Reklama

pátek 18. března 2016

Řády, které ubližují!

Zdeněk Hrabica
18. 3. 2016
Pamatuji, jak „občané druhého řádu“ odhazovali po 17.listopadu 1989 do Vltavy v blízkosti staroslavného pražského Mánesu dekorace, které jim odevzdal minulý „zločinný režim“ –dekoroval je za jejich umělecké konání. Desítky národních a zasloužilých umělců se někdejší pocty, o kterou předtím dajli jim, nedajli medajli sami tolik usilovali, se nakonec dobrovolně nebo pod veřejným tlakem, diplomů a titulů vzdalo.


Ještě několik měsíců před tím než se medajle udělovaly, běhala dcera jednoho nominovaného herce, zasloužilého na národního umělce, po budově ÚV KSČ na pražském Nábřeží Ludvíka Svobody. Orodovala za svého tatínka. Dosáhla svého.

Dneska čpí síru a plive na docílené.

Jedním z mála, kdo se čestného titulu nikdy nevzdal, byl zasloužilý umělec Zdeněk Galuška, spisovatel, kreslíř, slovácký folklorista. I na vizitce si titul nadosmrti ponechal. Vnuknul mi ve slováckém sklípku už v roce 1990, abych něco podobného také učinil. A tak mám na vizitce vedle své karikatury kreslíře Radka Fetterse uvedeno latinské přikázání „Semper vivens“ i titul: „Šéfredaktor Světa v obrazech(1983 – 1990)“. Dodneška to před nikým netajím a nestydím se za nic, co jsme v tomto populárním týdeníku vzniklém po roce 1945 a při častých veřejných akcích, spáchali.

Když se pak začaly po majetkovém převratu umělcům namísto zasloužilých a národních udělovat Thálie, dozvěděl jsem se od předsedy jury (shodou okolností ve stejných prostorách Mánesu, odkud i stejní házeli své tituly do stříbropěnné řeky Vltavy), že opravdová dramatická tvorba u nás začala vlastně až s příchodem Václava Havla na prezidentský stolec. Nahradila tzv. socku, která se prezentovala čtyřicet uplynulých let.

Často, nějak se člověk musí živit, připravuji a to velmi rád s mistry všelikého umění mediální rozhovory o jejich vztahu k nejkrásnějšímu Bakchusovu nápoji, k vínu. Bohužel většina mých respondentů nebo i jejich potomků se zbytečně stydí, že byla také zasloužilými nebo dokonce národními umělci.

Kladu si občas otázku, co budou nyní nominovaní a vyznamenávaní dělat s těmi řády a neřády, až zase čas oponou trhne, jak se asi zase zachovají? Vývoj je totiž dneska mnohem rychlejší a bouřlivější, než byl ten včerejší.

Vždyť ani o vzplanutí imigrační vlny jsme neměli v dlouhém ani krátkém životě – natož pak za „bolševika“, ani nyní po „sametu“ - ještě žádné potuchy.

Psáno pro Nové slovo a pro Novou republiku a LUK.

28 komentářů :

 1. Jim je přece jedno, koho píseň pějí, hlavně když jim dává nažrat. Bojovali za republiku, plakali nad Heydrichem a plivali "po vrazích z Londýna", vítali beneše, vyhazovali lidi z vysokých škol po kádrovsku, vítali osmašedesátej, aby potom podepsali Antichartu, podporovali Husáka, aby potom řvali, jak jim šlo o životy, když by nevzali roli ... jsou to jenom takové obyčejné děvky, u kurva má víc hrdosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi výstižně napsáno!
   Není, co dodat ...
   Snad jen drobnost, že titíž vždy a všude přizpůsobiví tak rádi skládají přísahy věrnosti režimům. Tu Masarykovi, nacistům, tu (na věčné časy!!) těm odnaproti, aby poté zas těm druhým, co "lépe" platí v těch tvrdejch ...

   Smazat
  2. Až čas trhne oponou, budou komedianti ty řády potají žrát. Při vyhazování do Vltavy by je mohl kdekdo vyfotit.

   Smazat
  3. Anonymnímu (13:07):
   Kdepakže potají! To, co s železnou pravidelností tak teatrálně dělávají, je součástí jejich způsobu bytí.
   Oni by bez publicity snad i na úbytě zašli.
   Žijí proto, aby byli jako ti "progesivní" vidět každý den. A být neviděni či dokonce zapomenuti je pro ně cosi jako rána morová, smrt.

   Smazat
 2. • Boj proti komunismu: Dietlová: "Můj manžel tak strašně, ale tak strašně nenáviděl komunisty"... O kom by asi dnes psal seriály? Psal by o Krejčířovi, Koženém, Ritigovi, Vondrovi, Berdochovi... Prostě co jméno to ikona demokracie...
  "Boj proti komunismu"!Stašová i Hanzlík-jedni z největších bojovníků.Další komedianty jmenovat netřeba!
  • Boj proti komunismu: Stašová: "Já jsem vůbec nevěděla že hraji v Zemanovi, to takhle mě odvezla Volha a já jsem hrála a pak jsem s hrůzou zjistila, že hrají v tom bolševickém seriálu"...
  • Boj proti komunismu: Hanzlík "Můj otec byl v KSČ, ale on o tom nevěděl, to takhle mu sekretářka nechala mezi ostatními papíry podepsat přihlášku do KSČ a on se divil, že mu strhávají ve výplatě příspěvky"...
  Boj proti komunismu: Bohdalová: "Měla jsem uvádět pořad u příležitosti Československo - Sovětského přátelství a schválně jsem špatně konferovala"...
  • Boj proti komunismu: Kopecký: "Seděl jsem u jednoho stolu se Štrougalem a zeptal jsem se své dcery, zda ví kdo to byl Marx a ona odpověděla, že ne a hned jsem Štrougalovi řekl: VIDÍTE TI MLADÍ DNES NIC NEVĚDÍ"...

  • Boj proti komunismu: Laufer: "Nemohl jsem nikde hrát a proto jsem si nechal narůst vousy a hrál jsem mašinfíru ve filmu Páni kluci"... Laufer interpret písničky na oslavu Minaříka.Pak chtěl moderovat v r.2010 osvobození Plzně, když mu to připomněli, řekl že na to zapomněl…

  • Tak jak se zmenšoval vliv komunistů, přesně v opačném gardu se zvyšoval vliv a počty antikomunistů. Když už tady nezůstal až na pár prababiček a pradědečků žáden komunista, dokončilo se formování obrovské, mnohamilionové armády odpůrců komunistů.

  Všechno ale jednou přece končí,že? Musí nastat zákonitě nějaký obrat.To znamená,že se mnohamilionová armáda bojovníků proti komunistům zase začne zmenšovat.Zajímavé bude sledovat transformaci"antikomunistů" hledajících nový liz.Jaký to bude?
  Věci se mají takto. Ti, kteří dnes tak brojí proti komunistům a socialismu, byli za komunistů všichni pro ně a pro socialismus. Po listopadu 89 se řady odpůrců komunismu postupně rozšiřovaly až vznikla u nás protikomunistická armáda...
  Boj proti komunismu: Chramostová: "Podepsala jsem spolupráci s STB, ale po roce 1989 se na to v Cibulkových seznamech přišlo a já jsem strašně trpěla"...
  Profesionálně "zdatní" antikomunisté to mají už předem vždy jasné.Co nešlo,nejde nebo ve společnosti nepůjde,za všechno mohou komunisté. Který lenoch či vychcánek by se k těm antikomunistům nepřidal? Mít vždy "pravdu" je lákavé,že?
  Herečka Daniela Kolářová bojovala proti komunismu v seriálu tak, že měla děti přemlouvat vstoupit do Pionýra, ale ona to neudělala - byl to tvrdý odpor proti komunismu protože jí za to šlo o místo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je dobrý:-). To by chtělo všechno sepsat a zaznamenat, protože toho je strašně moc. A myslím, že by se našly ještě mnohem lepší špeky.

   Smazat
  2. Přidávám se k doporučení včechny akty převrácení kabátů zaznamenat na webovské stránky černých charakterů. Mezi herci a zpěváky není téměř nikdo, kdo by byl příkladem vzorného charakteru pro možné krizové události. Jen ten Kája Gott neměl zatím potřebu na komunisty okatě nadávat. Máme mezi sebou bývalé komunisty. Někteří byli nomenklaturní kádři už za středoškolských studií, kdy za nimi nebyla žádná práce pro společnost. Ti snadno selhali a přeběhli. Nomenklaturním kádrem byl také ten, kdo za sebou měl na rozdíl od protekčních synečků mnoho užitečné práce. Neznám nikoho, kdo by svůj odborný talent věnoval sociálním demokratům a dalším otevřeně pravicovým stranám.

   Smazat
  3. Pravdivé,ale opravdu v kostce.Jen co se člověk s pamětí kozhlédne kolem sebe v domě,na ulici,v zaměstnání!Ano,všude se najde váš nastíněný obraz!Jak hluboko klesla naše společnost!

   Smazat
  4. Jsou i další. Jsou to také umělci, ale z jiné scény. Té politické. Např. Petr Pithart. Do roku 1968 předseda Fakultního výboru KSČ na Právnické fakultě UK. Dnes to dotáhl až do KDU-ČSL.

   Smazat
  5. rád si naše komedianty pověsím... myslím tím na svůj WEB : http://elita-naroda8.webnode.cz/?_ga=1.15784374.1673764972.1428430788

   Smazat
  6. poslední verzí Pepíčka Laufera o jeho písni Dopis svobodné Evropě bylo to , že už nevěděl , jak zesmněšnit bolševika , tak se jim pomstil touto "písní". Normální člověk by chodil kanálama ,ale tyto zaprodané kurvy se vždy otočí . Dokonce si pamatuji , jak (Laufer) na dotaz ohledně KARLA KRYLA odpověděl , že utíkali zbabělci , kdežto on se rozhodl s bolševikem bojovat. Před takovou sviní si normální člověk může tak akorát odplivnout !!!

   Smazat
 3. Divné! Většina z uvedených jsou jewreji. Proč neuvedete některé viditelné čecháčky?

  OdpovědětSmazat
 4. S tou dcerou umělce, která běhala po ÚV KSČ - nebyla to Pavlína Filipovská? Docela by mě to zajímalo...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tutově, oni byli prej hodně jednoduchá rodina, takže bych se nedivil.

   Smazat
  2. Taky myslím, že to byla ta blbka. Sedí to na ni jak prdel na nočník :-)

   Smazat
 5. Jó, major Zeman. To tenkrát měly seriály ještě hlavu a patu. A trochu volně řečeno, v ,,novém" seriálu o Zemanovi hrajeme dnes všichni, jen scénář si píšeme sami. Seriál není nekonečný, ale doufám, že bude mít i druhou sérii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud chcete nějakého majora Zemana vidět, na Wilsonově nádraží je řada DVD, vždy se dvěma epizodami po 10 Kč. Ale najdete tam i Hoří, má panenko, Lásky jedné plavovlásky či Konkurs (režie: Miloš Forman, nositel Řádu Klementa Gottwalda) ,Kočár do Vídně,Obchod na korze a nespočet dalších.Do kina se jen tak nepodíváte.

   Smazat
 6. Nechci se plést, ale mám pocit, že Gott se taky odmítl vzdát titulu národní umělec. Sice to zaobaloval do takových hladkých frází, ale neudělal to, aspoň mám takový pocit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Do Gotta neryj, on tenkrát poslal z BRD dopis, že uvažuje o nenavrátu (i s kapelou). Podobně Štaidl fikaně odpověděl redaktorovi čt, jenž mámil na václavským václaváku v r.89 z chodců odsouzení protestů (skrytě odsoudil zásahy pendrekářů). Kterej to jen byl redaktor ?!

   Smazat
  2. Když Rudolf Hrušínský (nejstarší) četl tuto výzvu, výslovně říkal, že někteří vyznamenaní mohou mít důvod si titul ponechat, zejména když si váží toho, kdo jim jej udělil.

   Smazat
  3. Gott je charakter. Já si pamatuji jak mluvil o tom, že si uvědomil, že Západ a komunismus jsou jen jakési dvě strany téže mince a že svět ve skutečnosti ovládají v pozadí stojící Ilumináti...

   Smazat
 7. Také si vzpomínám na jednu herečku z ND, která prohlásila po 89, že už konečně nebude pro ty hnojaře /jezeďáky na zájezdech na divadelní představení/ hrát, konečně bude do divadel chodit lepší společnost.
  Teď když někde na dědině písknou, tak přiletí jakýkoliv "komediant" a je rád, že má ze vstupného podíl.
  Nebylo by mimo mísu, vyhledat ta jejich prohlášení ve srovnání s minulostí před rokem 1989, jen pro poučení mladší generaci, aby věděli, že tohle jsou lidé nespolehliví a prodejní v každém čase, každému režimu.
  Volič-Vilč

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To byla pani Kolářová. Já jenom doufám, že si již konečně na sebe vydělají a nebude se to muset pořád financovat z kapes jiných občanů této republiky.

   Smazat
  2. pro:15:58 - paní Kolářová už nyní naříká, že nemůže hrát, že ji nechtějí....dobře jí a nejen jí tak. A Gotta si vážím za to, co řekl : titul jsem dostal za to, co umím a za nic jiného. Tak nevím, proč bych se ho měl vzdát!Dagmar

   Smazat
 8. Nechápu deklarovanou hrdost autora článku. Podle mého názoru, pro členy tehdejších „služebních elit“ by bylo nejlepší, podobná témata přejít mlčením. Ne je otevírat.
  Ten tzv „reálný socialismus“, byl vládou nomenklatury (v Rusku schválených a často dědičných „elit“), která převážně realizovala nařízení z Moskvy.
  Dnešní systém, je vládou v USA schválených a často dědičných „elit“, které převážně realizují nařízení z Bruselu, který ho zase přijímá z USA.
  Vzhledem k tomu, že si začínáme uvědomovat zlo, současného systému, neměli bychom se nechat nachytat tvrzeními, že vláda nomenklatury byl dobrý systém. Bylo to pouze jiné zlo, princip kastování byl prováděn na jiných základech. Není překvapivé, že ten který byl součástí tehdejších „služebních elit“, to nevidí, nebo nevnímá.
  Podle mého názoru, by mohl být socialismus dobrý systém, stejně jako (z části přímá) demokracie. Problém je v udržitelnosti těchto systémů. Nicméně, vláda nomenklatury nebyl socialismus a současný systém není demokracie. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrým kompromisem byla Jugoslávie. Proto, po té, co se všechny ostatní socialistické režimy zhroutily (byly zhrouceny) se Jugoslávie ne a ne zhroutit. Bylo tedy ji nutno, bez souhlasu RB OSN rozflákat "Severoatlantickým obranným souručenstvím" (jak tuto organizaci kdysi Svobodná Evropa nazývala), rozbít a vykrást Clintonem, Albrightovou, a ustavit loutkový narkostát Kosovo, s největší americkou vojenskou základnou v Evropě. A vo tom ta demokracie je, a teď ji tam mají.

   Smazat
 9. Nebylo by špatné znova zveřejnit volební plakáty ODS z časů jejich slávy. Tam je těch uměleckých podporovatelů hromada. Jestli pak se ještě k ODS hlásí?

  OdpovědětSmazat
 10. Herci - "umělci"?
  Nenechte se vysmát!
  Prodejné děvky to jsou!!! Někomu z nich umře blízký, smutek nesmutek, na povel se směje jako urvaný! On nemůže přestat točit, jinak by nevydělal! To by ani děvka neudělala! I ta "nejspodnější" má svoji hrdost, což těm "umělcům" chybělo!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.