Reklama

.

.

úterý 1. března 2016

Lékaři proti jaderné válce mají jasno

Aleš Macháček 
1. 3. 2016   E-republika

Ze střední Evropy se nemusí stát bojiště o Arktidu, aby příslušníci nové generace byli postaveni před volbu ANO-NE, tak jako moje generace byla postavena před Antichartu. Jako učitelé čelí morálnímu dilema při klasifikaci žáků, tak i doktoři stojí před rozhodnutím, komu bude poskytnuta lékařská péče a za kolik.
Podle mého přesvědčení neexistuje k bezpečnějšímu, zdravotní péči poskytovanému zítřku není cesta lokální sebeobrany, jakkoliv poctivě míněné (viz Marek Obrtel), ale cesta mezinárodní kooperace směřující k míru.

Spřízněné duše v Medicine Conflict and Survival, což je čtvrtletník Medactu a IPPNW (Lékařů proti jaderné válce), se v posledním, 31. vydání pokoušejí společně definovat základní směry mírových iniciativ:

Neil Arya o desátém výročí od zavedení R2P (Responsibility to protect - odpovědnost chránit) na Valném shromáždění OSN a cituje výzvu Pan Ki-muna k mezinárodním akcím k ochraně občanů v době nejtěžší. V kapitole "My change of hart and mind" se autor na základě faktu dosavadního rozporuplného výběru národů či národností k jejich ochraně a s převážnou nedůvěrou k neprozápadním podnětům k vyšetřování, zároveň s poznáním, že se nevěnuje pozornost mechanismům války, ale válce jako důsledku, odklání se autor od další podpory R2P.

Andrew Rigby o vzniku dokumentu The Ammerdown Invitation - Security for the Future. Skupina AG se sešla v Somersetu v roce 2014 s vizí diskuze o zajištění míru a zvýšené bezpečnosti. Ve čtyřech hlavních bodech k diskuzi je uvedeno právo na svobodu od strachu a možnost důstojně žít. Skupina konstatuje, že k tomu není zapotřebí nukleární arsenál nebo mít možnost vojensky zasahovat kdekoliv na světě. Pro většinu z nás je bezpečnost v dostupnosti uspokojení základních potřeb. Upřednostnění vojenského zajištění míru podkopává společnost přerozdělováním prostředků v neprospěch řešení klíčových problémů společnosti, jako jsou změna klimatu a globální nerovnost. V neposlední řadě je zmíněna nedělitelnost míru, kdy britské vojenské intervence mohou podnítit zárodky touhy po pomstě.

Na příkladě výskytu cholery v roce 1831 a nutnosti státní reakce na ni, AG poukazuje na hybatele změn vedoucí k 1848 Public Health Act, počátku přebírání zodpovědnosti vlády za distribuci čisté vody a kanalizace. Cholera, která nerespektovala třídní rozdělení společnosti, přinutila společnost reagovat jako celek. Na tomto příkladu je třeba předefinovat vizi bezpečnosti a zdraví občanů. Zejména se zaměřením na příčiny bídy a nejistoty, nikoliv na jejich symptomy. Závěrem článku je odkaz na A. Bevana, hlavního strůjce národního zdravotního systému a jeho přesvědčení, že nejjistější cesta k mezinárodní prestiži není agresivní diplomacie a vojenské hrátky, ale solidní, o zdraví a bezpečnost svých občanů dbalý stát.

Barry S. Levy a Victor W. Sidel v článku Záporné zdravotní následky vietnamské války rekapitulují ztráty na životech a mentálních nemocí válkou vyvolané. V kapitole Nucená migrace uvádějí, že v jižním Vietnamu bylo nejméně 1,2 milionů nucených migrací a mnoho Vietnamců utonulo na moři při pokusu uniknout válce. V závěru apelují na striktní dodržování neutrality lékařů a jejich důležitost při dokumentaci konfliktů a jejich pomoc při prosazování nenásilných řešení sporů.


K tématu: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/zahynulo-pri-tazeni-zapadu-proti-teroru-1-3-milionu-lidi_337622.html

Zdroj: http://www.tandfonline.com
 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!

 

Související články:

3 komentáře :

 1. Je to čistě akademická záležitost těch lékařů.Bu-
  dou moci hovořit,ale jednat nebudou.Sebekrásnější
  slova,nepodložená činy,jsou jen slova.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 2. Textu nerozumím, vůbec nechápu, co chce autor říci.

  OdpovědětVymazat
 3. cituji
  "Jako učitelé čelí morálnímu dilema při klasifikaci žáků, tak i doktoři stojí před rozhodnutím, komu bude poskytnuta lékařská péče a za kolik."

  Konečně - dle textu - takový Honzák je pouhý anomální břídil, jen humodemo je o pravdě!

  OdpovědětVymazat