonomickými hrozbami světa

  ?????,
  Nacisti si jsou vědomi toho, že pokud Trump vyhraje - pokud má ve skutečnosti grády s tím něco udělat tak jak tvrdí, pak to znamená jenom jedno:

  Bushovci od seniora až po toho posledního - skončí v base...
  Clintnovci ... Bill i Hitlary - skončí v base
  Obamovci .... Skončí v base
  Biden .... skončí v base
  McCain ... skončí v base
  Romney .... skončí v base
  většina kongresu všech administrative skončí v base .... většina senátu obou administrative skončí v base..

  ??????
  Schapiro skončí v base taky ....

  ??????
  Média - skončí v base
  částečná pravda o 9-11 vyjde na povrch ...
  FED .... nejsem si jist ....jestli na to má....

  ?????
  Pak USA má šanci přežít ....samosebou je to pro ně SODOMA-GOMORA - všichni jsou vybobkovaní a média pracují pro ně...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nacisti tam potčebují nacistu čímž Hitlary je .. víc než mnozí. Bill je proti ní svatoušek ..

   Nacisti potřebují zahladit stopy proto do Bílého domu potřebují oddaného nacistu ... Hitlary

   Smazat
  2. Pane Vlastimil.
   Tak to těžko k tomu dojde,aby zavřeli výkvět Ameriky,to fakt raději tu válku v Evropě povolí.

   Smazat
  3. Trumpovi je nabídnuta pomoc z další strany ... přeložím to přes víkend ... pokud se toho chytí tak se kolotoč může roztočit ...

   Jedinná šance je dostat Hitlary za mříže za její kriminální aktivity během celé její kariéry .... oni jsou v všichni v tom až po uši .... až to přeložím pošlu to taky Schapirovi .... může si začít balit kufry a ostčihnout si afinu ... v chládku ji potřebovat nebude ....

   Smazat
 9. Trump jen těm siovládcům USA přispívá do té volební maškarády. Rozhodnuto je už dávno, prezidentkou bude Hitlary, což pak znamená válku.

  OdpovědětSmazat
 10. Clintonová je osamocená ubohá žena, která se svými válečnickými názory snaží získat občany USA. Je to žena, která se snaží za každou cenu, bez ohledu na následky, vyrovnat mužům. Jestliže dojde k tomu, že bude do prezidentského úřadu USA zvolena Clintonová, tak 3 světová válka je jistá. Ona si totiš pořád myslí, že armáda USA je ta nejlepší a nejsilnější na světě. To je ale velký omyl. Pokud by Clintonová byla prezidentkou USA, tak by zavelela k útoku na Rusko, což by znamenoalo konec USA, ale i Ruska, ne-li celého civilizovaného světa. Clintonová je v tomto celkem jasně čitelná. Bohužel další kandidát Trump už tak čittelný není. Dle jeho současných vyjádření by snad byl menším zlem na místě prezidenta. Uvidíme, čas ukáže.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Osamocená ubohá žena ? Nevidíte jakou má v USA podporu ?Takto ubohý osamělý člověk nevypadá v žádném případě !!!

   Smazat
 11. I naši politici a oficiální veřejnoprávní média svými činy a postoji včetně příšerné propagandy podporují směřování k jaderné váce.

  OdpovědětSmazat
 12. Každý kdo se někdy rozváděl vám řekne co dokáže ženská a tahle čubka přivede svět k jaderné katastrofě.Stejně musíme všichni jednou zemřít ,tak to budeme mít aspon za sebou

  OdpovědětSmazat
 13. Celý ten debakl křesťanské civilizace začal Gorbačov naivním nebo zrádcovským uvolněním prostoru Střední Evropy s chabým příslibem Američanů, že NATO se nebude přibližovat a rozšiřovat k ruským hranicím - výsledek již víme jak Američani dodržují sliby, které pro ně jsou cárem papíru. Teď v rozkladu celé Evropy pokračuje dle pokynů Američanů Merkelová, která má za úkol od Američanů dostat do Evropy 30 milionů muslimů a tím Evropu úplně rozložit. Když se Clintonová dostane k vládě, bude to mít za následek vypuknutí třetí světové války to už ví každý. Její působení v napadení Lýbie a její totální zničení přesně předpovídá když to samé převede s jejím mozečkem v napadení Ruska a máme tady válku po které Einstein řekl, že v dalčí válce se bude bojovat s praky a kameny. Není co dodat. Hillary

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.