Reklama

sobota 19. března 2016

Odkud a kam jdeme?


Zdeněk Hrabica
19. 3. 2016
Neviditelná ruka trhu, úcta k mamonu, k bohatství a vzmáhající se chudoba, nadvláda peněz a dluhů s námi cloumají jako nikdy předtím. Občas, a nejsem jistě sám a jediný, shlédnu televizní pořad České televize s Michaelou Jílkovou a nenechám se, seč mi síly stačí, unášet zasvěcenými přítomnými. Ale spíše pečlivě sleduji text v dolní části obrazovky. Srovnávám, jak se od sebe dva odlišné pohledy na jednu věc diametrálně liší. Nepomíjím, ani nepříjímám z uvedeného pořadu nedávné výroky české učitelky základní školy o tom, kdo nás vlastně osvobodil a kdo nás vlastně okupoval, shodující se ve většině nanejvýše s neměnným myšlením poslankyně a politoložky Langšádlové a poslance a dopravního inženýra Laudáta o nebezpečí ze strany Ruska o nutnosti jeho preventivního napadení. Nyní mne k sobě připoutal žhavý problém o otevírací době v obchodech, o svátcích a ve dnech volna. Dva povolaní ze soudné poroty nám předestřeli – jedna z nedávné návštěvy USA (jak to tam pěkně funguje, když nejsou krámy o svátcích a vlastně nikdy zavřené na petlici) a druhý od protivníka jakéhokoliv omezení prodeje ve dnech pracovního klidu, považujícího rodinné návštěvy o sobotách a nedělích a ve dnech svátečních v obchodních centrech za součást nového životního stylu. Fandím věřícím, aby se o svátcích mohli v chrámech oddávat příkazům své věrouky, jiným, aby odporovali vlezlým imperativům podle pokynů nenasytné reklamy. Před malou chvílí jsem prožil slastné chvíle při Běhu za zdravím přes Milíčovský kopec v blízkosti pražského Jižního Města. Přinesl radost několika desítkám nadšenců bez rozdílu věku. A rázem jsem se ze zvědavosti přenesl do nedalekého mamutího obchodního centra, které vbrzku rozšíří svou prodejní plochu. Musím tiše přiznat, ano, životní styl se již od základu změnil. Odkud a kam nás přivede je nabíledni. Ale v řeči matky své nesmím ani náznakem na tomto místě odpovědět, jak mne to moje matka od malička učila, když věděla, kam to všechno s námi spěje. Až mne z jejího výroku pokaždé naskakovala po těle husí kůže. Pro jadrné slovo moje hodně slušná maminka nikdy nechodila daleko.

Psáno pro Nové slovo, Novou republiku a LUK , Ilustrace Jiří Koštýř

10 komentářů :

 1. Quo vadis? Slovům je dáván jiný význam, často opačný - demokracie je vláda "J-ELIT", lež je pravda, vrah je dobroděj, útočník je obránce, humanita je bombardování, smrt civilistů je kolaterální, robíjení států a nastolovanání zvrácených režimů je podpora humanity a demokracie, svobodaslova je propaganda, zdravý rozum je rusofilie, nacisti jsou bojovníci za svobodu, úspěchem je zisk peněz (je jedna, jakým způsobem), idioté profesory a profesoři za idioty - jak se to hodí, mučení je "ospravedlnitelný způsob získávání informací (pokud to děláme my), pokud ten, kdo nehudlá s náma, tak je to zvrácenost, smyslem existence mnohých pravdoláskařských entit je mýlit se s tím,kdo je in, než mít pravdu, nebo se vůbec pokusit mít svůj názor, být hrdým na svůj národ je nacionalismus a čecháčkovství ............ zasraná doba, kdy zvítězila "pravda a láska" made in havloidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... je to i za mne! Díky.
   Volič-Vilč

   Smazat
 2. Michal Masopust19. března 2016 23:12

  Článek je pouhé konstatování velice tristní skutečnosti, ale co s tím, jak to napravit? Obávám se, že bez 3. sv. se už s touto degenerovanou globální společností nedá nic dělat a po nové světové válce už na Zemi nebude žádný prostor, žádné klimaticky příhodné podmínky pro život a ani žádné kompaktní lidské společenství, které by mohlo začít znovu?!? Po 1. a 2. sv. ještě toto vše bylo k dispozici, ale po jaderné apokalypse 3. sv. nebude mít lidská civilizace, tak jak jí známe dnes žádnou šanci?!

  OdpovědětSmazat
 3. To je ta novodoba rodinna politika.Miesto toho,aby sme v nedelu vyhnali rodiny s deckami kdesi do kopca,do prirody,za sportom,tak nalakame celu rodinu do obchodneho centra,deti maju pripraveny detsky kutik,rodicia sa flakaju medzi regalmi,nechaju sa v nedelu obsluhovat väcsinou predavackami,ktore maju doma tiez rodinu,ale kedze je potrebne predat co najviac cinskeho tovaru,tak decka sa nedostanu na vzduch,predavacky si neuziju svoje rodiny/Obchodny dom nie je spital,kde je potrebna prevadzka den-noc/.Stazujeme sa,ze doba je unahlena,sme vystresovani,ale sami sme si odburali nedele,sviatky,ked sme boli vlastne nuteni,si odpocinut,udrziavat rodinne kontakty.M

  OdpovědětSmazat
 4. Ale pro mnoho lidí ještě jakési možnosti zdravějšího bytí jsou. Opustil jsem panelák, u starého domu na venkově mám zahradu, pár tisíc m2, a před barákem a u vjedu do zahrady 2x20 tun starých obrubníků se kterými mám plány mnohé učinit. (Nezatěžované kosti podléhají osteoporóze, zvlášť ve věku kolem 80!). To je jenom zlomeček prací.
  V Kauflandu už jsem nebyl, nevím, 1-2 měsíce.

  Možná, kdyby snížili (!) hranici odchodu do důchodu, by důchodci uživili mladou a střední generaci. Ovšem, bez té mnohé rozmařilosti.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 5. Prosím, nesmíme zapomínat, že jsme díky židovsko-křesťanské tradici a vlivu neslovanského anglo-saského světa, kam díky začlenění do EU a NATO již plně patříme, opustili védickou kulturu našich předků, o jejichž životě díky úzkostlivému zamlčování nevíme téměř nic. Ale návrat ke kořenům možný je, stačí jen chtít! Ale chceme vůbec opustit životní styl, který dnes vedeme? Zda se, že drtivé většině z nás plně vyhovuje...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. „Co po jméně? Co šmejdem zvou i zváno jinak, židovalo by stejně.“ (Shakespeare)

   http://www.cd89.cz/smejdi-zidi-hadi-lidi

   Smazat
  2. Židi za naší neschopnost vyjít do ulic a svrhnou a zavřít vládu nemohou!!!Právě jste se zařadili do společnosti ukrajinských fašistů a muslimů.To že jste lemplové líní za to židi doopravdy nemohou.

   Smazat
  3. Ukrajinští židobanderovci? No, hezky ses zařadil, ty jelito! :-DDDD

   Smazat
 6. Svrhnout a zavřít naši vládu???? A k čemu by to prosím pěkně bylo???? Máme demokracii, prý nejlepší systém vládnutí (spíše ovládání), takže se vesel chopí jiní, stejní jako ti předchozí, myslící především na sebe a svá břicha. A co se fašismu týká, je to jen trochu jiná obdoba socialismu, komunismu, imperialismu či multikulturismu. Všechny tyto ismy jsou založeny na zotročování lidí, překrucování pravdy, ničení přírody a vládě peněz či moci Védická kultura našich slovanských předků nemá s těmito ismy nic společného.....

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.