Reklama

.

.

sobota 12. března 2016

Propad lodní dopravy potvrzuje hospodářskou krizi

Václav Umlauf
12. 3. 2016  E-republika

Dávám jen pár čísel, o kterých jsme psali už ve starších článcích. Propad Baltic index je fakt drsný, světová lodní doprava málem stojí. Takto vypadá hospodářská krize.


V českých a světových korporátkách vládne během organizovaného politického a ekonomického rozpadu EU povinný optimismus. Nechci rušit profesionální lodní kapelu na Titaniku od vážné práce na výstavbě kapitalismu. Protože však na Titaniku nesedím, tak jen pár čísel, o kterých jsme psali už ve starších článcích. Propad Baltic index je fakt drsný, světová lodní doprava málem stojí. Takto vypadá hospodářská krize.
Index je 50 % níž, než při historicky nejnižších hodnotách, viz graf. Loďaři jasně ukazují, že po planetě není co vozit. Takto vypadá odvětví před krachem, když poptávka nepokryje ani náklady. Viz tento graf a dolní červená čára nákladů.
To pochopitelně souvisí i s propadem ceny surovin. Když se nevyrábí, není poptávka. Podívejte se na propad ceny surovin, viz dolní graf.

Schválně jsem tam dal i průběh grafu akcií (NASDAQ), abyste jej mohli porovnat. Je to div neoliberální ekonomiky, která v posledních časech nerozumu přestala být klasickým kapitalismem. Po planetě není co vozit, nikdo nekupuje suroviny, protože nemá komu prodávat vyrobené, ale burza stále roste. Tomu se říká zázrak neviditelné ruky trhu. Jenže z vody se v reálu víno neudělá. To ukazuje export z Číny.

V únoru 2016 klesl vývoz naprosto jasně, viz graf. V únoru byly sice v Číně novoroční svátky a tím pádem i více volna, ale stejně. Pro naše montovny je mnohem horší fakt, že do Číny už 16 měsíců trvale klesají dovozy. Celkový pokles je 13.8 %. To znamená pro EU, že se dováží mnohem méně luxusu, aut a obráběcí techniky. A z Ruska jsme si dovoz zakázali vlastní pitomostí. V USA je podobný závod ke dnu už od roku 2015. Podívejte se na grafy v článku Kdo mediálně lže, ten korporátně krade.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!

 

Související články:

16 komentářů :

 1. Podívejte se na aktuální mapu lodní dopravy,Amerika Evropa již půl roku srojí

  http://www.marinetraffic.com/cz/ais/home/centerx:-52/centery:20/zoom:3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Po planetě není co vozit, nikdo nekupuje suroviny, protože nemá komu prodávat vyrobené, ale burza stále roste. Tomu se říká zázrak neviditelné ruky trhu."

   NE! tomu se říká hospodářský růst, neboť jen penězi je poměřována vyspělost ekonomik, v mém mládí byla ropa 1USD/barel, nedávno jsme vyspěli až na 120USD/barel, vodu jsme platili 60hal/kubík a dnes jsme vyspěli na 100Kč /kubík, tomu se říká hospodářský růst, jen „Blbí“ komunisté drželi ceny a pak bylo jedno jestli to počítáme v penězích či kusech, dnes se to počítá jen a jen v penězích a kusy nikoho nezajímají.

   Když Rusům vzroste výroba v kusech o10% a kurz Rublu klesne o 20% ta výkonost jejich ekonomiky klesla o 10%, kdyby raději vyráběli méně a více Burzovali, výkonost ekonomiky by rostla, za chvíli by nemuseli vyrábět nic a mohli být nejlepší, a o tom to je.

   Vymazat
  2. A to je dobře? Z čeho později budeme žít?

   Vymazat
  3. To je o tom, z čeho mnozí dnešní nadšenci z našeho konzumního kapitalismu stále jásají a poukazují, jak dolar roste a jak nás čekají jen a jen světlé zítřky. Když někde napíšu,že poslední roky ekonomika Západu s USA v čele stojí už jen na burzovních machinacích, tak se mnoho západních komsomolců vysmívá a posílá mne do vysněného Ruska. Zde jasně vidíme,že mám pravdu. Nic se nevyrábí, doprava stojí,suroviny klesají,ale burza letí nahoru a ekonomika roste. Mými slovy, roste jen burzovní bublina živená tiskem bezcenných papírových peněz. Tato bublina zákonitě musí jednou prasknout a bude to krach horší než byl černý pátek 1929. A ten krach nebude pozvolný,ten bude přes noc. není možné,aby donekonečna ekonomika stála na tom,že denně se po optických kabelech několikrát pošlou akciové čachry z Wall Street do Honkongu a zpět pomocí automatických počítačových programů bez jakéhokoliv ekonomického myšlení. Tohle nemůže donekonečna fungovat.

   Vymazat
 2. Amerika se chystá zrušit stodolarove bankovky !!! USA se potápí a snaží se přežít na úkor jiných zemi vyčerpala také zlaté rezervy Kanady !!! HTTP ://cont. ws/post/ 221263

  OdpovědětVymazat
 3. Německé zlato uložené v americkém depositu je také pryč!

  OdpovědětVymazat
 4. Zrovna včera nám všem v ČT přece říkali, že inflace je nulová, naše ekonomika roste nebývalým tempem, průměrné mzdy za poslední rok vzrostly o 1000 Kč a "bude ještě lépe" .....
  Zřejmě se nám už blíží volby a "lhát je pro vládnoucí politické strany přece normální" !
  Hlavně klid na práci, soudruzi ....

  OdpovědětVymazat
 5. Naši novináři na to přijdou jako poslední. Jen by mne zajímalo, jestli tak hloupí nebo jen tak servilní vůči moci.

  OdpovědětVymazat
 6. Presne tak to bolo pred krachom 08. Vsetko je super a zrazu bac...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 9:37
   Přesně tak,jak říkal Klaus,je to jen chřipka,za týden odezní.Kalousek podobně,nás se nedotkne.Právě,že to může být horší i větší krize,tak se toho politici bojí,nikdo neví jak to může dopadnout.

   Vymazat
 7. Né, to je proto, že všichni pěstují a vyrábějí doma. Na co dovážet ? http://www.bydleti.cz/zahrada/257-zahrada-3-pilir-duchodoveho-zabezpeceni

  OdpovědětVymazat
 8. Já bych asi věděl jak pomoci. Ale to bych byl okamžitě za skalního komunistu. Znárodnit banky. Kdysi řekl Zeman jednu poznámku, že ekonomika chcípne na rentiéry. V daném případě na "investory" a bankéře. Nedávno jsem četl článek o tom, kolik peněz vyvedou oni investoři z české ekonomiky do zahraničí. Za rok 2015 to prý bylo 400 miliard. Zpočátku se mi to zdálo přehnané. Potom jsem si ale uvědomil, že nám v této zemi již vlastně nic nepatří. Banky, pojišťovny, vodárenské společnosti, prostě téměř všechny výdělečné podniky odvádějí většinu svých zisků, které navíc velmi často dosahují na úkor podhodnocené práce, do zahraničí. Ty prachy tady zoufale schází. Pokud by prvovýroba vydělávala, uživila by služby. A za kopcem to začíná být podobné. V Rakousku většina pilařských závodů patří bankám. Příběhy mají složitější, ale většinou podobné. Dříve rodinné firmy se v době konjuktury zadlužily za investice do rozvoje. Jenomže pak přišla krize a schopnost splácet vysoké úvěry. Banky se staly vlastníky, nebo spoluvlastníky. Kupecké počty končí i na kapitalistickém západě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenomže zrovna v době, kdy byl Zeman předsedou vlády, byly všechny české banky prodány za pár šupů západu. Napřed se vytunelovaly a pak za hubičku prodaly - viz. např. IPB - prodána ČSOB, (majitelé snad v Nizozemsku), Česká spořitelna - vytunelována a prodána rakouské Ernste (jestli rakouské to nevím, ale oficiálně ano), atd., atd. No a Zeman byl v té době jeden z těch, kteří se na tom podepsali.

   Vymazat
  2. Zde je také důvod,proč se 18 let nedaří sestavit vyrovnaný státní rozpočet. Za Klause byl pár let vyrovnaný,protože byl dotován výnosy z prodeje státního majetku a od té doby je stále v deficitu,protože se státní kasa plní jen daněmi tahaných z občanů. Dřív státní kasu plnily daně z podniků a také měl stát mnohem vyšší příjmy,než má dnes.Pokud státní kasu nezačnou opět plnit firmy , bude buď stále podfinancovaný a ztrátový,anebo bude vyrovnaný jen za cenu drastického škrtání výdajů na školství,vědu,sociální výdaje,důchody,zdravotnictví a armádu. Státní rozpočet se z daní z cigaret a benzínu spolu s DPH nikdy nenaplní. Jeden příklad: v roce 1989 byly příjmy státního rozpočtu ČSR ( bez Slovenska) cca 500 miliard Kčs. To je tolik,jako kdyby příjmy nebyly dnešních 1 300 mld. Kč, ale cca 6 000 mld. Kč. Reálná hodnota dnešní koruny totiž dle oficiálních údajů ČSÚ činí pouhých 9 % její hodnoty v roce 1989. Toto porovnání nejenže vypovídá o " úžasné výkonnosti " naší současné ekonomiky, ale dává odpověď také na to, proč si tehdejší režim dovolil vše platit bez spoluúčasti lidí, přitom nebylo DPH,nebyly brutální spotřební daně jako dnes a přesto bylo na mohutnou bojeschopnou armádu a na stavby a investice,bez kterých by dnešní režim zkolaboval v prvních letech existence. Kdyby nebyla generace " Husákových dětí " - dnešní čtyřicátníci držící dnešní režim nad vodou,která byla dána mohutnou podporou porodnosti Husákovým režimem, tak dnes by naše ekonomika byla totálně v hajzlu. Až se současné Husákovy děti dostanou do důchodu,tak tento režim ekonomicky zkolabuje. Současná zkomírající generace mladých z poloviny vystudovaných jako různí žvanilové, poradci a obchodní zástupci,tak se režim zhroutí jen na tom, že různí tlučhubové,obchodní zástupci,pojišťováci a všelijací služebníčci na všechno, bez řádné výroby miliony důchodců nebudou mít z čeho uživit a státní kasu nebude mít kdo naplnit.

   Vymazat
 9. Škoda, že všichni komentátoři, nepišou zde tak věcně a fondovaně /vzácně nyní u tohoto článku to platí obecně pro všechny komentáře, tedy pro jiné články než je tento/, jak předchozí komentator. Pepek Vyskoč vzácně asi neměl s čím přijít na trh, tak chybí duchaplná myšlenka o frontách na toaletní papír v předchozím režimu. Nedávno tato myšlenka se objevila u jednoho článku.
  Víte jaký je rozdíl mezi socialismem a kapitalismem:
  V socialismu byli lidé, kteří neměli toaletní papír, ale všichni měli kde bydlet. V kapitalismu všichni mají toaletní papír, ale někteří nemají kde bydlet /pardon - bydlí pod mostem/.

  OdpovědětVymazat
 10. Frantíci jednají o nákupu Vltavské kaskády.Učet bude srovnán na nulu.Bez dluhu bude čr.Původcem a organizátorem je Veolia a klucí od knížete.

  OdpovědětVymazat