Reklama

neděle 20. března 2016

Hlavním výsledkem čínské návštěvy bude strategické partnerství

20.3. 2016   ČTK
Hlavním výsledkem návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR má být společné prohlášení k ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou. Připravuje se také podpis několika memorand o spolupráci v oblasti investic, financí, letectví nebo zdravotnictví. Vyplývá to z informací ČTK.
Čínský prezident Česko navštíví 28. až 30. března, půjde o první návštěvu nejvyššího čínského prezidenta v Česku i v bývalém Československu. "Touto návštěvou se završuje proces posílení politického dialogu, který byl zahájen pracovní návštěvou ministra zahraničních věcí ČR v Čínské lidové republice (ČLR) v dubnu 2014," uvádí se v podkladech pro jednání vlády. Ta by měla návštěvu čínského prezidenta schvalovat a měla by také odsouhlasit náklady na její zajištění. Česko by měla stát 3,6 milionu korun. V částce ale nejsou zahrnuty náklady na ochranu ústavních činitelů, které zaplatí ministerstvo vnitra.

Podle dokumentu bude hlavním výsledkem státní návštěvy Si Ťin-pchinga vydání společného prohlášení o strategickém partnerství. Strategický dialog by měl být veden v rámci mezivládní konzultační platformy, kterou povede české ministerstvo zahraničních věcí. "Obě země vyjadřují vůli v rámci tohoto strategického partnerství posílit spolupráci v řadě oblastí, jako například průmyslová výroba, věda a výzkum, letectví, zdravotnictví, zemědělství, energetika, kultura, vzdělání, sport a cestovní ruch," uvádí se v dokumentu.

Společné prohlášení bude také obsahovat jednu ze "současných priorit", kterou je posílení vzájemné spolupráce v oblasti finančnictví, včetně zájmu Česka o pozici centra pro čínské finanční instituce v regionu. "Další prioritou je etablování České republiky jako dopravního a logistického uzlu pro například letecké spojení mezi ČLR a regionem střední, východní a jihovýchodní Evropy," píše se v dokumentu.

Text společného prohlášení nemá jít nad rámec dřívějšího vyjádření ministrů zahraničních věcí z dubna 2014. V něm Česko potvrdilo svou pokračující politiku jedné Číny, ale zmínilo i otázku podpory a ochrany lidských práv.

Během bilaterálních jednáních s čínským prezidentem by čeští zástupci měli projednat třeba také zájem o umístění sídla investičního fondu platformy 16+1 v Praze. Kromě společného prohlášení k ustavení strategického partnerství mezi oběma zeměmi, se připravují memoranda o porozumění a spolupráci v oblastech investic, financí, letectví, zdravotnictví, informačních a telekomunikačních technologií, průmyslu, jaderné energetiky, zemědělství nebo ohledně vypracování bilaterálního akčního plánu spolupráce v rámci iniciativy Hedvábná stezka.

Návštěvu čínského prezidenta budou nepochybně provázet zvýšená bezpečnostní opatření. Konat se budou demonstrace proti čínskému komunistickému režimu i na jeho podporu. Příznivci i odpůrci čínského prezidenta si už zamluvili po Praze desítky míst, na kterých by mohli uspořádat své demonstrace, včetně například Hradčanského náměstí, prostoru před úřadem vlády nebo u Strahovského kláštera, který pravděpodobně čínský prezident také navštíví.

Setkat by se měl například s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Zeman už dříve uvedl, že očekává čínské investice v hodnotě 45 miliard korun a že k podpisu je připraveno asi 20 konkrétních dohod. Týkat by se mohly třeba lázeňství.

9 komentářů :

 1. To se pražská kavárna zesere. Už mi jich i začíná být líto, samej neúspěch, samá blamáž, mnohokrát veřejně odhaleni jako vlastizrádci, zemězrádci, podporovatelé vrahů, lupičů a váleřných zločinců, banda zavšivená. Fakt, je mi jich líto. To ale neznamená, že bych byl proti spravedlivému národnímu soudu s nima, to mi jich zas až tolik líto není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Schwáca prý zapůjčí čínskému prezidentovi jeden ze svých pozlacených kočárů na vyhlídkovou okružní jízdu Prahou...

   Smazat
 2. Myslím, že budeme potřebovat i jejich vojenskou pomoc. NATO neNATO. A první Čínskou investicí by měla být ,,Česká" zeď !

  OdpovědětSmazat
 3. Genáč, jak již zmínil kolega v 19:10, z toho se sluníčkáři (vítači) a havloidé (fašisté) uctívající banderovské vrahy nejen českého národa a tibetskou otrokářskou teokracii na úrovni islámského státu, podělají. Zhrzení dobrotrucaři (protektorátní kolaboranté a eurohujeři - říšští občané civilisty vraždící organizace EU/NATO) se po prohrané prezidentské volbě rozhodli na just Zemanovi podpořit i pogromy na ženy a uprchlíváckou likvidaci našeho národa.

  OdpovědětSmazat
 4. Obyvatelé měst, nezapomeňte u příležitosti slavnostní návštěvy čínského prezidenta vyvěsit čínskou vlajku na počest konce dalajlámova otrokářského režimu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímá už tato exotická figurka, kromě Brusíka, Biomasy a spol., ještě vůbec vážně někoho?

   Smazat
 5. Strategické partnerství bychom měli uzavřít i s Ruskou fdereací, s kulturou nám mnohem bližší než kultura čínská. Samozřejmě proti strat.partnerství s ČLR nic nenamítám.

  OdpovědětSmazat
 6. Takže, o co tu ve skutečnosti jde?
  Kvůli tomu podpisu sem prezident ČLR jezdit nemusel.
  Kdopak to přebírá sféru vlivu u nás?
  Pražská kavárna je odepsaná i se všemi idioty co pro ni pracují, sic jejich inteligenci to bude chvíli trvat, než pochopí.
  Nicméně, je to z velké louže do menší louže.
  Six

  OdpovědětSmazat
 7. V první řadě by bylo záhodno podepsat strategické partnerství s RUSKOU FEDERACÍ.
  Trep.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.