Reklama

pondělí 14. března 2016

Slovenské volby reagovaly na rozpad EU. Jako všude jinde


Pavel Letko, Stanislav Blaha
14. 3. 2016   E-republika

Pokud posuzujeme slovenské volby v evropském kontextu, nejedná se o nic neobvyklého. A Fico uspěl, jenže má problém složit funkční vládu.

Slovenské volby nejsou v éře rozpadu EU nic neobvyklého. Vzestup radikálních, nesystémových či přímo absurdních politických subjektů a naopak ústup "tradičních" politických stran ze scény jsme mohli v posledních měsících sledovat např. v Řecku, Španělsku, Portugalsku a Polsku. Rozpad EU s sebou nese nástup národoveckých až nacionalistických stran. A rozpad neoliberalismu způsobil, že voliči masově odmítají velké partaje, které se daly koupit a které rozkradly stát pro jedno procento.Smutní vítězové

Stranu současného slovenského ministerského předsedy Róberta Fica v roce 2012 získala v poměrném systému bez bonifikace 44 % hlasů. Byl to zázračný výsledek daný naprostou nemohoucností a roztříštěností pravice a po 4 letech samostatného vládnutí se nedal zopakovat. To, že ji slovenská, česká i evropská média označila za hlavního poraženého, je jasná mediální manipulace. Na to, že Fico vládl, dostal hodně hlasů. Skutečné poražené je třeba hledat jinde a pojednáme o nich v kapitole "Poražení a další vývoj na Slovensku".

Problémem vítězného Smeru-SD, který získal více než 28 % hlasů a 49 mandátů ve stopadesátičlenné Slovenské národní radě, je fakt, že bude těžko hledat koaliční partnery. Všichni ostatní se proti němu totiž v předvolební kampani více či méně ostře vymezovali. Totéž však platí i pro Sulíkovu Svobodu a solidaritu, která bude při deklarované podpoře pro homosexuální sňatky a legalizaci marihuany těžko hledat společnou řeč s konzervativními pravicovými stranami. Tato strana je kvůli svým protiimigračním postojům považována elitami za nesystémovou. To je důvod, proč se nemůže spoléhat na přízeň Bruselu či masmédií, což ji jistě povolební vyjednávání také neulehčuje.


Evoluce nebo revoluce

O úspěchu slovenského fašisty Mariána Kotleby ve volbách jsme psali v článku „Fašismus je tu, lidé spěte“. Tenkrát, v roce 2013, šlo o krajské volby, které z Kotleby udělaly župana Banskobystrického kraje. Dnes o něm můžeme psát v souvislosti s volebním úspěchem ve volbách parlamentních. Jeho strana ĽSNS (Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko) získala více než 8 % hlasů. Prý překvapení. Nu, jak pro koho. Z Česka těžko dohlédnout na všechny aspekty slovenské politiky, a přesto úspěch nacionalistů ze Slovenské národné strany (SNS) a fašistů z ĽSNS byl celkem předvídatelný, stejně jako jejich další růst. Nacionalismus a fašismus má na Slovensku svou tradici a lidé jej volí jako alternativu v situaci, kdy ostatní partaje selhaly. Národovci všeho druhu budou postupně získávat stále více podpory i od katolického kléru, který je v této otázce také velmi tradiční.

Poslechněte si rozhovor jednoho z novopečených poslanců fašistické strany Ondreje Bindera, jak si pěkně rozumí s katolickým knězem Pavlem Pakošem. A není divu. Vždyť Binder je bývalým funkcionářem KDH (Kresťanskodemokratické hnutie) a ohání se křesťanstvím, kde může. V čase 1:12:13 vyslovuje naději, že společně s Kotlebou vyřeší romskou otázku, neboť "cigáni nemají žádný respekt ani před soudem, ani před policií, ani před Ficem, ale zato velkou bázeň před Mariánom Kotlebom". Binder si jako velký křesťan vymínil, že nebude zdravit své zbrusu nové soukmenovce “Na stráž!“, nýbrž „Pochválen buď Ježíš Kristus“. Samozřejmě prozatím, protože kněz Pakoš jej ujistil, že v pozdravu „Na stráž!“ se neskrývá nic špatného. Zdravili se tak prý nejen příslušníci Hlinkovej gardy, ale i slovenští vyznavači katolického skautingu. Policie ovšem takové pozdravy viděla nerada a občas i zakročila.

To se ovšem někomu jeví jako nespravedlivé, protože šlo o pozdrav gardistů, ozbrojené složky Ĺudové strany. Přitom na ozbrojené pěsti Ĺudové strany Andreje Hlinky, Hlinkových gardách, není nic špatného. Vždyť podle katolického kněze Pakoše, Andrej Hlinka zakládal Ĺudovú stranu na příkaz samotného papeže Lva XIII. Proto prý měla Hlinkova Ĺudová strana papežské požehnání, jak praví katolický kněz Pavel Pakoš v čase 1:25:45.

Tento příkaz ovšem vydal zmíněný papež zřejmě ze záhrobí, protože zemřel v roce 1903, zatímco Hlinka zakládal stranu až o 15 let později. Taková podivnost by leckoho rozhodila, roduverného Slováka však nechá ledově klidným. Co však některé tradičně věřící Slováky klidným nenechá, když si z nich dělá někdo legraci zoči-voči, byť by byl katolickým knězem.

Taková tragikomická situace se nachází na videu ZDE. Oč jde? Paní na videu, zřejmě věřící katolička, požadovala přímluvu „za pana arcibiskupa Bezáka“. Těžko říci, zda paní věděla, že kněz sloužící mši Bezáka nesnáší. Každopádně katolický kněz Ján Košiar modlitbu při mši tak trochu obrátil a přimlouval se za Bezákovo obrácení a uznání omylu. To věřící rozlítilo natolik, že se milému knězi bezprostředně po skončení mše chystali rozbít ústa. No, uznejte, paní zaplatí 5 euro a Košiar celý úmysl převrátí v pravý opak! Jde o podobný rozdíl jako mezi modlitbou „za židy“ a modlitbou za „obrácení proradných židů“. Někteří lidé prostě pro podobný druh humoru nemají pochopení. Není potom divu, že se tento kněz bojí chodit po Trnavě, jak si stěžuje v tomto článku ZDE a hledá vytrvale oporu, až ji konečně najde v Mariánovi Kotlebovi „z nějž majú i cigáni bázeň“. Více ZDE. Zkrátka, ve slovenské katolické církvi je veselo, s Kotlebou i bez něj.


Poražení a další vývoj na Slovensku

Hlavními poraženými ve slovenských volbách jsou systémové pravicové strany Sieť, KDH a SDKÚ-DS, které zastávaly proevropské a proimigrační postoje. První s odřenými zády do parlamentu prolezla, druhé dvě zůstaly pod pětiprocentní hranicí. Z osmi stran, které jsou v parlamentu, jsou 3 až 4 protisystémové, nebo se tak alespoň tváří. To je smutný výsledek oligarchizace a fašizace evropské politiky. Tento vývoj totiž není ojedinělý, začal už v Řecku, Španělsku, Portugalsku a Polsku a dá se očekávat, že se tato vlna převalí do dalších evropských zemí. Neschopnost evropských elit, prolhanost korporátních médií a vzestup alternativních zdrojů informací (nezapomeňme, že na Slovensku platí možnost daňových asignací i pro alternativní média) způsobily, že "výroba souhlasu" přestává fungovat.

Slovensko čeká období nestability, sestavit funkční vládu se zdá při tomto "rozdání karet" ze strany voličů téměř nemožné. A možná právě to je šance pro proamerického prezidenta Kisku, aby sestavil úřednickou vládu a proti vůli voličů trochu přibrzdil vývoj, který s velkým znepokojením sledují bruselské a washingtonské elity. Současná politika nedokáže držet krok s dynamikou společenského vývoje daného především ekonomickým tlakem. Tekutý hněv se i na Slovensku zformoval do tekuté demokracie. Problém je v tom, že současné mechanismy dělby a kontroly moci nejsou na tuto situaci připraveny.


A co my, Češi?

My prý máme ještě čas něco udělat, aby fašisté do našeho parlamentu nepronikli. Pokud platí teze, kterou pravil jeden z našich minulých ministrů zahraničních věcí, že „jako malý stát si nemůžeme dovolit nezávislou zahraniční politiku“, pak jezme, pijme, užívejme si a o nic více se nezajímejme. Jsme-li povinováni lhát ve prospěch těch silnějších, nezasloužíme si být ničím více než otroky a sluhy nějakého pána, který si nás koupí. Slováci vykročili špatně, ale alespoň po svém. Volí stranu, jejíž lídr vyvěšuje k výročí SNP černé prapory a nazývá NATO zločineckou organizací. Navíc chystá petice za vystoupení z EU. Nu, tak to je směšné. V minulém článku věnovaném i Mariánu Kotlebovi stálo:
Matkou všech totalit je bída a otcem zločin. Zločin mocných a bída bezmocných.

Chce-li někdo bojovat proti fašismu, může tak činit jedině pravdou. Nikoliv lží, manipulací a násilím. Slovensko navazuje na tradice Slovenského štátu a připravuje se na spojenectví s novým führerem. My Češi čekáme na svůj nový Mnichov a nového protektora. Na víc jsme si již několik set let netroufli.

Skutečný boj proti fašismu nemůže být veden represí a násilím, neboť právě násilí je živnou půdou fašismu. Boj proti fašismu může být veden jedině proti násilí. Proto není možné schvalovat ani tolerovat zločiny vojenského paktu, jehož jsme členy. Copak si „pražská kavárna“ vážně myslí, že může adorovat Václava Havla a Spojené státy a naproti tomu plivat na Rusko s Putinem? Lež má totiž krátké nohy a každá tma jednou bude osvícena. Vždyť jakou důvěryhodnost mohou mít lidé, kteří nás zavlekli do válek proti Iráku, Afghánistánu, Libyi či Sýrii? Copak si někdo myslí, že můžeme beztrestně vraždit statisíce lidí po zeměkouli, kde nás nebo naše přátele, které ovšem neváháme podpořit, právě napadne? Copak si někdo vážně myslí, že můžeme beztrestně podporovat rasisticko-fašistický režim státu Izrael?

To jsme tak krátkozrací, že se domníváme, že stačí odsoudit německý fašismus, posvítit na jeho hrůzy a plivnout na jeho vyznavače? Nevidíme souvislost mezi vlastním selháním, mezi naší zbabělostí a servilností, a vrůstající xenofobií, nenávistí a frustrací? Sluníčkáři, Antifa ani sociální demokraté přes dobrou vůli nemají žádnou šanci, bude-li tento stát veden podvodníky a zbabělci všeho druhu. My nepotřebujeme zbraně, protože žádné zbraně nikdy žádnou říši ani žádný národ neuchránily. Potřebujeme odvahu a svobodného ducha. Potřebujeme sebevědomého ducha, který se nebojí a nedá zotročit. Musíme mít odvahu dát moc lidu nejširším pojetím přímé demokracie, musíme mít odvahu zeptat se občanů této země, zda chtějí být v paktu NATO, zda chtějí setrvání v EU a další otázky. Musíme si takové otázky položit sami, sami na ně odpovědět, a společně nést následky. To je výchova k občanské a národní dospělosti. Neuděláme-li to, položí za nás takové otázky nějaký český Kotleba, nebo mnohem spíše na ně rovnou odpoví nějaký nový „zastupující říšský protektor“.Zdroje:
 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

34 komentářů :

 1. Marian Kotleba​ na TA3 politikům pěkně zatápí
  https://www.youtube.com/watch?v=ABZedCkCqis

  OdpovědětSmazat
 2. Můžete Kotlebu nazývat jak chcete,ale je to výsledek špatné práce zavedených stran.V čechách to nebude jiné,půjdou nahoru právě takové strany či uskupení,které položí otázku co s utečenci.Právě i otázka,jestli zůstaneme v neschopné EU,bude rozhodovat u voličů.Jak upozorňují někteří ČSSD je jasná,pod 10%,Babiš něco o tom mluví,nepřijímat,ale ta parta za ním úplně obráceně.

  OdpovědětSmazat
 3. Velvyslanectví USA na Slovensku zapracovalo proti neposlušnému Ficovi a použilo proti němu osvědčený systém použity před časem v Moldavsku - hlavní město Kyšiněv. Když Američané nemůžou porazit silnou levicovou stranu vrhají do boje velké množství straniček pravicového ražení podplacených dolary a samozřejmě veškeré sdělovací prostředky, které štvou jak jen můžou proti úspěšné levicové vládě. Výsledek je vidět nyní na Slovensku. I přesto, že Fico zavedl celou řadu opatření zlepšující život pracujícím lidem, zlepšil situaci pro důchodce, stejně prohrál. Převálcuje ho množství pravicových straniček, které sice situaci nevyřeší, ale zařídí, že Fico na Slovensku skončil. Všichni kdo se Američanům znelíbí můžou počítat, že je Americké velvyslanectví zlikviduje. Má na to obrovské prostředky a nešetří dolary, aby dosáhlo výsledku. A Ficovi mají co oplácet. USA plánuje do Evropy dostat v letošním roce tři miliony uprchlíků a takoví politici, kteří se proti tomu otevřeně staví, nemají v Evropě co dělat. Fico znárodnil zdravotní pojišťovny a sloučil je v jednu tak jak to bylo dřív. A tím rozezlil opět Američany. Obrovské zisky ze soukromých pojišťoven, tak jak je to u nás, na Slovensku nebyly. A ten kdo ohrozí vykořisťování svého obyvatelstva ve prospěch zahraničního kapitálu musí počítat, že se proti němu spojí pod vedením velvyslanectví USA v dané zemi veškeré média a hlavně zapracuje tomu čemu my u nás říkáme Pražská kavárna - prostě lidi, kteří si myslí že jsou inteligence národy a mají právo zradit svůj národ ve prospěch zisků kapitalistů v zahraničí. Výsledek bude jednoznačný. Slovensko se poslušně zařadí mezi státy které budou povinně vítat uprchlíku a rozjede ekonomické reformy - snižování důchodů, sociálních dávek, zvyšování zisků zahraničního kapitálu a všemu tomu se bude říkat vítězství demokracie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych to nezužoval jen na kapitalisty v zahraničí. Ti "naši" jsou stejně rozežraní a chamtiví jako ti "cizí". T

   Smazat
  2. 10:39 Já jenom žasnu, jak jsou někteří diskutéři se vším hned hotoví. Svět je černobílý a hotovo - za všechno špatné můžou USA a je to. Zkuste jenom tak pro zajímavost jmenovat nějakou záležitost, která se Vás osobně dotkla, je negativní a může za to prokazatelně USA. Potom by Váš text dostal alespoň náznak objektivnosti - takhle je to slátanina opsaná z nějakého protiamerického webu.

   Smazat
  3. Ano, máte pravdu. USA jsou v tom nevině. Za všechno přece může ten odporný Putin!!!

   Smazat
  4. souhlasím s 10:39
   a to netvrdím ,že za všechno může usa anebo ,že za vším je usa - od toho jsou povolanější ,např. SPD zuří:

   Americký senátor Coats potvrdil,
   že migrace se používá jako zbraň proti Evropě

   nebo :
   Před několika dny let MD-11 západního Global Airlines, který byl zahájen v Mnichově a na cestě do Jižní Afriky Durban, z důvodu technické závady přistál v Zimbabwe. Vzhledem k tomu ,že z trupu stroje kapala krev, volal africký technik policii. Nalezli v nákladovém prostoru mrtvolu a pak 57 tun eur v hotovosti .
   Neoficiální verze mnohé z nich jsou: Až 67 tun euro na palubě letadla byly součástí financí, které jsou vynaloženy na to, aby řídily gigantické migrační toky z Afriky a Středního východu do Evropy z pozadí.

   Smazat
  5. xyht: máte nějaký odkaz nato let MD 11?

   Smazat
  6. Jenom pro pořádek. Fico jednal v roce 2013 úspěšně (?) v Bílém domě.

   http://www.youtube.com/watch?v=XZiVOWrzg2E/

   Na Slovensku sice není USSA základna ale hustě se tam cvičí:

   http://www.cas.sk/clanok/290973/na-slovensku-cvicili-americke-specialne-jednotky-co-u-nas-americania-trenovali/
   http://zahorie.sme.sk/c/5312431/americania-cvicne-bombarduju-zahorie-slovaci-ich-navadzaju.html/

   Domnívám se, že pro „Velkého bratra“ je přijatelnější ochočený Fico než v Německu
   vychovaný a tudíž zatím nečitelný Sulík (který to mimochodem vzdal a zůstává za poslance
   v EU).
   Míra

   Smazat
 4. Vážení autoři, čůráte sice krásným obloukem - ale mimo mísu. Nechce se mi věřit, že je to neúmyslné. Dnes už potřebujeme nejen odvahu a svobodného ducha, nýbrž i zbraně. Už Werich věděl, že i ten nejušlechtilejší ideál musí být "vyfutrován pořádným klackem". Jinak hlasatele ideálu ti zbabělí a bez svobodného ducha, avšak dobře oklackovaní, s nevšedním gustem zase umlátí. I vysokoškolský vzdělanec,jenž se nedokáže poučit z historie, zůstává blbcem nevzdělanému lidu velice nebezpečným! Moc bych si přál, aby to nebyl Váš případ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechte si tyhle své provokace. Zbraně tady nikdo nechce! Změna pomocí zbraní vždycky vede k průseru!!!

   Smazat
 5. Pořád dávají, jak jsem se dočetl v diskusích, ty záběry zpřed 10 let, to je jako když vyčítají Landovi Orlík. Nebo nějakým socanům, že byli v KSČ. Ne že by mě fašisti nechávali klidným, ale přece jen je to dost trapné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kotlebu nálepkují slovem "fašista". Já nevím, nechci se ho zastávat, ani mu nechci ublížit. Ale ti, co mu nadávají do fašistů, tak by měli také jmenovat fašisty tam, kde jsou skutečně. A to je prakticky celá ukrajinská vláda v čele s prezidentem a premiérem.A nejen na Ukrajině, ale i v pobaltských ministátečcích, kde mají občany rozděleny ny občany a neobčany. Kdy se to dočtu na novinkách, iděsu, v Čt a všech těch, kdo dnes kopúou do LSNS v čele s Kotlebou. Dagmar

   Smazat
  2. Po ovoci poznáte je http://www.topky.sk/cl/100535/1376595/Kotleba-napisal-Janukovycovi-otvoreny-list
   A teď prosím komentujte a nálepkujte. Řekl bych, že Sobotkové, Zaorálkové, Stropničtí a další kamarádi UA nácků a banderovců jsou více fašisty než Kotleba. Co vy na to přátelé?

   Smazat
  3. Jasně. Celá naše vláda a převaha poslanců v parlamentu podporuje fašisty na Ukrajině, nevadí jim pochody veteránů SS v pobaltských zemích, genocida Kurdů v Turecku, nevadí jim porušování mezinárodního práva Spojenými státy, lhostejní jsou ke vraždění v Oděse, Donbasu protože vrahové jsou "naši" vrazi, glorifikují Mašíny, přestože se liší od islámských uřezávačů hlav jen tím, že svázaného strážmistra ještě napřed omámili, a tito výtečníci známkují Kotlebu, aniž program "kotlebovců" s nímž šli do voleb, kdy četli.

   Smazat
  4. 13:50 nechci se Vás dotknout, ale pokud tvrdíte, že někdo nečetl Kotlabův program - a přitom ho nazývá fašistou; tak se musím zeptat kdo četl program Pravého sektoru, který v minulých volbách dostal asi 4x míň procentuálně hlasů než Kotleba. Podle mne logika věci nAZNAčuje, že Kotleba bude mít ve slovenské politice o mnoho větší slovoi, než nějaký Pravý sektor na Ukrajině. A přitom nadáváte mnozí na Ukrajinu, jak je to tam strašné a kdesi cosi - ano, je to tam ne příliš dobré, ale o fašistech by se mělo mluvit hlavně teď po volbách především na Slovensku. Nebo se mýlím ?

   Smazat
  5. Ad 14.38
   Mýlíte se. Ti ukrajinští náckové mají na svých rukou krev nevinných civilistů, kteří se provinili jen tím, že bránili demokraticky zvolenou vládu a prezidenta. Ti slovenští se dopustili pozdravu Na stráž. Toto chcete srovnávat?

   Smazat
  6. 14:38 Kromě Pravého sektoru tam bylo ještě asi deset jiných skupin, pokud čerpáte informace pouze ze Sputniku, tak je mi Vás líto. I kdyby byla krev prolita na Ukrajině, tak se prolévala na obou stranách barikády = stejně tak vraždili povstalci, separatisti a stejně tak i vládní vojska. Je tam prostě válka. Faktem ale je, že Pravý sektor se po volbách dostal na úroveň 2% a Kotleba na 8%. A o tom jsem psal ve sv=ém příspěvku. Na Ukrajinu jezdím služebně pravidelně a mám nějaký obrázek o tamní situaci - určitě nejsem odkázaný na rusofilní zdroje, které logicky potřebují vykreslit na Ukrajině všechno jednobarevně.

   Smazat
  7. Nemusím "čerpat ze Sputniku", abych viděl na Ukrajině zfašizovanou armádu, zfašizované dobrovolnické prapory, fašisty upálené lidi, lidi fašisty postřílené a zahrabané vedle silnice, dva roky trvající masakrování civilního rusky mluvícího obyvatelstva fašistickou soldateskou, fašisty na vedoucích postech silových ministerstev Ukrajiny i v jejich Věrchovné radě. Skrz naskrz zfašizovaná média. To vám nestačí, vy idiote! Marek

   Smazat
  8. Ten 15:52 tam jezdí prodávat munici, především do tanků a houfnic, a pak do gradů. Stejně jako to prodával do Gruzie, když ten kripl Saakašvili začal masakrovat Osetince. Marek

   Smazat
  9. Pro 15:52 a 14:38 Vaše argumentace pokulhává a nese znaky US logiky:
   1)Povstalci na UA nikoho nevraždí. Zcela legitimně se brání UA fašounům, kteří je nelegitimně napadli a vraždí. No a při tom některého z banderovců (nebo jejich užitečných idiotů) zabijí. Tak to ve válce chodí.
   2) Kotlebu označil mainstream za fašistu a teď jej jako takového srovnáváte s Pravým sektorem na UA. Jenže Kotleba je županem BB samoprávného kraje a nechová se jako fašoun. Jeho "vadou" je, že NATO označuje jako zločineckou organizaci a chce z něj vystoupit stejně jako z EU. No a navíc ho neřídí US ambasáda a to je asi jeho největší "vada" a proto kavárny v BLA a PHA tak řičí.

   Smazat
  10. 16:53
   1/ povstalci jsou teroristi, kteří si vzali od Rusů zbraně a spolu s neoznačenými vojáky bojují proti vlastnímu lidu a armádě
   2/ škoda slov a škoda Vám něco vysvětlovat: podívejte se sám http://zpravy.idnes.cz/slovaci-se-pozdravili-nacistickym-pozdravem-policie-jejich-akci-rozehnala-1ut-/zahranicni.aspx?c=A090314_092311_zahranicni_lpo

   Smazat
  11. pro 16:53 Pokud čerpáte informace z iděsu, pak asi opravdu nemá cenu vám něco vysvětlovat. Spěte sladce.

   Smazat
 6. Za 200 let masakrů ve světě je zde zkušenost, která se používá všude.Nedavno na Sejchelech ,kda měl být zavražděn prezident.No velká základna strategických sil USA.To se nepovedlo , ale všude jinde ano.Proti takovýmto zrůdám to nelze .

  OdpovědětSmazat
 7. Podla definicie fasizmu patria ideologicky k fasizmu aj komunizmus, korpokratizmus... Tak na co sa tu hrame? Korpokratizmus, banksterizmus...tu mame uz ako najtvrdsi ideologicky fasizmus uz desatrocia

  OdpovědětSmazat
 8. Za zmienku stoji genocida Srbov, Kurdov, Palestincov... USA, Turecko, Izrael a cele NATO ci EU, ktore odkleplo/ani "neceklo" pri bombardovani Lybie - to naozaj vzor demokracie? Mne to skor pripomina eskapadu nacistov za 2.sv.v.

  OdpovědětSmazat
 9. čtu zde denně články i diskuzi,dnes se výjimečně zúčastním :

  Kotlebu považuji za pronárodního politika a vůbec ne za fašistu/ stejně jako skupinu Ortel /
  pokud by byl v čechách podobný program jako má Kotlebovo Lidová Strana, volil bych jej :
  1. Zatočíme se zloději v bílých límcích! (Souhlasíte?)

  2. Zatočíme s příživníky v osadách! (Souhlasíte?)

  3. Pryč z NATO! (Pokud jsou politici přesvědčeni, že většina Slováků je za setrvání v NATO, dá se o tom přesvědčit a usvědčit Kotleby jednoduše - udělat referendum nebo alespoň průzkum veřejného mínění. Nikdo zatím s takovou myšlenkou nepřišel. Proč?)

  4. Pryč z EU! (Platí totéž, co v případě NATO. Pokud jsou si politici jisti o naší vůli být členem EU (zejména od zahájení migrační krize), je zde možnost stejná, jakou mají občané Velké Británie - referendum. Britové ho mohou mít - my ne? proč?)

  5. Sociální politika na principu zásluhovosti - čili dát lidem místo dávek práci. (Souhlasíte?)

  6. Založení domobrany. (Domobranu mají i Švýcaři. Označuje je někdo za fašisty?)

  7. Obnovení potravinové soběstačnosti. (Stejný cíl vyhlásil i ministr Jahnátek. Je proto fašista?)

  8. Obnovení slovenské koruny. (Své měny mají Velká Británie, Polsko, Maďarsko, Česko a další státy. Jsou proto fašisté?)

  9. Zastavit mediální vymývání hlav. (Pokud některé mainstreamová média chce dokázat opak Kotlebovo - a v tomto případě i mého tvrzení - může to udělat okamžitě! Zveřejnit tento můj komentář.)

  Ti, kteří volili Kotleby, nejsou žádní fašisté.

  OdpovědětSmazat
 10. a ti kotlebovci budou chodit v těch černejch pracovních hadrách ?? nemají na normal civil ??

  OdpovědětSmazat
 11. Veľmi nekvalifikovaný, až hlúpy, komentár.
  Dočítal som to po Bezáka. To mi stačilo. Ešte upozorňujem, že Hlinkove gardy vznikli až po Hlinkovej smrti.
  A konštatovanie, že nacizmus a fašizmus majú na Slovensku tradíciu - to som tu počúval už za komunistov. Keby to tí ľudkovia, hrdlačiaci na roličkách po rodičoch, tušili, čo sú zač....

  OdpovědětSmazat
 12. Pánové, tato moudrost se vám nepodařila:

  "Nevidíme souvislost mezi vlastním selháním, mezi naší zbabělostí a servilností, a vrůstající xenofobií, nenávistí a frustrací? Sluníčkáři, Antifa ani sociální demokraté přes dobrou vůli nemají žádnou šanci, bude-li tento stát veden podvodníky a zbabělci všeho druhu."

  Nechte si narážek na xenofobii. K tomu se snižují jenom ti, kteří chtějí odvést pozornost od nevhodného chování ekonomických imigrantů. Nikdo vám nebrání poslat své manželky a dcery sexuálně utěšovat imigranty do německých ubytovnen. Zasmát se musím nad vaší nevšímavostí k tomu, kdo tady vládne. Tvrdíte, že podvodníci a zbabělci jsou sociální demokraté. Prémie soudruzi nebudou.

  OdpovědětSmazat
 13. Můžeme si o českých politicích a voličích myslet ledacos, ale zas takoví drotári, aby zvolili hovado typu Kotleby, u nás nejsou.

  OdpovědětSmazat
 14. Ad 7.54
  Hovado typu Kotleby volili občané proto, že standardní tzv. demokratické strany nebyly schopny řešit problém s nepřizpůsobivými spoluobčany. Předseda LSNS coby župan Banskobystrického kraje pravděpodobně občanům dokázal, že se s tím něco dělat dá. Pokud je jeho strana příliš extremistická, neměla být povolena její činnost. Pokud ovšem zakázaná není, je třeba se smířit s jejím volebním výsledkem a dělat politiku tak, aby občané ve volbách neměli důvod sahat k takovému rozhodnutí.

  OdpovědětSmazat
 15. nuž po českých komentároch môžem zodpovedne prehlásiť, že o dianí na Slovensku nemajú ani páru, o tzv. ľudáckom štáte - nie fašistickom ani netušíte, asi preto, že v danom období češi nútene museli opustiť Slovensko - i čuduj sa svete, slovákov to nepoložilo,ba naopak - fašistické štáty podporované jewrejmi vznikli v Taliansku, Maďarsku a v Poľsku, Nemecko bolo nacistické - takže bratranci češi, neopakujete ten komunistický nálepok že sme tu mali fašistický štát - hlúposť - a Kotleba ? žiaden strach z migrantov, len nasratosť na veľké korporácie a to aj zahraničné, ktoré nechcú zvyšovať platy a nikto na nich nemôže .... to je všetko - a na záver - nemali sme hlinkovcov ale gardistov - poťažmo, pomer udavačov počas II. svetovej na 1000 obyvateľov bol najvyšší v Česku - udávalo ich 1005 - tí piati boli odbojári

  OdpovědětSmazat
 16. Ad 12.30
  Nechci rýpat. Co vám ti Čehúni urobili, že museli peši odejít ze Slovenska? Chovali se snad tak jako židi? Jaká byla hospodářská situace na Slovensku během války? Jak se měl občan, který chodil do práce a neměl tu smůlu, že by se na něj vztahovaly rasové zákony? Byly zavedeny např. potravinové lístky? Ptám se, protože nevím. Ne proto, abych podjebával.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.