Reklama

.

.

úterý 29. března 2016

Made in USA: Sýrie, Libanon a Velká vzpoura. Kdo položil "bombu" pod Blízký východ?Sarkis Caturjan
29. 3. 2016
Občanská válka v Sýrii již dávno vyšla za rámec národních hranic. Přímo nebo nepřímo se ozbrojený konflikt projevuje na stabilitě Libanonu, Turecka, Iráku, Libye a Jemenu, zostřuje rozpory mezi Saúdskou Arábií a Iránem. Echo války stále častěji doléhá k břehům Starého světa. Kdysi bezpečná Belgie se stává arénou teroristické války. Někdy se dokonce zdá, že "neviditelná ruka" postrkuje Evropskou unii k účasti ve znovurozdělení sfér vlivu na Blízkém východě. 

Nejprve pobouřili Paříž, nyní se dostal na řadu Brusel - hlavní město evropské byrokracie. A tento seznam bude pokračovat do té doby, dokud se požár světové války nerozšíří na zbývající část kontinentu. Ne náhodou ministr obrany Izraele Moše Jaalon prohlašuje, že "Evropa vstoupila do třetí světové války". "V současné době probíhá třetí světová válka. Někdy je nazývána "střetem civilizací". Musíme společně čelit společné hrozbě", cituje Jaalona Agence de France Presse. Ale jak je možné společně čelit hrozbě, když uvnitř arabských zemí vládne chaos a zmatek, nemluvě o polyfonii v EU, rozdělené v důsledku migrační krize?

Stačí se podívat na Libanon, který dnes stojí před nespravedlivou, ale osudovou volbou: Hizballáh nebo Saúdská Arábie? Vznikla patová situace, která zatahuje Bejrút do vratkých bažin mezikonfesionálního boje. Vzhledem k tomu, že podíl šiítů a sunnitů představuje 60% obyvatelstva země (přičemž ve stejných proporcích), sázka na jednu z komunit představuje riziko vyprovokování občanské války, jak tomu bylo v letech 1975-1990. Roztržka s Hizballáhem, což de facto znamená demarši ve vztazích s místními šiíty a katolíky, se rovná státní sebevraždě, neboť bere Bejrútu šanci vyřešit vládní krizi v dohledné budoucnosti. Rijád vystupuje v roli politické rozbušky: v únoru Saúdové zmrazili vojenskou pomoc libanonské armádě a policii (3 miliardy dolarů), v březnu Liga arabských států z jejich podnětu prohlásila Hizballáh, vládnoucí libanonskou stranu, "teroristickou organizací" a v mžiku přetrhla miliony ekonomických a politických nitek, které Bejrút spojovaly s hlavními městy arabských monarchií. Saúdskou Arábií, SAE a jejich spojenci byly fakticky zavedeny ekonomické sankce, zmrazeny bankovní převody Libanonců do vlasti. Vzhledem k tomu, že ekonomika Libanonu je z 15% doplňována díky převodům ze zemí Perského zálivu, to byla citelná rána. "Větší část finančních převodů proudí do bank a zvyšuje jejich depozita. Banky potom úvěrují vládu. Takový je cyklus", cituje Financial Times libanonského finančníka Kamalya Hamdana. Ale pro koho to je výhodné?

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralla v tom spatřuje "izraelskou stopu". "Ó sionisté, vězte, pokud vás někdo z Arabů podpoří, padnete společně s ním. Izraelská přítomnost v regionu nikdy nebude normou, Židé se nebudou přátelit s Araby, protože používají teroristické způsoby boje. Ani jedna arabská země s nimi nebude moci navázat styky. Ani Saúdové, ani nikdo jiný", prohlásil Nasralla v přenosu libanonského televizního kanálu Al-Manar. Bývalý prezident Libanonu (1998 -2007) Emil Lahoud se vyjádřil tvrději: "Libanon se nezřekne arabského konsensu. I když vlastně sami Arabové se zříkají konsensu s námi, když se orientují na rozvoj vztahů s Izrailem". Podle něj se Rijád snaží svými činy ukázat Bejrútu, že "libanonský národ údajně závisí na jeho podpoře" a Izraelci, "kteří byli v Sýrii poraženi, zkoušejí ze msty v Libanonu vyprovokovat puč. "Kořenem všech problémů je Izrael, jehož komplot financují USA a státy Perského zálivu. Dávají přednost působení prostřednictvím DAEŠ… Pokud Saúdové skutečně bojují proti teroristům, proč odmítají pomoci libanonské armádě, která bojuje proti DAEŠ?", uvádí Lahouda televizní kanál Al-Manar.

Situace něčím připomíná polovinu sedmdesátých let, kdy se do Libanonu přestěhovalo 600 tisíc palestinských běženců. Pravda, v současné době se humanitární situace značně zkomplikovala, jelikož počet syrských běženců v Libanonu již přesáhl 1,2 milionu osob. A to se děje v mnohokonfesionální zemi s počtem obyvatelstva 4,46 milionu osob, kde je i sebemenší demografické zakolísání schopno narušit křehkou rovnováhu sil. Ba co víc, Libanon má řadu nevyřešených problémů se sousedy. Například vztahy s Izraelem jsou charakterizovány vzájemnými územními požadavky, které se zostřily po zjištění (na vlně světové finanční krize v roce 2008) velkých šelfových ložisek zemního plynu.

Je zde i složitá historie syrsko-libanonských vztahů. Zde je její výklad akademika Jevgenije Primakova (cit. z: "Konfidenciální. Blízký východ na scéně a za kulisami"): "V dobách Osmanského impéria byl Libanon jako autonomní útvar (hornatý Libanon je obydlen převážně křesťany maronity) součásti Sýrie. Po vítězství Dohody v první světové válce přešla nynější území Sýrie a Libanonu v několika etapách pod správu Francie; podmanění Damašku Francouzy už po světové válce (vnitřní oblasti Sýrie tehdy byly pod vládou emíra Fajsala, syna šerifa Mekky Husajna bin Alí al-Hášima, který se prohlásil králem al-Hijáz); vytvoření v Bejrútu nejvyšším komisařem Francie Velkého Libanonu ve struktuře pobřežních měst Tripolis, Tira a údolí Bekaa; vydání Ligou národů mandátu na správu Sýrie i Libanonu Francii. Až v roce 1941 se Sýrie stává suverénním státem, v roce 1943 Libanon - nejprve formálně, poté, po stažení francouzských vojsk, stále reálněji. Nesporná blízkost obou států s různorodými ostrými rozpory - tak se rozvíjela historie syrsko-libanonských vztahů". Následující teze Jevgenije Maximoviče objasňuje současnou podstatu krize: "Pokud jde o ostatní arabské země - především Irák, Saúdskou Arábii a Egypt - ty nahlížely na události v Libanonu z pozic, spojených s jejich snahou oslabit Sýrii".

Nebezpečí spočívá v tom, že knot libanonského konfliktu může zapálit jakoukoli lokální událost. Důkazem je duben roku 1975, kdy byla zabita ochranka vůdce strany Katáib Pierra Džamaíl. Odvetným krokem bylo postřílení autobusu Palestinců, které vyprovokovalo běsnění občanské války, jež trvala 15 let. Ironie osudu spočívá v tom, že Sýrie přivedla i stáhla vojska z Libanonu se souhlasem USA: armáda SAR se tam nacházela od dubna roku 1976 do dubna roku 2005. Pouze vražda předsedy vlády Rafika Hariri (únor 2005), po níž následovala řada masových protestů, umožnila Washingtonu "pohřbít" projekt Velké Sýrie, který byl dlouhá léta připravován Damaškem. Američané si však zachovali nepřímý vliv na Libanon, čemuž napomohla červencová válka roku 2006 s Izrailem. Za pět let se pak už SAR přemění v hlavní dějiště válečných událostí, když nahradí rozdrásaný saddámovský Irák.

Proč USA zpustošily Blízký východ? Všechno je otázka zeměpisu. Libanon a Sýrie jsou vrata do východního Středomoří, hlavní obchodní tepna, která po staletí spojuje Evropu s Čínou. V minulosti zde byly bohaté kolonie Féničanů, na něž si činily nároky armády Asyřanů, Arménů, Římanů a Řeků. Je to mystické území, které seznámilo (na úsvitu nové éry) judaismus s křesťanství a islámem...V 21. století zde budou Američané bojovat za novou historii ničením zbytků evropské koloniální moci. Na směnu Velké Sýrie přijede Velká vzpoura. 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

26 komentářů :

 1. Všechno víme a jen čekáme, jako r.1938

  OdpovědětVymazat
 2. Moše Jaalon ví,o čem mluví,neboť je to jejich práce ta 3.sv.válka,práce sionistů od Izraele přes USA až po ty evropské....zase,jak poněkolikáté,zavlečou svět úmyslně do zkázy Apokalypsy,čekajíce na toho svého potrhlého Mesiáše,který je má zachránit a učinit je konečně pány světa....

  OdpovědětVymazat
 3. USA je ekonomickou zadlužeností hospodářství, jak se říká, na huntě. USA nezbývá, jako hráčům pokru, blafovat. Má to ale jednu nevýhodu. Hráč pokru blafuje v naději, že protihráči o stavu jeho karet nic nevědí. USA ale blafuje v situaci, kdy všichni ekonomičtí hráči ve světě znají neutěšenou hospodářskou situaci v USA. Takže USA možná ukazuje svaly vyhnané prášky, jako bezcenným dolarem od kterého se odvracejí státy, které nechtějí, aby byly pohřbené bezcenným dolarem. Pak nastupuje ze strany USA poslední zbraň a to jsou atomové zbraně, několik stovek základen USA po celém světě, nevládní - neziskové - nezávislé organizace po celém světě a také zkorumpovaní politici v loutkových vládách světa. Jenomže vše výše uvedené je financováno bezcenným dolarem, který už nikdo rozumný nechce, takže čím se to všechno bude financovat? A kruh se uzavírá. Rusko, Čína a ostatní státy v BRICS a další státy, které nechtějí velmocenskou politiku USA hrají o čas. Pokud se Rusku a ostatním podaří udržet ve světě MÍR, je to jejich výhra, ale pokud se USA podaří vyvolat světový válečný konflikt, bude to dočasná výhra pro USA, ale jenom dočasná a pak na straně těch, kdo prohrají bude celé lidstvo nevyjímaje ani krachující USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli, ty blbečku, máš nějaké ty "bezcenné" dolary tak mi je klidně pošli. Já už budu vědět co s nimi.
   Jinak z toho tvýho BRICS stojí za něco jen Čína. Zbytek je hromada kolabujících sraček.

   O tom že jsou USA na huntě bolševičtí bezmozci blábolíte už 100 let. Mezitím se rozpadl a zhroutil SSSR, rozpadl se a zhroutil socialistický blok, zbankrotovalo Rusko :-D

   Vymazat
  2. Jeden až žasne nad tvým přehledem a slovní zásobou...

   Vymazat
  3. Hele,prasklá guma a Všeználek na finanční problematiku už je zase v pohotovosti?!
   Strana jako je TOP 09- TRADINČNĚ OŽRALÝHO POSERPLÍNY tam je to samej genitál....ala brouk Pytlík!!!!

   Vymazat
  4. 13.16

   Kdo je tady blbeček, ještě bych dodal ubohý, je vidět z tvého vyjadřování!! Že rozumíš ekonomice jak vůl hvězdám, to je věc jiná. Každý ji rozumět nemůže. Třeba jsi vynikající kopáč stok, to také každý neumí. Dle vyjadřování si myslím, že nejsem daleko od pravdy.

   Stav ekonomiky SS se dá přirovnat ke stavu ekonomiky Německa před druhou světovou válkou. TAKÉ si půjčovali, rotačky centrální banky se TAKÉ točily. Jen ne tak rychle, jako v SS dnes. Kam to vedlo, to ví snad každý!!!

   Není tady prostor ani čas na ekonomické rozbory. V tvém případě by to byla stejně ztráta času!!!!Zkus si zapamatovat jedno: Čeho je moc, tím je to levnější!!! To platí i pro peníze ve formě oběživa. Měnové kurzy jsou VĚTŠINOU umělé, vidíme to i na chování naší centrální banky. Koruna je uměla podhodnocena.

   Až budeš svačit či obědvat po provedení výkopu, půjč si učebnici pro základní školy, základy financí se tam učí. Třeba to pochopíš!!

   :-)))))))))))))))))))))))))

   Vymazat
  5. 13:36

   Ekonomické rozbory si strč do prdele a pošli raději ty dolary.

   Jak vysvětlíš že rotačky v USA už roky jedou rychleji než v Německu před válkou ale hodnota dolaru se vůbec nikjak nesnižuje? Naopak, (prej) zlatem krytý rubl se proti bezcennému dolaru zhroutil o 60%?

   Zkus nad tímto paradoxem popřemýšlet, soudruhu, a pak dej vědět na co jsi přišel :-D

   Vymazat
  6. Pro 13.36
   On Vám stejně neporozumí:-)))))
   Zbytečně se namáháte Chujmerovi a jemu podobným Lahváčům něco sdělit!:-D

   Vymazat
  7. Pro 13:48-věřit tomu,že ten mikimaus dolar,platný jen Disneylandu bude podpořen pouze chátrající us vojenskou mocí trvat donekonečna,si může myslet jen opravdový idiot,nevnímající realitu...

   Vymazat
  8. 13.48

   Máš už asi vykopáno(nejen stoku), tedy jen stručně.

   Jeden důvod je ten, že prakticky každý obyvatel SS je zadlužen již od narození, tyto dluhy, ČÁSTEČNĚ, stahují vytištěné peníze.

   Druhý důvod, ten PODSTATNÝ, jsou neustálé války, které SS vedou. Mimochodem, Marka byla "silná" i za války. Právě z toho důvodu, že se válčilo!!!

   Otázka Rublu. Jelikož jsi chudý duchem, což je vidět i ze způsobu psaní, nikdy nepochopíš, co jsou bankovní spekulace. Také nikdy nepochopíš, že se dá žít na dluh nebo myslet dopředu!!!!

   ČÁSTEČNĚ může za propad Rublu to, že Rusko bylo z velké míry odkázáno na export ropy a plynu. Zajímavé je, že na snížení cen těchto komodit nedoplatilo zdaleka tak, jako S.A.!!!! "Demokraté" z SA "sedí" na ropě, leč za dva měsíce si udělaly dluh 170 miliard Dolarů aby měli na chod státu!!!

   Že v SS krachují společnosti, které těžily metodou frakování, to také nevíš.

   Závěrem: Je psáno:" Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské!!!!"
   NEBOJ SE ZEMŘÍT!!!!! Budeš tam s Bushem, Clintonem, Obamou, Nixonem a dalšími!!!!

   :-))))))))))))))))))

   Vymazat
  9. "Je psáno:" Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské!!!!"
   ====================================
   Blbánku, nech si někým v religionistice a filosofii gramotnějším než jsi ty vysvětlit význam toho rčení aby jsi pak nebyl za tydýta.

   Inflace v USA je blízká nule, protože vytištěné dolary stahují dluhy??? What??? Tak ty nejen že jsi odborník přes bibli, ale ještě jsi vymyslel finanční perpetuum mobile, debile :-D

   Idiote, říšská marka byla za války stabilní ne protože se válčilo, ale protože byla kryta zlatem!!!

   A tady máš ty imbecile vývoj měnové zásoby rublu (tištění). Rusi tisknou Rubl násobně rychleji než Amíci dolar. Klikni na kolonku max

   http://www.tradingeconomics.com/russia/money-supply-m2

   A to je taky důvod inflace 15% v Rusku a pád hodnoty rublu k dolaru.

   Už raději ty debile nic nepiš, jseš blbej jak lavor.

   Vymazat
  10. 16.40

   Nemá cenu diskutovat, rozumíš tomu jak vůl hvězdám.

   Marka, za druhé světové, krytá zlatem!!!!!

   To nemá cenu. Docent Ptáček, když nás učil statistiku, tak říkal: "Pokud je někdo blb a navíc neuznává argumenty, kašlete na něj."

   Měl pravdu!!!!

   Asi jsi těžko vyšel ze základní školy, tak se tady předvádíš!!!

   UBOHÝ HULVÁT, KTERÝ NEZNÁ ANI PRAVOPIS!!!!!!!

   Vymazat
  11. 16:53

   IDIOTE!!!!
   https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%AD%C5%A1sk%C3%A1_marka

   Vymazat
 4. Když počty, tak počítejme: máme tu jednoho senilního knížete, vypitýho Kalouska a jednoho anonymního dolarovýho kreténa. Fakt vybraná společnost hovad.

  OdpovědětVymazat
 5. Však on se ještě ozve ten pazgřivec,kterej neumí česky napsat ani souvislou větu.....a nebude to dlouho trvat:-)))

  OdpovědětVymazat
 6. ten kdo se uchyluje k nadávkám místo věcné diskuse a požaduje zaslání dolaru -mohl by si něco přečíst o tvorbě peněz a na čem dolar stojí-pokud ne,je celá polemika zbytečná

  OdpovědětVymazat
 7. Vidím, že Sráč dostal kapesné tak tady zase trolujeee..jeeee

  ?????
  Laureát Nobelovy ceny exceluje již 8 let ....víš co moc mě to netankuje protože ten idiot Barry rujnuje především USA .... a tím napomáhad RUSKU ... a zbytku SVOBODNÉHO SVĚTA ....

  Jenom přemýšlím nad tím kam se GOIMOVÉ z AIPACu budou plazit .... až USA půjde ke dnu ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo vlastně jsem nedokončil myšlenku - Sráči komu budeš lézt do zadku až USA natankují a nebudeš dostávat špinavé krvavé dolary za svoje trolováníííí

   Vymazat
  2. Vlastíku a ty už jsi placený zlatýma dvouhlavýma orlíkama nebo pořád ještě starýma dobrýma obyčejnýma rublíkama? Doufám že ti na ruské ambasádě aspoň zvýšili gáži když šel rubl tak do prdele :-D

   Vymazat
  3. A co slíbil Onana tobě,zjeve?!Společnou palmu?!!!;

   Vymazat
 8. USA i jejich dolar bude v pohodě do té doby, dokud z kolonií budou proudit prostředky Do té doby, dokud budou kolonie dodávat zboží, služby a suroviny výměnou za zelené papírky. Proto je nezbytné přetvářet válkami a řízenými převraty typu "arabské jaro" další země k obrazu svému a všude rozmisťovat poslušné správce. Je třeba být vždy ve střehu a podusit i ty loutkové kolonie, které by mohly přerůst říši dobra přes hlavu (jajko třeba Německo a s ním celá EU). Na plebsu v těchto zemích naprosto nezávisí, hlavní je mít dobře ovladatelné a závislé loutky ve vedení těchto států. Zisk z likvidace Libyje byl 500 miliard dolarů (s téměř nulovými náklady). Při likvidaci Saudské arábie by mohl být zisk o jeden řád vyšší. Rusko není moc perspektivní, žije z ruky do huby a má málo vkladů na západě. Čína by bala lepší sousto, ale je tam přestěhovaná výrobní základna pro dodávky na západ i do USA. Není to jednoduché. Řada loutek se občas také cukne a je třeba je zpacifikovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Suverénně nejvyšší import do USA proudí z Číny, Kanady a Mexika a to celkem 50% všeho importu. Takže z tvého blábolu plyne, že Čína, Kanada a Mexiko jsou koloniemi USA.

   http://atlas.media.mit.edu/en/profile/country/usa/

   Gratuluji k takto originálnímu postřehu. Doufám, že se ta idiocie kterou zjevně trpíš nedá chytit po netu.

   Vymazat
  2. 16:22 chytrolínský hlupče, v čem je tam rozpor ? Autor přece píše, že Čínu musejí nechat na pokoji, protože tam je jejich (USA, západu) výrobní základna. Umíte číst ?

   Vymazat
 9. 15:50
  Pepku Vyskoči, zpomal, neblbni. Už se zase rozčiluješ nad těmi hnědorudými prasaty a začínáš být nebezpečně nervózní, až tak, že sis zapomněl vzít prášek. Bylo by škoda, kdyby takového sečtělého a inteligentního člověka trefil šlak kvůli nějakým imbecilům, kteří nemají ani šajnu ani páru o tom, kde je pravda. Hlavně bychom přišli o dvorního šaška a tím by diskuze ztratila šťávu. Nesmíš to přehánět. Pro dnešek už toho nechej, vezmi si ten prášek, ale hlavně dodržuj ty šestihodinové intervaly, to je důležité! Takže teď už skutečně klídek, vezmi si do ruky MfD, Lidovky, popřípadě Respekt a pak si pusť zprávy ČT. Prostě nasbírej inspiraci pro další kolo, ale v klídku. A hlavně se už nenechávej vytáčet těmi komunistickými idioty s mozky vymazanými prokremelskou propagandou, fakt ti to nestojí za to. Jo, a pozdravuj ode mne Štětinu, Putnu, Jandu, Koláře a další tvé kámoše. Dr. Chocholoušek.

  OdpovědětVymazat
 10. Průměrný Američan má spotřebu (energie, voda, potraviny atd.) 5ti násobnou oproti průměrnému občanovi EU. No a průměrný občan EU má zase několikanásobnou spotřebu třeba oproti průměrnému Číňanovi (ale i třeba průměrnému Rusovi). Je proto logické, že aby toto americké perpetum mobile i nadále fungovalo, nusí někoho na této planetě vyžírat a vysávat i za cenu válečných konfliktů a chudnutí zbytku světa. A i ten takzvaný mír si třeba i taková spřátelená (s USA) EU draze zaplatí, pokud podepíše novodobou otrokářskou smlouvu TTIP. Proto nám sem USA přihrávají milióny imigrantů, protože ti dokážou dále snížit životní úroveň Evropy, snížit nežádoucí spotřebu, zničit stávající evropský sociální systém. Chudá Evropa bez nerostných surovin bude alespoň vítaným odbytištěm a dodavatelem lidských zdrojů. Bravo, bravo, bravo !

  OdpovědětVymazat