Reklama

.

.

čtvrtek 3. března 2016

Sýrie – únor, měsíc vítězství..Shrnutí bojů v únoru...Zbývá uzavřít Tureckou hranici a odříznout tak hlavní teroristickou zásobovací trasu....

Martin Hyroš
3.3 2016   Zvědavec
Jestliže lze prosinec a leden považovat za měsíce změny, kdy Syrská arabská armáda (SAA) a její spojenci díky vstupu Ruska do války převzali iniciativu, tak únor je jednoznačně měsíc vítězství.Začneme situací kolem Aleppa. Zde je situace na začátku února.
Zdroj: http://www.mediafire.com/view/nhrsydfoj6j8iku/a3016.jpg
(zde najdete mapu ve větším formátu)

V lednu pokračovalo zabezpečení Kuweyres letecké základny na východ od Aleppa viz oblast č.1. Po jejím zabezpečení a rozšíření ochranné zóny začal druhá část operace. Jednalo se o obkličovací operaci, která měla za cíl uzavřít nepřehlednou zarostlou oblast viz oblast č. 2. Už z toho je vidět zlepšená taktika SAA. Místo vytlačování teroristů z nepřehledného terénu, raději postupovala v přehlednějším pouštním terénu a pomalu utahovala smyčku kolem teroristů.

Také se chystala ofenzíva pro osvobození dvou Šíítských měst, Nubbol a Zahraa, jenž po 3 roky odolávaly útokům teroristů. Jednalo se o oblast č. 3.

A zde je situace na konci února.

Zdroj: http://mediafire.com/convkey/152d/diwc4x9bqdwad3hzg.jpg?size_id=f
(zde najdete mapu ve větším formátu)

Obkličovací operace u Kuweyres letecké základny na východ od Aleppa byla úspěšně dokončena. (viz oblast č.2) Těsně před uzavřením kotle došlo ke kolapsu teroristické obrany a asi 700 teroristům se podařilo uprchnou. Tak se podařilo obsadit tuto nepřehlednou oblast s minimálními ztrátami.

Na začátku února začal dlouho připravovaný útok na osvobození měst Nubbol a Zahraa viz oblast č. 3. Těžké boje trvaly 14 dní. Byly při nich nasazeny tanky T90.

Teroristé utrpěli těžké ztráty:


Po proražení obklíčení těchto měst vstoupily do hry Kurdové. Podpořeni leteckými útoky navázali na útok SAA a osvobodili severněji položené území. Operace SAA a Kurdů měly za následek odříznutí hlavní teroristické zásobovací trasy z Turecka do Aleppa. Toto bylo v mnoha médiích nesprávně udáváno jako obklíčení Aleppa. Ve skutečnosti ještě západní hranice Turecka není odříznuta a tak zbraně i teroristé stále volně proudí do Sýrie.
Druhá zásadní operace pokračovala v horách Latakie

Po lednovém osvobození teroristické pevnosti, města Salma, byla situace následující:

Zdroj: http://a.top4top.net/p_31kdrx1.jpg
(zde najdete mapu ve větším formátu)


SAA čekala další překážka, poslední teroristická pevnost v provincii Latakia, město Kinnsibba.


Boje v nepřehledném zalesněném hornatém terénu jsou velmi obtížné. SAA velmi efektivně využívá protitankové řízené střely. Viz. Video zde:
Zdroj: http://mediafire.com/convkey/af5d/7h1m2qu9n152qfzzg.jpg?size_id=c
(zde najdete mapu ve větším formátu)

Jak vidíte, město Kinnsibba bylo, spolu s dalším rozsáhlým územím, v průběhu února osvobozeno.

Provincie Latakia tak bude první provincie, která bude od teroristů v průběhu několika týdnů zcela vyčištěna!
Bitva o Deir Ezzor – krvavá lázeň stále pokračuje

Město Deir Ezzor, které je z větší části pod kontrolou SAA ale jako takové, je zcela obklíčeno teroristy z ISIS bylo dějištěm velmi tvrdých bojů. Proč tomu tak je, jsem rozebral v mém předchozím článku.

Na konci ledna a začátku února teroristé podnikly masivní útok, který ze začátku dosáhl určitých úspěchů. Útoky byly naprosto brutální bez ohledu na počet mrtvých. Docházelo k boji muž proti muži. Zuřivost těchto bojů si dokážeme představit jen stěží.

Zde je z těchto bojů video.

Opět na něm uvidíte legendárního generála Ysama Zahrudina, jenž velí obraně Deir Ezzor.

Nakonec byl tento útok odražen, zejména díky pomoci ruského letectva. Situace je nyní po vojenské stránce stabilizovaná. Bohužel v tomto obklíčeném městě nemá okolo 150 tisíc lidí dostatek potravy. Protože se nejedná o teroristy držené město, nikoho ze západního tisku to moc nezajímá.
Závěr

Postup SAA a jejich spojenců se zrychluje. Teroristé stále ještě dokáží podniknout lokální protiútok a krátkodobě přečíslit vládní vojska. Nejsou již schopni takto obsazené území dlouhodobě udržet.

Vše je připraveno k další fázi osvobozovací operace, která začne v průběhu března.

Budu se jednat o bitvu o Jisr Shughur viz oblast č.1 dole na mapě a naproti jí půjde útok směrem od Aleppa.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Cities_and_towns_during_the_Syrian_Civil_War

Cílem je uzavřít Tureckou hranici a odříznout tak hlavní teroristickou zásobovací trasu. Po obsazení hranic s Tureckem bude o konečném vítězství v Sýrii rozhodnuto.

11 komentářů :

 1. Výborný článek! Hned je mi lépe, když vidím, že budekonec války. Ale jak se zdá, tak naši spojenci prohrávají, nebo se mýlím?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemýlíte se, skutečně naši spojenci prohrávají a to na plný čáře. Proto taky prodloužili sankce. Je mi jich líto šmudlů(kecám, neni).Ivo

   Vymazat
  2. No, koniec tak lahko nebude, uplnemu uzavretiu hraníc s Tureckom nedojde, lebo sialený Erdogan + saudská mafia pojdu svojim ISIS a banditom na pomoc. Vtrhnú do Sýrie.

   Vymazat
 2. Už se to provalilo,že teroristé jsou našimi spojen-
  ci.Tak už zase nejsou spojenci.Jak to bude dál se
  uvidí.Jsou tam ti osmanští magoři a středověcí krá-
  lové ze Saudů.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 3. Je to jediný server, který uveřejňuje takové informace, v jiných českých médiích nic takového není, publikují se jen protivládní informace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak to vás tedy trochu lituji, pokud si to myslíte. NR je propagandistický portál, který jenom nadává na USA a velebí "úžasné" Rusko .. udělejte si prosím nějakou statistiku článků třeba za poslední měsíc, výsledek je jasný. A tomu říkáte objektivní informace ? Není Vám pomoci ...

   Vymazat
  2. A co je na USA a jejich působení v Syrii a Iráku ke chválení?

   Vymazat
 4. zločinci se budou zodpovídat,http://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika/147449-usa-obvinily-asada-rusko-a-iran-z-valecnych-zlocinu/

  OdpovědětVymazat
 5. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1713217-je-nerizena-strela-experti-republikanu-se-sikuji-proti-trumpovi menší zlo je Hillary Clinton jako velké zlo Donald Trump, moje volba je rozumná a uvážlivá dáma s velkým D moje favoritka a dáma Hilary,budu volit Hilary.

  OdpovědětVymazat
 6. http://svet.sme.sk/c/20108069/novy-zeland-vybera-vlajku-dizajn-s-papradou-straca-podporu.html pokud bude prezidentem Čech Moravy a Slezska Prezident Shapiro tak si zvolíme státní vlajku ze sluníčkem a pruhy a s nápisem pravda a láska zvýtezí na lži a nenávistí.

  OdpovědětVymazat
 7. Co to sem dáváte za bláboly?
  Už Vám hrabe?
  Pořádného komentáře nejste schopni?

  OdpovědětVymazat