Reklama

.

.

středa 9. března 2016

Robin Hood naruby ... „Ždímat peníze z lidí v nouzi je však zatím byznys, který vzkvétá.“Bill Quigley 
9.3.2016   Střípky ze světa
Exkurze americkým labyrintem lichvy
Někdo se rodinám, které uvízly v bídě, snaží pomoci. Jiní zas v jejich bídě vidí šanci, jak se nabalíkovat, píše Bill Quigley, profesor Loyola University New Orleans a náměstek ředitele Střediska pro ústavní práva. Nabízí exkurzí lumpárnami lichvy:

Za proplacení šeku na 100 dolarů, specifikuje prvou z nich, si Walmart účtuje 3 dolary. A TB Bank, nemá-li člověk bankovní účet, dokonce dolarů 5. Bankovní účet v Americe nemá na 10 miliónů domácností, tedy téměř desetina populace. „Většina z nich prostě proto, že nemají ani tolik peněz, aby to stačilo na minimální zůstatek.“ Na 6.500 přepážek, likvidujících šeky, má roční obrat 100 miliard dolarů.

Na 30 miliónů lidí závisí na zastavárnách. Průměrná výše jejich půjčky činí 150 dolarů. Největší z nich, Cash America, přiznává, že jí zůstává v rukou 30 procent všech zastavených věcí. Jejich prodejem generuje celou polovinu svého zisku. Za praktiky, zneužívající tísně klientů, schytal roku 2014 její generální ředitel pokutu ve výši 6 miliónů dolarů.

11 miliard dolarů ročně vynáší bankám pokuty za přečerpání limitu. Spousta šejdířské tvořivosti opřádá i tento byznys. Za „přečerpání“ se leckdy penalizují i klienti, mající na účtu hotovosti dostatek. Za to už banky, psaly nedávno New York Times, schytaly penále přes miliardu dolarů.

Rok co rok si Američané vezmou na 15 miliónů rychle návratných půjček. Úrok tu dosahuje i 400 – 700 procent. Obrat tohoto byznysu dělá 7 miliard dolarů. Federal Trade Commission dosáhla soudní penalizace dvou firem v oboru, které za jistinu 300 dolarů požadovaly splátku 975 dolarů. Klienty přitom držely v omylu, že to bude 390 USD. Největší firma v branži, Advance America, účtovala, než jí to zatrhl soud, úrok ve výši 450 procent p. a.

Firmy, půjčující proti zástavě osobního vozu, inkasují ročně 3 miliardy dolarů. Průměrná výše půjčky činí 951 dolarů. Splátky – 3.093 dolary. Tento byznys provozuje více než 7 tisíc firem.

Inkasních agentur je v USA asi 6 tisíc. Zaměstnávají 140.000 lidí. Rok co rok absolvují na 1 miliardu osobních kontaktů s dlužníky a trží kolem 13 miliard USD. Za platby v prodlení je ročně penalizováno 35 procent dospělých obyvatel země.

Inkasní agentury profitují z prostoru, který jim nabízejí platné paragrafy. O to čilejším jsou volebním sponzorem. Od roku 2001 přispěly jen do fondů federálních kandidátů 100 milióny dolarů, dalšími 280 milióny sponzorovaly „federální lobbisty“.

Jejich klíčovými klienty jsou Citigroup, JPMorgan Chase, Bank of America a Wells Fargo. Ty pro své vymahače s gustem vstupní dokumentaci i falšují. Jen Citibank za to byla příslušnou federální komisí odsouzena už dvakrát.

Spoustou švindlů jsou opředeny i firmy typu Encore Capital Group, „specializované na skupování pohledávek jiných věřitelů a statisíce soudních žalob“. Ta jich vahou soudního verdiktu musela stáhnout ve 4.500 případech jen v New Yorku.

JPMorgan Chase musela uhradit pokuty i odškodné klientům, z nichž její pohledávky vymáhaly inkasní agentury v nelegitimní míře, ve dvou balících o hodnotě 130 a 389 miliónů dolarů.

To vše je byznys, postihující hlavně „rodiny s ročním příjmem pod 35.000 dolarů a lidi barevné pleti“. U těchto kategorií je riziko, že se stanou se obětí lichvy, třikrát větší než činí celostátní průměr.

Demokratická strana sice iniciovala zákon o Úřadu finanční ochrany spotřebitele. Ten už „monitoring a regulaci predátorských metod také zahájil“. Agilním účastníkem republikánských pokusů ho zlikvidovat je prezidentský kandidát Ted Cruz. Oklestit jeho akční rádius se ovšem pokoušejí i někteří demokratičtí zákonodárci. Poradenství proti lichvě poskytuje nově Středisko zodpovědného úvěru.

„Ždímat peníze z lidí v nouzi je však zatím byznys, který vzkvétá.“

15 komentářů :

 1. Na článku mi přijde zajímavé to, že profesor jezuitské školy, se otírá o hlavní bankstery. Co se to děje? P.K.

  OdpovědětVymazat
 2. 12:15 nic se neděje to jenom házíte všechny do jednoho pytle protože hovnu rozumíte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za vysvětlení. P.K.

   Vymazat
 3. Už v antickém Řecku byly některé rodiny tak zadlužené, že musely určit jednoho člena, který se sám prodal do otroctví a jako otrok pak prožil zbytek života. Celý kapitalismus jede na lichvě, lichvářských úrocích, jinými slovy na okrádání bližního svého. Lichva, zlodějna je motorem kapitalismu. Jen si vzpomeňte na populární film "Podraz" promítaný u nás již v sedmdesátých letech. Kdo by nechtěl být na místě populárního herce Roberta Retforda? V tomto filmu se podraz vynáší jako nejlepší lidská vlastnost do nebe. Sice je to zabaleno do pointy, že tedy zloděj okrade ještě většího zloděje a to se všem líbí. Málokdo se zamyslí, že hrdinové filmu ve svém počínaní nevytvořili žádnou užitnou hodnotu, která by prospěla komukoliv dalšímu. Nic nevyrobili, nic nevypěstovali. Ale shrábli skoro bez žádné práce velký "balík" a jsou za "vodou". Jaká krása. Že to končí i jinak, hromadou mrtvol, to už celkem film nerozebírá. A proč taky. Ve filmu byl Holywoodem představen americký způsob života, který všichni na Zeměkouli obdivují a většina by chtěla být jeho součástí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Ono postačí jen sledovat změny našich zákonů (viz třeba občanský zákonník) a všem je jasné, že začnou přesuny majetku a nová plejáda bezdomovců. Ale hlavně se začnou plnit kapsy právníků, soudců a t.d. Ony ty soudní paskvily jsou nejlehčím a nejsnadnějším zdrojem příjmů. Už snad zažil někdo exekuce na soudce či právníka?

   Vymazat
 4. https://www.facebook.com/stopimigraci/videos/916121041810668/?

  OdpovědětVymazat
 5. zidko mne dlouhou dobu v jewsa okradal! jsem rad ze se mi podarilo, diky padu realitniho marketu, oplatit stejnou minci!!!( alespon castecne)
  amik

  OdpovědětVymazat
 6. Nerad to píši, ale něco o tom vím. "Spřátelené" rodiny židů získávají majetek na souhře v soudních exekucích a lichvou "rychlých peněz". Vyšší levely neznám ale princip bude stejný!

  OdpovědětVymazat
 7. To co pan profesor rika,je jak vystrizene z demokraticke politicke kampane.
  Nikdo tam ty lidi nenuti chodit. Je to jejich svobodna volba. To,ze 10 milionu domacnosti nema bankovni ucet je asi ci vina? Zeptal se nekdo,jestli ti lide vubec bankovni konto chcou?
  Kdyz jsem tu v 99tem prijel z holou prdeli a vuli pracovat,tak jsem si po prvni vyplate zaridil konto v bance a to jsem anglicky skoro vubec neumel.
  Ted delam sve bankovnictvi v Credit Union a k zalozeni konta jsem potreboval zavratnou castku $25.
  Takze pan profesor ma mozna pravdu,kolik lichvari ryzujou na spodine,ale ci je to vina...ne systemu,ale lidi. Prace tu je hromada,jen je se treba trochu motivovat a jeden ma praci hned,ale je tu problem,mnoho lidi nechce zacinat od spodu a propracovat se nahoru. Ja se propracovavam uz 17 let. A je to kurva drina,ale mam co potrebuju a trochu navic na cestovani a hrani. Nikdo mi nikdy nic zadara nedal a taky to neocekavam,jen duchod,ale to je jeste moooc daleko.
  CZ-75

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A v důchodu přijedeš zpátky a budeš dělat fra-
   jera.U nich by si za ten důchod moc vyskakovat
   nemohl.Jakovšichni emigranti.
   Petr Majevský

   Vymazat
  2. Jestli se na duchod do CR vratim to nevim,ale i kdyby,tak machrovat nebudu,jsem v tomhle smeru skromny. K zivotu toho moc nepotrebuju. Z penezma jsem nikdy nemachroval a ani nebudu,jsem jen clovicek,ktery se snazi a zatim to vychazi.
   Znal jsem tu chlapa,potomek, narozen ukrajinsko/polskemu paru,kteri prijeli do statu ve tricatych letech. Kdyz jsem se prestehoval na venkov tak si me trochu vzal pod sve kridlo,dokonce mi nabidnul celkem peknou sumu penez,kdyz jsem rozjizdel kseft,ja to odmitnul. Kdyz pred 8mi lety zemrel mel miliony,ale na venek se choval a vypadal jako kazdy druhy farmar v okoli a podle toho se i choval,velice premyslivy,skromny a stedry clovek,ktery si vazil lidi,kteri mu ty penize pomohli vydelat.
   Mam podobnou filosofii jako onen uspesny podnikatel,skromnost a poctivost vudci zakazniku

   Vymazat
  3. 16:36 a 18:49
   Trochu vám nerozumím. Článek na faktech dokazuje, jak banksteři a jiní finanční "šmejdi" na jedné straně dřou klienty a na druhé straně si kupují přízeň politiků a vy to označíte za volební propagandu? Která uvedená čísla jsou špatně? Sám mezi řádky potvrzujete, že život prostých lidí je "kurva dřina". Když se někdo snaží některé lumpárny mocných pravdivě odhalit a možná i omezit tak je to váš nepřítel? Promiňte, opravdu vás postoj nechápu. I když u nás je také spousta vám podobných.
   Přes tyto výhrady vám upřímě děkuji za přispěvky a vážím si vás pro vaší životní filosofii.
   P.S. Vače čeština je stále výborná, až na větu: "Ted delam sve bankovnictvi v Credit Union". To Čech pochopí, jako že jste bankéř. A to asi nejste. Čech by řekl "mám účet u Credit Union". Nic ve zlém.

   Vymazat
  4. Volebni propagandou je mysleno to,co levicovi(demokraticti) politici pouzivaji k ziskani hlasu spodni vrstvy,kdyz jim namluvi,ze za vsemi jejich problemy stoji velke banky a Wall Street. A samozrejme to,ze maji cernou nebo hnedou kuzi.
   Tito lide jsou "ovcane",protoze nedokazou myslet zdravym rozumem.
   Nezastavam se bankovnich instituci. Vim,ze stoji za vetsinou zla na svete,ale to nemeni nic na tom,ze lidi jsou financne negramotni.
   V roce 2005 po vice nez rocnim hledani jsem si poridil malou farmu na venkove,kterou jsem si mohl dovolit se svym prijmem.
   Ve stejnou dobu zde bankovni instituce,realitky,prodavaly domy,byty atd. jako by to byl kus zvance.
   Domy za 150.000 byly nabizeny za mesicni splatku $300az $500 mesicne po dobu 30ti let...???!!!
   Kazdy z troskou financni gramotnosti si umi spocitat,ze to je blbost.
   Mesicni splatka na takovou sumu po dobu 30ti let je okolo $1200 + -. Takze ti blbi lidi,kteri naleteli temto institucim po nekolika letech zjistili,ze ta super nizka splatka se najednou znekolikanasobila a pak..... byli v pici,protoze si to nemohli dovolit. A celosvetova financni krize je tady.
   Pak, se cerny okupant Bileho domu postaral,aby ty instituce dostaly zachranne balicky,misto toho aby nechal ty kurvy zbankrotovat.
   Lide by mohli mit obrovskou moc nad temito vysavaci penez,kdyby byli trpelivejsi,ale dnes chce mit kazdy vsechno hned. Takze jdou do banky nebo k lichvari a nekonecny kolotoc se toci dal...
   Taky ti narozumim v jedne veci o tom nepriteli. Myslis Demokraty,kteri o tom hovori na svych kapmanich a "odhaluji" nekalosti financniku?,ale stejne jsou za jedno s financnima istitucemi,ktere dotuji jejich kampane jako Hillary a spol?
   Republikani jsou na tom uplne steje v tomto smeru. Proto jsem dal hlas Trumpovi a budu ho volit i v listopadu.
   Jina ti dik za lichotku k me cestine. Mam to od prirody,za diktaty jsem mel vzdy jednicky.
   Jo a neuraz se,ale na netu lidem nevykam

   Vymazat
  5. 17:07 Děkuji za vysvětlení, teď už vaším postojům rozumím. Skutečnou situaci v USA nemohu samozřejmě znát tak podrobně, jako vy. I když u nás je to překvapivě podobné.

   Vykání ve zdejších diskuzích je specialitou tohoto webu. Nevím, kdy a jak to vzniklo. Dnes slouží (stejně jako v běžném životě) k vyjádření úcty k názorům, se kterými sice mohu nesouhlasit, přesto si jich vážím. Na první pohled tak odlišíte hulvátské trolly, kteří zásadně všem tykají. Ti nehledají pravdu, ale snaží se jen provokovat.
   Přeji vám vše jen dobré. JL

   Vymazat
 8. Kdysi jsem si uložila u České spořitelny 130000Kč, které jsem plánovala použít na koupi bytu, čili uložila jsem je jen na pár týdnů. Nabídli mi nový produkt, úrok 3,8%, s 200 Kč za vedení účtu. Spočítala jsem si, že při této sumě bude pro mě výhodný. Měli ale smůlu - na účtu nebyl žádný pohyb, a tak jsem za měsíc dostala výpis, na kterém bylo o 30 Kč méně. Vypravila jsem se na přepážku a tázala se, jak je to možné. Vysvětlili mi, že úrok je "složený" - prvních 50 000 se úročí 3,8%, ale druhých 50 00 jen ( teď nevím přesně) asi 0,1% a dalších 50 000 0,01% - tak nějak to bylo. To mi ale neřekli, a i kdyby mi řekli pojem "složený úrok", nebyla bych na to reagovala, protože se v tom nevyznám. Tak jsem okamžitě vybrala všechny peníze na dřevo a té paní na přepážce jsem řekla: Paní, vy za to nemůžete, tohle si vymýšlejí kravaťáci nad vámi, kteří berou dvacetkrát víc než vy, takže vám nadávat nebudu. Jen vám oznamuji, že u České spořitelny si už nikdy neuložím ani pětník, odejdu i s placením Sporožira, a všem lidem, které potkám a kteří budou ochotni si to poslechnout, to vykecám. Po nějakém čase šel známý tamtéž a nabídli mu výše zmíněný produkt jako velevýhodný. Protože jsem mu předtím všechno "vykecala", přiměl paní na přepážce, aby mu spočítala, kolik bude mít na účtu za měsíc, když dnes vloží určitou sumu. Paní počítala, počítala, a byla naprosto v šoku, když jí vyšla cifra menší než vklad. Takže ona (pokud nebyla dobrá herečka) ani netušila, co nabízí. Můj známý vzal prachy a strčil si je doma do strožoku. Dopravní podniky a jiné instituce si účtují stovky procent z prodlení různých poplatků a pokut. Z ticícikorunové pokuty je za pár měsíců hned desetkrát tolik, aniž by se obtěžovali vás třeba písemně uvědomit - naopak, čekají, až na to lidi zapomenou, a pak je zkásnou obří pokutou. Takže - obchod s vydíráním chudých lidí kvete i u nás, k radosti všech hnusných parazitů, kteří si vylepšují svůj život na úkor nás všech. Člověk aby byl pořád jak na jehlách, že někde něco vynechal, nenahlásil, zapomněl. To přispívá k pocitu nejistoty a ohrožení. Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat