Reklama

sobota 12. března 2016

Hrůzné následky operace turecké armády v Cizre. VIDEO

12. 3. 2016   Sputniknews

Reportérům televizního kanálu RT se podařilo dostat exkluzivní záběry z Cizre (Džizra) na jihovýchodě Turecka, kde většinu obyvatel tvoří Kurdové, které utrpělo při operaci tureckých vojsk.


Na videu, které bylo natočeno kameramany televizního kanálu uvnitř Cizre, jsou vidět následky dělostřeleckého ostřelování ze strany turecké armády: rozbité městské části, nevybuchlé bomby a krev na zdech budov.

„Tohle je budova, kde, podle informací, bylo upáleno od 100 do 150 lidí. Oni se nacházeli ve sklepě domu, který zachvátil oheň. Lidé se zde ukrývali," řekl korespondent kanálu William Whiteman.

Když se místní obyvatelé dozvěděli o tom, že se provádí natáčení, řekli žurnalistovi podrobnosti o masovém zúčtování.

„Tohle je obytný dům. Zde byly ženy a děti. (Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan) Erdogan tyhle lidi zabil s pomocí těžkého dělostřelectva, zničil ten dům. Říkají, že bojují s teroristy, ale kde jsou zde teroristé? Všechny oběti byli mírní obyvatelé," zdůrazňuje jeden z obyvatelek Cizre.


Podle slov této ženy se oběťmi turecké operace mohlo stát od tří set do pěti set lidí, včetně starých lidí a dětí. Představitel prokurdské Lidově demokratické strany Mehmet Yueksel dříve informoval o 137 obyvatelích, kteří byli tureckými vojsky v Cizre upáleni zaživa.

Reportéři televizního kanálu také šli do sklepa jiné budovy, kde, podle slov dalšího besedujícího RT, probíhali masové vraždy Kurdů. „Řezali jim hlavy. Šel jsem tam, vím to. Oni je upálili a pak jim uřízli hlavy," řekl další místní obyvatel. V tomto sklepě bylo upáleno od 45 do 50 lidí, řekl muž.

Televizní kanál odeslal materiály o tom, co se stalo, do úřadů ochránců práv s otázkou, zdali se bude organizovat vyšetřování možných válených zločinů.

Kurdská aktivistka Nurcan Baysalová dříve v rozhovoru pro RT vypověděla o obyvatelích Cizre, kteří byli upáleni ve sklepech budov města. V březnu roku 2016 korespondentka kanálu Lizzie Phelanová jako první žurnalistka navštívila město Afrin na hranici Sýrie a Turecka. Žurnalistům se podařilo zaznamenat tábor ozbrojenců Fronty an-Nursa v bezprostřední blízkosti od umístění tureckých vojáků.

4 komentáře :

 1. Turek může být demokratem snad jen v očích takových, jakými jsou naši dobroserové, co se bůh_ví proč nazývají sluníčkáři.
  Ve skutečnosti se chová jako tyran. Po celá desetiletí.
  Kurdové, Řekové, Arméni aj. by mohli dlouze vyprávět.

  OdpovědětVymazat
 2. Už jsem to k jinému článku psal. Ankara velmi připomíná Kyjev.

  OdpovědětVymazat
 3. A s tímto Tureckem "naši a z EU politici" jednali a dál jednají o bezvízovém styku a přístupových procedurách do EU? A kdispozici je dalších už nesčetně podobných zkušeností.

  Kdo všechno jsou vlastně zločinci? I ti co se s těmito pachtují, proti zájmu většiny svých občanů.
  Děda.

  OdpovědětVymazat
 4. Bijte Turky na věčné časi a nikdy jinak !

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.