Reklama

neděle 13. března 2016

Syrská armáda se připravuje na velkou útočnou operaci

- mbi -
13. 3. 2016   Eurasia24


„Očekává se, že se nastávající operace stane hlavním (vládním) útokem za celé trvání brutální války v Sýrii.“
Loni v květnu teroristická organizace Islámský stát (IS) překvapila syrskou vládu rozsáhlým útokem na obrovské pouštní oblasti provincie Homs.


Během týdne se IS podařilo obsadit bohatá naleziště ropy v okolí osady As Sukhnah a starobylého města Palmýra a donutit oddíly Syrské arabské armády, které byly příliš rozvinuté do šířky, k chaotickému několikakilometrovému ústupu.

Navíc pak v srpnu uskutečnil IS ještě další útok – tentokrát na jihovýchodě provincie Homs. Cílem útoku se stalo starobylé asyrské město Al-Qaryatayn (Karajtín) a hraniční přechod Tanf na hranici s Irákem.

V průběhu několika měsíců se Syrská arabská armáda (SAA) opakovaně pokoušela dobýt oblast kolem Palmýry a Karajtínu zpět, ale všechny útoky skončily nezdarem, když obranné pozice IS byly příliš pevné.

Problém částečně spočíval i v nedostatečných početních stavech vládních sil, které musely současně zajišťovat i území již od IS osvobozené.

Po všech neúspěších v různých částech země však syrská armáda dostala koncem září vůbec nejlepší dárek, jaký mohla dostat – do boje vstoupilo vojenské letectvo Ruska. Ruské letecké údery proti nepřátelům zákonné vlády Sýrie byly nejen intenzívní, ale také velmi účinné.

Nyní, když je postup IS v oblasti Palmýry a Karyatidu zastaven, začala se syrská armáda připravovat k dlouho očekávanému útoku do pouště s cílem osvobodit bohatá ropná pole centrální Sýrie.


Operaci budou velet osvědčení velitelé brigády speciálních sil Tiger Force generálmajor Suheil Al-Hassan a plukovník Shadi Ismail.

Společně s Tygry a 67. brigádou 18. obrněné divize SAA se útoku zúčastní i další silné provládní ozbrojené oddíly – brigády Jestřábi pouště a Štít Kalamunu, Síly národní obrany, oddíly Syrské sociálně-národní strany (SSNP) a prapory ozbrojených oddílů strany BAAS.

Kromě spojených syrských sil se operace na osvobození Palmýry zúčastní také řada zahraničních subjektů včetně hnutí libanonského odporu a oddílů iráckých milic: Harakat Al-Nudžaba, Liwa al-Badr, Liva Imam Ali a Kata'ib Hizballah.

Průběh operace budou sledovat vojenští poradci ruské námořní pěchoty a Íránských islámských revolučních gard (IRGC).

Vládní vojska v posledních několika dnech postoupila kupředu v několika oblastech, ale hlavní útok ještě nezačal.

Podle vysokého důstojníka brigády Tiger Force by ofenzíva měla být zahájena v nejbližších dnech, záleží však také na počasí.

Generální štáb SAA a spojenci plánovali tento útok po dlouhou dobu. Očekává se, že se nastávající operace stane hlavním (vládním) útokem za celé trvání brutální války v Sýrii.


10 komentářů :

 1. Ve včerejším právu nějaký "aktivista" žijící v Palmýře hlásil, že Rusové zuřivě bombardovali. Aktivista hlásí 160 zásahů. Úplně aktivistu vidím, jak stojí na ulici a počítá zásahy. Palmýru zničili loni v květnu IS, ale Rusové, podle aktivisty, nyní bombardovali to, co zbylo. No fakt. Proč aktivista setrvává přes rok s IS, těžko říci, asi protože jsou pro něj přijatelnější než Asad.

  OdpovědětSmazat
 2. Islámskému státu dodávají zbraně a podporují Islamský stát ve všech aktivitách, Turecko a Saudská Arábie, které jsou hlavními spojenci USA. Pokud Syrská armáda zaútočí na pozice Islámského státu, jako kdyby zaútočila na USA a to se hlídačům Americké demokracie ve světě nebude vůbec líbit. Jestli se to, ale stane, můžeme čekat zprávy z naší demokratické ČT v již osvědčeném střihu, jak Rusové bombardují nevinné děti, jak Rusové ničí nevinnou proti Sadámovskou opozici, která chce jenom mír a demokracii. USA po celém světě šíří demokracii a poslední dobou jede na plné obrátky: na Slovensku se Americkému velvyslanectví podařilo sesadit Fica, Americké velvyslanectví organizuje velké demonstrace v Polsku a také v Brazílii. V argentíně se jim podařilo odstavit protiamerické živly a dosadit na prezidentský úřad poslušnou Americkou loutku. V Bolívií se Američanům podařilo zmanipulovat referendum takže populární prezident z řad indiánů skončí a Američani si tam dosadí svou další proamerickou loutku. Je jenom několik států na světě které ještě odolávají Americké demokracii, ale to už nebude dlouho trvat a Amerika bude vládnout celému světu a Americký ráj bude na celém světě

  OdpovědětSmazat
 3. Kéž se jim zadaří! Starobylá Palmýra a její okolí s ropnými vrty jsou pro Assadův režim cenné.
  Pro osvobození Sýrie je však cennější postup na severu, podél hranice s turkem. Tudy těm džihádistům a nájemním teroristům proudí pomoc západních zločinců. Osvobodit Aleppo a příhraničí, toť úkol nad jiné ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co ti chudáci v Deir ez - Zur. Ti už také potřebují trochu vydechnout, i když se brání stále skvěle. Kromě toho je základem dobýt Ar Raqqah a tu je třeba nejspíš nejprve obklíčit.

   Smazat
 4. a potom je třeba převést bojovou sílu na okupované Golanské výšiny a po létech je získat zpět . . .

  OdpovědětSmazat
 5. A pokud jde o Aleppo a vůbec západ Sýrie, tam jen nejprve oddělit zrno od plev, což se díky částečnému klidu zbraní výtečně daří. Každý teď musí jednoznačně vyjevit, kde stojí. Navíc FSA jak je vidět občas bojuje i proti ISIL a An Nusrá.

  OdpovědětSmazat
 6. Rozbít, zdevastovat všechno pro snadné zorganizování imigrantské invaze a zdevastovat vítací prostředí.Vítat za finanční podporu a nemyslet na vlastní budoucnost a na budoucnost dětí už vůbec ne. Po nás potopa od roku 1989.

  OdpovědětSmazat
 7. "Udatní mladí muž - Syřané" bojují o právo na azyl v Německu, pochodují přes Turecko na Evropu. ženy, děti, rodiče nechali "v péči" IS.
  Volič-Vilč

  OdpovědětSmazat
 8. Toť demokracie po americku. Jsem Američan a kdo je víc. Jen naše demokracie je ta správná !!! Ale ani američtí občané nemohou víc, než mohou čeští, či němečtí, či francouzští. Jen revoluce ve velkém státě, a až následně v menších státech, může změnu přinést. Všechno na penězích stojí a kdo má peníze, ten má i hezkou paní a ten kdo je nemá ........ ten si peníze tisknout nesmí. A tam je ta moc, síla a pravda.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.