Reklama

.

.

neděle 6. března 2016

Slováci svérázně zamíchali politickými kartami

Stanislav Kliment
6.3.2016   Vaše věc
Jediným potvrzením všech předvolebních průzkumů před včerejšími parlamentními volbami na Slovensku je vítězství Směru – sociální demokracie. Všechny další „předpovědi“ se ukázaly horší než předpovědi meteorologů. V Národní radě Slovenské republiky zasednou poslanci osmi kandidujících stran, včetně Kotlebových fašistů z Lidové strany Naše Slovensko.
Směr Roberta Fica získal 28,3 procenta hlasů, což představuje pouze 49 mandátů. Druhou nejsilnější stranou se stala Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka s 12,1 procenty a 21 poslanci. Průzkumy jí přitom dávaly poloviční podporu. Podobně předpovídanou podporu prakticky zdvojnásobilo uskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti – NOVA, a to ziskem 11 procent voličů a 19 mandátů. Na politickou scénu se vrací ziskem 8,6 procenta a 15 poslanci Slovenská národní strana. Šokem je potom zisk 8 procent a 14 mandátů v případě fašistické Lidové strany Naše Slovensko obdivovatele Slovenského štátu Mariana Kotleby. Do parlamentu vstupuje také podivné uskupení Sme rodina Borise Kollára, získalo 6,6 procenta a 11 poslanců. Most-Híd bude mít při zisku 6,5 procenta voličů 11 mandátů. Poslední „úspěšnou“ stranou je Síť bývalého prezidentského kandidáta Radoslava Procházky, která podle průzkumů měla být druhou nejsilnější stranou. Podpořilo ji však pouze 5,6 procenta Slováků a bude mít 10 poslanců. Dveře Národní rady zůstaly poprvé zavřeny před Křesťansko-demokratickým hnutím, získalo jen 49, procenta hlasů. Před krátkou dobou přitom atakovalo dvojciferný výsledek. Mimo hru zůstala také Strana maďarské komunity se 4 procenty. Již jen jako tragikomický údaj je možné uvést 0,3 procenta pro nedávno vládní stranu a hegemona pravice SDKÚ-DS. Slovensko těmito volbami potvrdilo trend obliby svérázných politických uskupení a osobností, které dalo najevo i při poslední prezidentské volbě. Sestavení nové vlády, která by kromě jiného měla zabezpečit slovenské předsednictví unie, je v této chvíli nejisté. Robert Fico jako vítěz voleb v rozhovoru v TA3 nicméně uvedl, že se o to na půdorysu pěti stran pokusí.

19 komentářů :

 1. Klimente, pozri si v slovniku vyznam slova "fasista" ok? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A mohl by někdo jasně uvést, v čem jsou oni kotlebovci považováni za fašisty? Pokud horují třeba pro bejvalý Slovenský Štát, to Bych dokázal pochopit jako důkaz. Ovšem pokud jsou to vpodstatě jen projevy vlastenectví, tak je to na žalobu pro ty co to rozčiřují.....

   Vymazat
  2. 21:17 .. tak se podívej na jejich oficiální stránky, velebí tam představitele Slovenského státu jedna radost.. a proto ho označují jako fašistická strana. http://www.naseslovensko.net/kategoria/nase-nazory/historia/

   Vymazat
  3. Sám Kotleba se v počátcích svého politického působení ukazoval v uniformě s nášivkami fašistické Hlinkovy strany a nijak neskrýval, že mu fašisté imponují. V zájmu získání lepších pozic své vyjadřování poněkud utlumil. Myslím, že Kotleba a jaho příznivci jsou skutečně vzorová fašistická strana. I s důrazem na militarizaci (uniformy, budování "obranných" hlídek), kult jednoho silného vůdce, vymezení proti nějaké národnostní skupině (cikáni, přistěhovalci), orientaci na mládež apod.

   Vymazat
 2. KOTLEBA není fašista, važte slova. Přečtěte si jeho volební program. Pro dnešní pisálky je fašistou každý kdo miluje svoji zemi více než se klaní EU a USA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. zmrdi fasistycky su vasde aj tu sa najdu privrzenci slovenskeho NACKA

   Vymazat
  2. Kotleba je pašák.

   Vymazat
  3. Vlastenka


   Já určitě nejsem z těch, co nálepkují každého jako "extremistu " nebo "fašistu", ale Kotleba jako jediný splňuje všechna kriteria. Ty jeho hololebé gorily vzbuzují docela strach.


   Ale tuhle ťafku slovenští politici potřebovali jako sůl. Pokud se nevzpamatují, dopadnou hodně bledě.

   Podotýkám, že volím Konvičku.

   Vymazat
  4. Mila Vlastenko,
   obavam se, ze budete muset s p. Konvickou volit i zradce od p. Okamury a tez pi Janu Volfovou - sezente si o ni info.
   Zdravim Slavek

   Vymazat
 3. Koho si Slováci zvolili je jen jejich věc.Nějaké
  komentáře,zvláště z ciziny,jsou na nic.Je to par-
  lament Slovenska a my ostatní musíme respektovat
  výsledky voleb.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako většinou máš pravdu Majevský. Za zamyšlení ale stojí, jak se k výsledkům voleb vyjádřili zejména ti "naši" politici, kteří jsou zděšeni vstupem Kotlebovy strany považovanou za fašistickou, do parlamentu. Zde naprosto odmaskovali své farizejství, jelikož sami podporují fašouny na Ukrajině, kde o jejich ovládnutí státu nemůže být pochyb. T

   Vymazat
 4. S nálepkovaním fašista by som narábal pri ĽSNS veľmi opatrne. Polovica zakladajúcich členov EÚ sú bývalí členovia SS. V prípade EÚ je ten prívlastok fašista, fašistický na mieste!

  OdpovědětVymazat
 5. Dzurinda, Radičová - přední pravicoví politici kteří se chovali podobně jako ODS, POT 09, skončili.

  Stejný osud čeká českou pravici.


  Kotleba jim vadí, protože v BB kraji udělal pořádek a teď se ho bude snažit dělat v parlamentu.

  Blahopřeji mu.

  OdpovědětVymazat
 6. Výsledky volieb na Slovensku budú analytici i politici študovať a analyzovať ešte dlho. Nemá zmysel hovoriť o výsledkoch, ale skúsme sa zamyslieť prečo. Smutné skúsenosti z vlády Radičovej a frustrácia z jej pádu a znovunástupu Smeru sa najmä v mladšej generácii premietli do rastu nespokojnosti s tradičnými skostnatenými stranami. Ani pozoruhodné výsledky Smeru pri riadení krajiny túto situáciu neanulovali, keďže boli z opozície, od prezidenta, novinárov a aktivistov sústavne relativizované a spochybňované. Naladenie na hľadanie iného riešenia sa prejavilo v úspechu M.Kotlebu vo voľbách do Bánskobystrickej župy. Kotleba, logicky diskriminovaný tradičnými stranámi a menovite vládnym Smerom, zvládol prácu v župe dobre a preukazoval, že je neústupčivý a nedá sa skorumpovať. Kotlebovci získali štatút relevantnej a prijateľnej sily v očiach nemalej části voličov. Objektívne bol pripravený pokročiť na "vyšší level". Od leta 2015 verejnosť čoraz nervóznejšie sledovala vývoj migrantskej kríze a ničnerobenie EU pri jej riešení. Fico správne vystihol situáciu a prevzal vedenie v tejto veci na Slovensku. Sociálne siete v tom čase, ale už žili svojím vlastným životom, nervozita, strach z rizík zasahoval čoraz širšie kruhy voličstva. Tu je dôležité, že tento fakt nevyvolal Fico a ani ho nemohol uregulovať a podobne ani mediálny majstrém a opozícia. Vrstva najmä mladších a stredných ročníkov propadala "mizernej" nálade, rástla neurčitá všeobecná nespokojnosť, podvedomé hľadanie "riešenia". Smer, ktorý si udržoval stále vysoké preferencie, provokoval paniku v opozícii a medzi aktivistámi nevládnych organizácií. Bol rozpútaný pohon na Smer nie nepodobný odstaveniu Mečiara v r.1998. Bol vyprovokovaný pochybný štrajk zdravotných sestier - nestačilo! Bol vyvolaný nezmyselný štrajk učiteľov - nestačilo! V posledných týždňoch bola rozpútaná vojna na tému "korupcia". Pripomeniem, že táto téma je jedným z hlavných spúšťadiel "majdanov" vo svete. Na Slovensku mimochodom máme medzinárodne uznávaného a využívaného odborníka na tieto "riešenia"-p.Pavla Démeša. Až tento kaliber úderov konečne spôsobil zmenu. V priebehu dvoch-troch týždňov preferencie Smeru klesli. Znechutení mladí voliči siahli po strane, ktorá v ich očiach bola čistá, neskorumpovaná, neprávom potláčaná, mala dobré výsledky z župného riadenia, javila sa ako záruka protimigračných i protiúnijných postojov. Strata Smeru teda neposílila pravicovú opozíciu, ale Ľudovú stranu Naše Slovensko. Zmyslov zbavená opozícia splodila úspech Kotlebu a svoje zisky si pripočetla iba na účet vzájomného kanibalizmu, kde na čele stáli SaS a najmä a predovšetkým svojská neštandartná strana OĽANO-NOVA Igora Matoviča. Takto hodnotím pozadie "prekvapivého" výsledku volieb na Slovensku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za rozbor, to se nikde člověk nedočte. Popravdě netrpělivě čekám na rozbor od Vlka na jeho blogu. Budu zvědavý, zda to bude vidět také tak jako Vy.Ivo

   Vymazat
  2. Presná a objektívna analýza situácie na Slovensku.Gratulujem !

   Vymazat
 7. Slovenská (ne)rovnice
  Na Slovensku opravdu vznikla patová situace – parlament má 150 poslanců.
  Směr (49 mandátů) s potenciálními partnery SNS (15) je schopen dát dohromady 64 mandátů. Pokud vím, nikdo jiný s Ficem nechce spolupracovat.
  SaS (21), OLANO (19), Sme rodina (11), Sieť (10) a Most-Híd (11) mají 72 mandátů. Potenciálním partnerem by mohla být SNS, ale s tou nebude spolupracovat Bugárova Most-Híd a ani Sulíkovi SNS zrovna nevoní. I kdyby SNS nahradil v pravicové koalici Most-Híd, měla by tato koalice 75 hlasů, což nestačí. Navíc není jasné, jak dlouho by podobná koalice vydržela, protože to není jen 5 stran, ale třeba OLANO je spojením 3 stran, takže při jakémkoliv problému by hrozil rozpad vlády, SaS takto rozbila před 5 lety podobný slepenec premiérky Radičové po 3 měsících vládnutí.
  Mimo všech zůstává Kotleba a jeho Ludová strana. Má sice 14 mandátů, ale s fašisty se nikdo oficiálně nespojí. Pokud ano, bude to jeho poslední politický kompromis.
  Teoretickým řešením by bylo spojení SMĚR, SaS, OLANO, leč prakticky to asi bude neprůchodné. Nevidím jiné řešení než opakované volby a možná i vícenásobně opakované. Po ten čas, než se něco změní, bude vládnout Ficův SMĚR.
  TnT

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na okraj -1/ Sulík rozbil Radičovej kloalíciu po 2 rokoch/8.7.10-4.4.12/, ale väčšiu zásluhu na tom mal za oponou Dzurinda.
   2/Volebné zemetrasenie 6.st. nie je dosť silné na zmenu charakterov protagonistov. Na dokreslenie: posledný, na výstupe upravený, prieskum už signalizoval možnosti ĽSNS. Procházka s Matovičom, pochybujúc, že im osud dá šancu, sa už dôverne radili, ako musia vhodne upraviť zaobchádzanie s Kotlebom, ak by spoločne skončili v opozícii.
   3/ Správny postreh o zlepení zlepenca. Ale nijaká roztrieštenosť nezracionalizuje túžbu po moci. Keď Matovičovi hrozilo nesplnenie limitu, nezaváhal a zalovil v revíru Bugára/Bratislava, Žitný ostrov/"protimostovskými"letákmi a potom mu s milým úsmevom povie"čo sme si, to sme si". Tak že prezident a príslušní "analytici" už "dohovoria" Bugárovi, ako si oni predstavujú"historický kompromis". Ale páni majú v rukávu "rezervu" - Kollárovu Sme rodina. Konzervatívec K. nepôjde do vlády /jeho čas ešte príde/, ale Sulíka podporí, ako "tichý spoločník" a bude to stabilná i keď nie nezištná podpora.
   4/ Slovensko teraz zažije "celoplošný pressing. Treba vyvolať pocit viny u voličov ĽSNS a potenciálnych sympatizantov. Pretože odborníci na formovanie informačného priestoru strácajú zmysel pre mieru môžu dosiahnuť opačnú reakciu a ak Kotleba udrží kontrolu na individuálnym excesmi, môže to byť nabudúce ešte dosť zaujímavé/najmä v celoeurópskej interakcii/.
   5/Problém SR je volebný systém. Stvoril ho Mečiar pre potreby strany jednoho vodcu-jeden obvod,jedna kandidátna listina,jeden líder. Strany sa zakonzervovali. Partie na čele prispôsobili vnútorné stanovy a organizačné poriadky. Stabilita sa premenila na skostnatenosť. Nehľadajú sa nové nápady, blokuje sa kritika, nedvíhajú sa originálni "inšpirátori", málo sa hľadá medzi úspešnými v komunálnej politike. Ktorý volič sa nechá "ťahať za nos" stále tými istými persónami? Nedôvera pri "mizernej"nálade dá priestor alternatíve a volič pritom nemusí hľadieť na dôsledky-nepripravenosť riadiť štát, chýbajúci odborníci, reakcia "dozorcov" a "patrónov", reakcia podnikateľov atď. Je zábavné sledovať ako zodpovední za chaos teraz obviňujú z nerozumnosti voliča.

   Vymazat
  2. S veľkým pobavením sledujem tie kŕčovité a zúfalé reakcie "nezávislých " médií v honbe proti Kotlebovi namiesto toho aby hľadali skutočné príčiny takéhoto volebného výsledku na Slovensku. V skutočnosti Kotlebovi robia hlavne obrovskú a bezplatnú propagáciu a reklamu !

   Vymazat