Reklama

čtvrtek 17. března 2016

OKD se chce zaměstnanců zbavit co nejlevněji

- jip -
17. 3. 2016
Zdeněk Bakala ze svého nejvýnosnějšího podniku – NWR – sice před pár dny elegantně zcela zmizel, ale problémy NWR, respektive OKD, pochopitelně přetrvávají. A strašlivá ostuda také.


Za osm let propadla hodnota NWR více než dvěstěnásobně, když cena jedné její akcie se momentálně pohybuje na cenové úrovni zhruba dvou čtverečků toaletního papíru. Na vině je jednak pád cen uhlí, ale nesmí se zapomenout ani na vedení Z. Bakaly, který se díky privatizaci OKD stal jedním z nejbohatších Čechů a za 12 let působení zvládl se svými partnery z OKD vybrabčit přes 100 miliard korun.

Z. Bakala si s dodržením svého slova hlavu zřejmě nikdy příliš nelámal. Při privatizaci minoritního státního podílu OKD přislíbil, že téměř 44 000 bytů, které byly součástí tohoto podílu, prodá zhruba za 50 000 korun za byt jejich nájemníkům. To se nestalo dodnes a Z. Bakala, navzdory svým slibům, byty raději loni prodal do rukou zahraničního investora nejspíše za 20 – 25 miliard korun. Později zase Bakalovo vedení OKD přislíbilo, že důl Paskov bude uzavřen nejdříve v roce 2017, pokud stát poskytne OKD 600 milionů korun. Už v průběhu loňského roku se však hovořilo o tom, že důl Paskov by mohl být uzavřen ještě v roce 2016, pokud stát společnosti neposkytne pomoc ve výši 3 miliard korun. Staré smlouvy byly evidentně zapomenuty. Vláda další peníze do černé díry – OKD – vhazovat nechtěla, a tak nyní v této společnosti bylo propouštění, a to nejen v dole Paskov.

K prvnímu červnu letošního roku má být z OKD propuštěno 345 pracovníků (bez dolu Paskov) a odbory OKD s tím pochopitelně nesouhlasí, a navíc ústy předsedy hornických odborů Jaromíra Pytlíka upozorňují na to, že propouštění takovéhoto charakteru už je propouštěním hromadným – ve smyslu kolektivní smlouvy – a propuštění zaměstnanci by tudíž měli dostávat vyšší odstupné.

Hromadné propouštění se podle Pytlíka snaží vedení OKD účelově zakrýt trvalým, v čase rozloženým, propouštěním kmenových zaměstnanců. (Připomeňme například termín „přirozené odchody“ který znamená, že už v loňských letech nebyly zaměstnancům v důchodovém věku prodlužovány v OKD smlouvy, a tito zaměstnanci tedy museli ze společnosti odejít). Takovým způsobem se podle zástupců odborů může OKD vyhnout vyhlášení sociálního programu, i přes to, že by například propustila celý jeden činný důl… OKD svým zaměstnancům, které zakrátko vyhodí na dlažbu, nechce dopřát ani to, co jim ve smlouvě náleží…

Zdeňka Bakalu už ale problémy jeho bývalých zaměstnanců, resp. zaměstnanců společnosti, kterou vlastnila jeho společnost NWR a díky které si přišel na pěkné peníze, trápit nemusí. Bezcenné akcie s velkým gestem zdarma přenechal jiným a sám teď ve svém sídle u Ženevského jezera může plánovat další pro sebe supervýhodné obchody. Moravskoslezský kraj se z jeho podnikání bude zřejmě vzpamatovávat ještě hodně dlouho. Uvidíme, kdo ve spárech hlavního přítele sil pravdy a lásky a sponzora knihovny V. Havla skončí příště…

25 komentářů :

 1. Jedna věc je Bakala a jak ke svému majetku přišel. Druhá věc je propouštění horníků které je naprosto správné a nemá s Bakalou co dělat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V čem je správné propouštění, ty splašenej účetní?

   Smazat
  2. 11:00

   Je naprostá hloupost a ekonomický nesmysl provozovat dlouhodobě ztrátový podnik bez jakékoli naděje na zlepšení stavu. To může jenom idiot nebo stát. Ušetřené peníze může vlastník investovat do podniků perspektivních.

   Jo a nedělejte z horníků nějakou svrchovanou kastu se zvláštními pravidly a zákony. Jsou to obyčejní pracující jako kdokoli jiný.
   Krom toho, to propouštění není šok ze dne na den, ví se o něm už několik let.

   Stačí ti to takto?

   Smazat
  3. Já by je radši hned postřílel,aby neotravovali....když se už uhlí nepotřebuje a netěží,musíme přece kupovat plyn od RWE,když už jsme jim ty lajtungy prodali,ať se jim to vyplatí.....

   Smazat
  4. Ty by jsi je postřílel a já bych je nechal ať si najdou v klidu jinou práci.
   To že se budou doly uzavírat vědí už několik let a berou 30.000 až 40.000, takže měli dost času a prostředků se na změnu připravit.
   A pokud s láskou vzpomínáš jak v zimně všechny komíny ve vesnicích a městech čoudili o 106, tak jsi dost divný.

   Smazat
  5. 11:00 ty magore!!tady se po revoluci zavírali fabriky a celé okresy byli bez práce!nikdo ani nepíp,žádné odstupné.Horníci jsou alkoholici s IQ15 a mají mít pořád nějaké vyjímky??Pamatuji když za komunistů brali dvojnásobek ředitelského platu a jezdilo se z Ostravy do Prahy taxíkem chlastat a do Perlovky(za komunistů ulička lásky)Nenávidím jakékoliv zvýhodnění.Tady není personál v nemocnicích,kvalitní učitelé a my se staráme aby měli horníci co papat? Náš stát se bez horníků obejde,starejme se raději o výchovu kvalitních řemeslníků,když jsou horníci takové slečinky že neuspořádali ani demonstraci a vědí to minimálně tři roky že to míří ke konci,navíc v tom kraji zvítězila naposled ČSSD a to už se vědělo že byty jsou v prdeli a že za to může Sobotka a socani.Co chtěli to mají,to je ta posedlost dělníků levicí,která je minutu po volbách spláchne do hajzlu.

   Smazat
  6. 14:41 ! Moje řeč a k tomu výstižné.

   Heslo tehdejší doby, "Horník a kdo je víc !" už
   odnesl čas...

   Smazat
  7. V dolech je práce rizikem a dřinou. Za vlády dělnické třídy, kdy se dělníci nemuseli o práci bát, mohl fárat do dolů kdo chtěl. A brát ty výhody. Takže opatrně s tím pohrdáním. Tehdy bylo tisíckrát spravedlivější společenské prostředí než dnes, kdy po spravedlnosti není ani vzdechu.

   Smazat
 2. Jóhóhó..,a do duchodu do Califrnie a jezdit si tam na Califu...
  A s Vlastovkou na tandemu... ;-)
  Kdyz nas koupil bakala, cela sachta plakala
  Zle matičko zle, Švarncbarci zde. K. H. Borovský, pro Alpínku.

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 5. Co je to u nás za systém, který umožňuje drancování přírodní bohatství státu soukromníkům (dokonce i zahraničním) a ještě zisky z prodeje vytěženého přírodního bohatství nechávat volně vyvádět do daňových rájů? Těžbu nerostných surovin by měl provozovat stát a veškerý výtěžek z prodejů vytěžených surovin by měl končit ve státním rozpočtu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve Venezuele těžbu provozuje stát už bezmála 20 let. Pod vedením velebených socialistických revolucionářů Chaveze s Madurem. Maj největší zásoby ropy na světě a přesto krachují. Zázrak asi.

   Smazat
  2. 12:09-tomu systému se říká "Liberálně-finančnický sionistický čurákistán" a vzhledem k jeho popularitě,vyplývající z efektivity a spravedlivosti za potlesku a rodostného hýkání kreténů,žeroucích po sobě hovna,se zavádí na celém světě.....

   Smazat
  3. Přesně tak, naprostý souhlas

   Smazat
  4. Článek 9

   (1) Veškeré přírodní zdroje a přírodní bohatství jsou nezcizitelným majetkem státu, který mohou jiné subjekty využívat jen dočasně za podmínek stanovených zákonem. (2) Stát vždy dbá na šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství.

   Smazat
 6. Ano, Venezuela na tom není kvůli cenám ropy nejlíp. Jenže ani náš vzor USA si nevede ekonomicky nijak skvěle.
  Až se systém Venezuely změní, životní podmínky většiny se sice zhorší, ty americké spíš nezlepší, ale je pravděpodobné, že naše média budou tvrdit opak.
  Kapitalismus neřeší blaho národů, všeho lidu, ale pouze akumulaci kapitálu někde, někým, na vrcholu potravinového řetězce a snad i napomáhá vývoji techniky...Není v tom žádný humanismus, ale prosté maximální využití zdrojů, v podstatě jakýmkoli způsobem. Silnější vyhrává, a pokud je opravdu silný/chytrý, vyhraje i v té další válce, nebo revoluci.
  V opačném případě vyhraje někdo jiný.
  Výhodou je, že této hry se může účastnit v podstatě každý, a i když nemáme všichni stejnou startovní čáru, naděje na nějakou výhru je mnohem větší, než sázka v loterii; btw, sází docela dost lidí, což ukazuje, že lepší je v něco věřit, než něco dělat.:-)
  Domnívám se, že peníze vytunelované z této země, poslouží k blahu celého lidstva, k dosažení našich cílů, ke kterým patří totální poznání Vesmíru, tak jako i smyslu ne naší, ale LIDSKÉ existence a života vůbec!

  OdpovědětSmazat
 7. Autor článku,

  bývalý premier za ČSSD, tentokrát taktně pomlčel o tom,že největší podíl na této lumpárně měla jeho milovaná strana, na kterou často ve svých článcích vzpomíná.

  A Bakala?
  Ten se jen hbitě pohyboval v mantinelech,které mu umožňovaly to,co provedl s těmi hornickými byty a nakonec i s celou společností NWR.

  A co si na něm kdo vezme ? Úplné hov.no, že ano ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale odprásknou tu svini můžeme, ne?!

   Smazat
 8. Jistě všichni pamatujeme, jak nám bylo v době té "sametové šaškárny" tlučeno do hlav, že soukromník bude mnohem lépe hospodařit než stát!!! A tady to máme v plné parádě, zisky do kapsy a náklady hodit na stát!! Pozavírat všechny politiky kteří se zasloužili o likvidaci prosperující ekonomiky. Stačilo pár neefektivních firem zavřít a zbytku pomoci, některé to ani nepotřebovali. Bohužel došlo k cílené likvidaci fungujících firem!! Západ neměl zájem na tom aby zde byla fungující ekonomika!!

  OdpovědětSmazat
 9. Těžba černého uhlí byla nevýdělečná v OKD zřejmě už za socialismu (rozhodně tomu tak bylo v ostatních kamenouhelných revírech). Ovšem pokud těžba koksovatelného uhlí, výroba koksu a navazující výroba železářská byly pod jedním vlastníkem(státem), byly ziskové jako celek. Privatizací vyšlo najevo, co bylo dávno známo.
  Otázkou je, jak dloho bude Mittal dovážet koks pro železárny, když Karviná nepojede taky věčně a v Polsku má další závody.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano,všechno pozavírat,fabriky,doly,politiky,huby a budem si tu leštit krtky,protože to jediný je efektivní....a až to přestane bejt efektivní,tak si s nima budem za tím leštěním jezdit někam do Bangladéše....

   Smazat
  2. Mittal bere uhlí z dolů Zofiówka PL .

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.