Reklama

.

.

čtvrtek 10. března 2016

Hra na celostátní referendum

Pavel Letko
10. 3. 2016 E-republika

O vládu nad „věcmi svými“ jsme přišli výhradně u nás doma, v Čechách. Nechceme-li se chopit „věcí svých“, chopí se jich někdo jiný.


Zítra 11.3.2016 bude od 11.00 hod. ve sněmovně projednán „vládní návrh ústavního zákona o celostátním referendu“. Projednávání tisku je tak zařazeno na pořad 42. schůze (od 1. března 2016). Co k vládnímu návrhu zákona říci? Snad jen tolik, že postupuje podle osvědčeného hesla „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. Takové přirovnání je ovšem velmi nepřesné, protože otázkou je, kdo je tu vlk a kdo koza. Vlkem by byl lid obecný, a kozou medvěd porcovaný našimi zvolenými poslanci. Nebo by kozou mohla být legislativa a vlkem skutečná moc ve státě. To jsme psali v článku Hra na demokracii s celostátním referendem.

Prostě jde o to, abychom tak nějak měli po 25 letech zákon o referendu. Máme budit dojem, že jsme demokracií, že tedy v této zemi vládne lid, a nikoliv oligarchie. Hrstka lidí vládne této zemi ráda a po svém. Většina obyvatel se pak může i nadále věnovat především kurzům vaření, vypečeným televizním seriálům a soutěžím s dodávkou „pravidelné dávky emocí“, vše dovezeno za naše koncesionářské poplatky až do domu. Nevděčnou a opovrhovanou práci rozdělování národního bohatství tak může provádět jen to jedno procento, a více méně nerušeně. Národ má jiné starosti, než rozdělování národního bohatství, které si vlastníma rukama vyrobil.

Z takového rozdělení odpovědnosti však neplynou jen samé výhody pro všechny. Existuje tu také riziko, že od vůle většiny lidu odtržená jednoprocentní skupinka bude přijímat zákony a opatření proti prospěchu většiny. To by nedej bože mohl dojít tak daleko, že si lid obecný odřekne celosvětově úspěšný seriál, a vyrazí do ulic zase cinkat klíči. Co nás všechny čeká potom? Snad střelba? Pravděpodobně ne. Tato doba je již pryč, primitivní metody používané v první polovině minulého století odvál čas.

Nastane-li taková doba, naše jednoprocentní party v čele národa naše současné pány označí za zrádce a pokojnou cestou nás převede pod pány nové. Přijdeme tak o Velkého bratra z USA, stejně tak jako dříve jsme zradou Gorbačova přišli o Sovětský svaz, a před tím nemenší zradou o přátelství s Francií, a ještě před tím o vedení a ochranu milostivého Rakouskouherského císaře. Politikou, správou věcí veřejných se nezabýváme, jsme národ malý, a proto budeme podlézat a líbat ruce právě takovému pánu, který nám bude dodán. Bude-li to ruský car, učiníme jej českým králem. Bude-li to generální tajemník Komunistické strany Číny, zakotví budoucí hrstka statečných oligarchů v čele České republiky vedoucí úlohu Komunistické strany Číny do naší Ústavy.

Nám je to jedno, voláme „Čechy Čechům“, a přes to nejede vlak. Až se všechny země sdružené ve vojenském paktu NATO rozhodnou pro ukončení činnosti tohoto paktu, odvážně se přidáme. Podobně tomu bude s EU. Až se rozhodnou, že nás už za slouhy nechtějí, podobně jako se rozhodly vlády Británie, Francie, Itálie a Německa v roce 1938, a vystrčí nás z EU, případně si založí jiný spolek, budeme sice křičet „zrada“, ale jinak celkem v klidu sametově hladce přejdeme pod nové vlastníky.
 

Jsme takové bačkory?

Nemyslím. Jen se nemůžeme zbavit po tisíciletí pěstovaného řádu věcí, v němž vládla vrchnost šamanů a náčelníků. Vrchnost církevní a světská. Kněží a králové. Biskupové a šlechta. Taková představa o tripartitní společnosti přetrvává dodnes. Jedni se modlí, druzí vládnou a třetí pracují. Mnozí sice chtějí být pány, leč nemnozí se jimi stávají. Jak jinak. Řečeno slovy Petra Chelčického.
Všichni chtí pány býti, na tlustých koních jezditi, hroziti a hrdě mluviti, prostným lidem nadávati a dříti je jako lípu a vždycky hojně jísti a píti najlepší věci, z místa na místo jezditi, bez užitku marnosti mluviti a rozličné hříchy bez studu páchati. Takových žroutů přílišné rozmnožení jest, aneb platy berúce, doma dobrá bydla mají, hodují a prázdný život na to vedú.

Mnoho se od té doby nezměnilo. Místo absurdních mocenských a vůdčích nároků šlechty dnes máme volební seriál sloužící vlastně témuž účelu. Ustanovit úzkou vládnoucí skupinu, která bude stříhat a dojit české ovce.

Hlavním úkolem ovčanů vždy bylo a je povstat z nevolnictví, státi se občany v pravém slova smyslu. Proto bychom měli především usilovat o co největší podíl přímé demokracie, o nejsilnější uplatnění hlasu lidu. V současné zastupitelské demokracii si totiž místo slušného Sobotky příště můžeme zvolit neslušného Topolánka či dokonce nějakého fašistického diktátora. Vyrvat mu pak vládu už nebude možné bez krvavých obětí. To jasně ukazuje historie. Naproti tomu, když bude svrchovaným pánem lid, může vždy omyl volby prostým odvoláním napravit. Kdyby sociální demokraté dnes viděli trochu dále než na špičku svého nosu, hleděli by možnost referenda co nejvíce rozšířit, a nikoliv do nemožnosti okleštit. Tak by chránili sami sebe před budoucími „Gottwaldy“, kteří je pošlou do koncentračních táborů, či jim dají dýchnout trochu Konvičkova plynu.

Modlitba Komenského zpopularizovaná Martou Kubišovou:
"věřím,… že po přejití vichřic hněvu se tvá ztracená vláda věcí tvých k tobě navrátí, lide český" zůstane nevyslyšena, dokud jí nebude slyšet a chápat také lid této země. Osud, Bůh či evoluce nám znovu a znovu mohou předkládat šanci, chopit se jí však musíme sami. O vládu nad „věcmi svými“ jsme nepřišli v minulosti ani ve Vídni, ani v Mnichově, ani v Moskvě, a dnes o ni nepřicházíme ani ve Washingtonu ani v Bruselu, ale výhradně u nás doma, v Čechách. Nechceme-li se chopit „věcí svých“, chopí se jich někdo jiný. Na to se můžeme spolehnout.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

15 komentářů :

 1. Stačí, aby ty vygumovaný ovce, o kterých článek píše, si dofoukli do hlavy trochu rozumu, odpovědnosti ke svým dětem a vůbec ke svému národu a například hned u prvních voleb volili pouze neparlamentní strany. Výběr mají minimálně ze tří stran. Ano, nemůže to být v žádném případě už horší řešení, než znovu s tou partou, co se tam za těch pár desetiletí u lizu zakonzervovala a naprosto odtržena od reality a normálních občanů už nejen že rozkradla tento stát a poškodila nás skoro všechny ve všech oblastech života. Dnes svoji politikou nás navíc nevystavuje už jen chudobě, ale v podstatě nás žene na připravovaná jatka. Dojde to těm zblblým ovcím konečně? Slováci to začali už chápat.
  https://www.youtube.com/embed/2ST6DG1MYRw?autoplay=1
  https://www.youtube.com/watch?v=n4JrvQd3yyE

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak v tom absolutní souhlas. Jenže ovce zase naletí na sliby. A zkuste se zmínit ovcím o neparlamentních stranách. Budou vám citovat to, co slyší v médiích. Ovcím už není pomoci.

   Vymazat
  2. Ano, vždy tu byla alespoň jedna neparlamentní strana jako alternativa. Bohužel, s tímto neprorazíte ani na tzv. osvícených serverech, zkoušel jsem před každými volbami. Vždy v předstihu před volbami se objeví placení zmrdi, kteří mají za úkol opozici buď vnutit myšlenku, že nemá smysl volit, nebo ať dají hlas nějaké profláklé vládní straně. Nikdy bych nevěřil, že lidi padnou na tuhle mentální úroveň a skočí na tyto ubohé konstrukce, a ještě se tím chlubí.
   Stvořiteli, buď milostiv této zemi.
   Six

   Vymazat
  3. Šance tady byla a jmenovala se 'Usvit . Obávám se , že nově zvolené strany na Slovensku které mají podobné plány jako měl Okamura dopadnou tak jako on .

   Vymazat
  4. Nic proti p. Konvickovi, ale budete volit zradce od p. Okamury a pi Volfovou? Sezente si o pi Volfove info.
   Slavek

   Vymazat
 2. Ještě k té debatě se Sulíkem. Měl jim říci, my jsme ten SV a Afriku nikdy nevykořisťovali, žádné kolonie jsme tam nikdy neměli, nevedli jsme tam žádné války a ekonomicky jsme tyto státy nerozvraceli, nevykrádali, ani nebombardovali. Ať si ten svůj bordel a problém co si tam za ty roky viníci této mizérie vyrobili vyžerou sami a netahají nás do nějaké evropské solidárnosti a povinnosti kohokoliv vítat a přijímat, když si to lidé většinově nepřejí a je to tedy proti jejich vůli.

  OdpovědětVymazat
 3. Chelčický - Komenský

  Ono to vypadá že v čechách lidé stále znají svoji historii a velikány .... to je nadějné.

  Dík

  OdpovědětVymazat
 4. Ví někdo, jak to bylo vlastně s rozdělením Československa? Byl to protiústavní akt a pouze soukromý kšeft Klause a Mečiara, nebo jak? A pokud to byl akt protiústavní, ve kterélampárně si potom může lid ó český a slovenský stěžovat?

  OdpovědětVymazat
 5. Sobotka v žádném případě není slušný. Je to lhář, podvodník a minimálně jako spoluprachatel zloděj zvlášť velkého rozsahu. Dělal fíkový list Kalouskovi a teď jej dělá Babišovi.
  Co hůř - je to vlastizrádce. "dře jako kůň" podle pokynů Merkely a Shapira. Do Vltavy s ním.

  OdpovědětVymazat
 6. Jsem přesvědčen, že autor článku se hluboce mýlí, když tvrdí, že přímá demokracie nás občany ochrání před zvůlí politiků, bankéřů, lobbystů, apod.
  Ten, kdo je schopen napsat takový nesmysl "Tak by chránili sami sebe před budoucími „Gottwaldy“, kteří je pošlou do koncentračních táborů, či jim dají dýchnout trochu Konvičkova plynu." si moc pozornosti nezaslouží.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejste náhodou člen ČSSD, nebo nakonec sám Sobotka ???

   Vymazat
 7. ...6:38 ..."jenže ovce zase naletí na sliby."

  Přiznejme si to, je to tak.
  Současné parlamentní strany jsou ve svých postech pevně opevněny, jak tady před nedávnem napsal p.David v souvislosti o požadavku předčasných voleb ap.

  Přesto by k vyvolání pocitu vlastenectví stačilo tak málo,
  např. jen to, aby zítra, v sobotu 12.3.2016,
  visely po celé ČR státní vlajky v sousedství černých praporů.
  Ale ani tak málo hrdosti ty zmíněné ovce nemají.
  A proto, jak říkával můj otec:
  Komu není rady, tomu není pomoci.

  Tečka.

  OdpovědětVymazat
 8. Já si myslím, že to po výsledcích na Slovensku, kde podle průzkumů zcela malá stranička, alespoň podle cinknutých průzkumů získala poměrně dost hlasů (a získala by minimálně 2x tolik, kdyby na ni neušili ten podraz se zfalšovanými preferencemi) to lidé tentokrát zkusí. A klidně i Konvičku, nebo Okamuru, však oni se mezi sebou domluví. Ale hromadně. Konečně odstavit ty zločince od koryta a s nimi i celou tu léty zaběhlou mafii, která náš stát dusí a paraziticky vysává.

  OdpovědětVymazat
 9. koho dneska v rozkradene zemi muže zajimat referendum o tom kde jakej vul huli jo kdibi takhle před dvaceti ročkama ale to se dělalo jako že referendum nejni košer pro plebejce jak nam řikaji dnešni nadlidi zejo milouši

  OdpovědětVymazat
 10. Lidé intelektuálně a morálně neporostou, pokud nebudou moci rozhodovat od sobě a nést za to patřičnou zodpovědnost. Zatím se mohou vymlouvat, že zvolený politik je obelhal, zradil, či byl v opozici. Referenda, participativní rozpočty a podobné nástroje jim dávají možnost přímo rozhodnout daný problém či na co budou vynaloženy obecní prostředky. Dejme jim šanci, dejme jim dostatek pravdivých a objektivních informací (od toho jsou veřejnoprávní média), dejme jim dostatek času na rozmyšlení věci a tím na více racionální než emociální volbu. Pak už lze jen doufat, že se z úspěchů a omylů dostatečně velká část poučí - a jiná metoda na braní rozumu u drtivé většiny lidí není, než vlastní zkušenost.
  Takže jen více referend a participativních rozpočtů - zprvu zejména místních a krajských, aby se lidé stávali skutečnými občany ne dle průkazu, ale dle kompetentní, zodpovědné účasti na řízení věcí veřejných.
  KR

  OdpovědětVymazat