Reklama

neděle 13. března 2016

Svět ruskýma očima 343

13. 3. 2016  Outsidermedia

Outsidermedia přinesl další přehled zajímavých článků z ruských periodik. Vedle blížící se volby ruského prezidenta se zabývají převážně geopolitikou, formulují ruské postoje k dění ve světě a přinášejí i jiný úhel pohledu, který je českému čtenáři a divákovi mnohdy upírán. Věříme, že i my s Novu republikou se brzy za to dostaneme na seznam 'strašných ruských špiónů' a 'Putinovy páté kolony' v Česku. Přejeme hezké nikým nerušené čtení:

Volby 2018: Rusko před a po

23. února 2016

Za dva roky budou v Rusku volby prezidenta. Je velká otázka, koho Rusové zvolí. Předpovědi jsou různé. Někdo si myslí, že nějakého vlivného člověka Kremlu, jiní uvažují o následníkovi z blízkého okolí Putina. Objevují se i konkrétní jména – Ivanov, Patrušev, Šojgu ….

Dohadů a předpokladů je mnoho, ovšem většinou neberou v úvahu to hlavní – Rusové si nehledají nového prezidenta. Nejsou devadesátá léta, kdy se země sunula kdoví kam, lidé cítili, že jsou změny nezbytné jako nikdy. Nyní žije Rusko ve zcela jiné době – v epoše stabilního a silného Ruska, vybudovaného Putinem.

Proto jsou i výsledky průzkumů jednohlasné – obyvatelstvo nevidí k Putinovi alternativu, dokonce ani v řadách těch, kteří pracují v Putinově týmu a celé Rusko je zná. Lavrov, Šojgu, Medveděv – všichni jsou profesionály svého oboru, ale představit si některého z nich ve funkci prezidenta, o tom lze pochybovat.

Zkrátka, Rusové nehledají nového prezidenta, nebo člověka schopného plnit „roli Putina“. Silného, přesvědčivého a opravdového vůdce, schopného sjednotit a vést za sebou lid. Takové dosud vidět není. Na sto procent lze říci: pokud se Putin účastní předvolební kampaně, bude zvolen znovu. Ne proto, že Rusko je „putinské Rusko“, ale proto, že Putin je ruský.

Převzato z News.mail.ru

***

Otřesy politického zemětřesení na Slovensku může pocítit celá Evropa

Petr Iskenderov
10. března 2016


Podle médií znamenaly slovenské parlamentní volby šok a zemětřesení. Hlavní lekce spočívá v tom, že slovenští voliči, i přes veškeré nátlaky na ně vedené prostřednictvím sdělovadel, hlasovali podle svého rozumu a většinou proti „systému“.

V novém parlamentu budou zastoupeny minimálně tři politické strany označované propagandisty z Bruselu za nacionalistické, populistické a dokonce fašistické. Je to Slovenská národní strana, kdysi podporující Mečiara, vystupujícího za aktivní vztahy s Ruskem (8,6 % hlasů), dále strana Sme rodina s 6,6 % hlasů a ještě pravicová radikální Národní strana „Naše Slovensko“ s 8 % hlasů. Ta žádá osvobození Slovenska od diktátu NATO a EU.

Bruselu není v této chvíli co závidět, když i pravostředová strana (na druhém místě s 12,1 % hlasů) vedená ekonomem Richardem Sulíkem stojí na straně euroskeptiků. Mimo jiné vystupuje také proti Lisabonské smlouvě. V této situaci je pro vedení EU lepší volbou vládnoucí sociálnědemokratická strana Směr Roberta Fica, i přes její vlastní názor na migrační krizi a vztahy s Ruskem. Dostala 28 % hlasů, avšak ztratila 14 mandátů ve stopadesátičlenném parlamentu. (V minulých volbách měla 44,4 % hlasů.)

Nikoliv náhodně posuzuje slovenský politolog Miroslav Kusý v bratislavské Pravdě možnou kompromisní dohodu mezi Ficem a Kotlebou, což se ještě před volbami zdálo být nesmyslné. Hlavní slovenské sociologické subjekty odmítaly do posledního dne možnost, že by Národní strana „Naše Slovensko“ překročila pětiprocentní hranici. Dávaly jí šanci na 1,5 až 2,5 % hlasů.

Slovensko předvedlo, že přes veškeré masírování občanů pro spojenou Evropu jsou občané členských zemí EU schopni jednat ne podle propagandy, ale podle svého národního instinktu. Vláda musí s jejich hlasy počítat právě tak, jako oni musí počítat s jinými objektivními faktory, které jdou proti scénářům Bruselu. Jedním z nich jsou běženci a nelegální migranti. Bruselská byrokracie dosud kapituluje před Tureckem, hlavním regulátorem migračního přílivu. Slovenská Pravda klade důraz na to, aby Slovinsko uzavřelo migrantům přístup do Schengenského prostoru a aby tak uzavřelo „balkánskou trasu“.

Procesy, které vyvolaly politické zemětřesení na Slovensku, jsou charakteristické pro mnohé státy EU. Přes veškerá úsilí Bruselu neklesá veřejné podpora maďarského premiéra Orbána. Změna vlády v Polsku měla za následek dramatické zhoršení polsko-německých vztahů a dokonce hrozbu EU, že proti němu zavede sankce. Euroskeptické nálady jsou silné i v ČR a v Rakousku, o středomořských zemích nemluvě. V EU dozrávají nové síly nejen v skrytu, ale již se projevují navenek a jsou schopné zásadně změnit evropský prostor.

Převzato z Fondsk.ru


*** 

Anochin: „Strašáka“ třetí světové války potřebuje Západ kvůli vojenským rozpočtům

Vladimir Anochin
9. března 2016


Podle názoru viceprezidenta Ruské akademie geopolitických problémů Vladimira Anochina jsou neopodstatněné prognózy mnoha západních analytiků, včetně zakladatele Stratforu Georga Friedmana o rozsáhlých válečných konfliktech. Poukázal na to, že nestabilita, která je nyní na Blízkém východě, se musí podle nich rozhodně přenést do dalších regionů. Řekl k tomu: „Obraťte pozornost na Jihočínské moře, Japonsko, či sporná území na Dálném východě. Tyto problémy nepřekračují kategorii „horkých míst“. Konflikty doutnají a budou doutnat ještě desítky let. Lidé, kteří vědí, co se odehrávalo ve druhé světové válce, například japonští politici, si ještě třiatřicetkrát rozmyslí, než prohloubí konflikt s Čínou…

Pro Spojené státy je válka nepřijatelná. Jedna věc je připravovat na tomto podkladě rozpočet a druhá je ve skutečnosti bojovat. Skutečný válečný potenciál Polska a dalších zemí, které si přejí se válečného konfliktu zúčastnit, je na tom stejně. Patrně když na sebe lidé chtějí obrátit pozornost, tak takto hovoří.

Zostřování bude stále, vždy bylo, na tom je založen svět. Ale k velké světové válce nedojde. Kdo je dnes ve staré Evropě schopen zvednout meč proti Rusku? Nikdo. Mnohdy se právě proto myšlenky těchto „analytiků“ točí kolem válečného rozpočtu. Proto masově vyrábějí „strašáky“.

Převzato z Pravda.ru

***

„Černí pasažéři“ překazili Obamovo vítězství nad Putinem

Ljubov Ljulko
10. března 2016 

 
Časopis The Atlantic publikoval analýzu zahraniční politiky Obamy pod názvem Obamova doktrína. Podle časopisu považuje Obama za největší nepřátele „džihádistický teror, ruský avanturismus a čínské jízlivosti“. Toto především znemožňuje zvítězit „mezinárodnímu liberálnímu pořádku“. Avšak umírat za to Amerika nehodlá.

Obamova doktrína

Novinář Joffrey Goldberg, odborník na prezidenta Obamu, má ve věcech zahraniční politiky neomezený přístup k americkému prezidentovi. V The Atlantic uveřejnil esej, v níž jsou uvedeny známé, ale i nepublikované Obamovy výroky. Ty objasní, k čemu jej dovedlo jeho zaměření na „výlučnost“ Ameriky ve světě.

Podle Obamy naložil Vladimir Putin krutě s Ukrajinou, která byla „země-klient, jež měla snahu vyklouznout z ruských spárů. Absolutně to samé udělal (Putin) v Sýrii za cenu vážných ztrát na životní úrovni své země. Myslet si, že Rusko zaujímá v Sýrii a na Ukrajině lepší pozici než před vpádem vojska na Ukrajinu, nebo vyslání vojska do Sýrie, mluví o nepochopení povahy síly v mezinárodních záležitostech a ve světě jako celku. Skutečná moc znamená, že můžeš dosáhnout všechno, co chceš, aniž bys sáhl k násilí. Rusko bylo znatelně silnější, když se Ukrajina třeba jen zdála nezávislou zemí, ale byla kleptokracií, ze jejíž nitky mohl Putin tahat.

Jistě je lépe dosáhnout cíle bez násilí, avšak nikoliv Rusko svrhlo legitimního ukrajinského prezidenta a také Rusko nezačalo podporovat tzv. arabské jaro, které se zvrhlo v řádění terorismu. Takový je na Ukrajině a v Sýrii výsledek Obamou použité síly.

Co se týká nitek na tahání, to je mylná představa imperialisty o zahraniční politice, v níž podle něho všem partnerům, nebo vazalům i spojencům je možno vnutit svoji vůli. V Americe se to nazývá „zvláštní vztahy“. V tom tkví Obamova nelibost k „černým pasažérům“, k nimž řadí „zvláštního“ Camerona a Francouze Sarkozyho a Hollanda. Připomenul jim nechuť dát do jejich vojenských rozpočtů požadované 2 % HDP, odmítnutí vojenské podpory syrské kampaně i to, že ponechali Libyi po svržení Kaddáfího „ve sra…ách“ (shit show).

Podtext výtek Obamy je takový: USA za vás bojují, udržují NATO, ale vy sami, je-li potřeba nastavit hruď, utíkáte. Nebudeme za vás umírat v regionech, které jsou důležité pro Evropu a ne pro Ameriku.

Goldberg cituje Obamu dále: „Pokud nyní kdokoliv uvažuje, že půjdeme bojovat proti Rusku za Krym a Východní Ukrajinu, musí se jasně a srozumitelně vyjádřit. Myšlenka, že tvrdá jednání či míchání se do jednotlivých válečných akcí budou nějak ovlivňovat rozhodnutí Ruska nebo Číny, je v protikladu ke všem důkazům, které jsme pozorovali v posledních padesáti letech.

Tak kdo je avanturista a kdo je jízlivý? Vzpomeňme odporný výraz obličeje Clintonové, když se dívala na video, kde zabíjeli Kaddáfího. Řekla: „Přišli jsme, viděli jsme, on zemřel.“ Potom Libyi ovládl chaos, poté i Sýrii a nakonec i Evropu s přívaly Libyjců a Syřanů, prchajících před válkou. A k tomu se zhroutil Irák. Všechno se událo proto, aby byli zničeni diktátoři ve jménu vítězství mýtu demokracie. Vina přece není Amerika, vina je neschopnost rozvrácených zemí pochopit, že svět je uspořádán dialekticky a americký model není zaručený pro všechny. Vy, pane Obamo, se svou výlučností bráníte rovnovážnému uspořádání světa mezi vaším neoliberalismem a africkou kmenovostí. Tato rovnováha se možná nachází někde kolem čínského či ruského modelu demokracie.

Za Obamova prezidentování se Rusko i Čína staly rovnoprávnými světovými hráči, ale „farmáři, tesaři, inženýři“ – účastníci arabského jara – džihádisty.

 

Sázka na sankce a hybridní války

Obama vsadil na sankce, hybridní války, které mu umožnily tahat za nitky, ale ty se někdy utrhnou, protože vztahy ve světě nelze zakládat na zradě. Není možno slibovat pomoc Izraeli a odvracet se od něj ve prospěch dohody s Íránem – nepřítelem Izraele. Nelze nazývat Saúdy spojenci a vyhlašovat, že nebudeme „používat naši vojenskou sílu, aby si (Saúdové a Íránci) mezi sebou vyřizovali své účty“. Není možno podporovat kyjevský nelegální fašistický režim a ponechávat mu zvůli. Není možno budovat Transatlantickou unii a ponechat Evropu napospas migrantské krizi.

Obama řekl Goldbergovi: „Jsem přesvědčený internacionalista.“ Je ale nejasné, koho sjednotil v době svého vládnutí. „Jsem také idealista, neboť vím, že musíme prosazovat takové hodnoty, jako je demokracie, lidská práva, neboť neslouží jen našim zájmům, ale také zájmům lidí na celém světě, protože přijímají-li lidé nadřazenost zákona a práva majetku, atd., dělá to svět lepším.

Takže lze říci nebezpečný idealista. Tyto nedůvěryhodné normy a hodnoty se prosazují prostřednictvím chaosu a smrti v zemích s jinými mentálními a hodnotovými orientacemi.

Za výsledek své zahraniční politiky Obama uvedl: „Lidstvo se stalo méně surovým, trpělivějším, zdravějším, lépe se stravujícím, ohleduplnějším a schopnějším k ovládání.

Jestlipak to čtenář u sebe také pociťuje?

Převzato z Pravda.ru

16 komentářů :

 1. K slovenským volbám:Je naprostý nonsens, aby Fico vstoupil do koalice s Kotlebou. Kusý to napsal, ale proč? Je to sluničkář a jeho úkolem je sázet na nedůvěru k Ficovi. Cožpak Fico, který si váží SNP půjde s Kotlebou, který SNP neuznává? To bych ani nepsala. Kusý je štváč a na Slovensku nemá valnou autoritu. Nehledejme senzace, Fico musí reálně vážit, s kým aza jakých ústupků do vlády. Ale Kotleba to nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pán Kusý je obyčajný klamár, a účelovo dlhodobo prekrúca fakty.Pre tohto človeka je jediná priorita-čo najviac poopľúvať Slovensko,a okiadzať ľudí typu Šebej, Kiska, Bútora a spol.

   Smazat
 2. Chálím rozhodnutí redakce Nové republiky publikovat. Výtahy z ruského tisku pod názvem Svět ruskými očima. Autor musí být profesionál. Na OM jsou tyto texty pro klub zvláštních neurotických diskutérů, kteří všude byli, všemu rozumějí a všechno vědí. Sluničkářský Admin plní utajené vyšší poslání.

  OdpovědětSmazat
 3. Vzhledem k tomu ze nacisticky Vudce a byvaly kagebak kontroluje media, armadu i tajnou policii, tak se zadny protikandidat ani hledat nebude.
  Hledal se snad nejaky za Hitlera, Stalina nebo Pol Pota?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo mimochemd Sráči - po té co ZLATO cinkne do okna jako ¨tři oříšky pro popelku¨ - mohu ti garantovat že Putin bude asi presidentem v dalším termínu protože to dokázal porazit Rottens a po 200 letech mír a prosperita vstoupí na tuto zemi .... Rottens a jejich kohorty nebudou moci sponosorovat války a rozeštvávat národy proti sobě .... SKONČILI JSME JASNÁ ZPRÁVA .... měl by jsi poslat Rottens .. Jandovo CDéčko

   Smazat
  2. Tvůj fotr byl debil,ale ty jsi ultrakokot a ještě bez mozku,meloucí pindy ožralců Veškrny,Poserplíny Kraďouska a celý kavárny!!!!

   Smazat
  3. Jejdanánek jejdanánek, pořiď si dost hajzlapíru, protože za dva roky vyhraje v Rusku Putin, byli by Rusové blbí, kdyby hledali jiného a v ČR Zeman - byli bysme blbí, kdybysme hledali jiného. No a to se teda dost posereš. Tak aby sis měl čím utřít hubu.

   Smazat
 4. Může být oznámeno, že:
  1. Tento týden od pondělí čínské Staršovstvo odcinkne komu bude propůjčeno zlato a kolik z historických světových zásob nad kterými tyto skupiny jsou právními vlastníky ...

  2: USA požadovaly 25 000 tun zlata a bylo jim to odmítnuto

  3: USA a jejich smrdutý dolar nedostanou NIC - tím pádem to amíci nemají nic čím jejich dolar mohou podložit .... jejich lži že USA má zásobu ve Fort Knox budou odhaleny jako nic víc než lži

  4: USA bude muset vyrukovat s novým dolarem, který bude jenom pro USA - ten bude devalvovaný o 30-35% od začátku, pak další devalvace budou pokračovat

  5: Mluví se o tom že EURO nedostane nic taky (nemám to potvrzený) v každém případě EURO zneužilo asi 10 000 tun čínského zlata a když to bylo zjištěno tak Londýn musel vracet Číně více než 1000 tun měsíčně od dubna 2014....

  6: Mluví se o tom že po tento týdnu vše nabude na spádu .... najede se na zlatem krytý kredit pro mezinárodní obchod a pak postupně měny přejdou taky z BEZCENNÉHO FINANČNÍHO SYSTÉMU na krytý systém ...

  7: Mluví se o tom že asi 40 000 tun zlata ukradeného přes poslední desetiletí budou postupně navráceny původním státům.... např z Lybie bylo ukradeno amíky kolem 130 tun zlata .... Irák atd.....

  ????????
  Tak si to užij SRÁČI .... až se z toho poděláš... i s tím svým šapirou a rabim ...aka zloděj a lhář.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak od pondělí říkáš? Za rok, pokud se ti do tý doby už úplně nerozloží degenerující mozek, tady budeš psát ty samé debiloviny, že zase "od pondělí", psychopate.

   Smazat
  2. :) .....

   V pondělí se začne rozhodovat kdo co dostane ..... neříkal jsem že v pondělí bude uvedena zlatem krytá obchodní platforma .....

   Očekával bych asi tak pár týdnů .... jinak tento systém padne úplně.... neudržitelné ...

   Draghi už ani neví kdy lže a kdy mluví pravdu ... musí si to psát na papírky .. na jedné straně papírku míval napsané : TEĎ MUSÍŠ LHÁT
   Na druhé straně měl napsané: ŘEKNI NĚCO CO SE PODOBÁ PRAVDĚ...

   ?????
   Bohužel už i to je historie: Dnes má na obou stranách taháku napsané ...
   TEĎ MUSÍŠ LHÁT a na druhé straně LŽI JEŠTĚ VÍC

   Problém je že už neví kdy má otáčet ten tahák. Snad nějaký tvůj rabin mu může pomoci...

   Smazat
 5. Ve věci Pyrhova Ficova vítězství je skoro každý teoretik levicové politiky překvapen. Místo toho, aby se Slováků zeptal, jak se jim vede, naříká na nevděk voličů. Milí čtenáři, dobře se vede lidem kolem Bratislavy, trochu v Žilině a v Košicích. Jinde na Slovensku o dobře placenou práci nezavadíte. Fico budoval jako naši socani kapitalismus, ve kterém není spokojeného žití pro všechny, protože jinak by to byl socialismus, kde bylo zaházáno lhát, krást a podvádět. Kde bychom přišli, kdyby ti nejotrlejší z nás byli zkráceni na svých základních lidských právech? Fico dostal čas přemýšlet.

  OdpovědětSmazat
 6. Zachovejte dekorum a anonymovi 18:11 ponechte demo-
  kraticky jeho názory.Když si přečtete,koho vlastně
  zná,nemůžete od něho očekávat nic rozumného.Nechte ho žít,on se ufackuje sám.Já mu jeho názory neberu.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 7. Sráčovi:

  Poslouchej, já mám za to že to víš poněvadž jsi znalý světa:

  Israel s USA zachytili zprávu satelity v Kosta-Rice.... měli za to že byla vyslána z jiné galaxie. Podařilo se jim ji dekodovat ... a tak zjistili že není od ET:

  Podepsán pod zprávou byl Amsel Rothschild a zpáva zní asi následně:

  Židé a Američané - je tady neskutečné utrpení .. dnem i nocí jsme týráni ... zaživa bestie z nás ukusují kuse masa.... je tady tma a sedíme na tekoucí lávě .....

  Přestaňte krást peníze, skončete s lichvou, skončete s lichvářským bankovním systémem. Navraťte palestincům co jste jim ukradli, vyplaťte jim za všechny co jste zabili.....přestaňte dělat války mezi nevinnými národy .... GOIMOVÉ JSOU CHYTŘEJŠÍ A MORÁLNĚJŠÍ VYHRAVAJÍ NA CELÉ ČÁŘE TAK JAKO VŽDY .... začněte žít poctivě ...

  podepsán vlastní krví: smradutý p...s Anselm Rothschild

  OdpovědětSmazat
 8. Obama - "Skutečná moc znamená, že můžeš dosáhnout všechno, co chceš, aniž bys sáhl k násilí." Ano, bez znalosti souvislostí naprostá pravda. Jenže jí říká člověk, který je zodpovědný za tolik mrtvých, že mu to uvěří jen ti největší závisláci odkojení masmediální propagandou. Divím se, že mu není ze svých keců alespoň špatně, protože se mi nechce věřit, že by těmto žvástům sám opravdu věřil.

  OdpovědětSmazat
 9. ne ne ne Medvedev je trojsky kun britu....pozor,
  jeho loajalita k zapadu se vybarvila u Lybie

  OdpovědětSmazat
 10. Evropa si začala uvědomovat svoje vlastní zájmy.
  I v nejbohatší spolkové zemi, Bádensku-Vurtenbergsku, dostala AfD přes 12%. Nebýt předsedy Zelených Kretschmera, byl by jejich výsledek ještě vyšší.
  Z toho vyplývá pro současné politiky úkol hájit zájmy občanů Evropy, a mezi těmi zájmy je klid na Středním východě a dobré vztahy s Ruskem.
  Vedení EU je postaveno před realitu, EU tvoří 27 států, které se nejdříve musí na společném postupu dohodnout, a teprve potom jednat. Ve všech 27 státech bývají volby, kde voliči hodnotí svou spokojenost s vládou. Nyní nastal bod zvratu - voliči se nebojí, že jejich hlasy AfD propadnou, proto v dalších zemských volbách lze očekávat větší zisky.
  Bude zajímavé sledovat, jak a zdali se AfD povede spolupracovat v rámci EU s Orbánem, Ficem, Le Pen....

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.