Reklama

.

.

neděle 20. března 2016

Kurdové vzdorující tureckému masakru v ulicích Diyarbakir, desítky mrtvých. Z jakého důvodu média mlčí?

Darja Aslamova
20. 3. 2016   AC24

Original by Darya Aslamova published by Komsomolskaya Pravda; translation by J.Hawk...

Proč nejsem voják? Proč neumím zabíjet? Vždy mě učili, že pero je silnější než meč. Jaká je to ale intelektuálská naivita!


Zrovna teď v Turecku ve městě Diyarbakir šílený Erdogan zabíjí mé přátele Kurdy, a i když bych měla, tak je nezachráním.A toto jsou další fotky udělané obyvateli tohoto města

Mohu si číst jen jejich SMSky (elektřina byla ve městě odříznuta a telefony si nabíjí přes generátory). Poslali mi smutné a hrůzostrašné fotky, které vskrytu pořizovali z oken, když v ulicích byly tanky a mrtvoly. Od pondělka 14. března je ve městě trvalý zákaz vycházení. Není tam žádné jídlo ani voda. Lidé riskují život, aby vyšli ven a sehnali něco k jídlu, a to se jim často nepovede. Jejich mrtvoly jsou roztroušené po chodnících.

Oběti bojů v ulicích Diyarbakir


Podle očitých svědků dochází k desítkám úmrtí

Před třemi měsíci jsem se svými kurdskými přáteli a s překladatelem jménem Erol seděla v srdci Diyarbakir v pradávném Suru, což je památka světového kulturního dědictví UNESCO. Ale UNESCO jí pomoci nemohlo. Zákaz vycházení ve městě právě skončil. Všude byly barikády, starobylé bulváry byly převrácené vzhůru nohami, historické mešity rozstřílené na kousky a po celém městě byly roztroušeny střepy z oken. Nebyla tam žádná elektřina. Seděli jsme v temné kavárně při svíčkách a cucali studené víno. Tehdy jsme už věděli o 14 zabitých civilistech (převážně ženách a dětech), ale pořád jsme povídali jak světáčtí Evropané. „On není ve skutečnosti cvok, řekl Erol o Erdoganovi. Turecko je součástí Evropy. To není někde v Sýrii. Turecko usiluje o vstup do Evropy, což znamená, Evropa a USA tu přeci nedovolí genocidu Kurdů.“

Byli jsme jak naivní mláďátka. Nedovedli jsme i ani představit, že by ta ó tak morální Evropa vyděšená k smrti záplavou uprchlíků tak najednou zradila všechna představitelná lidská práva. Že Erdogan jednající jako otomanský sultán bude diktovat podmínky: 6 miliard euro na dřevo, bezvízový režim pro Turky počínaje od června a úplné ticho ohledně všech zločinů v evropských médiích. A to za jeho ujištění, že ty imigranty ZKUSÍ zastavit.

Kurdové sledují turecká obrněná vozidla na kontrolním stanovišti v Diyarbakir

Jakmile k té špinavé úmluvě došlo, už jsem 15. března dostala zoufalou zprávu od Erola: „VŠEM! Naléhavé oznámení! Já se svou rodinou spolu s desetitisíci civilistů jsme uvázli doma kvůli trvání zákazu vycházení a jsme tu uvězněni. Tuto noc bylo mnoho nevinných lidí zabito a zraněno, když začali střety mezi Tureckou armádou a Kurdy. Není tu žádná voda ani elektřina. Kolem nás probíhají těžké boje.“

Kdysi rušná křižovatka je posetá opuštěnými auty. Turecké pancéřové auto v pravém horním rohu
 
Před boji v tomto městě prchají celé rodiny

Když jsem celý den od svého přítele nedostala žádnou zprávu, tak už jsem si byla jista, že ho zabili. 17. března napsal, že jeho dům v okrsku Baglar (nejhustěji obývaná část Diyarbakir) zasáhl granát. Dvě jeho vdané sestry ztratily domovy. Jemu se podařilo uprchnout se svou matkou a oblíbenou kočkou. O vše ostatní přišli. Strávili několik hodin v dešti a pod dělostřelbou, než je přátelé vzali někam dovnitř. Poslední vzkaz od Erola byl: všude kolem nás se pořád bojuje. Erol se se svou matkou, kočkou a kamarády pokusí dostat se na letiště. Tito světáčtí, dobře vzdělaní lidé a ateisté a skeptici nám teď v každé zprávě píší: „Modli se za nás!“

Kamarádovi Darji Aslamové se podařilo dostat se z města se svou matkou a kočkou. O vše přišli

16 komentářů :

 1. Erdogan je vrah, s kterým Evropa neměla právo uzavírat jakékoliv dohody, protože by měl stát před mezinárodním soudem v Haagu za zločiny proti lidskosti, za genocidu, za bombardování cizího území - Sýrie, za okupaci cizího území - Irák, Kypr, za kradení ropy z cizího území - ze Sýrie, za vraždění vlastního obyvatelstva Tureckou armádou a tak dále. Turecko není a nikdy nemůže být spojenec České republiky, protože Turecko má zločineckou vládu, která se dopouští zločinů proti vlastnímu obyvatelstvu, proti obyvatelstvu sousedních států. Od samého začátku konfliktu v Sýrii, je všem jasné, že tento ozbrojený konflikt vznikl odmítnutím Asada na vybudování plynovodu přes území Sýrie do Evropy. Pak USA, Saudská Arábie, Katar a Turecko financovaly, vyzbrojili a do Sýrie poslali teroristy, kteří rozvrátili celý stát. Uzavřením dohody s Erdoganem se Evropa dopustila ne nepodobného činu jako byla Mnichovská zrada v roce 1938 a stokrát může někdo mluvit o tom že Turecko je náš spojenec. Nikdy nebyl a nikdy nebude. Ti kteří to dnes tvrdí to dělají jenom z pokryteckých důvodů, protože nemají páteř tak jak ji neměli ti kteří podepsali Mnichovskou zrádnou smlouvu!

  OdpovědětVymazat
 2. Erdogan je vrah, ale je to "jejich" vrah a tak proti němu a jeho zlotřilému chování havloidní humanisti ani slůvka kritiky nevznesou. Jsou to stejní zmrdi, jako on, i na jejich rukách je krev nevinných.
  LZPS:
  Čl. 23 [Právo na odpor]
  Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji,to jsem nevěděl...ten ¶23..tohle chce víc uveřejňovat.

   Vymazat
 3. Smutné, jsme zmateni, protože za socialismu něco takového nebylo možné ani představitelné. Evropa je nyní řízena zločinci za oceánem a naše vlastní elity jsou úplně odtržené od národa a vesměs také zločinci a vůbec neberou v úvahu lidský život a ochranu rodinu.

  Pravda a láska od nás utekla od té doby co ji zneužil zločinec Havel s jeho "humanitárním bombardováním!.

  Můžeme si za to sami, protože jsme si nevážili toho co máme a toho byrokratická struktura obsazena nenažranci (toho času nazývající se komunisti) předstírající zájem o národ využila.

  Kdo chce moc nemívá nic a také cenu toho co máme poznáváme až když to ztratíme, takové jsou lekce života a království boží na zemi bude až složíme zkoušky života a staneme se lidmi a ne otroky "zlatého prasete".

  OdpovědětVymazat
 4. Nikomu opravdu nevadí, že jsme se zcela oficiálně a s pompou podíleli na vraždění Srbů, Iráčanů - dokonce opakovaně, Syřanů, Ukrajinců a mnohých dalších národů. To je vám opravdu jedno, že vraždění a zamořování celých bydlených oblastí radioaktivitou vydáváme za šíření demokracie. Vám se opravdu nechce zvracet, když Merkelova se Sobotkou na řetízku vyjednáva s Erdoganem právě ve stejné chvíli, kdy turecká armáda na Erdoganův rozkaz bombarduje civilní zástavbu kurdských měst??? Jak je možné, že se Sobotka a další naši politici, kteří přicházejí do kontakt s Merkelovou, nemají strach z toho, že se dostanou před soud.

  OdpovědětVymazat
 5. Naši volení zástupci se nezmohou ani na to zlověstné: vy, vy, vy!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sobotka se Zaorálkem považují za největší mezinárodní problém Savčenkovou a pokusili se tento bod prosadit na posledním summitu EU.

   Vymazat
  2. To jen dokresluje,co ti dva jsou za pitomce a s nimi celá ta vláda a posraná ČSSD....

   Vymazat
 6. Tak dopadne i Evropa !!

  OdpovědětVymazat
 7. Můžeme cynicky (v přestávkách mezi zvracením z toho, že všichni mlčí) začít počítat, kolik měst stihne Turecko srovnat se zemí, než evropská média vydají alespoň nějakou zprávu na to téma.

  OdpovědětVymazat
 8. Sodoma Gomora . Proroctví Vangy se pomalu ale jistě naplňuje .

  OdpovědětVymazat
 9. policajti nejsou s občany ale proti nim a proto zakládejme domobrany je to legální přístup k vlastní bezpečnosti policajty má vládní chunta na svoji ochranu tedy s nimi nelze počítat do té doby než se v nich probudí pocit sounáležitosti s občany česka vypadají jak češi nebo to jsou turci???

  OdpovědětVymazat
 10. Ocitli jsme se v jakémsi začarovaném kruhu. Přátelíme se s fašistickým Tureckem, fašistickou Ukrajinou, fašistickými USA.... jsme tedy také fašisté? Myslím jako stát? Co je to za zvrácený svět? Kam se poděla obyčejná lidská solidarita a smysl ctít pravdu? A co svědomí, které by mělo být přirozenou součástí lidské bytosti, pokud se chce takovou nazývat?

  OdpovědětVymazat
 11. Takové to bylo krásné město. Diyarbakir, nechápu.

  OdpovědětVymazat
 12. Přidal jsem odkaz na tento článek k podnětu http://www.podnety.cz/podnet-cislo-20160218082607 a k http://www.podnety.cz/podnet-cislo-20150804085002. Jejich realizaci však, bohužel, podporuje jen zcela nicotný počet občanů.

  OdpovědětVymazat
 13. Stojím pevně za Kurdy

  OdpovědětVymazat