Reklama

.

.

středa 2. března 2016

Nenažranost církevních organizací nezná v Moravskoslezkém kraji mezí... Na areál zámku v Bruntále se sápe někdejší Německý řád


2.3. 2016   První zprávy
Církve či církevní organizace uplatňují majetkové nároky vůči několika obcím Moravskoslezského kraje. "Apetit církví je nehorázný, odmítáme platit jim dvakrát," má jasno vicehejtman kraje Josef Babka. Samotný kraj pak čelí šesti žalobám ze strany Německého řádu, respektive České provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (4 žaloby) a Československé provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské (2 žaloby), v nichž řád zpochybňuje vlastnické právo Moravskoslezského kraje k některým nemovitostem. Vedení kraje tyto nároky kategoricky odmítá.


Německý řád, který se považuje za nástupce historického církevního vlastníka, prostřednictvím svých právníků zpochybnil platnost převodu majetku z České republiky na kraje po roce 2001 s odkazem na porušení tzv. blokačního paragrafu zákona o půdě (Poznámka: Zakazuje převádět majetek, který zabral stát po roce 1948 církvím.) a žádá soud o určení vlastnictví státu, což by vedlo k povinnosti vydat tento majetek podle restitučního zákona. (Poznámka: Byl přijat v roce 2012. Podle tohoto zákona mají církve od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard korun. Dalších 59 miliard budou dostávat v průběhu příštích 30 let jako finanční kompenzaci za majetek, který nemůže být vydán.)

Kroky řádu činěné s cílem dosáhnout vydání majetku kraje, i když restituční zákon jasně říká, že církve mohou požadovat pouze majetek státu, rozzlobily vedení Moravskoslezského kraje.

„Tento majetek budeme bránit všemi právními prostředky, protože nás se zákon o církevních restitucích netýká. Majetek jsme od státu převzali v dobré víře a vlastníme ho jako poctivý držitel patnáct let. Není důvod pochybovat o legitimnosti našeho vlastnictví,“ prohlásil 1. náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka. Tvrdí, že se v roce 2001 a 2003 jednalo o zákonný přechod vlastnického práva a že jde o nevydávané nemovitosti, za které je registrovaným církvím a náboženským společnostem vyplácena finanční náhrada.
Jiří Paroubek: Nenažraná katolická církev toho nemá nikdy dost

„Za nevydaný majetek krajů a obcí dostanou církve 59miliardovou paušální náhradu plus inflaci. S ohledem na to, že před dvěma lety podepsaly se státem smlouvu, v níž se zavázaly, že už nebudou vznášet další nároky, považuji nyní jejich kroky za nehorázné: Řád ví, že dostane finanční kompenzaci a ještě si chce další majetek soudní cestou vymoct. Daňový poplatník by tak za jednu věc zaplatil církvi dvakrát. Zásadně to odmítáme. Žalobní nárok neuznáváme ani částečně a soudu navrhujeme žalobu v celém rozsahu zamítnout,“ konstatoval vicehejtman Josef Babka.

Někdejší Německý řád chce dosáhnout vydání nemovitostí tvořících areál zámku Bruntál a hradu Sovinec (v současnosti jsou ve správě krajské příspěvkové organizace Muzeum Bruntál) a dalších nemovitosti v Bruntále (budovy střední průmyslové školy, obchodní akademie, domova mládeže),

Opavě (budovy střední průmyslové školy, dětského domova, školní jídelny) a Vrbně pod Pradědem (budovy základní školy, školní družiny a jídelna dětského domova).

Nároky církví vůči obcím v Moravskoslezském kraji

Vicehejtman Josef Babka koncem roku 2015 požádal všechny obce v Moravskoslezském kraji o vyjádření, zda vůči nim církve či církevní organizace uplatňují majetkové nároky. Ze získaných informací aktuálně vyplývá, že církve či církevní organizace uplatňují majetkové nároky vůči 16 obcím v kraji. Obcí na Bruntálsku se také dotýkají nároky někdejšího Německého řádu. Kromě něj uplatňuje nároky vůči některým obcím i Římskokatolická církev. Vedení Moravskoslezského kraje je s dotčenými obcemi v kontaktu, je připraveno jim pomoci. Situaci ohledně restitučních nároků církví a církevních organizací řeší také v součinnosti s Asociací krajů ČR.


Jedná se ...


Ve 3 případech o nároky Československé provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské (Andělská Hora, Ryžoviště, Vrbno pod Pradědem),
ve 3 případech o nároky České provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (Bruntál, Jiříkov, Karlova Studánka),
v 6 případech o nároky Římskokatolické církve (Bílčice, Dětmarovice, Hukvaldy, Rychvald, Třebom,
Rýmařov),
v 1 případě o nárok Slezské církve evangelické (Nýdek),
v 1 případě o nárok Konventu Minoritů (Krnov),
v 1 případě o nárok Českého velkopřevorství Suverénního řádu Maltézských rytířů (Hlinka),
v 1 případě není žalobce identifikován.

Chcete znát jména poslanců, kteří rozhodli o církevních restitucích? Tady je informace o hlasování 8. listopadu 2012 ... čtěte !
První zprávy,Jiří Kouda

38 komentářů :

 1. Ten černoprdelnickej ksindl,kterej nikdy nic vlastníma rukama natož hlavou nic neudělal by něco chtěl?LEDA NASRAT,FLAŇĎÁCI MIZERNÝ!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Církve byly přes čtyřicet let placeny i z mých
  peněz na svoji činnost.I když já je nikdy nepotře-
  boval.Vesnický farář v době,kdy jsme dělali za
  zhruba 2 500.- Kčs,měl příjem 4 000.-Kčs.Protože
  mne církev přes čtyřicet let okrádala,požaduji zpět
  všechny moje peníze s inflací a úroky.Činí to asi
  100 000 000.-Kč v dnešní měně.Když to budeme žádat
  všichni,církve místo nabývání majetku budou platit
  jak mourovaté.Pak jim spadne hřebínek.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pán Majeský, z mojích peňazí je platené toho viac, na čo by som Vám nedal ani zlámanú grešlu. Za bývalého režimu všetky ateistické agitky, v súčasnosti potratové agitky a tie Vaše Pride dúhové pochody. Takže sme si hádam fifty-fifty. Každopádne nebolo by na škodu veci, odluka církvi od štátu, aspoň by sa tieto finančné veci ujasnili. Nie preto že tu fňukáte okolo toho, som si totíž istý, že si nájdete zas niečo iné kôli čomu začnetete pľuvať svoje jedovaté poznámky. Na druhej strane, je dobre že sa takto žeriete medzi sebou, aspoň sa neviete dostatočne sústrediť na podstatne závažnejší problém ktorý v súčasnosti putuje krížom celou Európou. Financovanie církvi štátom zaviedlo ešte dávno Rakúskouhorsko. Nič na tom nehodlali meniť komúnisti a ani demokratom sa túto tému otvárať zatiaľ nechcelo. V tom sa s Vami zhodnem, že urobiť z ľudí ktorí majú vykonávať misijnú činnosť, štátnych úradníkov, bol určite nezmyselné rozhodnutie. Môj profil Ukrofil.

   Vymazat
  2. S katolickou církví si nebudeme nikdy fifty-fifty. To, co nakradla, bude muset vrátit. Stačí schválit nový zákon. To je v našich silách. Globalizace probíhá i přes tzv. církevní restituce, které nebyly restitucemi, ale krádeží veřejného majetku. Potřebují prachy na své dobré bydlo i na nesmyslné nehumánní kampaně, jakou je např. ta, co nabádá černochy v Africe, aby nepoužívali kondomy, že si to pánbůh nepřeje. A pak celá generace vymře na AIDS! Navíc církev se začíná chovat 'tržně'- kde nejsou lukrativní farnosti, kde lidé a turisté nesypou do kasiček, jako např. ve sv. Vítu, tak tam na farníky kašlou, fary prodávají. Svou 5. kolonu v ČT, ČRo a ČTK. Ta jim pomohla zpracovat ovčany, aby moc neprotestovali a nechali se opět o další kus společného majetku okrást!!!

   Vymazat
  3. Pane Dvořák, nic ve zlém, ale jste svým rozhledem a názory velice, ale opravdu velice za úrovní i průměrně vzdělaného ovčana.
   SID

   Vymazat
 3. A čo si postavil ty, anonyme? Jedine ak "péro" vo svojích nohaviciach. Neviem aké základy má Váš Česský štát. Udávate, že ho máte v Jánovi Husovi a v jeho "čepobití". V Husitskej násilníckej lúze, ktorá sa proti agresii katolíckemu kléru tak urputne bránila, až sa(ktovieako a ktovieprečo) ocitla na Slovensku. Dokonca až v Hronskom Beňadiku! Základy Slovenského štátu sú Kresťanské. Slovenskí nacionalisti a šovinisti, ktorý bojovali za Slovenský národ sa rekrutovali predovšetkým z kresťanského prostredia. Nepôjdem proti vlastným národným a kultúrnym koreňom, aby som následne chodil vyplakávať, že takýto vykorenený národ sa stal ľahkou korisťou multikulti sociálnych inžinierov a ich experimentu s imigrantmi. Neprekvapuje ma vôbec, že dcéra najvyššieho tunajšieho bývalého komúnistického papaláša sa stala manželkou miestneho imigranta, sýrskeho podnikateľa s bielou technikouäa možno i bieleho mäsa). Neprekvapilo by ma tiež, keď tento anonym patril k zástancom zavádzania stredovekých výchovných metód do školstva tam v niektorom článku nižšie. Neviem aké sú majetkoprávne aspekty tej spornej budovy, o ktorú sa církev uchádza a o ďalšie. Pochybujem že sa účastnila privatizačných rabovačiek stavieb zhotovených za socializmu. Skôr mám podozrenie že ide o budovy, ktoré ateistickí luzéri vo svojej chamtivosti a nenažranosti vyvlastnili církvi. Zaújmalo by ma preto, aký máte bordel v tých spisoch, ktoré dovoľujú dvakrát žiadať odškodné! Čiže bordel v týchto vlastníckych vzťahoch ste vniesli Vy, nenažranci, keď ste tieto nehnuteľnosti vyvladtňovali a teraz, keď ste sa zas rozhodli navracať tieto nehnuteľnosti nie podľa zákona, ale podľa ksichtu, toho ktorého vlastníka. Alebo ako je to v tomto Vašom nehumánnom demokratizme? Sú si všetci rovní, ale medzi Vami sú rovnejší, ktorým reštituovať možno a tým "pánbíčkárom" už nič v reštitúcii nepatrí? Môj profil Ukrofil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nešahejte nám na hustity. Nic z toho hnut jste zřejmě nepochopil, jinak byste nemohl psát o "lůze". Masaryk byl pro vás také lůza? Nic nevíte ani o české historii. Císař Josef I před víc jak 250 lety církvi odebral veškeré majetky a svěřil jejich správu do kompetence státu. Vždy šlo o veřejný majetek, chcete-li "veřejnoprávní". A ty nadávky a povyšování se si nechte pro nějaké Vatikánské rozhledy, sem na Novou repubiliku nepatří!

   Vymazat
  2. A s tím Slovenským štátem, který platil 3.říši za vraždění slovenksých židů a cikánů, s tím se běžte také zahrabat. Jestli to jsou křesťanské hondoty, tak snad i ten Hitler a Mnegele byli vzornými křesťany.

   Vymazat
  3. 15:29 Jasně, "ide o budovy, ktoré ateistickí luzéri vo svojej chamtivosti a nenažranosti vyvlastnili církvi" .. a udělali z nich školy, dětské domovy a jídelny. Tím se právě chamtivci a nenažranci odlišují od ušlechtilé církve, která by tyto budovy využila k mnohem bohulibějším účelům, třeba na kláštery.
   Tak jsi to myslel? Neni si ty chorý?

   Vymazat
  4. Vašku Dvořáku - vy nejste moc chytrý člověk, jak je vidět z vašich hloupých reakcí.

   Vymazat
 4. Sledujeme jednu faru .Po setmění tom přicházi holky s ulice.Někdy i chlapci od Oseckého kláštera.Co se děje dál nevíme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V milevském klášteře to je buzna na buznu, to samé na Strahově. Jirka

   Vymazat
 5. Císař Josef 2--je ten,který zestátnil katolické církvi všechen majetek.To, co používali měli v pronájmu a kněží začali brát plat.Zákonem zrušil v
  séri rychlých reforem nevolnictví,zaručil všem obyvatelům svobodu vyznání.Zrušil také církevní řeholné řády.Majetek církve zestátnil.Část majetku
  které církev spravovala i dále ale už nikdy na něj ,nenabyla vlastnické právo.Prezident T.G.Masaryk odmítl uzavřít smlouvu s Apoštolskou stolicí.Roku
  1945 požádala církev o navrácení majetku,ale nic se nevracelo,protože církev žádný majetek neměla.
  Roku1989 zažádali znovu o majetek,který neměli.
  Doc.V.Kindl a V.Mikula-právní expertíza potvrdila,že katolícká církev žádný majetek nevlastní od Josefínské doby a že ho má jenom v pronájmu od státu.--Další otázkou je také nabití majetku a to především v 16 století,což také není nic lásky plného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, souhlas. Musíme si to od nich vzít nazpět. Co nám bylo ukradeno, musí být vráceno!!! Marek

   Vymazat
  2. Orpesně tak.Cirkev měla majetek pouze v opatrován a pronájmu.To po r.1989 si naši vlastenčtí vládci v čele s Havlem udělali velký byznys.A ČSSD jim potvrdila vše,co ta chátra chtěla.

   Vymazat
  3. Jenže jak ukazují poslední církevní bádání, Josef II byl komunista. Proto je třeba provést restituce důsledně, včetně obnovy nevolnictví na církevních a šlechtických pozemcích. Jak k tomu ti nebozí restituenti přijdou, když nemají nevolníky, kteří jim jejich majetky vytvořili, jak je mají zvelebovat a udržovat? To je do nebe volající nespravedlnost.

   Vymazat
 6. Milí křesťané, děláte si prču z bible?
  „Spíš projde velbloud uchem jehly, než vejde bohatý do Božího království.“ (Mt 19,24)
  A co říká váš papež František?
  "Pokud se věci, peníze, světskost stanou středem života, pohltí nás a my ztrácíme lidskou identitu,".
  A jak je to ve skutečnosti?
  Vatikán nikdy nikde nezveřejnil, kolik objektů má ve vlastnictví. A tak zbyl prostor pro spekulace. Novináři z italského listu La Padania nicméně odhadli, že centrále katolické církve patří celkem 2500 budov, jejichž hodnota je více než 1,5 miliardy eur. Například hodnota církevního majetku v New Yorku je odhadována až na 2,5 miliardy dolarů, zatímco hodnota pozemků nacházejících se pod Vatikánem se odhaduje na zhruba 1,5 miliardy.
  Kdybychom započetli i majetek církevních řádů blízkých Vatikánu, papež by si teoreticky mohl nárokovat čtvrtinu Říma. Celková hodnota majetku, s nímž papež může disponovat, se odhaduje na dvanáct miliard eur.
  Čistě podle ekonomických měřítek není Vatikán dobrým hospodářem. Oficiálně v roce 2007 vykázal příjmy z pronájmu a prodeje nemovitostí jen ve výši 36 milionů eur.
  Jste milí křesťané velmi nedůvěryhodní, když kážete vodu a sami pijete víno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako bych slyšel slova kovaného komunisty
   :-)
   SID

   Vymazat
  2. Je to jinak, potrefenémý, kovaný křesťane SIDe, nebo umíš jen nadávat do komunistů, když se ti argumenty nehodí?

   Vymazat
 7. Kdy konečně budou všichni, co odhlasovali církevní restituce, postaveny před ústavní soud pro vlastizradu.

  OdpovědětVymazat
 8. včesku takovej prelat černoprdelni bere plat ze statniho aniž by kromně kydu o ježiškovi a satanovi a přecpanem pupku cokoliv vykonal i soudruh prasedident se snimi velice rad kamaradi i kořalički spolu popiji i semtam domečki šmeli jako by byli jejich kdopa toto dopustil kteři kazatele od soudruha kalouska zdvihali pracki hore jak za hitlera i s narodem si vytřeli konečnik žižku na ně na ten xindl černoprdelni

  OdpovědětVymazat
 9. i cisař pan byl tisickrat vzdělanějši chytřejši a věděl moc dobře co děla když nenažrance z cirkeve odstranil od majetku narod stejně jako moje rodina nesmi nikdy zapomenout že to byl černoprdelnik kalousek s celou moravskou odnoži černoprdelniku ala bohoušek či milouš o prasatcich vašicich neni třeba komentaře stale plati že na každou svini se jednou bude vařit voda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Císařové kradli cizí majetek, jen když se sami zadlužili. A kterého císaře máte na mysli ? Toho blázna, kterého i jeho matka císařovna napomínala ?
   SID

   Vymazat
 10. Kdyby aspoň ten majetek sloužil cirkvím,spíše farnostem,věřícím,ale to se neděje,spíš se sním spekuluje.Sobotka na odmítnutí navracení tolika majetků cirkvím,si udělal předvolební téma,voliči uvěřili a nakonec to hodil za hlavu a souhlasí s tím.Co ještě bije do očí,navíc stát dotuje různé opravy cirkevního majetku,pod pláštikem historické památky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Povídejte, přehánějte a bozněte něco o spekulacích, které jsou nám ostatním tak dobře utajeny.
   SID

   Vymazat
  2. Jestli chceš pindat o tom,jak jsou černoprdelníci prospěšní tak ti oplatím jejich kartou.....jsi arci satan a měl bys bejt upálenej!!!!Jen si řekni kdy a kde,těch co budou zapalovat bude hodně!

   Vymazat
  3. Já bych po vás jen rád nějaký ten případ spekulace, kromě nadávek, kterými mě častujete.
   Je naprosté nevzdělané hovado se může vyjadřovat tak, jako to děláte vy.
   SID

   Vymazat
 11. Doporučuji bedlivě si projít seznam kolaborujících poslnců, kteří pro restituce hlasovali. mě třeba zaujalo jméno

  !! JIŘÍ RUSNOK !!

  Nezapomínejme na to!
  Zdraví
  JiB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedokážu posoudit veškeré restituce, ale vrácení Bruntálu, Sovince a Bouzova řádu Německých rytířů by bylo opravdu správné. Tento řád nemovitosti řádně nabyl,případně vystavěl, nebo financoval tuto výstavbu, nikterak se řád proti ČSR v minulosti neprovinil, ale naopak byl trnem v oku i fašistům a ne jen komunistům.
   Pokud se bavíte s lidmi, kteří si ještě pamatují, nebo mají alespoň informace od dříve narozených, kteří měli tu čest zažít činnost tohoto řádu v Bouzově i Bruntále, tak všichni na ně vzpomínali s láskou a úctou.
   SID

   Vymazat
  2. SIDe, vy budete jeden z těch nenažraných křesťanů, kterým chudoba, kázaná Ježíšem nevoní? Přesně takoví dělají církvi ostudu. Když už mluvíte o fašistech, nezapomeňte na skutečnost, že sám papež žehnal zbraním fašistů, kterým se na přezkách opasků skvěl nápis „GOTT MIT UNS”. O ohavnostech více např. zde:
   http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=5407

   Vymazat
  3. Anonymní2. března 2016 20:16

   A tahle banda klerikálních fašistů se dnes znovu snaží získat vládu nad světem. Bože ochraňuj nás před tvými služebníky. Amen.

   Vymazat
  4. Já jsem se pouze konkrétně vyjádřil k restitucím Bruntálu, Sovince a Bouzova řádu Německých rytířů.
   Vy jste se nevyjádřil k ničemu - jenom pouštíte nějaké ideologické výblitky.
   SID

   Vymazat
 12. Církve nemají nárok na žádné majetky nebo finanční vyrovnání. Vše o co kdysi vlastnili a vlastní a o co se v současné době hlásí a o co se ještě hlásit budou bylo ukradeno obyčejným lidem a některým šlechticům. VŠE CO CHTĚJÍ ZPĚT UKRADLI. Zavedl bych okamžitou odluku církve od státu a konec, starejte se sami o sebe, žádné příspěvky od státu na činnost a platy jejich hodnostářů. KONEC A TEČKA. Celá církev potřebuje dostat pěkně po čumáku. Naši politici by měli změnit zákon o církevních restitucích (celý ho zrušit, tak jak zrušili 2 pilíř důchodové reformy) bez náhrady a nároku na cokoliv ze státního, obecního či soukromého majetku a bylo by vyřešeno.

  OdpovědětVymazat
 13. pravda je taká, že Rakúsko-Uhorsko financovalo cirkev, a aj to je pravda, že žiadna cirkev nemala žiadne majetky v držbe, len v užívaní, dokonca Jozef II zrušil tuším 300 kláštorov so slovami- naše mocnárstvo to neunesie - v roku 1921! - prešlo zákonom vlastníctvo majetku ktoré obhospodarovali rôzne cirkvi na ČSR a potom späť na ne, takže ak po roku tuším 1949 štát uplatnil svoje nároky a držbu odňal, tak neurobil nič protizákonné, len to čo aj Jozef II, všetok majetok - skoro - totiž hlavne cirkev v Česku dostala po konfiškáciách majetku tých, ktorí boli nepohodlní režimu, hlavne po Bielej Hore, takže kto je tu zlodej, podobne to bolo aj v iných častiach Rakúsko Uhorska, k tomu idiotovi čo chce obhajovať platby za červené úderky z jeho daní, tak KSČ si platila bežnú činnosť zo stranníckych známok, a aj z výnosov svojho majetku, čo cirkev nerobila, a preto je rozumné aby túto prax dnes cirkevníci oprášili a začali vyberať členské príspevky na chod tejto "bohumilej" inštitúcie - a hneď uvidíme kto je aký zbožný

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele ty zasranej luďáckej čoboláku,drž tlamu nebo těš budu kopat do prdele až Nitry,zmetku černoprdelnickej!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
 14. Jsme v zoufalém obklíčení proradných politiků, ekonomických imigrantů, zaprodaných médií,nestoudné EU, zločinného NATO a nenažrané církve. Co s tím uděláme,vážení spoluobčané ???

  OdpovědětVymazat
 15. Nakopat do prd.le všechny, kdo nařídili a schválili církevní restituce! Pryč z podělané EU. Jsme jenom slouhové a otroci Bruselu.

  OdpovědětVymazat
 16. Jednou jste si to odhlasovalia tím to končí basta . Církev to dostala od ovčanu . Tak o co vám jde husitè .

  OdpovědětVymazat