Reklama

.

.

sobota 5. března 2016

Indie si může vybrat ruský Štorm

Dmitrij Litovkin
5.3. 2016 Eurasia24
Překlad: mbi,
Ruský projekt letadlové lodi 23000E Štorm (Bouře) na atomový pohon se může stát základem pro stavbu lodi obdobné třídy pro válečné námořnictvo Indie. Rozhodnutí o tom bude přijato v rámci výběrového řízení vyhlášeného v Dillí.Indické námořnictvo má v úmyslu pořídit si plavidlo o výtlaku 65 tisíc tun, poháněné jaderným reaktorem. A i když se výběrového řízení jako soutěže technologií zúčastňují i USA a Francie, podle informací zveřejněných v Izvěstiích vede v soutěži ruská nabídka.

Letadlová loď projektu 23000E (kód Štorm) zatím existuje pouze jako model. Koncepci lodi vyvinuli pracovníci Krylovského státního výzkumného střediska ve spolupráci s Něvskou projekční a konstrukční kanceláří. Poprvé byla představena na výstavě Armáda-2015 v rámci expozice námořnictva. Jak sdělili představitelé námořních sil, Štorm má mít výtlak 100 tisíc tun, délku 300 m, šířku 40 m (jde nejspíš o údaje na tzv. vodorysce vzhledem k tomu, že některá zveřejněná data hovoří o větších, patrně celkových rozměrech – pozn. Geo) a s posádkou 4 – 5 tisíc osob má být schopen plnit úkoly i ve vlnobití o síle 6 – 7 ballů. Na palubách může nést až 100 letadel různých tříd.

I ve stadiu modelu je však už dobře vidět, kam míří vize konstruktérů – ve srovnání s předcházejícími projekty letadlových křižníků je zřetelná prakticky holá paluba. Na palubě dvě vzletové a přistávací dráhy – velká a menší. Jedna klasická se startovací rampou, druhá rovná jako na amerických letadlových nosičích.

A na zádi a přídi nejméně 5 typů letadel. Je jich zřetelně víc, než kolik jich lze spatřit na palubě zatím jediného ruského nosiče letadel zařazeného do námořní flotily – letadlového křižníku Admirál Kuzněcov, nebo na přestavěné letadlové lodi indického námořnictva Vikramaditya. Palubní letectvo lodi by měly tvořit víceúčelové stíhací letouny T-50 (tedy námořní verze PAK FA), MiG-29K /KUB, letouny dálkového radiolokačního průzkumu AEW (AWACS) , pravděpodobně Jaky- 44E, které, jak uvádějí Izvěstie, budou zřejmě startovat z kratší paluby s využitím elektromagnetického katapultu, a samozřejmě i vrtulníky.

„Během prací na předběžném návrhu přišli vývojáři Krylovského výzkumného střediska s originálním návrhem trupu lodi – optimálním z hlediska odporu vody,“ říká poradce generálního ředitele tohoto střediska Velerij Polovinkin. Jinak jsou trup i paluby konstruovány tak, aby při daném výtlaku a rozměrech lodi pojaly co největší počet letadel (a vrtulníků). „A tohoto cíle se nám podařilo dosáhnout.“

Jak vyplynulo z konstruktérova vyjádření, odpor trupu lodi bude podle předběžných odhadů asi o 30 % menší, než tomu je u dosavadních tradičních lodních trupů. Loď by měla letounům a vrtulníkům poslední generace umožnit start i v bouři. Pro letouny je plánován nejen startovací můstek, ale také katapult. Pod vzletovou palubou budou ve zvlášť upravených a odstíněných prostorech umístěny nejmodernější kombinované jaderné zdroje energie.

„Ruský projekt zapadá přesně do konceptu nastíněného ministerským předsedou Indie Nárendrou Módím ‚Made in India',“ uvedl pro portál Izvěstia odborník na vojenské námořnictvo Alexander Mozgovoj. Cílem konceptu je vytvořit z Indie průmyslový stát, zvýšit podíl průmyslu na tvorbě HDP z 15 až na 25 % cestou státních podpor a dotací. Přitom k prodeji zbraní a techniky, ale také k předání výsledků výzkumu a vývoje i technologií výroby do Dillí je v současné době připravena pouze Moskva.

A to je jeden z klíčových okamžiků v otázce stavby této lodi. Náš expert k tomu připomíná, že USA nikdy nikomu nepředaly výsledky vlastního výzkumu. Internetový zpravodaj Defense News uvádí, že Dillí s Washingtonem minulý týden diskutovaly možnosti spolupráce v oblasti technologie výstavby letadlových lodí, ale podle zdrojů na ministerstvu obrany nebylo dohody dosaženo.

Podobné problémy existují i při jednáních s Francií. Například v rámci plánované smlouvy mezi Paříží a Dillí na dodání letounů Rafale Indie trvala na současné dodávce technologie výroby radarů s aktivní fázovanou mřížkou, což Francie odmítla. Jak informují indická média, Francouzi nejsou ochotni snížit cenu zvažovaných 36 letounů Rafale z 13 na 8 až 9 mld. dolarů. Přitom by se Francie ráda nejen podílela na stavbě letadlové lodi, ale nabízí také dodávku palubní verze stíhačky Rafale. Indická média poukazují na to, že za připravovanou dodávku 40 ruských Su-30MKI země zaplatí jen 3 mld. dolarů a vyvozují z toho závěr, že spolupráce s Francií je finančně mimořádně náročná (a nevýhodná).

„V oblasti vojensko-technické spolupráce máme za sebou řadu úspěšných strategických projektů:

vývoj nadzvukové křídlaté rakety BrahMos, montáž bojového letounu Su-30MKI v indické firmě Hindustan Aeronautics Limited nebo vývoj palubního letounu MiG-29K pro letadlovou loď Vikramaditya,“ říká profesor Akademie vojenských věd Vadim Kozjulin.

Rusko je jedinou zemí, která umožnila Indii pronajmout si nejmodernější víceúčelovou jadernou ponorku K-152 Něrpa (v indickém námořnictvu působí pod jménem Chakra II). Nyní se připravuje rozhodnutí o předání ještě jedné ponorky obdobné třídy. Rusko též pomohlo Indii při projektování vlastní jaderné ponorky Arihant, vybavené balistickými raketami.

Rusko a Indie již mají i plán na společné projektování letadlových nosičů. V loňském roce byla v loděnici Cochin spuštěna na vodu letadlová loď projektu Vikrant, zpracovaného s pomocí Něvské projekční a konstrukční kanceláře a také italského loďařského sdružení Fincantieri. Plný projektovaný výtlak lodi je 37 500 t, délka 262 m a největší šířka (na letové palubě) 60 m. Plynoturbínové soustrojí o výkonu 80 MW by lodi mělo zajistit rychlost cca 28 uzlů.

Loď by měla při leteckém provozu využívat systém STOBAR, který předpokládá start letounu s pomocí startovacího můstku a jeho přistání s použitím záchytného systému. Leteckou výzbroj bude tvořit 14 letounůMiG-29К/KUB a HAL Tejas ( lehký víceúčelový taktický stíhací letoun indické výroby) a také asi 10 vrtulníků. Podle vyjádření (indických) vojenských představitelů bude asi 50 % technických prostředků a 30 % výzbroje lodi vyvinuto indickými odborníky. Letecko-technická zařízení lodi byla podle slov náměstka ředitele podniku Rosoboronexport Viktora Komardina navržena a vyrobena v Rusku.

Podle Kozjulina právě kombinace výše uvedených skutečností hovoří ve prospěch ruského projektu (nové letadlové lodi). Paluba Štormu je propočtena na stojánky pro stroje MiG-29K. Později by se měl objevit rusko-indický stíhací stroj 5. generace FGFA (Fifth-Generation Fighter Aircraft). Podle Izvěstií je jeho silueta shodná s ruským T-50. To znamená, že do budoucna bude zcela jistě vyvinuta i jeho palubní verze. Ministerstvo obrany RF to již také avizovalo. Jen těžko lze předpokládat, že by Dillí investovalo do společného projektu 25 mld. dolarů a poté by odolalo pokušení mít na palubě své letadlové lodi ty nejdokonalejší stroje. Je jasné, že v tom případě i paluba musí mít potřebné parametry.

Zdroj: izvestia.ru32 komentářů :

 1. Další ruský div techniky existující pouze na papíře kde také zůstane.
  Základny na Měsíci, dopravní letadlo co strčí do kapsy Boeingy, letadlové lodě, nová Volha, stíhačky 6. generace, nadzvukové nákladní letadla...

  Je hezké snít. Možná to těm 20 milionům Rusů co živoří s přijmem nižším než 10.000 rublů (3000 Kč) zažene hlad.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USA V KONCÍCH - ŠOKUJÍCÍ FAKTA
   USA jsou největší říše zla, zločinecký váleční štváč a mezinárodní terorista v dějinách lidstva. USA vláda je nejzločinnější institucí, která kdy na Zemi byla.
   Zavřete dveře! Zima a mráz přicházejí z Bílé chatrče ve Washingtonu! USA po zásluze končí na smetišti dějin a ve věčném zapomnění. Ani vzteklý pes po nich neštěkne!
   •200 let terorismu USA:
   www.olser.cz/9947/200-let
   •agrese USA:
   www.panobcan.sk/agresia-usa-zlociny-a-vyvrazdovanie-narodov-zoznam-z-ktoreho-vam-moze-byt-aj-spatne
   •Kenneth O’ Keefe v tom má jasno:
   www.hlavnespravy.sk/kenneth-o-keefe-v-tom-ma-jasno-uplne-na-rovinu-o-tom-ako-dnes-funguje-svet/726485
   •Státní dluh USA překročil 19 biliónů dolarů. Tato úroveň byla dosažena koncem ledna 2016. Částka činí zhruba 103% HDP. Z celkové sumy připadá 13,7 biliónů dolarů přímo na veřejný dluh, který mají firmy a jednotlivci. Dalších 5,3 biliónu tvoří vnitrostátní zadluženost vlády u Federálního rezervního systému. Během prezidentství Obamy se dluh státu téměř zdvojnásobil, když se zvýšil o 8 biliónů dolarů za 7 let.
   •V USA je bez práce 41% populace v aktívním věku.
   •40% Amíků má ušetřeno maximálně 500 dolarů (12.300 Kč).
   •28% Amíků nemá žádné úspory.
   •V celých USA je skoro 10 milionů domácností, které nevlastní ani jeden účet v bance.
   •22,5% Amíků je negramotných.
   •Bezdomovectví rodin vzrostlo o 23%.
   •Počet Amíků žijících v chudobě během 4 let vzrostl o 6 milionů.
   •Střední příjem domácností už 4 roky za sebou klesá - snížil se o výše $4000 (98.480 Kč).
   •62% Amíků ze střední třídy uvádí, že snížili výdaje na domácnost.
   •85% příslušníků střední třídy tvrdí, že je těžší udržet si standard, než tomu bylo před 10 lety.
   •V USA žije čas od času 77% občanů od výplaty k výplatě.
   •Jeden ze 4 amíckých pracujících nosí domů výplatu, která odpovídá kritériím pro chudobu nebo je ještě nižší.
   •V současnosti lze za „dobrou práci“ označit méně než 25% všech prac. míst v USA a toto číslo klesá.
   •20,2 milionů Amíků vynakládá více než 1/2 svého příjmu na bydlení. To znamená 46% nárůst od r. 2001.
   •Mnoha Amíkům během 12 let se zvýšil účet za vodu 3x.
   •Cena elektřiny v USA roste 5 let rychleji než celková míra inflace.
   •V r. 1999 mělo 64,1% Amíků zdrav. pojištění placené zaměstnavatelem. To se teď vztahuje jen na 55,1%.
   •Pojistné na zdrav. pojištění rostlo v letech 2011-2012 rychleji než celková míra inflace.
   •Podle výzkumu plánuje 10% amíckých zaměstnavatelů ukončit financování zdrav. pojištění svých zaměstnanců.
   •Celková částka všech hypoték v USA je 5x vyšší než před 20 lety.
   •Celková částka všech spotřebitelských úvěrů vzrostla od r. 1971 o 1700%.
   •Celková hodnota všech studentských půjček v USA přesáhla hranici 1 bilionu dolarů (24,62 bilionů Kč).
   •Přibližně třetina všech Amíků neplatí včas své účty.
   •Více než 100 milionů Amíků využívá minimálně jeden sociální program provozovaný federální vládou.
   •25 milionů dospělých Amíků bydlí doma u rodičů.
   •Během recese přišlo amícké hospodářství o více než 220.000 malých podniků.
   •V r. 2010 byl počet nově vzniklých prac. míst v nových podnicích ve srovnání s r. 2000 méně než poloviční.
   •Přibližně 57% dětí v USA žije v domácnostech, které jsou považovány za „nízkopříjmové“ nebo „chudobné“.
   •V USA žije kolem 100 milionů občanů, kteří jsou považováni za „chudé“ nebo „blížící se chudobě“.
   •14% Amíků je na potravinových dávkách, protože mnozí pracující Amíci mají příjem nižší než tisíc dolarů.

   Vymazat
  2. Pepku poskoč,vyskoč a vztekni se!Schapiró už tě nebude potřebovat,lásko naše .

   Vymazat
  3. 41% nezaměstnaných, 22.5% negramotných....

   S těmito hloupostmi můžeš obveselovat publikum na silvestrovských večírcích. Bude to zlatý hřeb večera a všichni se potrhají smíchy :-D
   Zatím si to nacvič na schůzi vaší bolševické buňky.

   Vymazat
  4. Takovými keci USSA nepomůžeš, vy vlezdoprdelisti by jste velice rádi aby bylo podle vás ovšem situace je jiná, nemusím lezt do zadku nikomu stačí jen použít to co vy v těch vašich hlavách nemáte a přebrat si zpravodajství z širokého okruhu, ovšem jak už jsem psal na to vy nemáte šedou kůru mozkovou.

   Vymazat
  5. USA - to se nám žije když nám lidi pujčujou

   Vymazat
  6. Anonymní5. března 2016 10:26
   Ty chytrolíne i průměrně vzdělaný cikán v ČR má větší znalosti o světě než Americký vesničan i leckterý měšťan. Ti pomalu ani neví kde je Evropa, natož ČR, tak co se ti nezdá na číslech uvedených Anonymem 5. března 2016 4:35.

   Vymazat
  7. 13:33

   Průměrný příjem US domácnosti je 54.000 dolarů za rok, nezaměstnanost 5%, střední školu absolvuje 87% amíků, vysokou 56%.
   Tolik k těm vašim rudoprávním žvástům.

   Vymazat
  8. Podle těch tvých čísel to americké vzdělání musí ale vypadat. 56% vysokoškoláků - to je fakt k smíchu. To tam vejšku asi absolvuje i každý druhý troglodit ze zoo-parku.

   Vymazat
  9. Asi se budeš divit, ale v Rusku mimo Moskvu a Petrohrad se dá za těch 10 tis. rublů měsíčně žít a neživořit. jestli nevěříš, jeď se tam podívat.

   Vymazat
  10. Anonymní5. března 2016 13:33
   Jaké je, prosím, průměrné vzdělání cikánské populace v ČR?

   Vymazat
 2. Malý je ten,co má malý cíl.Rusko je velký...

  OdpovědětVymazat
 3. Dvořák a David tam budou dělat palubní rabíny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už se na to těším. Díky za doporučení.

   Vymazat
 4. Zeme se zaplatami na prdeli objednava od dalsi zeme se zaplatami na prdeli novou hracku.
  No potes noho.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tak to je, měli by si to raději objednat od země bez záplat na prodeli, která není nesplatitelně zadlužená, má měnu podloženou zlatem, netiskne zelené hajzlové papírky o sto šest a jejíž obyvatelé žijí v přepychu, zejména ti, kteří žijí z potravinových lístků.

   Vymazat
  2. 6:26

   A která je ta země která má měnu podloženou zlatem?

   Vymazat
  3. Canada - predala posledné svoje zlato - sú švorc -

   Vymazat
 5. Anonym 4:35
  A ještě bych dodal, že se tam hrnou zahraniční investoři, kteří dávají místním práci. Např. jeden tam otevřel továrnu, která zaměstnává několik desítek lidí. Ten jeden je Číňan a vyrábí se tam jídelní hůlčičky!! Čest čínským soudruhům-:(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čínské investice v USA dosahují 90 miliard dolarů za rok debílku. Zřejmě číňani očekávají, že USA zkrachují a proto tam incvestují. Zkus něco lepšího debílku.

   http://www.forbes.com/sites/forbesleadershipforum/2015/12/10/chinese-investment-in-the-u-s-will-grow-in-2016/#730d2fc91a8a

   Vymazat
  2. Jistě že Čína investuje v USA, dokud lze za dolary, kterých mají hromadu, dá něco koupit a v USA je levná pracovní síla. V Číně to funguje normálně, protože šmejdi nemají šikmé oči.

   Vymazat
 6. Z kterého kanálu sem přelezl ten protiruský páchnoucí dobytek? Z novinek? No -to by odpovídalo. Bulvár novinky už mele z vody, články opakují, nebo píší úplná zoufalství o sexu a cenách Český lev apod. K čemuž různí dobytkové píší jak masturbují a o orálních hrátkách a tak. Kvalitka po česku. Ukazuje se ubohá občanská společnost v celé své kráse.Dokud nebyl internet, mohli jsme si myslet, že všichni naši spoluobčané mají docela obstojnou úroveň. A teď se ukazuje, že mezi slušnou a intelektuálně vyspělou společností žijí smradlaví, duchovně vypatlaní tchoři, a díky internetové publicistice vidíme, s kým máme tu čest. Bulvár novinky už nepíše nic, co by stálo za přečtení, tož těch pár zoufalců plká sračky k tomu, co tam je, a dnes už tradičně, i kdyby tam byl článek na tema v čem prát ponožky, tito pitomci budou k tomu blafat o muslimech a islámu. Nastala úplná denucinance vkusu a intelektu v české společnosti. Je pravda, že i dříve zde byla spousta jednoduchých lidí, ale nikdy necítili potřebu se někde trapně zviditelňovat. Dnes naopak mají tu potřebu a drzost svoji vypatlanost ukazovat různě - jedni kopou do pomníků na hřbitovech, další čmářou hnusné sprejové sračky po fasádách domů, a další na různých diskuzích nadávají, a sprostě uráží ostatní. Všichni tito zmetci mají společného jmenovatele - poškodit, zničit, ublížit, urazit, zesměšnit. Dřív byl tenhle ksindl zalezlý, musel chodit do práce, a držel hubu a krok. Svoboda je přesně jen o tom, že tenhle ksindl ze svých kanálů vylezl, do práce to nemusí, a parazituje to přesně na těch, kterým zde sprostě nadávají. Mají svoji svobodu, a my jsme povinni snášet rozkopané pomníky,počmárané fasády, a sprosté urážky. Musíme se naučit s tím žít. Já se alespoň snažím venku na ulici nevidět v každém spoluobčanu omezeného a urážejícího sráče, ale začínám s tím mít docela problémy. A to nám zprostředkovala media. Kdyby mediálních manipulací - včetně těch internetových - nebylo, dál bychom si mohli myslet o svých spoluobčanech, že jsou chytří, pracovití, nadaní, slušní, a ohleduplní. Škoda že to tak nemůže být. Komu to prospělo? Že nadcházející občanská válka bude tím divočejší, čím více se lidé začali navzájem nenávidět a urážet? To bylo prvoplánovým cílem všech těchto manipulací? Po šestadvaceti letech je možno konstatovat, že se zdařil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu chlape. Paraziti vylezli, nikdy v životě nemakali a hostují na těch kdo skutečně tvoří, a ještě jim upírají právo se bránit. A ta nenávist je založena na šíleném strachu, že by ti utlačovaní a ponižovaní mohli zvednout hlavy a deratizovali je. T

   Vymazat
 7. Čína dúfa že USA skrachujú, a preto investujú "ich" doláre - inak povedané - za papieriky reálny majetok -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No investovat cokoli do oblasti o které předpokládám že brzo zkrachuje může jen blbeček tvého kalibru.
   Pak se vy idioti divíte, že máte holé zadnice a v řiti vši a chcete to svádět na kapitalisty, Havla, Židy,...

   Vymazat
  2. Zatímco blbeček tvého kalibru může co? Nikdo z těch slušných, kteří sem přispívají, holou zadnici nemá. Zdá se, že holou prdel máš jen ty - tedy měl bys, kdybys úspěšně neparazitoval na těch, kterým tady sprostě nadáváš, takovej seš kofr! My vidíme věci objektivně, bez svádění viny na kohokoliv, už proto, že si uvědomujeme na všem svou vlastní vinu. Kdybychom se byli nenechali oblbovat šupáky a darebáky tvého kalibru, nebyl by Havel, židi, kapitalisté, nebylo by Česko, ale Československo, nebyli by Českové, ale Čechoslováci, každý Čechoslovák by měl stále slušnou práci, bydlení, vzdělání, a lékařské ošetření, mohli jsme žít dál beze strachu, a ne jako teď - z utečenců - nákaz - virů - majdanů - pořád z něčeho. A ty kriplíku - vsadím botky, žes nikdy nikde nepracoval, nepracuješ a pracovat nebudeš, ale psát jalové sračky a hlavně nadávky, to ti jde. Mít v současné době holou prdel a žít z dávek z práce těch druhých zase není až tak špatné - že?

   Vymazat
  3. 14:22

   Asi jsi hodně retardovaný bolševický pohrobek tak ti to zopakuju ještě jednou po lopatě.

   Pokud investuješ cokoli do čehokoli o čem předpokládáš, že to zkrachuje, tak jsi prostě idiot. Tečka. Že máš holou zadnici je naprosto spravedlivé a můžeš si za to jen sám svou nebetyčnou hloupostí.

   Já, a oststně všichni rozumní lidé, investuji jen do toho o čem předpokládám, že bude vzkvétat, prosperovat a má investice se tak zhodnotí. To je také jediný důvod proč oni Číňani investují velké peníze v USA (a naopak).

   Svoje botky, které jsi nezodpovědně vsadil, jsi právě prohrál. Myslím, že ti nezbývá už vůbec nic.

   Slušnou práci, bydlení atd má dnes KAŽDÝ kdo něco umí a není líný. To ale není tvůj případ.

   Tak už tě nebudu zdržovat a běž zase do něčeho "rozumného", krachujícího investovat, případně něco vsadit.

   Vymazat
  4. Jenom lžeš zmetku. Protože kdo má slušnou práci a bydlení, nikdy a nikam nepíše zmrdovské urážky a nadávky - to píše jen sračkomet s holou prdelí. Čí jsi pohrobek ty, a kde jsi se tady mezi slušnými lidmi na diskuzi vzal, nechci ani spekulovat - je docela možný, že tvoji předkové byli slušní lidé, a před otrapou, jaký se stal z tebe, by si odplivli. Opakuji, že z lidí, kteří zde píší, nikdo holou zadnici nemá - to vylučuje už sám fakt, že mají počítač a platí za použití internetu - ale chtít po tobě, abys nad svými štvavými a nenávistnými sračkami nějak přemýšlel, by bylo náročný. Každý si může svoje prostředky investovat do čeho chce. Jen se podívej, do čeho serou řadu let mraky prachů američtí agresoři - do rozbíjení a ničení světa - a jak že z toho budou profitovat? To jako - že jim je to jedno, protože si svoje bezcenné papírové hadry - pardon peníze - vytisknou kdykoliv a v jakémkoliv množství? Nejspíš jim stačí jako vrchol morálního uspokojení právě to ničení hodnot a zabíjení lidí, nad čímž tihle potomci vyvrhelů, trestanců a kurev slintají blahem, a nelitují investic do zabíjení, které jim působí rozkoš. Kdokoliv si může tisknout peníze, logicky nikdy holou prdel mít nebude bez ohledu na sebepitomější investice, ale něco takového vykládat narušenýmu jedninci s IQ houpacího koně, je ztráta času. Nejen pragmatičnost, ale i ideologie má svoji cenu, a ta ze země vlajky z pruhů a hvězd, kde se produkují i zabijácké filmy jako variété a zábava.... no, to je zbytečný. Nebudu házet perly sviním, na to mám málo času.

   Vymazat
  5. Matka veřejná, otec tajný - to je původ našeho trollíka pacholíka.

   Vymazat
  6. 16:52

   Zato tebe našli a ujali se tě dobří lidé pohozeného ve škarpě vedle cesty po odjezdu potulného cirkusu z jejich vesnice. Dodnes se tam vedou spory o to jestli jsi výsledkem lásky klauna k opici nebo sloního muže k poníkovi :-D

   Vymazat
  7. Sám jsi kříženec potrata opičí kurvy a magora,alkoholika a dramatika Veškrny....nebo možná máš v rodným listě napsáno Mejdanová směska,to by odpovídalo tvýmu retardovanýmu ÍÁ z doby kamenný

   Vymazat
 8. Tak až se ta loď vyrobí a dodá do Indie, tak o tom prosím znovu napište, soudružko Levá.

  OdpovědětVymazat