Reklama

úterý 15. března 2016

Rusko „odchází“ ze Sýrie, aby v Sýrii zůstalo


Tereza Spencerová
15. 3. 2016    Literární noviny

Putinovo rozhodnutí odsunout část sil ze Sýrie ze všeho nejvíc připomíná „odcházení“ západních armád třeba z Afghánistánu.


Původně mělo být další kolo „mírových“ rozhovorů v Ženevě klasicky rozpačité až nanicovaté, protože syrské bojiště fakticky zpochybňuje jeho smysl. Asadova armáda s pomocí spojenců a ruskou leteckou podporou opanovává situaci, a tak vlastně ani nemá o čem jednat s představiteli opozice, která je většinou exilová, nemá v samotné Sýrii (až na výjimky) žádný vliv a papouškuje vlastně jen zájmy svých sponzorů, ať už z Turecka nebo Saúdské Arábie. OSN, která „Ženevu“ pořádá, nakonec nedokázala dohodnout ani žádnou agendu jednání, o to víc pak éter zaplnila různá slova.

Damašek dopředu odmítl jakoukoli diskusi o demisi Bašára Asada, což například Francie označila za „provokaci“ a „špatné znamení“, ale kdo by bral francouzskou politiku na Blízkém východě vážně? Obzvláště poté, co si saúdský princ může u „socialistické“ Hollandovy vlády narychlo telefonicky objednat „Čestnou legii“ za „boj proti terorismu a extremismu“ a ukázal tak, kdo „vrtí“ Paříží. Vnitřní syrská opozice v Ženevě pro změnu oznámila bojkot dubnových parlamentních voleb a vzápětí si v budoucích orgánech státu řekla o právo veta. Exilová opozice chtěla nějakou dohodu „dojednat rychle“, Damašek namítl, že není kam spěchat. Rusko i OSN chtěly přizvat k jednáním veškerou nebojující opozici, včetně Kurdů, které si ale chtěla v Ženevě „přivlastnit“ syrská exilová opozice bez vlivu v Sýrii, ale Rusko současně spolu se Sýrií dopředu vyloučilo, že by v Damašku měla někdy zasednout federální vláda, což prakticky vylučuje i existenci federálního Kurdistánu…

Rusko obvinilo Ankaru z „plíživé agrese“ do Sýrie, syrská armáda na jihu země zabavila zásilku izraelských zbraní určených pro džihád, do rukou Daeše doputovaly pro změnu zbraně z Německa určené původně Kurdům, Al Kajda na severu Sýrie od svých někdejších spojenců, Svobodné syrské armády, zase dostala americké protitankové rakety

V bezvýchodné kakofonii hlasů, faktů a zájmů OSN konstatovala očividné, tedy že žádný plán B není, neboť plánem B je jen návrat k celoplošné válce.

Za této situace se o rozruch postaral Vladimir Putin, když v pondělí v podvečer „zničehonic“ oznámil stažení ruských sil ze Sýrie: „Považuji úkoly, které byly před ministerstvem obrany postaveny, za obecně splněné. Proto jsem nařídil stažení významné části naší vojenské skupiny z území Syrské arabské republiky. (…) Ruské vládní jednotky a syrské vlastenecké síly změnily situaci v boji s mezinárodním terorismem a končí iniciativu.“

Po pěti a půl měsících „úspěšného a přesného“ (slovy NATO) bombardování džihádu Putin Západ zaskočil, přiznává namátkou The Guardian, přičemž například názor šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera, podle něhož je to především „vzkaz Asadovi, aby se podvolil a začal seriózně jednat“, lze považovat nejspíš jen za snahu říci alespoň něco.

Kolem Putinova rozhodnutí, které bylo zcela jistě s Damaškem dopředu konzultováno, je totiž víc otazníků než odpovědí. Co třeba znamená ono „splnění úkolů“? Loni v říjnu Putin konstatoval, že hlavním cílem vstupu do války je „konsolidace zákonné moci a vytvoření předpokladů pro politický kompromis“. Znamená to, že taková situace už nastala, když Asadova vláda kontroluje území, na němž žije asi 85 procent Syřanů?  .... Dokončení článku zde.19 komentářů :

 1. ach jo - zase ta ježibaba mele svoje výmysly. absolutně zbytečný komentář

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, váš komentář je zbytečný. Jen jste jím ukázal svoji ubohost. Tereza Spencerová do severoafrických zemí často cestuje, zvláště poměry v Sýrii dobře zná a má kontakty na významné syrské osobnosti.

   Smazat
  2. Být učitelem českého jazyka nakopu tě do zadku,dementní kreténe!

   Smazat
 2. Článek je opravdu k ničemu, je docela možné - že si to Putin konečně spočítal a zjistil, že prostě nemá prachy. Nechce se mu ještě více zabřednout do marasmu, který bohužel v jeho zemi panuje a který asi způsobil on sám za své vlády posledních ani nevím kolik let.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23.05 No synečku já si myslím,že V.V.PUTIN to má moc dobře skalkulované a ti šmejdi z eu a ussa,notabene zmetciz pražské kotliny dostanou pěkně na pr..el.VSTAVAJ STRANA OGROMNAJA

   Smazat
  2. Když nic nevíte (23:05), tak nic nepiště. Běžte do hospody popijte pivo vyřešte problémy světa a nepleťte se dobrým lidem pod nohy, jde o Váš vlastní zájem, protože když dobří budou poraženi, tak zlí nás všechny sežerou.

   Poznámka:
   Jak se pozná dobrý člověk?
   Mezi jeho řečí a činy nejsou rozpory, když udělá chybu omluví se a hodně pracuje pro společné blaho a snaží se držet dané slovo.
   Podle tohoto rastru se můžete snadno zorientovat.

   Smazat
  3. No hlavně,že ten tvůj pitomej Poserplína to spočítaný ještě nemá....zatím!

   Smazat
 3. http://e-republika.cz/tiki-read_article.php?articleId=3549

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně stojí za přečtení! Děda.

   Smazat
 4. vidím, že trollové zase zvrací ........ chcípající kobyla také kope :-D

  OdpovědětSmazat
 5. Díky paní Spencerové za spektrum pohledů.
  A pokusím se - Sýrii jednou větou.

  Rusko již ukázalo že si nepřeje, aby zde USA a NATO pokračovali jako v Libyi, globální prediktor to (před zraky USA a Turecka) vzal na vědomí, a s jen nezbytnou další pomocí Rusů si pořádek v zemi dořeší k tomu kompetentní Assad, s cílem původního jednotného státu.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 6. Putin neoznámil stažení ruských sil ze Sýrie, ale pouze stažení hlavních sil. Zřejmě už nebyly dostatečně vytíženy a hodí se každý rubl. Hlavním úkolem bylo přitom jasně pouze rozchodit syrskou armádu, která jediná může porazit teroristy, z letadla to udělat prostě nejde. K čemu je rozbombardované místo, když ho nikdo neobsadí?

  OdpovědětSmazat
 7. Jděte se Terezo vycpat ! Zřejmě nejste tak inteligentní jak se zdálo.
  Další vaše článku už nečtu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nutí Vás k tomu někdo ? Pochybuji, že jste nějaký článek od ní četl a pochopil.

   Smazat
 8. Já nevím, co tady lidem na článku vadí. Tohle je přece typická Tereza. Ona má prostě takové lidsko-politologické úvahy, snaží se vytáhnout na světlo všechna pro a proti, které se jí podařilo zachytit v éteru a nečiní za každou cenu uchopitelné závěry, protože si nehraje na chytrou Horákyni a ani na majitelku křišťálové koule. Nechává na čtenáři, aby přemýšlel spolu s ní a sám si došel k určitému vývodu. Mně je to bližší než nějaké sebestředné podsouvání vlastních přání ohledně budoucího vývoje kdekoliv. Terezu čtu prostě ráda a ani tentokrát to nebylo jinak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, Tereza Spencerová patří k těm nejlepším, kteří dnes píší své úvahy o světě. Je mi také velmi blízká a fandím jí. Marek

   Smazat
 9. ale tak se na ne nezlobte - ti ubozí RUSOFILOVÉ se pouze tady můžou alespoň nějak prezentovat , protože je asi již nemůžou poslouchat ani v hospodě přiopilí soukmenovci ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za vaši schopnost sebereflexe a upřímnou sebekritiku.

   Smazat
  2. Kavárenskej Onana promluvil!

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.