Reklama

.

.

neděle 20. března 2016

Ruská loď Sojuz TMA-20M s posádkou, kterou tvoří dva Rusové a jeden Američan, se dnes ve stanovenou dobu na oběžné dráze úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

20.3. 2016   ČTK
Kosmická loď odstartovala z kosmodromu Bajkonur v kazašské stepi v pátečních 22:26 SEČ a let jí trval zhruba šest hodin. "Manévr se uskutečnil podle plánu v předpokládaném čase," prohlásil mluvčí ruské kosmické agentury Roskosmos.

Nová trojice na orbitě stráví půl roku. Osmapadesátiletý Williams poté bude mít za sebou dohromady 534 dnů ve vesmíru - včetně dřívějších dvou misí, čímž stanoví nový americký rekord. Ve světovém žebříčku to ale stačí jen na 14. místo: prim totiž stále hrají ruští, respektive sovětští kosmonauti. Světovým rekordmanem je od loňska Rus Gennadij Padalka (878 dní).

Noví členové posádky ISS se připojí k těm dosavadním, jimiž jsou Američan Tim Kopra, Rus Jurij Malenčenko a Brit Tim Peake. Zároveň nahradí dvojici Scott Kelly a Michail Kornijenko, která se 2. března vrátila na Zem po ročním pobytu na oběžné dráze, a dalšího ruského kosmonauta Sergeje Volkova.

17 komentářů :

 1. Tak tomu jsem nerozuměl až do tý doby, dokud mi to dcera, sedmiletá, nevysvětlila. američani lítaj v ruských raketách na ruskou orbitální stanici proto, že je to tak primitivní, že už to ani američani nedokážou vyrobit. No, nebyla to dcera, nebyla sedmiletá, celé jsem si to krom té otázky, vymyslel, snaže se zamyslet tak nějak "pravoláskařsky" :-).

  OdpovědětVymazat
 2. Let na ISS trvá šest hodin?? Od povrchu Země je vzdálená cca 420km. To mi hlava nebere

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si jako představuješ,že po 20 minutách od startu, kdy loď získá první kosmickou rychlost 8 km/ sekundu touto rychlostí prostě napálí do ISS a připojí se,jo ? To zase nebere moje hlava. Zajímal jsi se někdy alespoň o základy kosmonautiky a pohybu těles po oběžné dráze kolem Země ?

   Vymazat
  2. 19:56 Co je na tom divného? Cesta na ISS je už hodně vyjetá tak je tam omezená rychlost na 70 km/hod. To vychází přesně.

   Vymazat
  3. Asi tak. Stojíš 10 km od dálnice po které pojede náklaďák rychlostí 120 km v hodině. Máš v úmyslu ve stylu Kobra 11 naskočit na korbu tohoto náklaďáku. I když se rozjedeš s předstihem, určitě ti nebude stačit těch 10 km na dojetí a vyrovnání dráhy a rychlosti. Navíc ISS letí v prostoru pod určitým uhlem k rovníku a je zapotřebí se na stejnou dráhu dostat. Mimochodem, SOJUZ má i obytnou část a původně se připojovalo až další den nebo i později. Modernější počítače a lepší navigace to teď umožňuje myslím již po cca 6-ti obletech. Důvodem proč se SOJUZ pořád používá je jeho vysoká spolehlivost a relativní láce. Míra.

   Vymazat
 3. A co ti hlava nebere?

  OdpovědětVymazat
 4. pro 19:56 ...kosmická loď neletí na iss přímo ale musí se napojit na její orbit. to může klidně trvat i několik obletů. podstatná je vzdálenost mezi oběma loděmi. vzdálenost iss je vlastně stále těch 420km. :-)

  OdpovědětVymazat
 5. je sice napřímo vzdálená 420 km, ale loď se přibližuje po několikaoběhové spirále, takže její dráha je mnohotisíců kilometrů a přesný přibližovací manévr včetně stykovky taky trvá nějaký čas. fyziku ses neučil...
  Slávek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tys ti brak ve fyzice? Tysi tedy dost dobrej. Prostě něčemu nerozumí, tak sezeptal a není třeba z něj dělat nedouka. Já se to taky ve fyzice neučil, ani na základní, ani na střední a na vejšce sme jí díkybohu neměli.

   Vymazat
  2. 21:28 A co takhle češtinu? Tu jste nejspíš také neměli, že?

   Vymazat
 6. Jestli projde tento link, tak si vyberte, na co se chcete podívat. Q.

  http://www.space-multimedia.nl.eu.org/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super, alespoň něco co zlepší náladu. Kdyby to takhle chtělo být ve všem...

   Vymazat
 7. Pro An.19.56 ještě přidám toto- doba oběhu ISS kolem Země je asi 92 min. Za těch šest hodin tedy vykoná cca čtyři oblety, to samé tedy vykoná i Sojuz. Jak se k ISS přibližuje shlédněte na odkazu v předešlém mém příspěvku, vyberte Docking, zdravím Q.

  OdpovědětVymazat
 8. Americanum byli uz davno na Mesici, dnes jezdi s roverama po Marsu a fotografuji Pluto.
  Rus leta s 60 let starymi raketami na obeznou drahu okolo Zeme.
  Zeby se jednalo o narod idiotu ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2:49 Jo, je to národ idiotů, když musí pro pár šutrů z Měsíce poslat astronauty. Rusové si je dokázali získat automatem. A jen idioti se nechají vozit na ISS, protože jejich raketoplány hořely jak prskavky. Bez ruských motorů by mohli roverama jezdit akorát tak po louce a Pluta by fotili sousedova, u boudy.

   Vymazat
  2. Pokud myslíš američany tak patrně jo. A jen idiot by lítal někam kam jde poslat automat (Měsíc) - ale především: nebýt Ruska (jiná alternativa je Čína) tak se dnes dostanou i jen na blbou oběžnou dráhu leda tak, že budou divoce skákat na trampolíně!


   Vymazat
  3. Nechte ho být, zabloudil. To ještě neví, že mu pohádku "Američani na Měsíci" také vezmou..
   Six

   Vymazat