Reklama

neděle 13. března 2016

Projekt středopravé vlády na Slovensku se zhroutil... Stabilní alternativa se jeví vláda Směru, Mostu-Híd, SNS a strany Síť.

Stanislav Kliment
13.3. 2016   Vaše věc
Slepenec středových a pravicových stran pod vedením Richarda Sulíka ze strany Svoboda a spravedlnost novou slovenskou vládu nevytvoří. Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko dnes po jednání vedení strany oznámil, že problémem není pravice nebo levice, ale to, zda nastoupí destrukce nebo ne. Podle SNS vyplynula jako stabilní alternativa vláda Směru, Mostu-Híd, SNS a strany Síť.

Danko zkritizoval některé ve volbách úspěšné strany. Prohlásil například, že vedle Kotlebovců jsou také Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a hnutí Směr rodina projekty „rebelství a zoufalství“. Jde o strany nesystémové a tvoří je lidé bez společné vize. Pochvalně se naopak předseda SNS vyjádřil o Smeru, který je standardní a stabilní stranou, se kterou je možné věcně hovořit. Ze slov Danka vyplynulo, že již některé rozhovory mezi stranami probíhaly a členové se shodli, že by ve spolupráci s Ficovou stranou mohli prosazovat své programové cíle.

Na vyjádření Slovenské národní strany po jejím sněmu již reagoval také Most-Híd. Plyne z něho, že je nyní nemožné vytvořit stabilní pravicovou vládu. „Úřednická vláda, kterou připouští SNS, znamená předčasné volby. Jejich výsledkem by bylo posílení extremistických sil, což strana Most-Híd jednoznačně odmítá,“ říká se v prohlášení strany vedené Bélou Bugárem. Ten od předsednictva dostal mandát k jednání o vytvoření stabilní vlády, která by umožnila naplňování volebního programu.

Bugár dokonce vyzval další standardní pravicové strany, aby byly připraveny sjednat se Směrem v zájmu vytvoření vlády kompromisy.

Strana Síť vedená Radovanem Procházkou k projednání nové situace podle zpráv svolává své vedení. V prohlášení strana uvedla, že upřednostňovala středopravou vládu, ale při sledování konce této alternativy v přímém přenosu zdůraznila, že je jí jde o fungující stát, kde se nekrade. Již v týdnu předseda Procházka utajeně jednal s místopředsedou Směru Robertem Kaliňákem.

Některé slovenské sdělovací prostředky začaly okamžitě spekulovat o možnosti, že u potenciálních partnerů Směru by mohlo dojít k odstředivým tendencím. Je ovšem otázkou, zda jako hlavní motiv takových informací není podobnou situaci vyvolat. Rozhodnutí vedení strany Most-Híd bylo jednomyslné a Lucie Žitňanská, které byl přičítán možný odchod, stála vedle Bugára.

Mandát Roberta Fica k sestavení vlády, jak ho získal od prezidenta Andreje Kisky jako předseda ve volbách vítězné strany, platí do pátku 18. března.

Krach snah vytvořit vládu proti Směru a Robertu Ficovi ještě neznamená úspěch Ficova pověření. Není také jisté, že předseda Směru se nutně musí stát slovenským premiérem. Na tomto postu by se mohl například objevit dosavadní ministr zahraničních věcí, nestraník zvolený do Národní rady na kandidátní listině Směru Miroslav Lajčák.

13 komentářů :

 1. Pan Sulík sice mluví dobře,ale snad Slovalci pochopili ,že prostě pravicová vláda vládnout nemůže!Už z jeho projevu cítíte absolutní nesoulad se sociálně slabšími.To by přibylo bezdomovců a žebráků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:42 magore nezaměstnaných a žebráků přibývá za levicových vlád.ČSSD podkuřuje miliardářum,kryje Bakalu a spol.Fico je sice proti uprchlíkům ale za jeho vlády lidé nemají co žrát stejně jako za Sobotky.Víte co musí být za levicových vlád na Slovensku za bídu,když sem jezdí Slovenky za kasu s příjmem 11 600 čistého?!

   Smazat
 2. Trochu jsem to sledoval,jak se který vyjadřoval,buď jako předseda strany,nebo v zastoupení předsedy.Sulík dělá ramena,protože by měl za sebou Kisku,ale ti další,tak ty by Sulík neudržel na uzdě.Jeden kmotr vedle druhého,už čekají na příležitost a ti se chtějí vydávat za slušné a poctivé,potírat korupci,tomu snad nevěří nikdo.Pokud sestaví vládu Fico,už bude pod kontrolou ostatních,co Ficoví zřejmě chybělo.

  OdpovědětSmazat
 3. Nechte Slováky,ať si vzniklou situaci vyřeší sami.
  Vždyť se týká jenom jich.Nikdo z venku nemá nejmen-
  ší právo jim do toho kecat.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 4. Kecat jim do toho rozhodně ně, ale analyzovat možné varianty vývoje je třeba.
  Pavel p

  OdpovědětSmazat
 5. Oni všichni zapomněli na to, že situace je už trošku dál a teďka Slováci i Maďaři mají mnohem lepší vztahy než dříve a jako společného nepřítele mají imigranty, takže ve světle toho už není slepenec Maďarů a národovců tak nesmyslný. Naopak, je to nadějné. Pokud ovšem k tomu dojde, ale už po volbách jsem si říkal, že Fico určitě nehodí flintu do žita.

  OdpovědětSmazat
 6. Pá, pá, Magorovič a ďalší pacienti pravého bloku psychiatrickej liečebne.

  OdpovědětSmazat
 7. Situace na Slovensku je nadále složitá.Fico se musí dohodnout do středy večera, potom odjíždí na dva dny do Bruselu, a tim mu končí mandát. Dnešní relace s předsedy stran na Markize potvrdila úbohost některých z nich. Bugár s procházkou udělali velkou politickou chybu, že hned za dveřmi Kiskovy kanceláře vyhlásili, že s Ficem nepůjdou. Danko předvedl , že se iskou ke slibům nenechá vyprokovat. Nyní Bugár s Procházkou mají těžší pozici ve svých stranách i u veřejnosti. Ovšem dnešní relace Markízy jim nesmírně nahrala, protože Matovič se předvedl jako vyděrač se vším všudy, Sulík jako neschopný příští premiér, Kollár potvrdil svou těsnou spolupráci s mafii a kotlebovec předvedl aroganci práva.
  Fico může s předsedy dojednat koalici, ale oříškem zůstavají v Most-Híd Žitňanská, která se nesmíří, pokud nebude mít křeslo ministra spravedlnosti a Šebej, blízký souputník Kisky při prosazování amerických zájmů. Procházka je sám labilní politik, pod tlakem některých svých z předsedníctva, kteří hrozí odejitím. Sieti by pomohlo, kdyby se Procházka vzdal a na jeho místo nastoupil Hrnčiar, uvážlivý a střízlivý politik.
  Vypadá, že Danko s Bugárem nájdou společnou řeč, pokud Bugárovi jde vskutku o Slovensko.Bylo by načase, aby Matovič byl odsunut, protože více než v parlamentu by mu prospělo léčení na psychiatrii. Pan David by si ho mohl vzít na pozorování.
  Slovenskem otřásá ještě jedno poznání, ke kterému většina mlčí. Kotlebovcům vydatně pomohla katolická církev. Protestují proti tomu evanjeličtí duchovní.

  OdpovědětSmazat
 8. Pan Sulík sice mluví dobře, ale konat a nést za to odpovědnost, k tomu mu chybí nejen schopnosti strategického manažera. Chudák Sulík vůbec netuší, co vše měl učinit dávno před volbami, aby se mohl podílet na budování lepšího Slovenska a nyní netuší, co má dělat. Tihle živelní libertariáni bez jakékoli strategické manažerské průpravy selhávají na každém kroku. Pokud Smer akceptuje od potenciálních koaličních partnerů eliminaci svých elitářských neproduktivních korýtek, bude jen dobře a Smeru to může náramně pomoci, stejně jako ostatním jmenovaným. Vládnout může pouze ten, který má jasné strategické alternativní koncepce vládnutí v obou rukávech a disponuje souvisejícími znalostmi.

  OdpovědětSmazat
 9. tak ako sa prezentovalo kto a čo obsadí vo vláde, má to logiku a vskutku to bude dobrá vláda, jednoducho, ľavica, pravica - to skončilo, a treba brať do úvahy aj to, že Orbán a Fico si náramne rozumejú - takže Bugár poslúchne - alebo skončí ako politik

  OdpovědětSmazat
 10. Má to dobrý smer! Len to nezbabrať v koncovke! Sulíka ako človeka mám rád, ale jeho predstavy o ekonomike patria do ranného kapitalizmu a Matovič je "vyžírka" ktorá sa hrá na posledného spravodlivého tak ako aj § Lipschic.

  OdpovědětSmazat
 11. Marian Kotleba​ na TA3 [06.03.2016]
  https://www.youtube.com/watch?v=ABZedCkCqis#t=448

  OdpovědětSmazat
 12. sulik se tak třasl na korytko aniž by ho kiška pověřil až ho prasatka setřasli kam patři

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.