Reklama

.

.

úterý 1. března 2016

Sýrie je schopna se sjednotit za prezidentem Bašárem Asadem


Tereza Spencerová (rozhovor)
1. 3. 2016 Literární noviny

.... Za dobu od vaší poslední publikace na PL jsme zažili několik summitů EU, slyšeli mnoho, mnoho prohlášení o uprchlické krizi, brexitu, ochraně hranic a Schengenu, problémech Řecka či reformách EU. Češi jsou vůči EU extrémně skeptičtí. V jakém stavu tato instituce je a jak vážně berete nervózní varování, že se může rozložit?

Když to řeknu hodně stručně, z mého pohledu už EU v plném rozsahu neexistuje. Byrokracie sice „jede“, ale to je tak nějak všechno. Neschopnost dohodnout se na čemkoli racionálním, produkování kočkopsích řešení, naprosto rozplizlých kompromisů, které problémy jen prohlubují…

A pak je tu onen strach o Brexit (odchod Británie z EU - pozn.red. NR), ale v době, kdy je podle mého větším problémem to, že Unii už zcela nedemokraticky vládne Německo v tandemu s Francií. Zkrátka, ať z Bruselu zazní cokoli, výsledkem jsou čím dál tím významově vytunelovanější slovní obraty. Je to surrealistická podívaná. Podle mého je škoda, že to končí takhle divně. Vždyť v jednotě je síla, ne?

Miloš Zeman, Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš, Jiří Dienstbier, Milan Chovanec… A kdokoliv další: Jak obstáli při řešení uprchlické krize? Jaký koncept jejího řešení po skoro roce jejího trvání preferujete?

Moje řešení je pořád stejné – zastavit války v Sýrii a Iráku porážkou Daeše a spol. Přestat bojovat v Afghánistánu s Tálibánem, který jen tak mimochodem splňuje všechny „syrské“ parametry pro „umírněné rebely“. Investovat do infrastruktury nebo vzdělávání, což neplatí jen pro Sýrii, ale především pro subsaharskou Afriku… Prostě zkoušet vytvářet kdesi „tam daleko“ takové životní podmínky, aby lidé nemuseli kvůli holému přežití prchat do Evropy. Vyšlo by to levněji, a navíc v rámci byznysu by to mohlo přinášet i zisky. Potíž je ale v tom, že už nás v Africe i na Blízkém východě s investicemi předběhli Číňané a Rusové, a tak nám nezbývá než trpět to, co naši ideologicky zcela zaslepení politici nadrobili…

Vaším smutným hobby je sledování situace na Ukrajině. Událostí je nepřeberně, jak v Kyjevě, tak už asi i, bohužel znovu, na Donbase. K jakému vektoru to vše směřuje?

Nebýt desítek milionů ukrajinských občanů, jimž se každým dnem komplikuje život, tak řeknu, že je to obrovský svátek pro cyniky – Západ už podruhé po oranžové revoluci z roku 2004 zkusil převzít moc na Ukrajině a znovu se vše zvrhlo ve vítězství tamní totálně zkorumpované oligarchie a politiky. Některá západní média už zcela vážně volají po dalším Majdanu, který by svrhl ten nepovedený hezký, demokratický, protiruský a teprve dva roky starý Majdan. Je to vlastně podobné Sýrii – tam už jsme zmatečně „těkali“ tak dlouho, že dnes proti sobě na život a na smrt bojují skupiny svorně vyzbrojované ze Západu. Na Ukrajině jen namísto teze o „umírněných teroristech“ pořád mluvíme o „reformátorech“, ale ne a ne je najít. Je mimochodem zvláštní, že si v castingu na „změny režimů“ neustále vybíráme ty největší psychopaty a sociopaty. Hodně to vypovídá o schopnosti „našich elit“ reálně hodnotit situaci a nežít jen podle ideologických manter, o jejichž významu a smyslu dnes nikdo ani nechce přemýšlet. Čili vypovídá to o neschopnosti našich lídrů být alespoň v triviálním styku s realitou. Naposledy jsem podobnou diagnózu vnímala u Ústředního výboru KSČ v 80. letech minulého století…

Celý článek najdete v Literárních novinách

5 komentářů :

 1. jsem laik, ale vůbec si nemyslím, že by lidé jenom tak utíkali z domovů.Toto je naplánovaná akce namířená proti nám lidem ,která je podporovaná vládními garnytůrami. Ty výmluvy ,že se jedná o utečence před válkou jsou liché. Můžeme jim čelit v současnosti , když se tomu postaví nějaký diktátor a zavelí do boje. Od počítače se to nevyřeší.

  OdpovědětVymazat
 2. Výber ľudí zo strany USA a EÚ do vedenia ozbrojeného prevratu na Ukrajine trefne nazvaných u p.Spencerovej ako "největší psychopaty a sociopaty" zodpovedá aj úrovni ich zriaďovateľov z USA a EÚ. Z môjho pohľadu sú to všetko fašistickí dementi, ktorí neváhajú pre svoje zištné ciele ohroziť a zničiť životy miliónov ľudí v Európe a vo svete.Nestačí odstrániť fašistov na Ukrajine (Porošenko,Jacenjuk,Avakov,Turčinov,Parubyj,Jaroš a iní),ale treba odstrániť aj ľudmi nevolených dementov ako opilec Junkers,fašistu Schulza a potomka fašistov Tuska. Títo ľudia dokážu tak Európu akurát tak rozbiť.

  OdpovědětVymazat
 3. Včera německá TV uvedla rozhovor s Asadem.
  Mluvil velice rozumně, vítal volby. Reportérovi velice logicky sdělil, že volit se bude na území Sýrie a předpokládal, že mnozí "uprchlíci" to budou považovat za důvod k trvalému návratu domů.
  Vůbec nepůsobil jako člověk, držící se moci. Vzpomínal na dobu, kdy byl vyhlášeným očním lékařem v Anglii, neměl by problém se zase ke své lékařské praxi vrátit. Asi to je důvodem jeho nepochopení ostatními politiky - ti se ničím jiným neuživí.

  OdpovědětVymazat
 4. Zde vlasně můžeme ukázat na původce zla USA,Francie Německo GB.Rozhovor s Kadáfí dcerou říká vše o zločinech těhto okupantů.

  OdpovědětVymazat