Reklama

.

.

úterý 8. března 2016

Hrdinové od Sokolova

Jiří Pondělíček
8. 3. 2016  České národní listy

Od konce 2.světové války uplynuly již desítky let. Umírají poslední pamětníci mnichovské zrady i následné německé okupace v březnu 1939, umírají poslední váleční hrdinové. Už často zapomínáme, že po dnech zrady a ponížení, přišly dny obětí, statečnosti a následného vítězství. Po slzách smutku, beznaděje, přišly slzy radosti….

Připomínáme si dnes, že před 73 lety, 8. března roku 1943 svedli svůj první boj proti německým okupantům na východní frontě, vojáci Československého polního praporu v SSSR pod velením plk. Ludvíka Svobody.

Na rozdíl od jiných evropských států, jsme se jako jedni z prvních postavili na východní frontě, po boku Rudé armády, proti německým okupantům. Stalo se tak u Sokolova, poblíž Charkova, na Ukrajině. Pod velením npor. Otakara Jaroše tam odolávali naši vojáci útoku a přesile nacistických tanků. Naši vojáci byli odkázáni v podstatě jen na pěchotní výzbroj, posílenou dvěma protitankovými děly a na podporu sovětského dělostřelectva. Přesto svůj úkol čestně splnili a útok nepřítele zastavili. Jejich statečné bojové vystoupení i dnes vzbuzuje obdiv a pocit úcty. Padl velitel roty npor. Otakar Jaroš a dalších 85 našich vojáků. Vedle ztrát na životech a řady raněných, ale nechyběly ani příklady mimořádné statečnosti. Nadporučík O. Jaroš se stal nositelem nejvyššího sovětského vyznamenání, Hrdina Sovětského svazu, obdržel jej jako první cizinec.

Dnešní noví vykladači dějin, chtějí překreslit dějiny II.světové války. Chtějí nechat zapomenout na její hrůzy, snížit hrdinství vojáků Rudé armády. Bitva u Sokolova měla nedozírný význam zejména morální, pro všechny odbojové složky i pro budoucí obnovu republiky. Je nutné si také uvědomit i tragickou dohru této události, kdy nacisté se opět zmocnili Charkova a bestiálním způsobem povraždili raněné v Charkovské nemocnici, mezi nimi i skupinu raněných československých vojáků. Před vražděním raněných se jen několika z nich podařilo uniknout oknem nemocnice, mezi nimi i A. Sochorovi, také pozdějšímu nositeli nejvyšších řádů SSSR a ČSR.

Československá vojenská jednotka na východní frontě dále rostla a nabývala na síle. Brzy se stala brigádou a nakonec armádním sborem, který se podílel na osvobození Kyjeva, následně se probojoval 6. října 1944 na území republiky a podílel se na jejím osvobození. I tyto boje byly kruté a stály mnoho životů. Například v Dukelském průsmyku v Karpatech, nebo u Liptovského Mikuláše.

Boj Čechoslováků u Sokolova je nutno si i dnes připomínat. V současnosti jsme svědky pokusů zpochybnit základy naší státnosti a poválečného uspořádání. V médiích je snižováno naše národní vědomí a národní hrdost. Je urážen a zpochybňován prezident Dr. Edvard Beneš a jeho odkaz. V nadcházejících dnech si také připomínáme ten smutný 15. březen 1939, kdy došlo k obsazení okleštěného pomnichovského Československa. Naši hrdinové od Sokolova napravovali před 73 lety politiku usmiřování či naivity Anglie a Francie vůči Hitlerovi v Mnichově. Ani na to dnes nezapomínáme.

31 komentářů :

 1. Schválně si dejte tu práci a sledujte okolo toho 15.března,jak tiše náš mainstream,prolezlej sionacisty všech barev,jako starý kanape štěnicemi,přejde tuhle potupnou událost.
  Holt dějiny se stále mění,jak nám předvedla ta erudovaná ú(pí)ča v tom pořadu s Jílkovou,když tvrdí,že nás i tedy Brno osvobodili soudruzi z USA i když denně ta ú(pí)ča chodí okolo pomníku vojákům Sov.Army....Teď už jen stačí zbourat ten pomník,jak to dělají ti debilní Ukrajinci a vše bude v dáno na pravou míru....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, 15. března taky očekávám. Na základce náš učitel a ředitel školy, který učil i mého tátu, byl vlastenec, znalec přírody, sepisoval místní pověsti atd., tak měl ve škole vitrínku, jakousi stálou expozici věnovanou 15.3.1939. Říkal, abychom si to uvědomovali a hodnotil to jako jeden z nejhorších dnů našich dějin.
   Takže asi tak.

   Vymazat
 2. Je dobře, že si na tyhle události našich dějin někdo vzpomněl.
  Díky za to!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Je dobře, že si na tyhle události našich dějin někdo vzpomněl.
  Díky za to!!!

  OdpovědětVymazat
 4. ..jen taková vlastenecká vsuvka..
  https://www.youtube.com/watch?v=EWbhl3mKmME

  OdpovědětVymazat
 5. zrádnost mají Nšmci, Francouzi i Angličané ve své mentalilě, nečekejme, že by se dnes zachovali jinak. My k ním nepatříme.

  OdpovědětVymazat
 6. Musí být smutno posledním vojákům Svobodovy armády, kteří pomáhali osvodit Kyjev v r. 1944.
  A to když vidí, slyší, mohou čist, z televize odezírat, jak jej nyni nacisté - pohrobci tehdejšich banderovců- znovu za pomoci západu na " majdanu" dobili.

  OdpovědětVymazat
 7. Je mi 50 a tohle výročí mám každý rok zapsané v kalendáři. Můj pradědeček u Sokolova padnul.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to hrozná ostuda. Národ který si neváží svých hrdinů a leze do řiťi těm kteří mu hrozili vyhubením a těm , kteří jim v tom zdárně pomáhali a dále pomáhají.

   Vymazat
  2. Anonymní6:41
   Připojuji se,vzpomenou na toto výročí,na padle v tomto boji,ale také na všechny padle ve druhé světové válce.Mám také hrdinu v této Svobodově vojenské jednotce.Přežil útrapy války a zůstal u armády až do důchodu.Jedem známi,také tam bojoval a tvrdil,že má vyšší Sovětskou vojenskou hodnost,než voj.hodnost ČSA.
   Anonymní 7:19
   Správná připomínka.
   Během stoleté existence republiky,jsme dokázaly všechny své hrdiny,vyhodit na smetiště.

   Vymazat
 8. Povezte komunisti, proc jste zavirali nase letce z Anglie po valce do koncentraku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A proč po válce zavírali a rasově segregovali ty tvoji ussaci černochy?!!!

   Vymazat
  2. A zavření indiáni z rezervací jim taky byli dobrý.Třeba Navahové!
   Nejdřív se nauč dějiny a pak tady pindej,Všeználku!

   Vymazat
  3. Tahle otázka sem nepatří a vy to víte. K článku nemáte co dodat, protože fakta jsou fakta a tuhle historii nevymažete. Vaše poštěkávání po jakýchsi 'komunistech' si nechte pro svůj web s názvem "Jsme zabedněný bolševikobijec". Tam si dávejte sraz se sobě rovnými omezenci, banderovci, vypalovači Mi Laí, ustašovci a další podobnou pakáží.

   Vymazat
  4. Michal Masopust8. března 2016 11:27

   Plně s Vámi pane Dvořáku souhlasím! S těmi pomatenci typu 7:36 nemá cenu jakkoliv diskutovat, to je lidský odpad, produkovaný dnešním českým tzv. "školstvím" a my už s tím nic nenaděláme.
   Není to sice demokratické, ale bylo by snad účelné, kdyby takové sprosté výpady a urážky byly i na tomto webu ihned mazány, "autoři" napřed varováni a když to nepomůže, tak zablokováni v přístupu sem?!
   Na bolševikobijeckých webech typu Junge Front heute, Volkszeitung a pod. takto postupují proti jim nepohodlným názorům už dávno, sám jsem se o tom přesvědčil!!!!
   Nejsme sice jako oni, ale jak ty mně, tak já tobě, že?!?

   Vymazat
  5. no..proč komunisti zavírali naše anglické letce..to je jednoduché, protože se nehodili do obrazu, který si "vymalovali" tehdejší rudí mocipáni, kteří hýbali naší poválečnou scénou. Ale nesmuťte.. pozavírali a popravili i sami sebe..a i oni, ti hýbači, opustili nakonec scénu..nic totiž netrvá věčně. A pak se u nás budovalo a zlepšovalo a rodily se děti a chtělo to semo tamo něco zlepšit, upravit a vypustit, či nově zavést...a potom se zazvonilo klíči a teď stojíme před další světovou pohromou..holt vývoj nezastavíš..zvláště když jde o peníze..americké...

   Vymazat
 9. a ješté v 60. letech 20. /minulého století/ US byl u k aždeho černocha v tel seznamu /i černocha bojujícho pod gen. Petnem v Evropě/ uvedeno "C"- color/barevný/.

  OdpovědětVymazat
 10. Pro naše vojáky velká událost, na kterou i my můžeme s hrdostí vzpomnět, v dějinách 2. světové snad jen epizoda z mnohých.
  Zejména však vzpomnět na hrdinství těch stovek čs. vojáků.
  A po veliteli Otakaru Jarošovi tam poté pojmenovali hlavní uluci, která vede přes obec Sokolovo (ukr. Sokolove) ...

  OdpovědětVymazat
 11. Ano, historie je plná otřesných mement. Tak například zmiňovaná Mnichovská dohoda, nebo taky po našom, zrada. Člověk si uvědomí, že je to pořád stejné. Samozvané mocnosti si jen tak, jedním tahem pera, rozhodují o cizích zemích, národech, jejich hranicích a nároku na život a svobodu. Výsledek Mnichova je dnes již dobře zhodnotitelný. A není od věci připomenout si, že dnes jsme zase v dobré společnosti těch samých velmocí, co tohle všechno zavinily... Ale zatím co z Ruska se dnes strachy rosíme až na prdeli, našich západních zrádců a největšího okupanta už se nebojíme ani trošku. A to přesto, že nám dnes skrze Brusel kecají už naprosto do všeho. Až se někomu zase zachce měnit naše hranice, scénář bude stejný, o tom nepochybuji, ani v nejmenším...

  OdpovědětVymazat
 12. Chvályhodné, že to pripomínate, žiaľ, u nás už aj z účastníkov SNP spravili teroristov a nijak sme tomu nezabránili, ešte ten element zvolili aj do Parlementu.

  Čakajú ná krušné časy, zapálim aspoň sviečku a v tichosti si spomeniem na všetkých padlých i zomrelých, boli to hrdinovia, hoci niekedy mám pocit, že tie zmarené životy boli zbytočné. Zomrieme a oni zomrú druhýkrát vedno s nami.
  Generál Svoboda bol môj detský hrdina, popri J.Žiškovi druhý správny chlap na správnom mieste.
  Dnes sa však takí hrdinovia nenosia, Otakar Jaroš, ktoré z detí dnešnej doby vie, kto to bol a čo vykonal.

  Česť ich pamiatke a veľké ďakujem, že aspoň detstvo a dospievanie som prežila v kľude a relatívnom pokoji, bez strachu o budúcnosť.

  OdpovědětVymazat
 13. Važeny pane Ponděličku(autor članku).
  Vaš članek-úvaha a samotný název je dosti zavadějicí. Pravda a o to by mělo jít především , není tak jednostranná z Vašeho historicky politicky korektního pohledu. Chapu že jste novinář ne historik proto tento článek postráda už v samotném názvu svou hodnotu.Tendenční a učelovy.
  Jedna okupace v té době nahrazovala druhou okupaci tentokrát z vychodu. Možná kdyby se misky vah v té době převažily jinak tak by jste psal dnes o hrdinech od stalingradu a o poraženi bolsevizmu a zachrane evropy .V kontextu dnešní doby kdy evropu zavaluji hordy tz migrantu by to byla jistě zcela zajimavá historická diskuze na univerzitní půdě.
  Ale k Vašemu článku...Postavení čs. jednotky se k Rudé armádě v té době proti okupantum...V době kdy jedna okupace-chcete -li totalita (i to není spravny vyraz)střídala druhou okupaci-totalitu... Když tehdy od 1941 nacistická vojska táhla Ruskem nespočetně podavala kupodivu pravdivé informace svetu o etnických čistkách,genocidě,učel hladomorech ,atd. obetech v řádech milionu.
  V roce 1943 byla němci "objevena" Katyn mas.hrob ne němcu ale SLOVANU-pol.dustojniku dilo Stalina bolseviznu a rude armády.

  Bylo už tehdy dávno známo tz demokratickému světu od dvacátých letech. o genocidě,etnickych čistach,učel.hladomoru, syst.vyvraždovaní polaku,ukrajincu,němcu,rusu ,židu...po okupaci Ruska i litevcu,estoncu,lotyšu ,rumunu, finu, kozáku,tataru a jiných.
  Jeden systém obhajoval a obvinoval ten druhy a přinašel miliony obeti. Zadna valka není univerzalne spravedliva .Ani neexistuje "menší" či "větší" zlo. Je to jen a jen vždy zase jen zlo pro lidi.
  Každá válka jak už někdo napsal "je politika vedena jinými prostředky". Vždy na ní doplacejí především ti obyčejní lide.
  Po porazeni nacismu tudiž nemohlo přijít žadné vítezství ,jaké vitězství? Slzy jiných byli nahrazeny slzami jiných.Zadnou válku nelze ospravedlňovat vždy budou jen obeti války jakekoliv.
  Neměli bychom DNES ZAPOMENOUT NA HRŮZY VÁLKY A VSECHNY OBETI TECH VALEK ABYCHOM NEMUSELI ZAZIT DALSI VALKU.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevážený ale vychytralý trole 15:32. Z vašeho přípěvku se musí slušnému člověku udělat nevolno. Směšujete jablka s ruškami a pletete pojmy s dojmy. Jen pro příklad: "Možná kdyby se misky vah v té době převažily jinak tak by jste psal dnes o hrdinech od stalingradu a o poraženi bolsevizmu a zachrane evropy"
   Ujišťuji Vás, že kdyby u Stalingradu vyhráli Němci, autor by už svůj článek nenapsal a pokud i vy jste Čech a Slovan (pochybuji) pak bysta ani vy nenapsal svou reakci na něj.

   Vymazat
  2. Vážený pane, snažíte se nás poučovat, ale ani vy nejste žádný historik. Už jen vaše úvaha, že okupaci nacistickou vystřídala okupace z Východu je zjevná nepravda. Jednotky Rudé armády, které osvobodily Československo, odešly jště v létě a na podzim 1945. Mnohé přejely celou Sibiř a v srpnu bojovaly v Mandžusku a Koreji proti Japoncům. Takže od podzimu 1945 tu žádná okupace nebyla! Ta přišla až v srpnu 1968.

   Napadáte nadpis článku, že prý je tendenční. V čem? Copak lidi, kteří podstoupili bitvu v Sokolovu a kteří tam i padli nebojovali proti genocidní, rasistické a veskrze zrúdné Třetí říši. Ta vaše 'úvaha' o vítězích a poražených nemá pevný základ. Velmi dobře víte, že český novinář by v případě vítězství nacistů už nic nenapsal. Byli jsme na řadě hned po Židech. To je také historický fakt.

   Německá armádní mašinérie žádné objektivní zprávy nepodávala. Vždy se jednalo o informace cinknuté propagandisty. Pokud vím, tak např. etnické čistky (přesidlování národů) nechal provádět Stalin až během války. Většinou se jednalo o ruské Němce a vyznavače islámu, kteří tvořili podhoubí pro kolaboraci s nacisty. I ty hladomory, o kterých se tu zmiňujete, nebyly žádným úmyslem, ale výsledkem voluntaristické hospodářské politiky ideologických zaslepenců.

   Ono stalinské „vyvražďování“ jak tu popisujete, nemělo žádný etnický ani rasový základ, jak se nám tu snažíte vsugerovat, ale tzv. „třídní“ a to je také rozdíl. Mimochodem, ze toto běsnění většina jeho režisérů šla ke zdi (např. Jagoda). Sověti popravili i poradce, kteří metodicky vedli procesy v 50.letech v ČSR.

   A k válce: válka obranná je válka spravedlivá. Válka imperiální i jen její příprava je nepromlčitelný zločin. Bohužel při působení demagogů jako jste vy, kteří se usidlují v našich školách, různých pseudovědeckých ústavech a médiích (např. Kučera v ČT) se asi brzy války dožijeme. Tohle relativizování a podkopávání historické pravdy nevede nikam, jen k ohnutím hřbetu před okupantem (viz např. Francie 1940). Marek

   Vymazat
  3. 15:32 - Neskutečně pitomé blábolení schizofrenního mudrlanta.

   Vymazat
 14. To jste si dovolili hodně,poukazovat na boj proti
  náckům.Vždyť dle učitelů ZŠ vyhráli USA!Tak jak by
  mohli naši vojáci bojovat v SSSR.To nejde dohromady
  s novým pojetím dějin,jak je vykládají učitelé ZŠ.
  Komouši sice bagatelizovali boj našich letců na
  západě,ale nikdy netvrdili,že ten boj neexistoval.
  Že se učitelé na školách dopouštějí trestného činu
  ohrožování mravní výchovy mládeže je vedení státu
  a zřizovatelům škol úplně jedno.Koryta jsou hlavní
  náplní jejich činnosti.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím,co myslíte tím "bagetelizováním boje našich letců",ale pravdou je,že je za to zrovna do nebes nevynášeli a že na porážku nacistického Německa,ani na naše osvobození boj našich letců v Polsku,Francii a v bitvě o Anglii v letech 1939-1940,neměl žádný vliv a to pozdější bombardování,naprosto nepatrný....

   Vymazat
  2. Pamatuji se, že v 60.letech se o západní armádě už normálně psalo a vycházela beletrie - např. Nebeští jezdci. Byl natočen i skvělý film Atentát o parašutistech. Jestlipak dnes si někdo troufne na film o východní armádě. Už by se mohlo o ní mluvit úplně otevřeně a mimochodem, téma války se k nám přiblížilo dost natěsno. Marek

   Vymazat
 15. Kdyby hrdinové od Sokolova, ale i jiní, dnes žili, museli by ,,nás" mlátit, co se do nás vejde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, včetně 1.hrdiny Sovětské svazu kpt. Jaroše, který v Sokolově padl a který neměl komunisty vůbec rád. Marek

   Vymazat
  2. Čest a sláva naším otcům, dědům a všem předkům bojujícím proti uchvatitelům Slovanských národů a Slovanského ducha.
   (i já tam měl své předky)

   Vymazat