Reklama

.

.

úterý 8. března 2016

Newyorské švadleny a boj za rovnoprávnost žen: 8. března 1908

Ingrid Puskajlerová 
7.3.2016  E-republika

Proč se dnes vytěsňuje z povědomí svátek MDŽ? Asi jsme v podobné politické a ekonomické situaci jako na začátku 20. století.


Každoročně si 8. března připomínáme Mezinárodní den žen. Muži koupí svým přítelkyním, manželkám, sestrám nebo babičkám květiny, bonboniéru nebo jim popřejí, pokud nezapomenou. A pokud není čas na osobní setkání, využívají se sociální sítě, kde se sdílejí například pohledy s květinami anebo vše nejlepší k MDŽ.

Známe ale podstatu tohoto svátku? Není opomíjená? Koná se v tento den veřejné setkávání žen, aby si připomněly boj za občanská a sociální práva, za rovnoprávnost se svými mužskými protějšky?

Základní myšlenku daly v roce 1907 rakouské socialistické delegátky ve Stuttgartu. Na prvním sjezdu socialistek přednesly požadavek, aby ženy veřejně žádaly stejná práva jako muži. MDŽ není komunistický svátek, jak to naše většinová společnost nosí v povědomí, ani to není květina s bonboniérou. Podstatou svátku je mezinárodní boj žen za politickou a ekonomickou rovnoprávnost.
 

Heslo „chléb a růže“ a newyorské švadleny

Již v březnu roku 1857 ve Spojených státech stávkovaly ženy masově za zlepšení pracovních podmínek. Především dělnice, které pracovaly v textilních továrnách (tzv. „garment workers“). Viz znak jejich odborové unie v anotaci. Od roku 1857 se začal odpočítávat čas ke vzniku MDŽ. Více než 15 000 žen vyšlo v březnu roku 1908 pod heslem „chléb a růže“ odvážně do ulic New Yorku v protestní stávce známé jako The Bread and Roses Strike. Dělnice požadovaly zákaz práce dětí, zlepšení pracovních podmínek, zkrácení pracovní doby a rovné hlasovací právo. Chléb symbolizoval ekonomické jistoty a růže rozkvět, zlepšení lidského života. Mnohé ženy byly za toto vystoupení vyhozeny z práce.
Socialistická strana v USA po tomto protestu rozhodla, že poslední únorovou neděli bude slaven svátek nazvaný "Národní den žen". Prvně se tento svátek slavil 28. února roku 1909 a poté každý rok. Německá socialistka, bojovnice za rovnoprávnost Klára Zetkinová prosadila na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani, aby se Národní den žen stal mezinárodním svátkem. V roce 1910, se MDŽ slavil 19. března v Rakousko-Uhersku, ve Švýcarsku, v Německu, v Dánsku a v Americe. Na 8. března se MDŽ přesunul roku 1913, a to na počest stávky newyorských švadlen. K 8. březnu přispěla též masivní demonstrace v Petrohradu, která se konala poslední neděli v únoru roku 1917. To je datum, které odpovídá gregoriánskému kalendáři. Konečné schválení MDŽ přišlo roku 1975, kdy OSN oficiálně MDŽ uznala za mezinárodní svátek.
 

Mezinárodní den žen a komunistický režim

Víme, že Mezinárodní den žen je jeden z významných a důležitých svátků pro ženy, protože připomíná boj za jejich rovnoprávnost. Vinou komunistického režimu byl tento svátek zdiskreditovaný. Ve společnosti se později vytvořil jakýsi mýtus, že svátek MDŽ vymysleli komunisté a nemá smysl ho slavit. Vědomí občanů bylo úmyslně pokřiveno. Po roce 1989 ovládaném neoliberalistickou ideologií se význam tohoto svátku začal bagatelizovat. Jak vidíme, historie dokazuje, že opak je pravdou. A dnešní doba degradace sociálních práv ukazuje, jak hluboký smysl tento svátek má.
 

MDŽ dnes, 8. březen 2016

Tisíce žen z různých koutů světa bojovaly a bojují za rovnoprávnost. Proto si musíme tento den připomínat, i veřejně. Nesmíme zapomenout na všechny známé i neznámé ženy angažované v tomto boji. Příkladem může být zmíněná K. Zetkinová, která tento svátek pomohla zavést. žena jako ona bojovaly nejen za svou generaci, ale i za naši přítomnost. Je naší povinností tento odkaz boje za politickou svobodu a za sociální práva dále rozvíjet.


Zdroje:Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč - Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde: Děkujeme!

 

Související články:

11 komentářů :

 1. Dobrý den Ingrid,
  děkuju za text, ve kterém jste uvedla fakta o tomto tolik diskutovaném a bohužel znevažovaném svátku.
  S přáním všeho nejlepšího
  k vašemu svátku
  Hugo

  OdpovědětVymazat
 2. NEjsme v podobné politické a ekonomické situaci jako na začátku 20. století! Díky psychopatickým manažerům (lépe: nenažerům) jsou zaměstnanci na úrovni otroků ve starověku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Komouš zajde i u PC. Svou lenivostí a neschopností.

   Vymazat
  2. Ocásku 1:00, co jsi tím chtěl říci? Neměl bys sis jít hajnout. Dnešek byl na tebe zjevně moc.

   Vymazat
  3. Nejsme na úrovni otroků ve starověku. Je to horší. Otrok měl svou tržní hodnotu, byl tedy v nejhorším považován za něco jako dobytek. Dneska je dělník považován za materiál, který se po použití vyveze za brány podniku.
   J. Hruška

   Vymazat
 3. Asi bych svou ženu urazil, kdybych ji v rámci tohoto pseudosvátku obdaroval. A pro vás ruské komouše snad jen tolik, že nebýt USA, němeli byste další příležitost jak se ožrat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Frustráte, zmlkni. Tvoje úvahy jdou mimo. Jednou se zblázníš z toho chronického antikomunismu, který tvá chorá mysl roubuje na všechno. Přečti si raději ten článek ještě jednou, omezenče.

   Vymazat
  2. Dnes psát o 'ruských komouších' může opravdu jen osoba zpozdilá, duševně zaostalá, nemající pojmu o světě. Je zvláštní, že takové osoby navštěvují diskuse a veřejně svým psaním vyjevují svou omezenost a nízké IQ. Nestálo by za úvahu pro tyhle lidi založit nějaký myšlenkově prostší web, kde by pro ně byly k dispozici i nějaké hravé omalovánky?

   Vymazat
 4. Doprdele nemají ženský už té nezávislosti dost!Já ano oni jsou nezávislé čím dál tím víc z nás chtějí a mají kamarádky a pomocnice.Pak počumují po cizincích s drsným mravem,který by mě neprošel,protože bych skončil u soudu za domácí násilí.Mazejte domů do domácnosti,krávy nezávislé.my jsme chlapy a serem vám na nezávislost(slušné slovo pro prostituci) Vzhůru přestoupit na Islám.

  OdpovědětVymazat
 5. Jak se řekne hezky sobecký? Nezávislý.Stupňující agresivní boje žen za nezávislost,kdy jsou ženy totálně nezávislé a dělají z chlapů blbce a mopslíky,kdy nás vnímají jen když platíme,povede jednou k válce mužů s ženami,je to nevyhnutelné oni mají práva na nezávislost a chlap má právo držet hubu,až dojde evropským mužům že ve Světě jsou miliardy chudých dívek,které touží jen po tom být matka v domácnosti,které to dole mají vždy pro manžela a nemají migrény začne skutečné stěhování národů,v USA to chlapci ze střední a nižší třídy pochopily a berou si dívky z rozvojových zemí na inzerát,mají klidný život s tradiční rodinou a nezávislým ženám které jsou závislé na penězích a luxusních věcech se jen smějou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebojte, dočkáte se, zákon šarija je na cestě. Osobně mám ale raději ženu jako kamaráda a rovnocenného partnera. O co tehdá šlo je uvedeno v článku a nebyl to žádný, přehnaný feminizmus.S těma nevěstama z rozvojových zemí máte pravdu. I Trump mněl jednu a stejně ho oškubala. Míra

   Vymazat