Reklama

.

.

pondělí 7. března 2016

Syrská opozice: "Nebylo už bojů dost?" Jednání z iniciativy ozbrojené opozice.

Alexandr Koc
7. 3. 2016    zdroj
Oponenti úřadující moci uskutečnili historické setkání na ruské letecké základně "Hmeimim" a společně vystoupili za mírové urovnání mnohaletého konfliktu. Toto bez nadsázky historické setkání se konalo na ruské letecké základně "Hmeimim" u Latakie, kde v posledních týdnech působí koordinační středisko k příměří. Za společným stolem se shromáždili přední představitelé nejrůznějších opozičních hnutí a ozbrojených formací, které několik let vystupovaly proti vládním silám v Sýrii. Pozoruhodné je to, že samotné setkání se konalo z podnětu opozice.


Důvěřujeme Rusku, prohlásila Meis Kreidi, která se dlouhou dobu nacházela v opozici v zahraničí. Konečně nastal v naší zemi mír za podpory ruské strany. Konečně jsme uskutečnili první kroky k zastavení bojových operací.

Meis Kreidi zastupuje sdružení "Za demokratickou Sýrii". Několikrát byla členkou delegace, která projednávala problémy Sýrie v Moskvě.

Od 27. února se začaly zlepšovat podmínky syrského obyvatelstva, zdůraznila. A nyní bych vám chtěla říci jedno: nebylo už bojů dost? Domnívám se, že nyní nastal čas pro zahájení politického dialogu. Náš stát potřebuje novou ústavu. K tomu je nutno zapojit všechny síly, všechny polní velitele a muftí. Všechny kromě teroristů, pro něž není místo na syrské půdě. Dá Bůh a my vytvoříme v nejbližší době dočasnou radu. Po uskutečněných jednáních budeme moci přijmout novou ústavu, uskutečnit demokratické volby a celkově zformovat důvěru syrského národa ke státní moci. Velké díky Ruské federaci.

Paní Kreidi na setkání podpořil i generální tajemník strany "Národní konference" Ilian Mansad. Jeho strana vystupuje za jednotný světský stát.

Jsme jediná organizace, která vystupuje za jednotný světský stát, řekl za jednacím stolem ve středisku pro příměří. Zorganizovali jsme frontu změn a osvobození. Naše organizace se skládá z patnácti stran. Naším cílem je nalezení východiska bez jakýchkoliv předběžných podmínek. Domníváme se, že nová ústava bude schopna ochránit všechna práva syrského národa...

Každý člověk, který vidí urovnání jakéhokoli problému pouze jednáním, je moudrý a rozumný, konstatoval šejch Salich Al Charib, kazatel v mešitě As-Salichin v Elde, v provincii Damašek. Jeho lidé kontrolují obec Bejt Sachim. Učiní kroky pro vyřešení tohoto problému. Naše idea, jak máme vyjít z krize, je smír. Třebaže nejsme politici, chápeme, že politický proces bude pro Syřany velmi důležitý – ať v Ženevě, či ve Vídni. Hlavně, že chápeme nutnost nalezení platformy pro jednání, cesty pro východisko z krize. Za prvé, víme, že v Syrské arabské republice je role Ruské federace obrovská, protože je iniciátorem příměří. Za druhé, plní úlohu prostředníka mezi všemi stranami konfliktu v zájmu nalezení východiska z krize.

Na setkání přijeli i další opoziční zástupci duchovenstva, kteří vystupují za mírové urovnání v regionu. Šejch Anas Al Taual, imám v mešitě Al-Kjarim, umírněný opozičník, kontroluje městečko Baila v provincii Damašek. Jeho seskupení a lidé Al Chariba vytlačili teroristy Fronta al-Nusry ze svého území.

V Koránu je věta: mír je lepší než válka, proto se řídíme touto zásadou a rozhodli jsme se pro smír, prohlásil duchovní. Neříkáme, že je to smír mezi muslimy. Říkáme, že je to smír mezi všemi lidmi. Nejvyšší prorok – víte, kdo to byl – řekl: když smíříš lidi, bude to dobře. Základním kořenem všeho je mír. Válka k ničemu dobrému nevede.

Účastníci setkání, kteří představovali desítku nejrůznějších hnutí a seskupení, se shodli na nutnosti zřízení iniciativní skupiny, která začne rozpracovávat návrh nové syrské ústavy. Ten bude předložen k celonárodní diskusi. Rozporů s oficiálním Damaškem mají stále hodně, avšak základní styčné body jsou stejné: zachování celistvosti a suverenity Sýrie jako světského státu.Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

14 komentářů :

 1. Jediný rozumný postup, jak nastolit mír a vrátit syrské uprchlíky domů. Jen aby jim to vydrželo. Držím palce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 2:06: Mate pravdu, ale ja vsechny UJISTUJI ze uSSaci uz dozajista "implantovali" sve elementy do tohoto miroveho procesu. Buh vi kolik tech sejku co tam podepisuji primeri jsou zase jenom nastrcene uSSacke figurky s cilem skodit kde a jak to je pujde. Nedelejme si nikdo z nas nejake iluze.... budou to mozna prave oni kdo zavolaji uSSaky "na pomoc" jiz oficialne. uSSacka armada vrahu (tam patri i ISIL nebo Daes, nebo jak se tomu ted zrovna rika.....) je na to pekne nabrousena.

   Vymazat
  2. 7:29 - Ano, to bylo první co mne napadlo.

   Vymazat
 2. Tak mám dojem, že jim pořádně cvaká u zadečku, protože když byla možnost to řešit mírově, tak se jim nechtělo, protože jejich sponzoři si to nepřáli.
  Nyní to tam Rusi + SAA + hizba + Irán mlátí hlava nehlava, takže ví, že když nedostanou amnestii nyní, dostanou bombu do postele.
  Ale stejně mne zajímá, zda vytlačí Izrael z okupovaného území Golanských výšin.

  OdpovědětVymazat
 3. Izrael by měl již konečně dostat přes čumák a odejít se stydět do kouta ! Už jsi móc dovoluje pronajímat cizi území na Golánskych výšinách USA lůze je dost velká drzost ! Potřebuji vykopat urychleně kam patři !!

  OdpovědětVymazat
 4. Tohle jestli se povede Rusum a Syranum, tak klobouk dolu. Trochu mam obavy, ze neroparcelovana Syrie bude pro Americany hodne tezke sousto, stejne tak pro Israle, ktery si brousi zuby na Golany na veky, takze cesta bude asi dlouha a tezka. Ale uz se vi konecne, kdo je kdo a co jsou Americani a Israelci taky zac.

  OdpovědětVymazat
 5. Já bych byl v tom nadšení z "míru a vzájemného pochopení" opatrnější.K jednáím o příměří nepřistoupili sami od sebe,ale byli k němu donuceni mocnostmi.
  Spousta z nich má z toho válčení a zabíjení živnost a prospěch a bez něj jsou nic,včetně těch imámů,kteří v míru akorát tak můžou mlátit hubou v té své mešitě,takhle jsou velitelé s realnou mocí nad životy lidí v celých oblastech a městech...
  Ti musulmani jsou pořád stejní,stejně proradní a byl by to zázrak,kdyby odložili tu vrozenou a Alláhem danou podlost ve vzájemných vztazích a projednou dodrželi slovo...Konec konců to tam jeden z těch petrolínů z mešity připomíná:"neříkáme,že je to smír mezi muslimy..",až jim otrne,zradí,co podepsali a pustí se zas jeden do druhého.
  Je to jeden "nekonečný příbeh",trvající od doby vzniku islámu a jedna epizodka jej nezmění....

  OdpovědětVymazat
 6. Držím Syřanům palce. Musíme si uvědomit, že na jejich území již bylo válek bezpočet, takže by měli mít "italskou mentalitu", i když do války vstoupili na "špatné" straně, otočili se k předpokládaným vítězům, a ještě na tom vydělali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co to plácáte?! Taliáni začli tu válku na "správné",té své fašistické straně a byli by na ní pokračovali až do vítězství,ale začali prohrávat,tak otočili....a co na tom vydělali? To,že do r.1972 platili válečné reparace,že jsou stále okupováni a totálně podřízeni USA,to máte na mysli???

   Vymazat
  2. Jižní Tyrolsko, nejdřív dosta
   li, potom zisk potvrdili.
   Vám asi uniklo, že Jižní Tyroly patřily nám /Rakousko Uhersku/, že naši předci za ně bojovali a pokládali životy / na Italské frontě padla spousta hrdinů 1. světové války, víc než oslavovaných legionářů, Čechů v řadách armády Rakouska-Uherska/.
   Zapomeňte na 100 let vymývání mozku a studujte fakta.
   Do 70-tých let bojovali v severní Itálii partyzáni za připojení k Rakousku.
   Kolik peněz na reparace asi tak pocházelo z jižní Itálie?

   Vymazat
 7. Ve vzpomínkách se vybavuje heslo: " Světu mír".

  Kde se objevovalo,kdo ho hlásal,kdo ho psal?
  Kdo to ví?
  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Psal to tvůj adoptivní fotr,Všeználku!

   Vymazat
  2. To se mýlíš. Máš špatnou paměť. Otec pána z 11:47 to sice mohl říkat, ale říkali to i lidé, kteří byli mnohem významnější a užitečnější nežli ty!

   Vymazat
  3. Tak co třeba Veškrna nebo Poserplína???

   Vymazat